Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Liguria

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Daca vreti si est si vest de Genova puteti sa va cazati in Genova sau sa luati 2 cazari, prima intr-o statiune mai spre sud (Levanto sau Sestri Levante sau in orice caz o statiune cu gara) si ultimele 1-2-3 nopti, in Genova ca sa vizitati si zona de la vest de oras si sa fiti si aproape de aeroport la intoarcere.

Depinde de disponbilitatea voastra de a va muta cu cazarea vs a merge zilnic mai mult cu trenul. (Plus placerea de a sta intr-un oras mic/statiune versus oras mare)

Edited by mdt, 09 March 2023 - 15:20.


#38
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Vrei sa vezi sau sa te si relaxezi?
Unde vrei sa stai? Undeva la mare, sau undeva in Genova de unde sa poti pleca in alte parti relativ rapid?
Inchiriezi masina sau te bazezi doar pe transportul in comun?
Ideea e cam asa, coasta aia nu e ca Mamaia sa te plimbi cum vrei tu. De la Sestri Levante in Monterosso al Mare nu e chiar drept, si nici liber. Si mai poti astepta si 1h sa intri in parcare. Drumurile sunt inguste si in panta, asa ca dupa 2h de condus mai degraba zici ca vrei pauza decat sa mergi mai mult.
Merg in zona de vreo 4 ani, de fiecare data cu masina. Ttransportul in comun e ok, dar pt relieful respectiv, adica acolo muntele merge pana in mare.
Eu personal as renunta la a vedea toata coasta, as imparti in doua. As merge la est de genova, unde as pastra 2 zile genova, 1 sestri levante, 1 cinque terre, 1 portofino, 1 santa margherita ligure-rapallo, si 1-2 zile intre Camogli-Bogliasco, niste localitati cam ca 5terre dar mai necunoscute, dar care pot sa iti ocupe mai mult timp ca 5 terre.
Intr-o saptamana te chinui sa acoperi mai mult decat genova-la spezia, si nici macar nu am amintit de moneglia, lerici, portovenere, etc.
Pentru partea de vest a coastei ligurice mai ai navoie de minim o saptamana.
PS: Subiectul nu e corect plasat , nu e vorba de Toscana.

#39
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Noi, tot in iulie (acum 5 ani) am stat 2 nopti in Genova si 7 in Rapallo. Am folosit transportul in comun, ieftin si f ok.
Fie imparti sejurul in 2 (cum a zis mdt), fie te cazezi toata sapt in zona Sant M, Rapallo sau unde iti convine, pt ca sigur ai ce sa faci/vezi. In plus, Genova (noua ne-a placut!) nu prea e pe gustul multora.

Edited by dariuscha, 10 March 2023 - 13:01.


#40
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Noi am stat anul trecut 3 nopți în Finale Ligure și am vizitat zona aceea la vest de cazare. Sunt localități frumoase și unele au și plaje frumoase insa puține sunt la liber. As zice sa incercati sa acoperiți o zona mai mică și să folosiți transportul in comun. Noi nu am putut sa stam la unele plaje frumoase din cauză că pur și simplu nu aveai unde lasă mașina. Lumea era pe 2 roti sau cu tren/bus. O sa fie și f cald atunci.
Noua ne-a plăcut maxim Varigotti ptr plaja și relaxare

Edited by atupi, 12 March 2023 - 12:55.


#41
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

View Postmdt, on 09 martie 2023 - 15:19, said:

Daca vreti si est si vest de Genova puteti sa va cazati in Genova sau sa luati 2 cazari, prima intr-o statiune mai spre sud (Levanto sau Sestri Levante sau in orice caz o statiune cu gara) si ultimele 1-2-3 nopti, in Genova ca sa vizitati si zona de la vest de oras si sa fiti si aproape de aeroport la intoarcere.

Depinde de disponbilitatea voastra de a va muta cu cazarea vs a merge zilnic mai mult cu trenul. (Plus placerea de a sta intr-un oras mic/statiune versus oras mare)
Mai degraba impartim cazarea in 2 locuri decat sa pierdem timp cu trenul zilnic...

View Postgiuliani, on 10 martie 2023 - 09:58, said:

Vrei sa vezi sau sa te si relaxezi?
Unde vrei sa stai? Undeva la mare, sau undeva in Genova de unde sa poti pleca in alte parti relativ rapid?
Inchiriezi masina sau te bazezi doar pe transportul in comun?
Ideea e cam asa, coasta aia nu e ca Mamaia sa te plimbi cum vrei tu. De la Sestri Levante in Monterosso al Mare nu e chiar drept, si nici liber. Si mai poti astepta si 1h sa intri in parcare. Drumurile sunt inguste si in panta, asa ca dupa 2h de condus mai degraba zici ca vrei pauza decat sa mergi mai mult.
Merg in zona de vreo 4 ani, de fiecare data cu masina. Ttransportul in comun e ok, dar pt relieful respectiv, adica acolo muntele merge pana in mare.
Eu personal as renunta la a vedea toata coasta, as imparti in doua. As merge la est de genova, unde as pastra 2 zile genova, 1 sestri levante, 1 cinque terre, 1 portofino, 1 santa margherita ligure-rapallo, si 1-2 zile intre Camogli-Bogliasco, niste localitati cam ca 5terre dar mai necunoscute, dar care pot sa iti ocupe mai mult timp ca 5 terre.
Intr-o saptamana te chinui sa acoperi mai mult decat genova-la spezia, si nici macar nu am amintit de moneglia, lerici, portovenere, etc.
Pentru partea de vest a coastei ligurice mai ai navoie de minim o saptamana.
PS: Subiectul nu e corect plasat , nu e vorba de Toscana.
De data asta nu vom inchiria masina, pt ca banuiesc ca vom avea probleme cu parcarea, anul trecut am avut in Toscana dar ne-am plimbat prin orasele mici unde gaseai lejer locuri pe cand aici am vaga impresie ca e mult mai aglomerat....stiu ca ideal ar fi sa stam mai mult si sa ne axam doar pe est mai degraba dar, din pacate, nu avem nici timp si nici bani sa vedem totul in detaliu pt ca lumea e atat de mare si frumoasa si parca as vrea sa mai vad si alte locuri...
Multumesc!

View Postdariuscha, on 10 martie 2023 - 13:00, said:

Noi, tot in iulie (acum 5 ani) am stat 2 nopti in Genova si 7 in Rapallo. Am folosit transportul in comun, ieftin si f ok.
Fie imparti sejurul in 2 (cum a zis mdt), fie te cazezi toata sapt in zona Sant M, Rapallo sau unde iti convine, pt ca sigur ai ce sa faci/vezi. In plus, Genova (noua ne-a placut!) nu prea e pe gustul multora.
Am citit ca unora nu le-a placut Genova, noua ne-a placut si Napoli, deci nu cred ca va fi o alegere gresita.

View Postatupi, on 12 martie 2023 - 12:46, said:

Noi am stat anul trecut 3 nopți în Finale Ligure și am vizitat zona aceea la vest de cazare. Sunt localități frumoase și unele au și plaje frumoase insa puține sunt la liber. As zice sa incercati sa acoperiți o zona mai mică și să folosiți transportul in comun. Noi nu am putut sa stam la unele plaje frumoase din cauză că pur și simplu nu aveai unde lasă mașina. Lumea era pe 2 roti sau cu tren/bus. O sa fie și f cald atunci.
Noua ne-a plăcut maxim Varigotti ptr plaja și relaxare
Multumesc!

Edited by blue_c, 13 March 2023 - 14:34.


#42
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Nu are ca sa nu iti placa in Genova, este foarte ok pentru doua zile de vizitat.
5terre, Portofino, Santa Margherita Ligure - toate bune de vazut.
O saptamana se umple rapid, cazarea impartita in doua locuri o recomand si eu.

Edited by metalactual, 18 March 2023 - 00:57.


#43
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Genova mi se pare unul dintre orasele underrated ale Italiei. E f autentic, nu e cotropit de turisti, tot timpul ne-am simtit bine in Genova.

#44
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Adaug si eu o opinie pozitiva pentru Genova!
Mie mi-a placut, chiar foarte mult!

#45
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Nici Napoli nu are de ce sa nu iti placa, insa stau marturie postarile ca orasul nu a fost pe gustul tututor.

atupi, asa e!




#46
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

View Postatupi, on 18 martie 2023 - 01:15, said:

Genova mi se pare unul dintre orasele underrated ale Italiei. E f autentic, nu e cotropit de turisti, tot timpul ne-am simtit bine in Genova.

Ce cotropit?
Parca eram in vizita privata in majoritatea obiectivelor la interior Posted Image
Putini emigranti, putini turisti, preturi decente la cazare, pass obiective + transport, transfer aeroport.

#47
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 31.10.2008

View Postmetalactual, on 18 martie 2023 - 00:51, said:

Nu are ca sa nu iti placa in Genova, este foarte ok pentru doua zile de vizitat.
5terre, Portofino, Santa Margherita Ligure - toate bune de vazut.
O saptamana se umple rapid, cazarea impartita in doua locuri o recomand si eu.
Asa am rezervat: 4 nopti in Rapallo si 3 in Genova. Multumesc!

#48
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Buna,
Ce ati alege sa vizitati intr-o zi, in zona Liguriei, avand cazare in La spezia (exceptand 5Terre si Pisa)? Lucca? Porto venere? Levante?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by honney_bunny, 01 February 2024 - 21:51.


#49
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

Vizualizare mesajhonney_bunny, pe 01 februarie 2024 - 21:39, a scris:

Ce ati alege sa vizitati intr-o zi, in zona Liguriei, avand cazare in La spezia (exceptand 5Terre si Pisa)? Lucca? Porto venere? Levante?
N-am vazut decat Pisa si Lucca, asa ca e greu sa dau un raspuns concludent. Insa ce pot spune e ca Lucca merita vizitat, orasul vechi e unul dintre cele mai bine conservate orase medievale din Italia. In functie de cat timp vrei sa-i aloci, il poti cupla cu Pisa, de care este foarte aproape.

#50
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 04.11.2023

View Posthonney_bunny, on 01 februarie 2024 - 21:39, said:

Buna,
Ce ati alege sa vizitati intr-o zi, in zona Liguriei, avand cazare in La spezia (exceptand 5Terre si Pisa)? Lucca? Porto venere? Levante?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Hm..Pisa si Lucca sunt in Toscana, mai bine le lasi pentru o alta data cand vizitezi aceasta regiune.

In primul rand merita vizitat Genova. In afara de Genova coasta e plina de orasele micute(doar atat permite relieful pt ca in Liguria muntele ajunge pana in mare) si frumoase unde poti petrece cateva ore sau chiar o zi. As aminti in special zona Santa Margherita Ligure - Portofino , apoi Portovenere care e chiar langa La Spezia, Lerici, Sestri Levante plus Satele din Golfo Paradiso (Bogliasco, Pieve Ligure, Sori,Camogli si Recco) despre care se spune ca-s surorile lui 5Terre.
Cre

#51
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Ne-a placut mult si Camogli. Ar fi de preferat sa va plimbati cu trenul pe coasta sau pe 2 roti. La Portofino daca totusi vrei sa mergeti cu masina sa ajungeti la max ora 9:00 altfel dupa ce se ocupa cele 2 mici parcari politia nu mai permite accesul ptr ca se blocheaza tot.

Edited by atupi, 06 February 2024 - 12:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate