Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Nelamuriri PV - Rezistenta

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ma intereseaza sa incalzesc CAND ESTE SOARE afara 300L de la 10 grade la 45, asta inseamna 12.25KW, unde mai adaugam 2KW pierderile de caldura ale boilerului.
Stiu ca curentul scade exponential odata cu scaderea voltajului, de aici si sugestia de a folosi rezistente de 48V pe 2 panouri inseriate care ar da in varf 62V, NEDEPASIND amperajul, nearzand rezistenta. Am vazut pe youtube oameni care le-ai inseriat pe 120V si produc foarte bine CAND ESTE SOARE. Cand sunt nori afara, ceata, iarna, zapada, etc, este clar ca sunt 0. Eu ridicasem discutia daca ar produce decent cand conditiile meteo sunt favorabile.
DIn ce am inteles de la productia PV de la alte persoane, aprilie septembrie puterea oferita pe zi ar fi de 3.5-4x puterea instalata, de aici si sugestia ca m-as incadra cu un 3.6KW panouri. Inceputul lui octombrie si martie le-as trece la castiguri de oportunitate si nu as conta pe ele.
Insa nici sa ma imbat cu apa si dupa sa regret investitia si sa stau cu boilerul rece, de asta am intrebat sugestii.
Pe 48V este mai usor de realizat termostatarea, se foloseste termostat de 12V impreuna cu un SSR pentru 48V (sau mai mult).

Eu il inteleg pe viorelsolar, insa explicatia ca cu o serpentina de cupru in spatele panoului fac mai multa apa calda ma duce cu gandul la un raspuns care lasa de dorit. Este evident ca in august fac apa calda si cu teava neagra de foraje intinsa pe gard, si investitia ar fi de 30x mai mica.

#20
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
de unde ai scos-o cu 10000 un sistem ACm
uite aici unul second la 3000  https://www.olx.ro/o...html#13d862c01a
mai pui 1200 pe tevi de iinox gofrat si gata sistemul..
Unul functional de panouri te va costa triplu.. iti spun din experienta..  panouri suporti cleme de prindete suruburi de inox, intrerupataore DC de curent continuu, rezistente .
si nu in ultimujl rand e o tampenie ce vrei sa faci... MOARTE SIGURA.. eu unul nu as monta nici gratis daca ma roaga cineva un  sitem care sa alimenteze direct rezistente din panouri.Poate nu stii cum este un scurtcircuit pe curent continuu.  sau cum bubuie o rezistenta de curent continuu intr-un boier de apa

Edited by sorinmircea, 31 January 2019 - 15:13.


#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

Quote

Eu il inteleg pe viorelsolar, insa explicatia ca cu o serpentina de cupru in spatele panoului fac mai multa apa calda ma duce cu gandul la un raspuns care lasa de dorit.

@victor29cr văd că o ții lungă pe-a ta și nu ei în calcul nici o părere, nici nu știu de ce mai dorești încontinuare părerea altora, dacă tot tâmpenia ta din cap vrei s-o faci ! Uite ”răspunsul care lasă de dorit”  Panou fotovoltaic hibrid între 250-280Wp care poate produce 849W termici la o suprafață de 1.45m ! Înțeleg să folosești surplusul fotovoltaic când ai acumulatorii încărcați, dar să-ți bați joc de curentul produs de panourile fotovoltaice să încălzești doar apă chioară, eu nu voi înțelege niciodată tâmpenia asta, pentru că așa cum ai spus-o chiar tu și o serpentină de țeavă neagră atârnată de gard la soare va produce de 3 ori mai multă energie termică decât aceeași suprafață a unui panou fotovoltaic cu 15% eficiență fotovoltaică în comparație cu un panou solar construit DIY din cutii de bere vopsite negru opac, care oferă 50% eficiență !!! Mă rog, treaba ta, banii tăi, gândirea ta etc. totuși nu înțeleg ce nu-ți convine la un panou solar cu tuburi în vid care-i proiectat special pentru apă caldă și unul singur are o eficiență termică cât suprafața a 6 panouri fotovoltaice de 250Wp la un loc ??? Posted Image

Edited by Viorelsolar, 31 January 2019 - 19:07.


#22
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Raspunsul cred ( sau sper )  ca e evident : omul vrea ca atunci cad pleaca o saptamana de acasa sa nu fie cu grija ca ii fierb panourile .  Cu panouri voltaice nu ai nici o grija -  decuplezi SSR si aia e .

#23
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018

View Postvictor29cr, on 31 ianuarie 2019 - 14:21, said:

Ma intereseaza sa incalzesc CAND ESTE SOARE afara 300L de la 10 grade la 45, asta inseamna 12.25KW, unde mai adaugam 2KW pierderile de caldura ale boilerului.
Stiu ca curentul scade exponential odata cu scaderea voltajului, de aici si sugestia de a folosi rezistente de 48V pe 2 panouri inseriate care ar da in varf 62V, NEDEPASIND amperajul, nearzand rezistenta. Am vazut pe youtube oameni care le-ai inseriat pe 120V si produc foarte bine CAND ESTE SOARE. Cand sunt nori afara, ceata, iarna, zapada, etc, este clar ca sunt 0. Eu ridicasem discutia daca ar produce decent cand conditiile meteo sunt favorabile.
DIn ce am inteles de la productia PV de la alte persoane, aprilie septembrie puterea oferita pe zi ar fi de 3.5-4x puterea instalata, de aici si sugestia ca m-as incadra cu un 3.6KW panouri. Inceputul lui octombrie si martie le-as trece la castiguri de oportunitate si nu as conta pe ele.
Insa nici sa ma imbat cu apa si dupa sa regret investitia si sa stau cu boilerul rece, de asta am intrebat sugestii.
Pe 48V este mai usor de realizat termostatarea, se foloseste termostat de 12V impreuna cu un SSR pentru 48V (sau mai mult).

Eu il inteleg pe viorelsolar, insa explicatia ca cu o serpentina de cupru in spatele panoului fac mai multa apa calda ma duce cu gandul la un raspuns care lasa de dorit. Este evident ca in august fac apa calda si cu teava neagra de foraje intinsa pe gard, si investitia ar fi de 30x mai mica.
Am mai multe siruri de cate 7 panouri in serie care scot 224vcc dupa care cuplate in paralel, sulplusul de energie merg direct pe un pufer, nu te complica cu rezistente de 48v o sa ai nevoie de cabluri foarte groase mai bine mergi pe tensiune mare.

#24
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postzut1, on 31 ianuarie 2019 - 19:51, said:

Am mai multe siruri de cate 7 panouri in serie care scot 224vcc dupa care cuplate in paralel, sulplusul de energie merg direct pe un pufer, nu te complica cu rezistente de 48v o sa ai nevoie de cabluri foarte groase mai bine mergi pe tensiune mare.
E ok cu rezistenta direct in puffer? Nu il corodeaza? Ai pus si vreun anod de magneziu? In puffer as fi vrut si eu dar imi era de coroziune.
Cum decuplezi / termostatezi 224vcc? Sau il lasi pe direct pe principiu ca nu are cum sa il duca in fierbere?

View Postggelu, on 31 ianuarie 2019 - 19:49, said:

Raspunsul cred ( sau sper )  ca e evident : omul vrea ca atunci cad pleaca o saptamana de acasa sa nu fie cu grija ca ii fierb panourile .  Cu panouri voltaice nu ai nici o grija -  decuplezi SSR si aia e .
Printre alte motive, da, asta ar fi unul primar, lipsa de griji

View PostViorelsolar, on 31 ianuarie 2019 - 18:59, said:

@victor29cr văd că o ții lungă pe-a ta și nu ei în calcul nici o părere, nici nu știu de ce mai dorești încontinuare părerea altora, dacă tot tâmpenia ta din cap vrei s-o faci ! Uite ”răspunsul care lasă de dorit”  Panou fotovoltaic hibrid între 250-280Wp care poate produce 849W termici la o suprafață de 1.45m ! Înțeleg să folosești surplusul fotovoltaic când ai acumulatorii încărcați, dar să-ți bați joc de curentul produs de panourile fotovoltaice să încălzești doar apă chioară, eu nu voi înțelege niciodată tâmpenia asta, pentru că așa cum ai spus-o chiar tu și o serpentină de țeavă neagră atârnată de gard la soare va produce de 3 ori mai multă energie termică decât aceeași suprafață a unui panou fotovoltaic cu 15% eficiență fotovoltaică în comparație cu un panou solar construit DIY din cutii de bere vopsite negru opac, care oferă 50% eficiență !!! Mă rog, treaba ta, banii tăi, gândirea ta etc. totuși nu înțeleg ce nu-ți convine la un panou solar cu tuburi în vid care-i proiectat special pentru apă caldă și unul singur are o eficiență termică cât suprafața a 6 panouri fotovoltaice de 250Wp la un loc ??? Posted Image
Sunt mai multe costuri care le consider irozite cu un panou termic, cel putin in cazul meu, 25-30m liniari de traseu sar de 2000 ron indiferent ca folosesc tevi de inox gofrate izolate sau cupru sudat si izolat diy. Un grup de pompare decent e de la 1300 ron in sus, automatizarea una mai ok de la 500-600 in sus. Mai bine iau mai multe panouri PV dar elimin harababura cu tevi, pompe, antigel, aerisire, umplere/golire instalatie, presiune in vas expansiune, fierbere, etc etc etc.

#25
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postvictor29cr, on 31 ianuarie 2019 - 20:15, said:

Printre alte motive, da, asta ar fi unul primar, lipsa de griji
Pai cam asta e singurul plus fata de un sistem cu panouri termice.  Vezi si mai jos.

View Postvictor29cr, on 31 ianuarie 2019 - 20:15, said:

Sunt mai multe costuri care le consider irozite cu un panou termic, cel putin in cazul meu, 25-30m liniari de traseu sar de 2000 ron indiferent ca folosesc tevi de inox gofrate izolate sau cupru sudat si izolat diy. Un grup de pompare decent e de la 1300 ron in sus, automatizarea una mai ok de la 500-600 in sus. Mai bine iau mai multe panouri PV dar elimin harababura cu tevi, pompe, antigel, aerisire, umplere/golire instalatie, presiune in vas expansiune, fierbere, etc etc etc.
Grup de pompare eu am luat cu 900 lei iar o automatizare decenta cu 600  .  
Pui problema gresit aici . Un sistem DOAR pentru acm e mai simplu si mai ieftin de atat .   Uite doua exemple  1 si 2 ; mai ai doar sa adaugi teava si eventual boilerul.  Daca poti monta boilerul pe casa sunt  sunt variante chiar si mai econmice si culmea, mai eficiente.

#26
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011

View Postvictor29cr, on 31 ianuarie 2019 - 20:15, said:

E ok cu rezistenta direct in puffer? Nu il corodeaza? Ai pus si vreun anod de magneziu? In puffer as fi vrut si eu dar imi era de coroziune.
Cum decuplezi / termostatezi 224vcc? Sau il lasi pe direct pe principiu ca nu are cum sa il duca in fierbere?


Printre alte motive, da, asta ar fi unul primar, lipsa de griji


Sunt mai multe costuri care le consider irozite cu un panou termic, cel putin in cazul meu, 25-30m liniari de traseu sar de 2000 ron indiferent ca folosesc tevi de inox gofrate izolate sau cupru sudat si izolat diy. Un grup de pompare decent e de la 1300 ron in sus, automatizarea una mai ok de la 500-600 in sus. Mai bine iau mai multe panouri PV dar elimin harababura cu tevi, pompe, antigel, aerisire, umplere/golire instalatie, presiune in vas expansiune, fierbere, etc etc etc.
Iar spui prostii... dare nu mai are rost sa te contrazic.. uite o automatizare  super ok la doar 20 lire plus transport 20 lirfe total 40 lire.. deci nu mai mult de 220 lei.
https://www.ebay.co....O3~e:rk:20:pf:0
sa vezi ce costuri ai pana montezi vreo 12 panouri pe casa si cat timp o sa pierzi...   si cat o sa te coste cablurile de coborare pe astia 20 de metri
Crezi ca e floare la ureche?..
si grupul 600 lei
https://www.olx.ro/o...html#9868d67df2

Edited by sorinmircea, 01 February 2019 - 11:34.


#27
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008

View Postzut1, on 31 ianuarie 2019 - 19:51, said:


Am mai multe siruri de cate 7 panouri in serie care scot 224vcc dupa care cuplate in paralel, sulplusul de energie merg direct pe un pufer, nu te complica cu rezistente de 48v o sa ai nevoie de cabluri foarte groase mai bine mergi pe tensiune mare.
220(acum cred 280) merge cu cablu rezonabil,48 face o trebusoara cand e surplus,puteri mici ca altfel trebuie cabluri scumpe.

#28
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018

 victor29cr, on 31 ianuarie 2019 - 20:15, said:

E ok cu rezistenta direct in puffer? Nu il corodeaza? Ai pus si vreun anod de magneziu? In puffer as fi vrut si eu dar imi era de coroziune.
Cum decuplezi / termostatezi 224vcc? Sau il lasi pe direct pe principiu ca nu are cum sa il duca in fierbere?
Pufferul are montat un termostat de boiler termostatul comanda un modul IGBT de putere pentru a decupla daca temperatura e prea mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate