Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cum se lăuda într-un interviu torționarul Franz Țandără cu ororile pe care le comitea. „Era o plăcere de a tortura; era o distracție"

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
,,Torționarul Franz Țandără a dat un interviu în anul 2002 în care povestea cu mare emfază ce torturi le aplica oamenilor nevinovați și plăcerea pe care o avea atunci când îi schingiuia.
Interviul realizat în anul 2002 a fost postat pe Facebook de către Daniel Dumitrică. Frapează modul senin în care torționarul povestea cum îi extermina pe cei închiși pe motive poltice, fără temei.    „Torționarul Franz Țandără, fost copil de trupe, vagabond, închis în anii '50 pentru că și-a ucis tatăl, grațiat de scriitorul Mihail Sadoveanu (după propria-i mărturie) și ajunge instrument al sistemului criminal comunist. «Câte căpățâni ai făcut luna asta?» «Era o plăcere de a tortura; era o distracție». «Oamenii curați la suflet n'au scăpat. I'am terminat pe toți». Nebunie curată...“, a postat Daniel Dumitrică pe Facebook.''
https://adevarul.ro/...ign=adevarul.ro
Recomand sa urmariti interviul cu acest criminal odios care nu a fost pedepsit de lege pentru crimele pe care le-a comis deoarece dupa decembrie 1989 Romania a fost condusa in continuare de esalonul 2 al PCR.In decembrie 1989 a fost eliminata familia Ceausescu care a fost inlocuita cu membrii esalonului 2 al PCR.
Intro tara care se respecta, criminali ca acest odios Franz Tandara ar fi ajuns pe mana justitiei si ar fi murit in inchisoare.

#2
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
S-a facut si film... e de mult situta treaba.
Filmul se numeste Dupa-amiaza unui tortionar. si rolul lui Tandara este jucat magistral de G. Dinica.

#3
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postioppo, on 27 ianuarie 2019 - 19:59, said:

S-a facut si film... e de mult situta treaba.
Filmul se numeste Dupa-amiaza unui tortionar. si rolul lui Tandara este jucat magistral de G. Dinica.
S-a facut film insa nu s-a facut dreptate.

#4
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
*copil de trupa

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nici daca i s-ar taia cate un gram de piele pe zi si dat cu otet pe rana pentru tot restul vietii lui nu s-ar face dreptate. POATE o sa plateasca Iliescu pentru toti, insa pana se elucideaza procesul are mai mari sanse sa se duca dupa Nicu

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Toti militienii gardieni au fost tortionari.cunosc cazul unui fost vecin care aburit de alcool fiind mi-a relatat cum paraiau oasele mainilor pa care le rupea.TOTI AU PENSII BABANE SI TRAIESC BINE nederanjati

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Mi se face rau sa ma uit la filmul ala.

#8
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postmax_01, on 27 ianuarie 2019 - 19:54, said:

,,Torţionarul Franz Ţandără a dat un interviu în anul 2002 în care povestea cu mare emfază ce torturi le aplica oamenilor nevinovaţi şi plăcerea pe care o avea atunci când îi schingiuia.
Interviul realizat în anul 2002 a fost postat pe Facebook de către Daniel Dumitrică. Frapează modul senin în care torţionarul povestea cum îi extermina pe cei închişi pe motive poltice, fără temei. „Torţionarul Franz Ţandără, fost copil de trupe, vagabond, închis în anii '50 pentru că şi-a ucis tatăl, graţiat de scriitorul Mihail Sadoveanu (după propria-i mărturie) şi ajunge instrument al sistemului criminal comunist. «Câte căpăţâni ai făcut luna asta?» «Era o plăcere de a tortura; era o distracţie». «Oamenii curaţi la suflet n'au scăpat. I'am terminat pe toţi». Nebunie curată...“, a postat Daniel Dumitrică pe Facebook.''
https://adevarul.ro/...ign=adevarul.ro
Recomand sa urmariti interviul cu acest criminal odios care nu a fost pedepsit de lege pentru crimele pe care le-a comis deoarece dupa decembrie 1989 Romania a fost condusa in continuare de esalonul 2 al PCR.In decembrie 1989 a fost eliminata familia Ceausescu care a fost inlocuita cu membrii esalonului 2 al PCR.
Intro tara care se respecta, criminali ca acest odios Franz Tandara ar fi ajuns pe mana justitiei si ar fi murit in inchisoare.
Nu înţeleg de ce eşti şocat. Oamenii iubesc extremismul tocmai pentru partea lui animalică. Nu vezi câţi plâng că nu au scop în viaţă de când nu mai pot lupta în războaie, de când nu-şi mai pot bate soţiile, de când nu mai pot extermina nişte rivali economici pe motiv că sunt de altă religie sau naţie?
Ideea e că socialiştii de import au fost la fel.
Nu suntem noi ţara unde pe fiecare forum se susţine că ţiganii nu e oameni, trebuie deportaţi, omorâţi, bătuţi, maghiarii iarăşi? Normal că nu se aplică legea, fiindcă aplicarea legii costă  şi nu poti să-l arestezi pe Gigel că spune ce l-a învăţat mama sa, că vine tot satul peste tine că vrei să omori naţiunea şi eşti plătit de Soros.

Şi ăştia cooli ce conduc opiniile nu sunt cu mult mai sus. Gen Mălin Bot, ne explică cum Vlad Ţepeş ne poate da pilde. [ https://www.youtube.com/watch?v=q_w7CanzEoY - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q_w7CanzEoY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
I
Obrazul e gros în România atât ca nesimţire cât şi ca sadism şi lipsă de respect pentru viaţă, nu cred că aceste fapte au impresionat prea mult.

Edited by A_treia_cale, 27 January 2019 - 22:00.


#9
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Cumplit! Din pacate cei ce le dadeau ordine, ne conduc si astazi! Cand oare vom scapa de jugul asta?

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Exista o carte cu marturiile lui Tandara. este scrisa de Doina Jela.
Cartea se numeste:
Drumul Damascului
Spovedania unui fost tortionar.
Initial am citit-o online, cand am descoperit ca printre victime este pomenit si numele unei rude foarte apropiate despre care stiam ca fusese la Fagaras si la Canal, am cautat sa o cumpar. A fost publicata de Humanitas in 1999. Am avut noroc ca am gasit-o anul trecut pe okazii.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007
e cum au descoperit aia in Stanford prison experiment, daca oamenilor li se da sansa de a ajunge in situatia in care pot tortura fara sa fie trasi la raspundere, o vor face.

probabil multi din noi am fi la fel ca Ţandără asta sau mai rau, daca eram in pozitia lui. :)

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
PSD si Antena 3 l-ar face erou national cazut la datorie.

#13
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postlaffin, on 27 ianuarie 2019 - 21:49, said:

e cum au descoperit aia in Stanford prison experiment, daca oamenilor li se da sansa de a ajunge in situatia in care pot tortura fara sa fie trasi la raspundere, o vor face.

probabil multi din noi am fi la fel ca Țandără asta sau mai rau, daca eram in pozitia lui. :)
Ce inseamna mai rau ? Esti capabil de mai rau de atat ? Pe bune ?
Ti-ai gasit si justificarea. Ma intreb daca se va sesiza cineva cu privire la postarea ta. Normal asa ar fi.

View PostEMPP, on 27 ianuarie 2019 - 21:15, said:

Toti militienii gardieni au fost tortionari.cunosc cazul unui fost vecin care aburit de alcool fiind mi-a relatat cum paraiau oasele mainilor pa care le rupea.TOTI AU PENSII BABANE SI TRAIESC BINE nederanjati
S-a spus in seara asta la TV, ca i-au pus pe toti detinutii sa semneze acte ca nu vor povesti nimic, inainte de a-i elibera.
Si uite ca tocmai tortionarii povestesc singuri. Au ajuns in faza in care se mandresc cu ce au facut. :)

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007

View PostCr1spy, on 27 ianuarie 2019 - 23:40, said:

Ce inseamna mai rau ? Esti capabil de mai rau de atat ? Pe bune ?
Ti-ai gasit si justificarea. Ma intreb daca se va sesiza cineva cu privire la postarea ta. Normal asa ar fi.

Vai ce sensibil esti tu, eu iti arat luna pe cer si tu te uiti la degetul meu. Te-ai uitat peste experimentul ala?

Uite un exemplu. Ala cica iti prindea degetele-n usa. Eu te-as fi batut cu usa de la lift Posted Image
Cum e, mai bine sau mai rau?

Edited by laffin, 27 January 2019 - 23:57.


#15
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Bineinteles ca stiu de asa zisul experiment, care de fapt a fost intrerupt si care de altfel n-are nicio legatura cu tortura si psihopatia.
Daca recunosti ca acest tortionar ca ai mintea bolnava, este problema ta, dar nu vorbi in numele altora.

#16
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Sper ca intr-o zi, peste 100 de ani, peste 1000 de ani, cei care urmeaxa dupa noi sa-si dea seama ca acesta a fost cel mai odios sistem de pe Pamant, depasind in malefic si nazismul.
In inchisorile comuniste, desi oamenii erau torturati pana la deces, existand o norma de exterminare,  erau impiedicati si paziti sa nu se sinucida. In Coreea de Nord copiii sunt torturati pentru a-si turna parintii.
Cine stie cate se vor mai afla...

Edited by Cr1spy, 28 January 2019 - 01:21.


#17
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dă-l dracului de criminal ordinar, au fost poate sute de nemernici ca el în regimul comunist ! Torționarul Franz Țandără a murit în luna Mai 2004 și n-a mai apucat să fie anchetat de nimeni ! Degeaba ne facem iluzii că nu-i mai putem pedepsi pe cei morți, poate doar cei nevinovați care au murit de mâna acestui criminal s-o facă, dacă ar exista dreptate pe lumea cealaltă !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 28 January 2019 - 01:23.


#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

View PostCr1spy, on 28 ianuarie 2019 - 01:05, said:

Sper ca intr-o zi, peste 100 de ani, peste 1000 de ani, cei care urmeaxa dupa noi sa-si dea seama ca acesta a fost cel mai odios sistem de pe Pamant

Nu sistemul in sine e odios, ci oamenii care l-au aplicat. Sistemul in sine doar atata a facut ca le-a dat frau liber puterii, o putere pe care intr-o societate democratica, n-o ai.

Oamenii de acum sunt exact la fel, atata ca n-au puterea pe care au avut-o ei.

Daca ar avea-o, istoria s-ar repeta. Oamenii continua sa se amageasca cum ca ar fi fost de vina comunismul, vezi-doamne. Nimeni nu recunoaste ca problema este in oameni, de fapt.

Ce ti-a spus laffin mai sus cu experimentul, e din pacate adevarat.

Da-le oamenilor putere, si, ca va fi comunism, ca nu, daca au destula putere, la fel vor face.

Sistemul actual atata face ca-i tine pe oameni in frâu nepermitand sa obtina puterea de atunci, astfel ca totul capata o spoiala de civilizatie.

In realitate, e o iluzie.

Cand frâul cedeaza, spoiala se prabuseste instant si atunci vezi adevarata fata a societatii.

Evident, nu toti indivizii suntem la fel, unii ar fi capabili de asa ceva, altii nu. Unii abia asteapta, ar fi placerea lor. Altii n-ar face asa ceva indiferent de sistem.

Edited by Phobos, 28 January 2019 - 01:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate