Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Instalare Win7 64 biti peste 32 biti

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ma confrunt cu o problema ciudata, am un Win32 biti si peste vreau sa pun 64 biti cu pastrarea datelor. Am 2 DVD-uri cu licenta, pe unul scrie 32 bit software pe celalt 64 bit. Pun DVD-ul cu 64 bit in Windows si incerc sa dau setup, spune ca setup nu este compatibil cu versiunea 32 biti a Windowsului, dau restart si imi apare alt mesaj, fac ce scrie acolo, restart dar evident nu merge cand dau iarasi pe setup.exe. Oare ce nu fac bine ?

Mesajele

Attached Files


Edited by Remicade, 28 January 2019 - 09:31.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se poate ce vrei tu.
Salveaza-ti datele  pe alta partitie sau pe alt mediu de stocare - gen stick USB.

Dupa care bootezi de pe meniul de instalare si stergi cele 2 partitii ale windows 7 ( partitia de boot de 100-150Mb si C-ul ) Apoi dai sa faca alta partitie in spatiul respectiv - o va face automat si pe cea de boot si instalezi pe curat.

Nu se poate pune peste.

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Multumesc de raspuns, am crezut ca a evoluat stiinta in 2019 :).

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Știința da, nu și Windowsu 7.
Și nu x64 peste x86.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003

 Remicade, on 28 ianuarie 2019 - 09:37, said:

Multumesc de raspuns, am crezut ca a evoluat stiinta in 2019 Posted Image.
Nu prea are treaba stiinta, astea sunt chestii de acu 10 ani sau mai mult, oricum... fiind versiuni oem numai prin cormatare schimbi platforma.

Edited by andreic, 28 January 2019 - 10:18.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
E retail, nu e OEM - la OEM primesti doar un disc. La Retail sunt ambele versiuni.

Dar asa sunt facute de Microsoft. Un executabil pe 64 de biti ( setup.exe ) nu poate rula in Windows pe 32. Invers se poate, dar tot nu se poate instala.

Poate fi facut - manual si cu destul de multa munca - dar la instalare nu va apare decat optiunea de instalare pe curat.

#7
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Remicade, on 28 ianuarie 2019 - 09:37, said:

Multumesc de raspuns, am crezut ca a evoluat stiinta in 2019 Posted Image.
windowsul nu e știință;

Era o vorbă: dacă instalez window 32 biti de două ori pe pc, o să am windows 64 biti?Posted Image

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ma lovesc de problema 4 GB RAM  si doar 3 GB accesibili, momentan le las asa ca sunt 3 calculatoare, le-am pus  SSD si merg totusi mult mai rapid dar ma asta pe creier ca 1 GB ramane nefolosit.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Daca doar in 1 Gb sta problema ta, atunci nu e o problema.
Windwos-ul pe 64 biti ocupa mai multa memorie decat cel pe 32 de biti - intre 50 si 300 Mb - in functie si de hardware ( citeste drivere ).

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
M-ai linistit Posted Image .

#11
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004

 Remicade, on 28 ianuarie 2019 - 12:12, said:

Ma lovesc de problema 4 GB RAM  si doar 3 GB accesibili, momentan le las asa ca sunt 3 calculatoare, le-am pus  SSD si merg totusi mult mai rapid dar ma asta pe creier ca 1 GB ramane nefolosit.
3 GB sunt accesibili pentru utilizator. Restul pana la 4 sunt numai pentru sistemul de operare.
Acel gigaoctet nu sta singur, degeaba, in coltul lui. Ar da in depresie ... Are grija Windows-ul sa-l puna la treaba. Asa cum are grija si de ceilalti 3 GB.

#12
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Incearca sa salvezi folder-ul users si dupa ce instalezi win il inlocuiesti pe acelaq cu asta!Eu asa  fac cand instalez iar win si cand instalez programele sau browser am toata istoria de navigare parolele ....

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
In 2019 toate browserele principale au sincronizare automata a datelor in cloud pe baza de cont, nu se complica nimeni cu copieri de foldere

#14
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

 modoran, on 28 ianuarie 2019 - 17:00, said:

In 2019 toate browserele principale au sincronizare automata a datelor in cloud pe baza de cont, nu se complica nimeni cu copieri de foldere
Sa spun ca mi-am creat contul aici acum 15 ani si nu mai stiu parola!O pot recupera dar daca salvez setarile din folder-ul user nu mai este nevoie!plus ca trebuie sa tii minte zeci de adrese,la magazine online unde ai si cont si acolo ai o parola,la site-uri de filme,forumuri...!In fine!Eu asa fac!Dupa reinstalare SO dau paste la folderul user copiat inainte de reinstalare SO Si cand instalez programele au aceleas setari ca inainte de reinstalare SO!

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

In 2019 toate browserele principale au sincronizare automata a datelor in cloud pe baza de cont

Da, dar si afla tot despre tine.
Eu unul prefer sa tin minte tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate