Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Ridicare spate casa!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019
Salut, am si eu nevoie de cateva idei/sfaturi legate de ridicarea spatelui unei case.Casa este batraneasca, are in jur de 50-60 de ani, lut cu paie...cum se facea, acum problema sunt banii, daca ii aveam o faceam pe toata de la 0, dar cum nu ii am  as dori sa ridic mai intai spatele si sa ma lipesc de fata casei, iar apoi cu timpul sa le fac si pe celelalte doua camere din fata.Bugetul e undeva la 40.000 de lei (400 de milioane) as dori sa stiu daca ma pot incadra cu acesti bani in ridicarea a in jur de 40 de mp(o baie, o bucatarie si un dormitor)la rosu+ demolatul spatelui,ca si material am zis sa fie  din bca, nu cred ca ma incadrez cu acesti bani la caramida.
Ce ziceti e posibil sa ma incadrez?cu mana de lucru si materiale+acte la primarie?sau macar sa imi spuneti cam cat m-ar costa ceea ce vreau eu sa fac...

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Asta inseamna aprox. 8500 EUR
Adica aprox. 212 EUR / mp si asta fara autorizatii, proiecte, etc.
Cam la limita

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,815
  • Înscris: 13.07.2011
nu prea inteleg exact ce vrei sa faci. Vrei sa demolezi spatele casei, si sa maresti casa cu ceva materiale noi si in timp sa inlocuiesti si ceilalti pereti nu?
Totusi vorbim de o casa veche, din lut care la o demolare risti sa cada toata casa si nu doar un perete. Daca nu locuiesti in ea eu zic ca poti sa o darami pe toata si dupaia sa incepi sa ridici incet incet casa la rosu. Cu banii aia daca te pricepi singur sau macar un ajutor ieftin, reusesti sa ridici macar primul nivel undeva la 40mp la rosu. Sau mai faci un credit si dublezi suma daca ai posibilitati.

Edited by business11, 29 January 2019 - 17:43.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostFlorinSea, on 29 ianuarie 2019 - 17:34, said:

Salut, am si eu nevoie de cateva idei/sfaturi legate de ridicarea spatelui unei case.Casa este batraneasca, are in jur de 50-60 de ani, lut cu paie...cum se facea, acum problema sunt banii, daca ii aveam o faceam pe toata de la 0, dar cum nu ii am  as dori sa ridic mai intai spatele si sa ma lipesc de fata casei, iar apoi cu timpul sa le fac si pe celelalte doua camere din fata.Bugetul e undeva la 40.000 de lei (400 de milioane) as dori sa stiu daca ma pot incadra cu acesti bani in ridicarea a in jur de 40 de mp(o baie, o bucatarie si un dormitor)la rosu+ demolatul spatelui,ca si material am zis sa fie  din bca, nu cred ca ma incadrez cu acesti bani la caramida.
Ce ziceti e posibil sa ma incadrez?cu mana de lucru si materiale+acte la primarie?sau macar sa imi spuneti cam cat m-ar costa ceea ce vreau eu sa fac...

In primul rand, o casa are nevoie de fundatie.
     Ridica un cort mai intai si te dezvolti mai tarziu.

Edited by ech, 29 January 2019 - 18:06.


#5
FlorinSea

FlorinSea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.01.2019

View Postcspot, on 29 ianuarie 2019 - 17:46, said:

In primul rand, o casa are nevoie de fundatie.
    Ridica un cort mai intai si te dezvolti mai tarziu.
Am zis foarte clar ca vreau sa ma lipesc de fata casei,adica camerele pe care o sa le fac sa aibe fundatie proprie...e chiar asa greu de priceput?Posted Image)

View Postbusiness11, on 29 ianuarie 2019 - 17:42, said:

nu prea inteleg exact ce vrei sa faci. Vrei sa demolezi spatele casei, si sa maresti casa cu ceva materiale noi si in timp sa inlocuiesti si ceilalti pereti nu?
Totusi vorbim de o casa veche, din lut care la o demolare risti sa cada toata casa si nu doar un perete. Daca nu locuiesti in ea eu zic ca poti sa o darami pe toata si dupaia sa incepi sa ridici incet incet casa la rosu. Cu banii aia daca te pricepi singur sau macar un ajutor ieftin, reusesti sa ridici macar primul nivel undeva la 40mp la rosu. Sau mai faci un credit si dublezi suma daca ai posibilitati.
Da, sa demolez spatele,eu locuiesc in cele doua camere din fata, nu pot darma tot odata...Fata nu cade, am adus un arhitect si mi-a spus ca are rezistenta buna pot demola fara probleme spatele, eu vreau sa stiu doar daca imi ajung banii pentru 40 mp sau cat m-ar costa+astar

Edited by ech, 29 January 2019 - 18:07.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,815
  • Înscris: 13.07.2011
si cu acoperisul cum faci? schimbi tot acoperisul sau doar adaptezi un acoperis nou pe partea nou a casei. Eu zic daca poti sa dublezi suma si macar stii ca ridici parterul cu acoperis cu tot si ai 40-60mp.
Normal daca faci tu si cu inca un ajutor ar trebui sa reusesti sa stai in bugetul tau, problema o sa fie atunci cand apar ceva probleme sau dificultati.

La 40mp ai nevoie de cam 500-550 de bucati de caramida. Sa zicem ca iei o caramida de 25cm ca asa ai mai buna izolatia, la un pret de 5 lei bucata (525 bucati * 5 lei = 2625RON doar caramida) dupaia mortar, beton, buiandrugi, si asa mai departe mai pui un 600-800ron. Suntem pe la 3200-3600ron. Asa acum sa nu uitam fundatia si acoperisul.
Vezi ca bca-ul nu este neaparat mai ieftin, doar ca ai nevoie de mai putin material. Eu recomand caramida 20-25cm minim, alternativa ieftina este de 10-15 la 1leu bucata dar tot asa ai nevoie de mai mult material.

Edited by business11, 29 January 2019 - 18:14.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostFlorinSea, on 29 ianuarie 2019 - 17:51, said:

Fata nu cade, am adus un arhitect si mi-a spus ca are rezistenta buna pot demola fara probleme spatele

Nu arhitectul decide rezistența unei clădiri și nu ochiometric.
Dar nu e problemă că a mai dărâmat unul așa și a ajuns vedetă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hIop3kBZeV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce nu faci separat două camere cu fundație cu tot și după aceea extinzi construcția nouă ?

Combini chirpici cu BCA și iese nimic. Doamne ferește dai în alte ălea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate