Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Blocuri prost izolate fonic

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Neaceasca85, on 27 ianuarie 2019 - 23:19, said:

Al meu e un Electrolux de 9000 BTU din 2011, non Inverter. Dar mie imi place sunetul de frigider sau AC, daca nu huruie sau zdrangane tabla de pe unitate.

Pai huruie si se aude zgomot de tabla.  Stii cum faceau frigiderele alea vechi, cand le bagai in priza si incepeau sa zangane.. ceva de genul.

N-am gasit pe net ca sa-ti pun un filmuletz cum face.. Un zgomot de lucru ieftin si prost..

Si n-ai ce sa-i faci.. Nu poti sa te duci la vecin sa-i spui, pe canicula, vara.. "mori saracule, ia-ti un Daikin"... chiar e o problema la care nu ai o solutie decat sa te muti in camp cum spun unii.

Edited by rosix, 27 January 2019 - 23:27.


#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
mai fain e cand cade apa de la ac, cateva etaje mai jos, pe o tabla.

#39
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Vrei să zici pe tabla ta. Am trăit asta.



#40
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
sunetul ploii pe tabla e ca si cum ai auzi milioane de ciocanele mici.

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arg, on 27 ianuarie 2019 - 23:26, said:

mai fain e cand cade apa de la ac, cateva etaje mai jos, pe o tabla.

Pipi din asta (picatura chinezeasca) e o situatie comuna la bloc.. eu am grija sa mut furtunul de evacuare mai lateral sa nu pice unde nu trebuie, dar altii nu dau doi bani.  Aici se mai discuta, mai sunt solutii dar, da.. daca ai un AC care te picura, nu poti dormi cu fereastra deschisa vara ca e picatura chinezeasca care te face la psihic.

 zyppster, on 27 ianuarie 2019 - 23:31, said:

sunetul ploii pe tabla e ca si cum ai auzi milioane de ciocanele mici.

cum te ciocanesc la boase...

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
vecine vezi ca ma distrugi psihic cu ac-ul ala, pune o teava... nu-i problema mea.
vecine sti cine imi tot ia siguranta de la panou? nu stiu vecine, nu-i problema mea.

Edited by arg, 27 January 2019 - 23:45.


#43
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 rosix, on 27 ianuarie 2019 - 23:20, said:

Nu stiu.. La mine sunt prefabricate...

Alea sint cele mai nenorocite, am stat in asa ceva.
Era frumos împărțit, doua bai doua balcoane, 4 camere si hol/bucatarie mare.
Dar nu as mai sta in asa ceva, din cauza tehnologiei de constructie, cea mai mizerabilă.

#44
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Si pe mine ma omoara cand ploua pe tabla, bloc comunist, si-au izolat apartamentu, si deasupra au pus o tabla, nu s-au gandit sa puna si ei un cauciuc ceva peste, de ce sa se oboseasca...
Noroc ca e intre parter si et. 1, unde stau eu, asa ca o sa imprumut o scara si o sa pun niste polistiren ceva peste...

Edited by Ythrixium, 27 January 2019 - 23:56.


#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 rosix, on 27 ianuarie 2019 - 23:34, said:

Pipi din asta (picatura chinezeasca) e o situatie comuna la bloc..

Vecina de sus are un aer cu țava" strîmbă :D pișă la mine pe tablă, dar nu ma deranjeaza, este ca atunci cind plouă.
Bine, nu este ea de vină, de vină sint Doreii care au montat aerul.

#46
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Cum rezolvati problemele:

https://comenzi.farm...quies-p10028522

Instructiuni de utilizare, presati intre degete "buretele" pana se subtiaza foarte tare, il introduceti repede pe canalul auditiv, se "dilata" cat trebuie pt astupus, nu mai auziti nimic :)

#47
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am locuit intr-un bloc vechi cu 4 nivele ,2 apartamente pe nivel care sub sapa avea polistiren expandat. Acum nu stiu ce grosime avea polistirenul. M-am mirat cand am descoperit lucrul asta pentru ca inainte mai locuisem in alte 2 blocuri asemenatoare si construite in aceeasi perioada. De auzit tot se auzea de la vecini dar parca mai putin.

#48
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 Ythrixium, on 27 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Si pe mine ma omoara cand ploua pe tabla, bloc comunist, si-au izolat apartamentu, si deasupra au pus o tabla, nu s-au gandit sa puna si ei un cauciuc ceva peste, de ce sa se oboseasca...
Noroc ca e intre parter si et. 1, unde stau eu, asa ca o sa imprumut o scara si o sa pun niste polistiren ceva peste...
Tabla d'aia am si eu. Stiu, se aude groaznic cand ploua, mai ales in ultimele zile, cand a cazut ploaia / gheata. Dupa ce pui ce pui, te rog sa imi recomanzi si mie ce si cum sa pun.

#49
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Blocurile vechi nu sunt izolate fonic, si dintre cele noi marea majoritate iar nu sunt.
Sunt doar cateva blocuri de lux, in asa zise zone rezidentiale ( in sensul ca celelalte sunt ghetouri) care au ceva izolatie fonica, dar sunt mult mai putine decat crezi, si mult mai scumpe decat media, insa au si alte avantaje de confort, legate de incalzire, izolatie termica, AC integrat cu aerducturi, design, estetica, parcari, paza, etc.

La cele care nu au izolatie fonica si care sunt marea majoritate, exista si la ele diferente mari legate nu atat de izolarea fonica cat de ridicolul neizolarii sau neperformantelor practice in acest sens.

Blocurile de 4 etaje din Dr. Taberei, facute prin '65, sunt din prefabricate de beton si au necesitat mai mult ca altele anvelopare pt. reabilitare termica, insa se comporta decent si rezonabil la problema fonica, ma feresc sa-i spun izolare pt ca nu e, dar oricum este acceptabila fata de unele blocuri de 10 etaje facute in anii 80 si mai recent.
Foarte naspa am vazut de ex. la Piata Iancului, se aude tot prin preti, maxim de ridicol.

Insa conteaza f. mult si ce vecini sunt, si legat de ce zgomote fac, cat de tare vorbesc sau cearta, ce papuci au si cum merg cu ei prin casa, cat de nebunatici sunt copii si cat alearga prin casa, si desigur si cat de toleranti sunt fata de zgomotele pe care le faci tu...

Daca ai vecini cu bun simt in blocurile de 4 etaje din '65 de care am zis, e destul de OK.
Se mai aud zgomote cand se cearta, evident ca se aud bormasini, rotopercutante si alte scule electrice cand sunt folosite, alergat prin casa, etc., dar cu vecini cu bun simt e OK.
La alea de la Iancului e groaznic, si daca mai ai si o vecina isterica care vine sa te bata la usa ca-ti aude papucii cu talpa moale si cand mergi usor de tot, ca-i scoli copilu' sau ca nu poate sa doarma, e deja de cosmar...

De izolat se poate face f. eficient cu o casetare totala cu panouri umplute cu multe straturi de prosop, minim 7 straturi, ( dar poti sa pui si 170..).
Niciun material fonoabsorbant dedicat nu se ridica nici pana la genunchiul broastei fata de mai multe straturi de prosop, dar trebuie sa acoperi toata suprafata.

Edited by loock, 28 January 2019 - 00:52.


#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 arg, on 27 ianuarie 2019 - 23:26, said:

mai fain e cand cade apa de la ac, cateva etaje mai jos, pe o tabla.
Problema asta am rezolvat-o ducandu-ma la vecin si rugandu-l sa mute mai in fata furtunasul de evacuare.

 zyppster, on 27 ianuarie 2019 - 23:31, said:

sunetul ploii pe tabla e ca si cum ai auzi milioane de ciocanele mici.
Ciocanelele, prin definitie, sunt mici.

#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Puferiu_, on 28 ianuarie 2019 - 00:48, said:

Tabla d'aia am si eu. Stiu, se aude groaznic cand ploua, mai ales in ultimele zile, cand a cazut ploaia / gheata. Dupa ce pui ce pui, te rog sa imi recomanzi si mie ce si cum sa pun.
Lipeste niste polistiren extrudat pe ea. Cel mai subtire. Se lipeste pe tabla cu o spuma speciala. Poti lipi si polistiren care se pune sub parchet dar e cam greu de lipit ca-i subtire.

Edited by Clovis, 28 January 2019 - 00:53.


#52
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Eu am ditamai foaia de burete poliuretan cu care a venit ambalat un scaun de birou, o tai in 2-3 fasii, si o lipesc pe tabla cu niste adeziv, pana la urma si daca pui 2-3 bolovani merge.

#53
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rosix, on 27 ianuarie 2019 - 23:05, said:

victime putem fi oricare din noi, sau copii nostri.
Copiii.

#54
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
recomand un bloc de batrani...nu se aude nimic :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate