Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

kit instalare AC de 1.5 metri sau mai scurt

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Am cumparat un aparat de aer conditionat fara kitul de instalare.
Teava de cupru ar trebui sa fie de 1 metru - 1 metru jumate. Stie cineva unde as putea gasi asa ceva?
3 metri e mult prea lung. De cablu electric si console ma descurc.

De asemenea stie cineva unde as putea gasi o pompa de vid de inchiriat?

Multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Kit instalare gasesti pe eMAG
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#3
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
am scris ca imi trebuie de maxim 1.5m . Cel de la emag e 3m. Nu vreau sa ma apuc sa tai din el.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nici nu o sa gasesti la 1.5m
Toate kiturile standard vin la 3 m
Doar sa cauti in zona ta o firma autorizata care monteaza AC si sa-i rogi sa-ti dea cat vrei
Tot de la ei poti inchiria si pompa

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 dhaneey, on 29 ianuarie 2019 - 17:32, said:

am scris ca imi trebuie de maxim 1.5m . Cel de la emag e 3m. Nu vreau sa ma apuc sa tai din el.

   De-aia mah. Din lunga poti sa o faci mai scurta, dar din scurta nu poti sa o faci mai lunga.

 dhaneey, on 29 ianuarie 2019 - 17:32, said:

am scris ca imi trebuie de maxim 1.5m . Cel de la emag e 3m. Nu vreau sa ma apuc sa tai din el.

    Nu taia ! Nu te obliga nimeni !

#6
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Eu vreau ca traseul sa fie cat mai scurt. Nu vreau sa stau cu traseul incolacit pe te miri unde.
Asa ca in cel mai rau caz iau un kit de 3 metri si tai din el. Dar momentan caut alternative.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce te opreste ?

#8
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Daca vrei la metru incearca aici https://www.frigoteh.../28-teava-cupru, dar inainte vezi in cartea tehnica sa nu ai si vreo lungime minima obligatorie

#9
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Cumperi asta si ti-o faci cat de lunga vrei. https://www.frigoteh...0000058084.html

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 crispolux, on 29 ianuarie 2019 - 18:02, said:

Daca vrei la metru incearca aici https://www.frigoteh.../28-teava-cupru, dar inainte vezi in cartea tehnica sa nu ai si vreo lungime minima obligatorie
    Stai linistit. Nu-si instaleaza nici dracu aer conditionat in miezul iernii.
    O fi ciordit de pe undeva

#11
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Traseul minim al unui ac. este de 3 metri. Informatia aceasta este scrisa in instructiunile de instalare la majoritatea aparatelor ac.
Motivele sunt mai multe.
Nu trebuie sa cumperi tu teava, vine cu ea instalatorul frigotehnist.
La cerere ta, daca instalatorul e vreun "Dorel" o sa iti puna si traseu mai scurt.
Apoi o sa te plangi ca se aude freonul cum curge prin tevi, ca se transmit zgomote si vibratii de la unitatea externa in casa etc.
Tu crezi ca aia de prosti vand chitul de instalare de minim 3m?

 dhaneey, on 29 ianuarie 2019 - 17:55, said:

Nu vreau sa stau cu traseul incolacit pe te miri unde.
Asa ca in cel mai rau caz iau un kit de 3 metri si tai din el. Dar momentan caut alternative.
Ce ai vazut tu "incolacit", era "incolacit" pentru ca asa se face un montaj profesionist.
Ce ai vazut tu "incolacit"  este de fapt o bucla in spatele unitatii externe si ea se face in sus, plecand de la robineti. De ce in sus?  Compresorul ac. are in el ulei pe care il arunca in sus in timpul functionarii, iar acel ulei trebuie sa se intoarca in compresor pentru a nu ramane uscat, adica fara ulei. Uleiul nu trebuie sa treaca de acea bucla sau "incolaceala".

Edited by instabilu, 29 January 2019 - 21:28.


#12
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
.

Edited by dhaneey, 30 January 2019 - 11:03.


#13
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 cspot, on 29 ianuarie 2019 - 18:21, said:

Stai linistit. Nu-si instaleaza nici dracu aer conditionat in miezul iernii.
O fi ciordit de pe undeva

E luat de la emag, daca vrei iti trimit factura pe pm. Nu mi se pare ca ai contribuit cu ceva la topicul asta.

 instabilu, on 29 ianuarie 2019 - 21:26, said:

Traseul minim al unui ac. este de 3 metri. Informatia aceasta este scrisa in instructiunile de instalare la majoritatea aparatelor ac.
Motivele sunt mai multe.
Nu trebuie sa cumperi tu teava, vine cu ea instalatorul frigotehnist.
La cerere ta, daca instalatorul e vreun "Dorel" o sa iti puna si traseu mai scurt.
Apoi o sa te plangi ca se aude freonul cum curge prin tevi, ca se transmit zgomote si vibratii de la unitatea externa in casa etc.
Tu crezi ca aia de prosti vand chitul de instalare de minim 3m?


Ce ai vazut tu "incolacit", era "incolacit" pentru ca asa se face un montaj profesionist.
Ce ai vazut tu "incolacit"  este de fapt o bucla in spatele unitatii externe si ea se face in sus, plecand de la robineti. De ce in sus?  Compresorul ac. are in el ulei pe care il arunca in sus in timpul functionarii, iar acel ulei trebuie sa se intoarca in compresor pentru a nu ramane uscat, adica fara ulei. Uleiul nu trebuie sa treaca de acea bucla sau "incolaceala".

In alte parti am citit ca traseul minim poate fi de 1-1.5 metri. Am gasit asta pe site-ul a 2 firme care se ocupa cu instalare ac ( "In ceea ce priveste lungimea minima a traseului frigorific pentru un aparat de aer conditionat poate fi de 1-1.5 m" ). Nu pun link pt ca nu vreau sa le fac reclama. Dar iti pot da pm.

Uleiul circula cu freonul prin traseul frigorific? E prima data cand aud asa ceva...

Din punctul meu de vedere ac-ul ar trebui sa aibe un randament mai bun avand un circuit mai scurt.

Asadar stiti unde as putea cumpara un traseu frigorific de 1m - 1.5m cu mufele deja conectate?
N-am ce sa fac cu trusa de bercuit. Eu vreau doar sa-mi montez ac-ul meu, nu sa iau painea de la gura a unora care se cred experti de pe aici.

#14
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Teava e cea mai mica problema a ta. Cu ce videzi traseul frigorific?

#15
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
pai am nevoie de o pompa de vid si nu m-as incumeta sa dau minim 500 de lei pe una...
Chiar nu se poate inchiria de nicaieri asa ceva?

In alta ordine de idei, am citit prin manual si se pare ca trebuie sa pun traseu de 3 metri. F*ck Samsung
Deci una din probleme am rezolvat-o din pacate...

#16
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

 dhaneey, on 30 ianuarie 2019 - 12:14, said:


E luat de la emag...
Daca montezi tu ac-ul 100% pierzi garantia.

 dhaneey, on 30 ianuarie 2019 - 23:23, said:

...am citit prin manual si se pare ca trebuie sa pun traseu de 3 metri. F*ck Samsung
Deci una din probleme am rezolvat-o din pacate...
Ma bucur ca ai gasit in manual aceasta informatia care te va feri de un montaj gresit.
Hai ca mai ai putin si il montezi cu o firma autorizata.  Posted Image

#17
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 instabilu, on 29 ianuarie 2019 - 21:26, said:

[...]Ce ai vazut tu "incolacit", era "incolacit" pentru ca asa se face un montaj profesionist.
Ce ai vazut tu "incolacit"  este de fapt o bucla in spatele unitatii externe si ea se face in sus, plecand de la robineti. De ce in sus?  Compresorul ac. are in el ulei pe care il arunca in sus in timpul functionarii, iar acel ulei trebuie sa se intoarca in compresor pentru a nu ramane uscat, adica fara ulei. Uleiul nu trebuie sa treaca de acea bucla sau "incolaceala".

Asta este una dintre cele mai nereusite (ca sa ma exprim politicos!) explicatii pentru stupizenia asta, cu incolacitul tevilor. Buclele ar trebui interzise! Orice-ai face si oricate explicatii ai avea, uleiul va ajunge in bucla si se va strange acolo. Uiti ca o pompa de caldur inverseaza ciclul?!

Am sisteme montate inainte de 2000, lucrari facute ca la carte si care functioneaza si-n ziua de azi. Fara bucle! Fara "completari" cu refirgerant (de fapt nici nu se mai gaseste R22). Acolo unde traseul tevilor a fost scurt, s-a taiat si s-a bercluit. Nu-i mare chestie.
Recomandarea cu cei minim 3 metri este facuta, in special, pentru ca o teava mai scurta transmite, unitatii de interior, vibratiile de la unitatea de exterior. Dar asta se poate rezolva, elegant, cu niste compensatoare de vibratii in punctul in care teava trece prin perete. Si gata.

 dhaneey, on 30 ianuarie 2019 - 12:14, said:

[...]Uleiul circula cu freonul prin traseul frigorific?[...]

Da.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate