Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Ajutor configuratie sistem

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
As vrea sa-mi configurez un sistem si am o mica dilema.

Vreau sa-mi iau urmatoarea placa de baza: www.dcshop.ro/produse/pdf/10513.pdf
Dupa cum vedeti, placa asta are o placa video X300 integrata care poate folosi max. 128 RAM (am citit asta pe sit la asus). O placa video separata, tot X300 cu 128 RAM pe 128 biti, tot la Depozitul de Calculatoare costa costa 2 mil. si ceva. Intrebarea mea ar fi: de ce sa imi iau placa video separata si sa dau 2 mil. in plus cand pot sa-mi mai iau o placuta de 256 RAM care costa cca. 1 mil. (ca sa aiba placa video integrata de unde sa foloseasca RAM) ? Eu stiu ca parerea majoritatii este ca placa video separata este mai buna dar eu nu voi folosi calculatorul foarte mult in jocuri, insa cine stie.

Inca ceva. Placa de baza este buna? A folosit-o cineva? Ce parere aveti despre ea.

Edited by dallass, 06 March 2006 - 09:22.


#2
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
Memoriile de pe placi video sunt, de regula, mai rapide.

#3
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
Deci cam asta ar fi singura diferenta ? Ca este putin mai rapida?

#4
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postdallass, on Mar 6 2006, 13:12, said:

Deci cam asta ar fi singura diferenta ? Ca este putin mai rapida?

O placa de baza cu video on board este alegerea perfecta pt. un calculator office. Asa ca daca n-ai de gand sa folosesti calculatorul pt. jocuri, placa asta e perfecta.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Deci cam asta ar fi singura diferenta ? Ca este putin mai rapida?

Putin mai MULT. Pe placa aia, la rezolutii de max 800x600 si cu mai multe optiuni din joc dezactivate, vei putea juca normal, jocuri de acum 2 ani aproximativ. Evident depinde de jocuri.

In schimb ptr multimedia ar fi ok.

#6
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
M-ati bagat putin in ceata. Sa inteleg ca 128 RAM de placa on board nu sunt aceesi cu 128 RAM de pe o placa video separata. Placa video on board are si ea procesorul ei (GPU)?

#7
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postdallass, on Mar 6 2006, 16:17, said:

M-ati bagat putin in ceata. Sa inteleg ca 128 RAM de placa on board nu sunt aceesi cu 128 RAM de pe o placa video separata. Placa video on board are si ea procesorul ei (GPU)?
Are normal ca are GPU. Problema este ca memoria placii video este " furata " din memoria RAM. Tu nu vei mai avea 256 ci 128. Plus ca daca vrei sa faci un update la placa video ( o data si o data ) ce faci ? Tai cu patentul o bucata de circuit si primesti alta pe care o " lipesti"? Daca iti poti permite, financiar, nici nu te gindii la grafica integrata!!!!.
Sunt solutii foarte bune de placi video integrate la momentul actual pe piata dar nu inseamna ca mi-as lua si eu la fel.!!!

#8
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
Hai sa fiu mai explicit. Cautand pe sit la depozitul de calculatoare am gasit o placa video care costa 250 RON si care are, dupa cum am mai zis, 128 RAM pe 128 biti. In cofiguratia facuta de mine eu am adaugat placa de baza fara sa stiu ca ea are video integrat. Dupa aia am vazut ca are si video si poate poate sherui 128 RAM, si m-am gandit sa renunt la placa video si sa mai iau pe langa cei 512 RAM initiali inca 256 RAM care ma costa 90 RON.  Deci cu video on bord la 128 RAM voi avea pe calculator si mai mult RAM, adica: 512+256-128=640 RAM si fac si o economie de 250 - 90 = 160 RON. Unde gresesc eu, ca nu ma dau nici banii afara din casa.

Iar daca vreau sa fac update la placa video, imi cumpar una si o pun pe PCI Express.

Edited by dallass, 06 March 2006 - 16:45.


#9
tmtudy

tmtudy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 01.06.2005

View Postradu72, on Mar 6 2006, 16:31, said:

Plus ca daca vrei sa faci un update la placa video ( o data si o data ) ce faci ? Tai cu patentul o bucata de circuit si primesti alta pe care o " lipesti"?

Placa de baza are si slot PCI-Express deci in cazul unui upgrade poate cumpara o placa video noua pe acest tip de slot.

Ai dreptate la faza cu RAM-ul. In plus placa video onboard ocupa si din resursele placii de baza. Daca ai, de ex 256 RAM la sistem, 128 din ei vor fi totdeauna rezervati pt placa video, pe cand la un sistem cu placa video separata sistemul tau se foloseste de toata memoria instalata, cea a placii video fiind separata.

#10
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Este alegerea ta. Eu ti-am spus cum am gindit cind mi-am facut calculatorul. Multimedia va fi OK dar jocurile......

#11
tmtudy

tmtudy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 01.06.2005

View Postdallass, on Mar 6 2006, 16:43, said:

Hai sa fiu mai explicit. Cautand pe sit la depozitul de calculatoare am gasit o placa video care costa 250 RON si care are, dupa cum am mai zis, 128 RAM pe 128 biti. In cofiguratia facuta de mine eu am adaugat placa de baza fara sa stiu ca ea are video integrat. Dupa aia am vazut ca are si video si poate poate sherui 128 RAM, si m-am gandit sa renunt la placa video si sa mai iau pe langa cei 512 RAM initiali inca 256 RAM care ma costa 90 RON.  Deci cu video on bord la 128 RAM voi avea pe calculator si mai mult RAM, adica: 512+256-128=640 RAM si fac si o economie de 250 - 90 = 160 RON. Unde gresesc eu, ca nu ma dau nici banii afara din casa.

Iar daca vreau sa fac update la placa video, imi cumpar una si o pun pe PCI Express.

Daca nu dispui de mai multi bani e buna si varianta ta. Placa video nu e foarte slaba, dar nu vei putea sa joci jocuri noi la rezolutii superioare.

Edited by tmtudy, 06 March 2006 - 16:49.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

sa mai iau pe langa cei 512 RAM initiali inca 256 RAM

De compatibilitatea memoriilor ai auzit ? Un modul de 512 si unul de 256 - sanse bune sa nu mearga bine impreuna.

#13
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Cat timp nu te pasonieaza jocurile, placa integrata este o solutie buna. Iar daca o fi vreodata sa te pasioneze, poti bine mersi sa cumperi una separata ce va fi montata pe slotul PCI Express.

#14
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
Eu credeam ca apr incompatibilitati intre placutele de RAM numai daca au frecvente diferite, si ca nu conteaza capacitatea lor. Nu este asa ?

#15
cerbra

cerbra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 28.12.2003
eu am 512+256 si nu am probleme.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Eu credeam ca apr incompatibilitati intre placutele de RAM numai daca au frecvente diferite, si ca nu conteaza capacitatea lor. Nu este asa ?

Nu este chiar asa. Pot functiona memorii cu frecvente diferite fara problema. Sau pot sa dea erori.

La fel pot functiona si memorii de capacitate diferita, sau nu.

Am spus doar ca sansele privind o incompatibilitate sunt mai mari decat normal - doua module identice ( capacitate, frecventa, producator, chipuri, tehnologie- single/double side )

Ca sa le reduci, singura posibilitate ar fi sa alegi memorii care sa aiba in comun cat mai multe din cele 5 conditii enumerate mai sus in paranteza. Iar apoi sa le verifici cu MemTest ca sa fi sigur de functionare.

Edited by eiffel, 08 March 2006 - 10:20.


#17
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
Hai ca m-am hotarat. O sa-mi iau si placa video. Si mai precis pe asta: http://uk.asus.com/p...&l1=2&l2=8&l3=0
Ce parere aveti. E buna de ceva ?

#18
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
E o placa buna dar nu pentru cele mai noi jocuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate