Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Accesul auto in curte este restrictionat de primarie in urma lucrarilor de asfaltare abandonate

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
iulius2000

iulius2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2015
In luna noiembrie au inceput niste asa zise lucrari de asfaltare. In doua zile, niste utilaje au decupat drumul pe o portiune de 200 de metri, apoi au abandonat lucrarile pentru ca a venit iarna. In urma acestor lucrari, a aparut o diferenta de nivel intre 30 de cm si un metru, iar 20 de case au ramas fara posibilitatea de mai baga masinile in curte din acest motiv. Am sunat la primaria comunei de care apartinem si am intrebat cand continua lucrarile si daca sunt prevazute rigole pentru apele pluviale, dar ni s-a inchis telefonul constant.

Astazi am depus la registratura primariei niste adrese in numele mai multor vecini in care cerem detalii despre asfaltare si despre solutia tehnica privind rigolele/santurile de preluare a apelor pluviale.

Mentionez ca in ultimii 3 ani, am avut problem mari cand ploua mai tare, apa, noroiul si petrisul intrandu-ne in curte. Am depus sesizari la primarie, dar degeaba, nu s-a facut nimic. In timp, pe drum s-au facut niste santuri "naturale", iar apa era cat de cat preluata si curgea la vale, fara a mai intra in curti. Este o situatie mai ciudata acum.... practic datorita problemei cu apele pluviale, nu mai vrem asfalt, daca nu se fac si santuri. Acum, apa o sa ne intre direct in curti.

1. Putem obliga primaria sa ne asigure accesul auto in curti, care ne este restrictionat din luna noiembrie, cand s-a stricat drumul de catre o firma contractata de primarie, iar fiecare parcheaza pe unde poate?
2. Daca intr-un final vor incepe lucrarile de asfaltare, putem obliga primaria sa faca santuri pentru apele pluviale? Noi nu putem face asta, pentru ca este drum public. Daca o sa ne sa raspunda si in scris ca nu sunt prevazute santuri in proiect (verbal ni s-a confirmat acest lucru), ce putem face? De fiecare data cand ne este inundata curtea, trebuie sa dam primaria in judecata?
3. Exista un for superior primariei unde ne putem adresa: Fondul de Mediu, Prefectura etc. sau doar instantei de judecata?

Va multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
NU
Nu puteti obliga in nici un fel primaria sa va asigure accesul auto in curti si nici sa faca santuri pentru apele pluviale
Tot ce puteti face este sa le trimiteti o hartie semnata de toti locatarii de pe strada respectiva
Cereti si intrebati ce vreti

Nu va satisfice raspunsul ? Se rezolva doar in tribunal dar, nu va ganditi ca se rezolva peste noapte.
Procesul poate dura ani de zile

Spor

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
La urmatoarele alegeri votati alt primar.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
welcome to Romania

cand te saturi de genul asta de probleme zilnice, emigrezi... e simplu

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Chemați televiziunea și mergeți cu toți la primarie

#6
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pe vremuri,stramosii nostri,care nu mergeau la pensat si epilat,rezolvau problemele simplu si rapid...de obicei implicau diverse unelte din gospodarie pentru asta:furci,topoare...si le rezolvau bine de tot.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mergeti la primarie si faceti scandal, se pisa taranii aia de acolo pe hartiile voastre de zici ca nu e adevarat. Daca nu ai cu cine, pune maina si varsa o cupa de piatra acolo si gata problema.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ro,mania, mereu suprinzatoare.

Aia au avut niste bani de spart in executia bugetara trecuta, si i-au spart.
Acum e frig si probabil nici bani nu mai sunt, deci sunteti fii ploii....

Mai mult, daca te pune dracu sa pui tu mana pe lopata => lucrare neautorizata pe domeniul public, dosar penal... WFT!

Edited by Courage, 29 January 2019 - 17:25.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 Naijax, on 29 ianuarie 2019 - 16:05, said:

NU
Nu puteti obliga in nici un fel primaria sa va asigure accesul auto in curti si nici sa faca santuri pentru apele pluviale
Tot ce puteti face este sa le trimiteti o hartie semnata de toti locatarii de pe strada respectiva
Cereti si intrebati ce vreti

Nu va satisfice raspunsul ? Se rezolva doar in tribunal dar, nu va ganditi ca se rezolva peste noapte.
Procesul poate dura ani de zile

Spor

Gresesti in lant.
Tot ce tine de domeniul public intra in atributiile autoritatilor/primariei,deci si accesul de pe drumul public in curtea PRIVATA.De sant nici nu mai amintesc.
In prima faza,reclamatiile se rezolva in contencios administrativ si de abia dupa asta urmeaza tribunalul.
In cazul de fata,cetatenii acelei localitati au lalait-o cu buna stiinta,fara sa-si ceara drepturile legitime.Chiar si acum,in al 12-lea,initiatorul alege sa discute pe forum,nu ca acest lucru nu ara avea parti bune.
Mai sus ne zice ca este vorba de de cel putin 3 ani.3 ani,zau?

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pe naiba
Spune unde anume gresesc
As vrea sa traiesc ziua aia cand putem obliga primariile sa faca ce vrem noi

Poate pe alta planeta, intr-o alta dimensiune ...

#11
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Nu aveti ce sa faceti decat sa asteptati pe vremea asta nu face nimeni lucrari ca le-ar face in bataie de joc, doar ca sa zica ca muncesc si sa aiba ce repara in sezonul cald pe alti bani.
Oricum proces daca o sa faceti in cazul fericit o sa aiba termenul cand deja e terminata strada de asfaltat ca a trecut si vara.

Ar fi prima strada din tara unde isi baga lumea masinile in curte.

#12
iulius2000

iulius2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2015
Nu am mai incercat sa rezolvam nimic, pentru ca nu am mai avut probleme cu apa, pentru ca in timp, aceasta si-a croit singura un drum si nu mai intra in curte.

Dar dupa ce au sapat (decopertat) drumul in vederea asfaltarii, am realizat ca daca nu sunt prevazute santuri, apa o sa curga direct in curti, pentru ca proprietatile noastre o sa fie sub nivelul asfaltului. Telefonic ni s-a spus ca nu sunt prevazute santuri in proiect si de aceea am inceput sa facem cate ceva. Am depus petitii la primarie din partea a 6 vecini si mai cautam si ajutor pe forumuri, poate au mai fost persoane in situatii similare si au reusit sa gaseasca vreo solutie magica.

 filipxxx, on 29 ianuarie 2019 - 17:03, said:

Mergeti la primarie si faceti scandal, se pisa taranii aia de acolo pe hartiile voastre de zici ca nu e adevarat. Daca nu ai cu cine, pune maina si varsa o cupa de piatra acolo si gata problema.
Nu am precizat, dar este vorba de comuna Miroslava, jud. Iasi, "cea mai bogata comuna din tara". Au fonduri, e nevoie doar de bunavointa.

Se pare ca problema cu accesul auto este clara. Atata timp cat nu vor reincepe lucrarile de asfaltare (daca vor mai fi fonduri), nu va veni nimeni sa faca ceva la drum. Dar legat de santuri? Cred ca avem o sansa sa rezolvam ceva, pentru ca nu s-au apucat inca de lucrari. Asteptam sa treaca cele 30 de zile si o sa vedem ce raspund.

Inca mai sper ca in Romania se poate rezolva ceva prin petitii. Sunt naiv?

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca proiectul nu prevede santuri si rigole, puteti face petitii pana terminati toata hartia din Miroslava Posted Image
Asta face subiectul altui proiect, alt studiu de fezabilitate, licitatii pentru lucrarile de executie, etc.
Adica undeva intre Pastele Cailor si Sfantul Asteapta o sa aveti santuri si rigole

Nu rezolvati nimic cu petitii. DA - sunteti naivi

Constanta are 3 comune in top ca fiind "cele mai bogate" - Lumina, Cumpana, Valul Lui Traian
Jale - catastrofa - dezastru

Cu accesul auto vorbim de science fiction. Ii doare exact fix in cot si nu aveti ce sa le faceti
Succes cu santurile alea

#14
iulius2000

iulius2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2015
Pfffff.... de felul meu sunt pasnic si rabdator, dar se pare ca aici o sa fie lupta multa. Am sa va tin la curent odata de primim raspunsul din partea Primariei.

M-am gandit si eu la presa/televiziune. Cu siguranta ca primarul are multi "prieteni" in mass-media, care abia asteapta subiecte de scandal.

#15
myezu

myezu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.08.2007
Transmite sesizari si mai departe, pt inceput la prefectura pe mail cu poze atasate (  la toate documentele pe care le aveti, poze cu starea drumului, diferenta de nivel,etc)  + prin posta cu confirmare primire .
Eu asa am procedat si s-a rezolvat dupa 3-4 luni de plimbari intre primarie si prefectura .

#16
iulius2000

iulius2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2015

 myezu, on 31 ianuarie 2019 - 09:44, said:

Transmite sesizari si mai departe, pt inceput la prefectura pe mail cu poze atasate (  la toate documentele pe care le aveti, poze cu starea drumului, diferenta de nivel,etc)  + prin posta cu confirmare primire .
Eu asa am procedat si s-a rezolvat dupa 3-4 luni de plimbari intre primarie si prefectura .

Aha, deci se poate implica si prefectura. Bine de stiut.

Tu ai avut o problema similara, cu drumul? Imi poti trimite in model de sesizare catre prefectura?

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca drumul ala e drum national si asa sunt alea care sunt asfaltate in comune, nu are nici o treaba primaria sa iti asigure sant si alte anexe pentru ca drumul national din comuna apartine de CNADR.

#18
iulius2000

iulius2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.06.2015
Nu e drum national, nici vorba. E un drum secundar, iar in comuna la noi (care este lipita de Iasi si se considera ca e cea mai bogata comuna din tara), sunt afaltate multe drumuri. Deci bani sunt. Doar niste reguli si putina bunavointa mai lipsesc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate