Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Accesul auto in curte este restrictionat de primarie in urma lucrarilor de asfaltare abandonate

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Mai mult , daca este drum national , nici acces in curte nu sint obligati sa lase .

#20
iulius2000

iulius2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2015
Nu fratilor, nu este drum national. Este un drum oarecare din cadrul comunei.

Ca sa sintetizez postarea initiala: am fost naivi cand nu am insistat sa se faca niste santuri cu trei ani in urma. De fapt am fost pacaliti de natura, pentru ca apa si-a gasit loc de curgere prin drumul pietruit, in mod natural. Am inceput sa ne ingrijoram cu adevarat cand drumul a fost decopertat in noiembrie, iar unii proprietari au si un metru diferenta in fata portii. Atunci am realizat ca daca intr-adevar se asfalteaza, daca nu sunt santuri pt apa, am incurcat-o.  Stam exact in curba, iar din fata curtii incepe o panta abrupta. Se pare ca suntem condamnati la inundatii la orice ploaie mica...

Incerc sa fac o recapitulare, in ceasul al 12-lea. Am depus sesizari la primarie si asteptam raspunsul. Daca este negativ si chiar fac asfaltarea fara rigole... nu stiu ce sa mai facem. O sa sesizam prefectrua, avocatul poporului, presa... si ne pregatim cu un avocat, in avans.

Asta e doar problema santului.

Cealalta problema este accesul auto. Din noiembrie, vreo 20 de familii nu mai pot intra cu masina in curte, pentru ca nu-i asa, cand sunt bani se investeste si se strica drumul, nu conteaza ca vine iarna. Ii putem obliga in vreun fel macar sa refaca drumul, daca nu mai au bani de asfaltare? Daca spun ca s-au terminat fondurile, noi ce facem? Am sa atasez poze, sa vedeti cat de mult a fost sapat drumul, ca sa intelegeti ca nu ne agitam fara sens...


Ce parere aveti?

#21
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007

View Postiulius2000, on 31 ianuarie 2019 - 12:17, said:

Aha, deci se poate implica si prefectura. Bine de stiut.

Tu ai avut o problema similara, cu drumul? Imi poti trimite in model de sesizare catre prefectura?

Drum secundar , o strada cu o banda si singura cale de access la case pt 5-6 familii ,ignorata/neintretinuta de administrator (aka primarie in cazul acesta) . Devenise o adevarata aventura sa ajungi pe jos la gospodariile in cauza ( nici nu  ne gandeam la access auto) . Nu am folosit un  model de sesizare, am descris cat mai amplu situatia (cum am scris mai sus in postul 15 ), am adaugat rezolvarile gandite de noi si la sfarsit am rugat sa ne transmita ce masuri vor lua .
Ulterior au urmat raspunsul prefecturii catre primarie, cu noi in CC in care le acorda x zile sa remedieze situatia . In prima faza au facut o lucrare de mantuiala cei de la primarie (era mai ok,dar nu era de durata solutia lor), am revenit la raspunsul celor de la prefectura cu poze/documente privind lucrarea facuta de primarie in care am multumit pt cele facute si ulterior am mentionat faptul ca  masurile luate nu sunt de lunga durata. A urmat din nou raspunsul prefecturii (in acelasi stil catre primarie cu noi in CC) alte lucrari .  In total cred ca au fost 7-8 plimbari de corespondenta pe modelul de mai sus. Important este faptul ca s-a rezolvat la noi .

#22
iulius2000

iulius2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2015
Sa inteleg ca ati trimis adresele direct la Prefectura, fara a depune initial sesizari si la Primarie?

Sau ati trimis adresa catre Prefectura in urma raspunsului negative primit de la Primarie?

#23
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postiulius2000, on 31 ianuarie 2019 - 18:40, said:

Am depus sesizari la primarie si asteptam raspunsul. Daca este negativ si chiar fac asfaltarea fara rigole... nu stiu ce sa mai facem. O sa sesizam prefectrua, avocatul poporului, presa... si ne pregatim cu un avocat, in avans.

Lasati avocatul poporului, si scrieti la Inspectoratul de Stat in Constructii.

#24
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007

View Postiulius2000, on 01 februarie 2019 - 10:37, said:

Sa inteleg ca ati trimis adresele direct la Prefectura, fara a depune initial sesizari si la Primarie?

Sau ati trimis adresa catre Prefectura in urma raspunsului negative primit de la Primarie?
Am depus dupa ce nu am primit raspunsurile de la primarie .

#25
iulius2000

iulius2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2015
Am primit raspunsurile de la primarie - cam vagi si formulate in bataie de joc.

"Proiectul tehnic de asfaltare nu include amenajarea accesului la proprietati iar legislatia in vigoare nu ne permite executia de lucrari in interiorul proprietatii dumneavoastra". Adica ei asfalteaza, dar cum intram cu masinile in curte, este problema noastra. De 3 luni parcam aiurea si ei nu au nicio raspundere.

"Prin prezenta va comunicam ca pe strada dvs s-au executat lucrari de terasament si s-a realizat stratul de balast in perioada oct-nov 2018 si ulterior datorita conditiilor meteo nefavorabile lucrarile au fost sistate".Lucrarile de decapare/distrugere a drumului au inceput la data de 12 noiembrie 2018 si sunt martori toti vecinii. Ce actiuni legale putem lua impotriva acestor functionari publici mincinosi?

Acelasi raspuns l-au inaintat si catre Inspectoratul de Stat in Constructii, iar de la Prefectura inca asteptam raspuns la problema sesizata.

Intre timp drumul s-a stricat de tot, s-a format un crater urias, unde in ultimile 2 saptamani, au ramas blocate mai mult de 10 masini, care au fost scoase cu buldozerul/tractorul. Am pus pozele cu masinile cazute in groapa pe pagina de facebook a primariei, i le-am trimis primarului ... nimic nu se intampla. Niste vecini au sunat la primarie si li s-a spus sa nu se agite degeaba, pentru ca pana nu se face frumos, nu mai intervin pe drum.

Cam atat momentan. Continuam cu adresele catre Primarie, Prefectura etc si vom vedea ce se intampla.

Alte idei?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate