Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Adaugare router. Care sunt pasii necesari?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
rexxa

rexxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.01.2019
Salut!

Am un router ZTE F660 si vreau sa folosesc propriul router.
Din ce am citit, ar trebui sa sun la suport clienti si sa cer activarea, portului 4 de pe zte, in care sa conectez prin cablu utp routerul meu.

Ce alte setari pe routerul rds-ului, sau pe al meu, ar mai trebui sa fac? Pe al meu trebuie sa adaug userul si parola, sa modific ttl-ul, sa dezactivez sau sa activez ceva?

Orice indrumare este binevenita.

Multumesc

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da, suni la digi sa puna ZTE-ul in bridge si pe routerul tau pui userul si parola pppoe. Cam atat se face standard. Restul depinde de tine ce vrei sa mai configurezi.

Edited by diZy, 28 January 2019 - 12:28.


#3
rexxa

rexxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.01.2019
Super
Multumesc frumos.

La ttl trebuie sa pun o anumita valoare?

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vezi poate pui ttl=1 și după aia vii și întrebi de ce nu merge internetul!Posted Image

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 rexxa, on 28 ianuarie 2019 - 12:12, said:

Super
Multumesc frumos.

La ttl trebuie sa pun o anumita valoare?
Nu umbli la niciun ttl.

#6
rexxa

rexxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.01.2019
Va multumesc :)

#7
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
nu in portul 4 pui cablul intre ZTE si routerul tau. ala va fi dezactivat, este rezervat pt IPTV. folosesti portul LAN 1 din ZTE conectat la WAN routerul tau unde, cum a zis colegul, pui user si pass de pppoe

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Ai spus ca ai RDS...
Ce te impiedica sa pui routerul ZTE la sertar sau sa il restitui la ei si sa pui direct routerul tau?
Si... bineinteles, cu setarile PPOE de rigoare, user, parola... cred ca vei fi mai multumit decat sa faci "cascada" de routere...

Edited by bonygy, 28 January 2019 - 15:07.


#9
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

 rexxa, on 28 ianuarie 2019 - 12:09, said:

Din ce am citit, ar trebui sa sun la suport clienti si sa cer activarea, portului 4 de pe zte, in care sa conectez prin cablu utp routerul meu.
La mine a mers direct cu restore de la butonul din spate al ONT-ului, am dat restore, am pus routerul in LAN4 si a trecut in bridge fara sa-i mai sun pe cei de la Digi. Poate merge si la tine. Am un ZTE F660, este pentru zona de blocuri, la case nu stiu daca acele ONT-uri merg

Edited by tico18, 28 January 2019 - 15:33.


#10
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 bonygy, on 28 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Ai spus ca ai RDS...
Ce te impiedica sa pui routerul ZTE la sertar sau sa il restitui la ei si sa pui direct routerul tau?
Si... bineinteles, cu setarile PPOE de rigoare, user, parola... cred ca vei fi mai multumit decat sa faci "cascada" de routere...

Nu poti renunta la acel ZTE, ala face conversia dintre fibra si cablu UTP.

#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 bonygy, on 28 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Ce te impiedica sa pui routerul ZTE la sertar sau sa il restitui la ei si sa pui direct routerul tau?

...

cred ca vei fi mai multumit decat sa faci "cascada" de routere...
mai intai vezi ce e si ce face F660 de fapt si pentru ce tip de infrastructura e destinat si apoi da in taste.

in secolul internetului si al lu' goagal, sa vorbesti doar ca sa te afli in treaba si sa nu spui nimic sau (si
mai nasol) sa spui o tampenie...cand practic ai in fata un dispozitiv ce poate accesa internetul ala (mai
ales ca...tocmai ce l-ai folosit ca sa postezi),e oarecum aiurea. sau chiar mai bine, daca tot e lenea si
necunoasterea la putere, mai bine nu mai faci "cascada" de vorbit degeaba.

Edited by dygey, 28 January 2019 - 16:49.


#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Routerul tau ZTE arata asa ca cel negru din poza?

Attached File  20160717_135423.jpg   277.48K   46 downloads

Daca da, atunci poti conecta oricand routerul tau, intr-unul din cele 4 LAN-uri si cu setarile normale si va functiona brici.
Asa am facut si eu la cineva in provincie si nu au fost probleme de incompatibilitate, sau de setari suplimentare de porturi, etc.

 dygey, on 28 ianuarie 2019 - 16:45, said:

in secolul internetului si al lu' goagal, sa mai vorbesti inca doar ca sa te afli in treaba cand practic ai
in fata un dispozitiv ce poate accesa internetul ala (mai ales ca...tocmai ce l-ai folosit ca sa postezi),
e oarecum aiurea. sau, si mai bine, daca tot e lenea si necunoasterea la putere, mai bine nu mai
faci "cascada" de vorbit degeaba.

Nu am stiut de la inceput la ce se referea cu acel router ZTE, am crezut initial ca este dat in custodie de Digi, asa cum se mai practica.
Scuze, dar un pic de control al limbajului, ar fi indicat.

#13
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 bonygy, on 28 ianuarie 2019 - 16:48, said:

Nu am stiut de la inceput la ce se referea cu acel router ZTE

 rexxa, on 28 ianuarie 2019 - 12:09, said:

Am un router ZTE F660
omu' a fost destul de clar, nu crezi?!?

 bonygy, on 28 ianuarie 2019 - 16:48, said:

am crezut initial ca este dat in custodie de Digi, asa cum se mai practica.
da, e dat (numai) in custodie. n-are legatura cu subiectul, dar trecem peste.

 bonygy, on 28 ianuarie 2019 - 16:48, said:

Scuze, dar un pic de control al limbajului, ar fi indicat.

nu, nu te scuz deloc. nici pentru necunoastere, nici pentru ofuscare. vorbesti
fara sa ai habar, dar tot tu esti ala care sare de fund in sus. pentru? te-a deranjat
ca ti-am recomandat sa nu mai vorbesti aiurea? d-aia nu mai pot. controleaza-te
tu, inainte sa zici sau sa recomanzi aiureli si apoi mai discutam "indicatii pretioase".

din cauza astora ca tine cauta lumea sfaturi pe forum sa cumpere media convertoare
third-party si module optice 1550/1310 de infipt direct in PC, de nu mai stiu altii cum sa
le scoata din cap si sa le spuna ca RDS n-o sa le dea in veci acces prin ele.


LE:

 bonygy, on 28 ianuarie 2019 - 16:48, said:

Daca da, atunci poti conecta oricand routerul tau, intr-unul din cele 4 LAN-uri si cu setarile normale si va functiona brici.
Asa am facut si eu la cineva in provincie si nu au fost probleme de incompatibilitate, sau de setari suplimentare de porturi, etc.
esti tu sigur ca toate porturile LAN ale lui F660 sunt up&running?!?? bagi acolo la nimereala
si merge brici, ca asa ai facut tu nu stiu unde nu stiu cui si ai avut noroc sa-ti iasa...ma nene,
stai jos...

ca sa nu mai zic si de un dublu NAT, pe care posibil il va face din necunoastere si ca na, s-a luat
dupa tine. si cu ala tot "brici" o sa fie...

Edited by dygey, 28 January 2019 - 17:05.


#14
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
Era bine daca totusi rexxa spunea ca este vorba de un ONT cu functie router.

Cei mai multi utilizatori spun doar router, cand de fapt echipamentul primit de la DIGI este ONT (Optical Network Terminal) cu functie de router wireless.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 bonygy, on 28 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Ai spus ca ai RDS...
Ce te impiedica sa pui routerul ZTE la sertar sau sa il restitui la ei si sa pui direct routerul tau?
Nu merge dacă are fibră. Trebuie musai ruterul de la furnizor.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007

 bonygy, on 28 ianuarie 2019 - 15:06, said:

Ai spus ca ai RDS...
Ce te impiedica sa pui routerul ZTE la sertar sau sa il restitui la ei si sa pui direct routerul tau?
Si... bineinteles, cu setarile PPOE de rigoare, user, parola... cred ca vei fi mai multumit decat sa faci "cascada" de routere...
Din cate stiu acel router ONT este imperecheat cu un echipament din datacenterul RDS si nu poti renunta la el. ceva similar autentificarii prin MAC. nu-i deloc o placere in locul unui router sa ai doua. si, de fapt ai trei echipamente. un spliter, un ONT si un router.

Edited by strongsss, 28 January 2019 - 21:54.


#17
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 dygey, on 28 ianuarie 2019 - 17:00, said:

nu, nu te scuz deloc. nici pentru necunoastere, nici pentru ofuscare. vorbesti
fara sa ai habar...

Bine... continuati!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate