Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nelamuriri PV - Rezistenta

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
As vrea sa instalez un sistem solar pentru ACM acum in martie. Problema este ca sunt indecis, in sensul ca as prefera un sistem fotovoltaic in schimbul unuia solar termal.
O alta problema de care ma lovesc este ca nu as vrea sa folosesc vreun mppt, as vrea sa il folosesc "pe direct" cum s-ar spune in popor.
In limitarea mea de cunostiinte asupra domeniului, am inteles ca este evident ca legarea la o rezistenta de 220v ar fi risipa si de bani si de tot, si periculos, etc.

Am gasit rezistente de 48v 1800W. Ma gandesc sa leg cate 3 in serie si 2 in paralel ( panouri de 300W ) pe rezistenta. Practic in peak time ar da 62v dar tot s-ar incadra in amperaj incat sa nu le arda, insa dupa calculele mele in majoritatea timpului s-ar apropia de 48v. Ma refer la zilele strict cu soare, sau cu semi nori, perioada martie-septembrie, exclud zilele cu ploaie, ceata, etc, le trec la productie ocazionala. Un alt avantaj ar fi ca la 48v as putea sa folosesc si un termostat impreuna cu un ssr sa opresc alimentarea la o anumita temperatura maxima.

Sunt constient ca o oarecare pierdere de eficenta per total ar exista, insa in calculele mele rudimentare tot mi-ar conveni tinand cont de bataia de cap cu un sistem clasic termal ( tevi, antigel, fierbere, pompe, controllere, etc ).
Nelamurirea mea ar fi daca pot sa sper intr-o zi cu soare la un 3 - 3.5xputerea si daca nu, cat de mult as scade in acest fel?
Motivele pentru care as prefera acest sistem ar fi ca singurele piese teoretic consumabile ar fi 2 rezistente si 2 termostate+ssr odata la X ani care sunt cu mult, mult sub pretul unei pompe, controller, etc.
Cu alte cuvinte, cat de prost ar fi sistemul gandit? Foarte sau intre si intre?

#2
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

 victor29cr, on 28 ianuarie 2019 - 12:08, said:


Nelamurirea mea ar fi daca pot sa sper intr-o zi cu soare la un 3 - 3.5xputerea si daca nu, cat de mult as scade in acest fel?

Raspuns strict doar la ce am citat mai sus :
https://www.pvoutput...55186&sid=50118

https://www.pvoutput...62512&sid=55615

https://www.pvoutput...19742&sid=17589

Sunt ale colegilor din acest forum ...

#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Este o mare tâmpenie ce vrei să faci, strici fânul pe gâște !!! Un panou fotovoltaic bun, nu oferă în medie mai mult de 15% eficiență energetică, deci ceea ce convertește de la soare, la o radiație luminoasă standard acceptată unanim în laboratoare de 1000W/m2, sub această valoare nici nu are rost să vorbim, adică eficiența de conversie solară, scade cam la jumătate pe la 800W/m2, când ai la dispoziție panouri solare cu tuburi în vid care convertesc în energie termică peste 80% din radiație solară la o medie de 800W/m2 !!! Posted Image

Deci un diverter fotovoltaic este necesar dacă ești off-grid și prinzi momente cu radiație luminoasă maximă, când acumulatorii sunt full și energia în exces nu se înmagazinează nicăieri, caz în care surplusul fotovoltaic îl transformi în energie termică, în nici un caz să folosești fotovoltaice exclusiv pentru produs energie termică !!!  Posted Image

Edited by Viorelsolar, 28 January 2019 - 13:28.


#4
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014
Dar randamentul unui sistem întreg este dat numai de randamentul unui singur component??

Dacă luam în considerare toate variabilele eu zic că da cu plus exemplul colegului.

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Viorelsolar, on 28 ianuarie 2019 - 13:24, said:

Este o mare tâmpenie ce vrei să faci, strici fânul pe gâște !!! Un panou fotovoltaic bun, nu oferă în medie mai mult de 15% eficiență energetică, deci ceea ce convertește de la soare, la o radiație luminoasă standard acceptată unanim în laboratoare de 1000W/m2, sub această valoare nici nu are rost să vorbim, adică eficiența de conversie solară, scade cam la jumătate pe la 800W/m2, când ai la dispoziție panouri solare cu tuburi în vid care convertesc în energie termică peste 80% din radiație solară la o medie de 800W/m2 !!! Posted Image

Deci un diverter fotovoltaic este necesar dacă ești off-grid și prinzi momente cu radiație luminoasă maximă, când acumulatorii sunt full și energia în exces nu se înmagazinează nicăieri, caz în care surplusul fotovoltaic îl transformi în energie termică, în nici un caz să folosești fotovoltaice exclusiv pentru produs energie termică !!!  Posted Image
O instalatie conventionala termala, fie cu tuburi vidate fie cu panouri plane ma ajunge in jur de 10.000 RON cu tot, putere in conditii ideale 2.8kW
O instalatie PV de 3.6KW putere instalata ma ajunge 8500-9000 in modul legat direct la rezistente. Am spatiu in curte suficient unde sa le instalez, nu se pune problema de asta.
Nu cred ca e corect sa comparam eficienta PV cu cea a panourilor termice dpdv al suprafetei de apertura, cand interesul este unul financiar, raport investitie si return.

Astea fiind spuse, ramane intrebarea cam cat % din eficienta se pierde in maniera data de folosinta, PV legate direct pe rezistente de 48v? Vorbim de zile cu soare, sau soare cu foarte putini nori.

#6
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006

 victor29cr, on 28 ianuarie 2019 - 13:34, said:

O instalatie conventionala termala, fie cu tuburi vidate fie cu panouri plane ma ajunge in jur de 10.000 RON cu tot, putere in conditii ideale 2.8kW

Cine ti-a dat scorul asta?

#7
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 validoe, on 28 ianuarie 2019 - 15:07, said:

Cine ti-a dat scorul asta?
Atat costa tot ansamblu, la o distanta de 18m de camera tehnica, incluzand manopera, tevi izolate inox si fie un panou cu 30 tuburi fie 2 plane buderus + boiler, controllere, grup pompare, anexe.

#8
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Boilerul am presupus ca il ai. La puterea instalata in pv ai luat in calcul si pretul lui sau doar al panourilor?
Sa stii ca nu doar ma 'bag in seama', sunt cam in aceeasi situatie ca tine, imi trebuie ACM doar de primavara pana toamna dar am mers mai mult pe DIY.
Panourile PV cred ca ar fi bune doar iarna cand colectoarele nu mai fac nimic, imi venise si mie ideea dar printr-un MPPT dedicat incalzirii apei

Daca interesul e financiar si asa ar trebui sa fie, vezi ca energia 'gratis' sa nu o platesti in avans de fapt pe 20-30 de ani furnizorilor de echipamente si tu ramai cu service-ul

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Din acest motiv am deschis topicul. In teorie daca acopar martie-septembrie, as scoate banii in 4-5 ani raportat cu cez vanzare, nu sunt gaze in zona.
Daca eram 100% hotarat nu mai deschideam topicul, sunt receptiv la contre ( sau pro ).
Doar mi-am exprimat punctul de vedere ca personal consider ca s-ar renta si ar avea si randament cand afara este soare + zilele de iarna cu soare dar cu - afara.
Sunt MPPT-uri dedicate pt ce vreau, dar costul lor si durata de viata estimata de 5 ani cam dau peste cap calculele.

Adica un exemplu concret, un MPPT pt 3kw putere instalata costa aprox 1900 ron. Tine aprox 5-6 ani din ce mi-au raspuns ev-power.
De 1900 ron mai bine mai iau cateva panouri+inca o rezistenta si compensez.

Edited by victor29cr, 28 January 2019 - 15:41.


#10
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018

 victor29cr, on 28 ianuarie 2019 - 13:34, said:

O instalatie conventionala termala, fie cu tuburi vidate fie cu panouri plane ma ajunge in jur de 10.000 RON cu tot, putere in conditii ideale 2.8kW
O instalatie PV de 3.6KW putere instalata ma ajunge 8500-9000 in modul legat direct la rezistente. Am spatiu in curte suficient unde sa le instalez, nu se pune problema de asta.
Nu cred ca e corect sa comparam eficienta PV cu cea a panourilor termice dpdv al suprafetei de apertura, cand interesul este unul financiar, raport investitie si return.

Astea fiind spuse, ramane intrebarea cam cat % din eficienta se pierde in maniera data de folosinta, PV legate direct pe rezistente de 48v? Vorbim de zile cu soare, sau soare cu foarte putini nori.
Eu as alege fotovoltaicu, pentru ca merge si la - 20-30 grade nu ingheata instalatia, plus ca sulplusul de curent produs de panouri reduci din factura....

#11
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Unde ai gasit rezistente de 48v 1800W? Ca pare cam mult

#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 validoe, on 28 ianuarie 2019 - 15:49, said:

Unde ai gasit rezistente de 48v 1800W? Ca pare cam mult
https://www.ebay.com...t-/391328196721
sunt de fapt doua de 48v 900W din ce am inteles, au exagerat ei cu 2000W, legate in serie
din ce am inteles tot de la ei intr-un alt forum, e ca nu se ard daca da 62v in ele, atat timp cat puterea nu depaseste maximul rezistentei.
Daca nu ma insel, spuneai ca rezistenta e undeva la 1,17 sau 1,2, sau oricum ceva similar foarte mic.

Principiul ar fi asta
[ https://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqUOKisE0s2IJLGyBNdogcUy3!~~_3.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ei zic ca merge direct la termostat, dar din ce am vazut pe alte forumuri ar fi mai indicat cu un termostat de 12v si un ssr pt rezistenta
practic vreau sa bag 2 astfel de rezistente in flansa de la un boiler de 300L, cu 2 termostate + 2 ssr-uri pt ele, si sa le las sa mearga pana la 75 grade, cat e soare. Cand nu e, mai am un racord la jumate pt 230v si/sau serpentina din cazan lemne.

Edited by victor29cr, 28 January 2019 - 15:57.


#13
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Multam

#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Mă rog dacă tu consideri că mai bine strici curentul produs de vreo 15 panouri fotovoltaice în detrimentul unui panou sau două cu tuburi în vid, doar ca să încălzești apă caldă pe timpul verii, că iarna n-ai absolut nici o șansă din fotovoltaic și o să plângi când ai să vezi multe zile mohorâte când sistemul fotovoltaic este mort !!! Cu chiu cu vai un sistem de 3.6kWp va produce 200Wh pe oră recoltat din toate panourile în multe zile de iarnă, dar eu nu mă bag, poate tu știi mai bine decât mine care sunt off grid de 10 ani la moșia mea și folosesc sisteme fotovoltaice cu acumulatori, cum e cu apa caldă pe timpul iernii cu vreo 4 luni critice când o să ai soare cu lingurița ! Posted Image

Rezistența aia ce-ai găsit tu pe ebay, este foarte scumpă, poate nu te-ai uitat la transport care costă mai mult decât rezistența, plus de asta vei plăti taxe tva de 19% pentru toată suma când va ajunge coletul în țară ! Uite rezistență de 48V/1500W Dernord de inox la preț de 25$ cu transport inclus, la care mai plătești 5$ TVA sau poate nu, dacă te înțelegi cu chinezu” să-ți facă factură de max.12$ ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 28 January 2019 - 19:33.


#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Cel mai probabil m-am exprimat eu teribil de prost in legatura cu productia iarna. M-am referit strict la zilele CU SOARE, senin pe cer, cu temperaturi minus sau joase unde panourile plane nu fac fata cu brio. De dragul discutiei putem sa eliminam aceste zile din ecuatie.
Nu ma incapatanez sa adopt sistemul fotovoltaic pentru apa calda, de asta am deschis acest topic, sa cer pareri.

Sunt convins ca in zile cu nori, ceata, iarna, etc, productia tinde spre 0, si este ok.
Eu sunt interesat sa aflu de la persoane ca tine care detin panouri PV sa imi spuna daca sistemul o sa functioneze CAND E SOARE AFARA, martie-septembrie. Adica sa isi dea cu parerea.
Am inteles de la tine ca iarna nici sa nu visez, e ok. Nu m-ar deranja.
Dar primavara/vara/toamna cand e soare afara? S-ar comporta ok?
Cand zic OK ma refer daca pot sa spera ca din cei 3.6KW putere instalata sa produc un 10-12kw de dimi pana seara cu soare full pe cer.
Tine cont ca momentan prepar ACM martie-septembrie cu curent. Cez oltenia ma taxeaza cu 0,67ron/kw. Consum aprox 360kw pe luna pe acm, uneori si mai mult.
Ca aleg PV, ca aleg termal, ROI tot o sa fie in 4-5-6 ani, chiar si cu perioada de productie scurta martie-septembrie. Insa as prefera PV datorita simplitatii sistemului. Nu as duce grija aerului pe tevi, pompa stricata, supraincalzire boiler, fierbere, tevi sparte, umplere instalatie, etc etc etc.
Sincer as fi in stare sa mai adaug inca un KW doar de dragul de a folosi PV in loc de clasic.
Insa nici sa o dau in prostie si sa irosesc banii.
Deci intrebarea ramane. Poate un sistem PV de 3.6KW impreuna cu rezistente de 48V sa dea un randament ok cand este soare afara?

#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu îți spun doar o chestie și cu asta basta, o serpentină de cupru prin care circulă agentul termic, pusă pe spatele unui panou fotovoltaic obține cam de 3 ori mai multă eficiență termică decât curentul care-l produce panoul fotovoltaic pentru a încălzi aceeași cantitate de apă. Cum naiba să te sfătuiesc să folosești fotovoltaice ??? Curentul produs de fotovoltaice este mult mai bun să gătești cu o plită de inducție, să-l folosești la alimentarea unui aparat de aer condiționat cu pompă de căldură, pompe de irigații, frigidere,  șamd. decât să-l folosești pentru încălzirea unei găleți de apă !!! Folosește ideea Asta simplă dacă tot ai spațiu la curte și vrei apă caldă vara, cât și iarna, nu te costă nici un sfert din costul unei instalații fotovoltaice de 3.6kW !!!

#17
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014

 Viorelsolar, on 28 ianuarie 2019 - 22:51, said:

Eu Ă®ți spun doar o chestie și cu asta basta, o serpentină de cupru prin care circulă agentul termic, pusă pe spatele unui panou fotovoltaic obține cam de 3 ori mai multă eficiență termică decât curentul care-l produce panoul fotovoltaic pentru a Ă®ncălzi aceeași cantitate de apă. Cum naiba să te sfătuiesc să folosești fotovoltaice ??? Curentul produs de fotovoltaice este mult mai bun să gătești cu o plită de inducție, să-l folosești la alimentarea unui aparat de aer condiționat cu pompă de căldură, pompe de irigații, frigidere,  șamd. decât să-l folosești pentru Ă®ncălzirea unei găleți de apă !!! Folosește ideea Asta simplă dacă tot ai spațiu la curte și vrei apă caldă vara, cât și iarna, nu te costă nici un sfert din costul unei instalații fotovoltaice de 3.6kW !!!

Ai scăzut și pierderile pe traseu și prețul izolației in calculul acela?

#18
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.07.2008
Multi dintre cei care detinem sisteme fotovoltaice incercam/realizam trimiterea surplusului catre apa/incalzire. Sigur se poate realiza incalzirea apei folosind sisteme fotovoltaice - nu vreau sa discutam de costuri, aici fiecare trebuie sa-si faca socoteala. Aceasta socoteala se face exact la locatie, se gaseste pe net caldura specifica a apei, din memorie cred ca 10l de apa crescuti cu 50grade C, cam 580wh. Tot la locatie se poate masura media de iluminare pe fiecare luna in parte si estima productia. Cu legarea in serie pot sa spun ca nu de mult m-am jucat cu doua rezistente de 12V, una este deja arsa. Nu au fost foarte scumpe, la 48V numai transportul a costat cam tot atat. Apa se fierbe si cu rezistenta de 48V, dar si aici trebuie gasita modalitatea de "termostatare" ca si la 220. Nu e neaparat o metoda ieftina, dar e curata (un cablu ...). As incepe cu un panou,o rezistenta si un lighean cu apa, sper sa ajute...

Edited by edysun2007, 31 January 2019 - 12:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate