Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Cum aleg o masina de taiat gresie/faianta pentru uz personal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Salut.

Am nevoie de o masina de taiat gresie/faianta sa imi termin o lucrare intr-o baie. O voi folosi acum pt uz personal, apoi foarte rar cum ar fi in bucatarie sa plachez zona de deasupra blatului, etc. Nu vreau una profesionala dar nici sa ma tina 2 zile, si sa taie urmatoarele:

- Faianta/gresie de lungime 60 cm, grosime 9 mm
- Fasii de 600/20mm taiate pe lung din placa de 60 cm fara sa le sparga. Le voi folosi ca brau undeva si vreau sa nu le crape.

PS: Vreau sa-mi explicati la ce trebuie sa fiu atent cand achizitionez o masina de taiat?
Trebuie sa fie neaparat una scumpa, de firma, sau si altele fac treaba buna?

Sa avem spor ...

#2
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
ca sa reusesti sa tai o fasie de 2cm si lunga de 60 cm ai nevoie de "ceva" peste medie verso semiprofesional.
eu am o SIGMA 67cm si pot taia fara probleme, dar costa mai mult decat manopera la ce ai de facut.
ieftin si bun NU exista.
daca gresia e portelanata NU ai sa reusesti...trebui taiata cu flexul sau cu o masina profesionala cu apa...altfel se va rupe.

te-as sfatui sa cauti pe cineva sa-ti taie fasiile, iar pentru restul taieturilor foloseste flexul.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O masina obisnuita de taiat gresie/fainta, max 150 lei. In rest flex-ul si un disc diamantat. La 2 cm nu cred ca poti sa tai fara sa se sparga mai ales la lungime asa mare.

Edited by bumpocbum, 28 January 2019 - 10:42.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am cumparat ceva de genul https://www.emag.ro/...1/pd/DTDZTDBBM/ pentru fasii subtiri. Sau (https://www.emag.ro/...2/pd/D9HS07BBM/

Edited by bumpocbum, 28 January 2019 - 10:52.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am luat Sigma cea mai mica, ar trebui sa fie semi profesionala.
Magarii astia in magazine vand niste placi mici ieftine portelanate de nu le tai decat cu flexul (si iese urat). Ar trebui mentionat pe pachete un avertisment legat de duritate

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Glumesti, Overseas, nu? Adica, esti constient de faptul ca daca stratul d eprotectie se indeparteaza cu creta, se numeste ca produsul este inferior. O tai o data, o folosesti o viata.

#7
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,584
  • Înscris: 31.01.2010
Am avut ceva de facut, cam cu aceleasi restrictii, singura cu care m`am descurcat a fost una cu taiere cu apa.
Era la pret aproape de una cu rola italieneasca buna.
Ai avantajul fata de flex ca taieturile ies foarte bine si nu face pref.
Dezavantajul este pretul.

#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Daca e doar pentru baie iar pe viitor nu-ti mai trebuie iti recomand un flex cu un disc anume pentru gresie/faianta. Ca sa mergi drept lipesti pe gresie banda adeziva si tai pe langa ea. Mai ales ca zici ca esti incepator.
Cu masina e ca si la sticla. Trebuie sa ai diamant bun dar trebuie sa stii si cum sa apesi pe ea cand o tai. Altfel o sa ai multe sparturi.

#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
La ce ai nevoie, nu merita cumparata scula. Fa-ti calculele, mergi undeva/la cineva care are masina de care ai tu nevoie (disc diamantat cu jet de apa), iti taie toate fisiile de care ai nevoie plus un 10% extra just in case, si spor la treaba.

#10
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
O sa caut pe cineva care are masina cu jet de apa ca sa-mi tai bucatile mici ... Posted Image

Pentru masina de taiat placi de 60 cm ce sa cumpar sau la ce detalii sa fiu atent?

Edited by zerillos, 28 January 2019 - 14:32.


#11
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.
Ce masina ai cumparat pana la urma ? (link)
Te intreb pentru ca si eu caut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate