Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Ofertele de internet mobil NELIMITAT în RECLAME sunt în realitate LIMITATE !

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Fără să dăm nume, multe reclame sună foarte atractiv; oferă internet mobil NELIMITAT, poate chiar fără limitări de 12/24 luni în contracte, de fapt este LIMITAT fie prin impunerea unei limite de trafic (exl 50 GB), fie prin viteze mici.  Poate ar trebui ca cineva- există instituții abilitate...ANCOM, etc- să ia la puricat aceste practici comerciale, marketing și reclame și să studieze cazuri asemănătoare, exl FTC vs AT&T in instanțele judecătorești din SUA 2014. Vis-a-vis de transparența unor companii in privinta impactului asupra experiențelor consumatorilor la utilizarea datelor pe telefoanele mobile.

Posted Image Omul de rând citește de obicei rândurile scrise cu LITERE MARI și mai puțin pe cele cu scris mărunt Posted Image , genul

"La atingerea pragului de 50 GB, viteza de acces se va limita lunar până la 128 kbps pentru download, respectiv până la 64 kbps pentru upload"

"Traficul este nelimitat la o viteza de 1.5 Mbps pentru video streaming si la viteza corespunzătoare planului tarifar pentru celelalte tipuri de continut.
Abonatul este informat ca pentru a beneficia de bonusul Net Nelimitat operatorul va prelucra datele de trafic necesare in vederea transmiterii comunicatiei si se vor lua masuri tehnice de asigurare a unei rezolutii video de maxim 480p pentru tot continutul video accesat de Abonat de la Activarea abonamentului."

Așa că te poți lesne trezi că deși ai internet pe telefon nelimitat, viteza devine enervant de mică, aproape nefolositoare....dacă nu mai curge...picură...! Până se umple paharul, mori de sete, cu el în mână !!!. Mai aștepți până luna viitoare !
Între timp la alții...mâna greblă se făcu !!! Căci factura trebuie achitată !!!

Recomand călduros să vă gândiți bine la aceste oferte dacă aveți obiceiul să folosiți internetul pe telefoane mobile pt vizionat filme, filmulețe, download de torente și alte nebunii, mari consumatoare de trafic....

OCHII MARI Posted Image și numai de bine ! Posted Image

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,793
  • Înscris: 14.10.2008
Asta am zis si eu ca la Telekom nelimitatul e de fapt limitat la 1,5 mbps si 480p pentru video.

Folosesc Digi.Mobil in cunostinta de cauza, mai intai aveam 5 GB pe luna, total insuficient, acum am din 2016 50 GB lunar, am consumat 39 GB cel mai mult si sunt de parere ca decat 1,5 mbps permanent mai bine full speed cat prinde reteaua in zona in care ma deplasez si 50 GB lunar, arhisuficient avand net fix in cele 2 locatii, casa si job.

128 kbps inseamna net mort-inexistent pentru mine, dar de cand cu 4 G nu mai ating limita, o atingeam cand aveam 5 GB si stiu ce inseamna, doar text/forum cu muulta rabdare.

Edited by Neaceasca85, 27 January 2019 - 17:20.


#3
emil06valentin

emil06valentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.02.2013
Am si eu un abonament dela "fara sa dau nume" si degeaba sunt 50GB la viteze 4G (in realitate nici viteze de 3G nu sunt). Ca sa numai spun ca exista un lag enorm!

#4
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View PostNeaceasca85, on 27 ianuarie 2019 - 17:19, said:

128 kbps inseamna net mort-inexistent pentru mine,
Asa e la toata lumea --- nici mailul nu-l mai citesti ca lumea.
Ar trebui sa dea unii din gusatii aia de la vreo agentie ce controleaza piata telekom, o reglementare ca sa urce minimul --- un 512k ar fi perfect pentru timpurile astea.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,793
  • Înscris: 14.10.2008
128 kbps e de pe vremea 3 G-ului cu 5 GB. La ce viteze de 94 mbps se ating pe 4 G-ul Digi in Slatina, o limitare de 1 mbps ar fi mai OK.

#6
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postemil06valentin, on 27 ianuarie 2019 - 17:20, said:

Am si eu un abonament dela "fara sa dau nume" si degeaba sunt 50GB la viteze 4G (in realitate nici viteze de 3G nu sunt). Ca sa numai spun ca exista un lag enorm!
Si e vina operatorului,Digi,in acest caz sau a ta ca nu ai luat un prepay de la ei ca sa testezi reteaua sau n-ai intrebat vreun prieten sau vreo ruda din zona ta,cum sta Digi cu semnalul in zona respectiva?!

Edited by Vlad_22, 27 January 2019 - 17:29.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,793
  • Înscris: 14.10.2008
Sau 128 kbps pe 3 G; 1 mbps pe 4 G.

#8
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu ai sa vezi tu 512k, oricum este amuzant sa te uiti cum Samsungul S9-le tau merge ca naiba din cauza le netul de cacao.

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Cei ce va plangeti exista posibilitatea sa schimbati APN-ul si sa aveti viteza maxima, dar se plateste suplimentar traficul efectuat.

#10
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Parafrazând pe Nae Caţavencu: Internetul mobil românesc este admirabil, e sublim, putem zice, dar poate -la un moment dat-  lipsi cu desăvârşire Posted Image

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,793
  • Înscris: 14.10.2008
Ba stam prea bine la orice fel de net fata de alte tari. In Turcia nu gaseam 4 G la scan in 2018. Iar netul fix are 1-2 mbps deseori acolo.

View Postmodoran, on 27 ianuarie 2019 - 17:34, said:

Cei ce va plangeti exista posibilitatea sa schimbati APN-ul si sa aveti viteza maxima, dar se plateste suplimentar traficul efectuat.
Nu cred asta, dar in 2012 un binevoitor pe PM mi-a ridicat de 2 ori limitarea de 128 kbps si nu am platit nimic desi facusem si 20 GB in loc de 5 GB. Posted Image Pe baza IMEI-ului stick-ului Digi 3 G, era modem USB ZTE MF 190 pe care il foloseam in loc de net fix pentru ca nu aveam atunci fibra de RDS acasa.

Edited by Neaceasca85, 27 January 2019 - 17:44.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostBibulus, on 27 ianuarie 2019 - 17:26, said:

Asa e la toata lumea --- nici mailul nu-l mai citesti ca lumea.
Ar trebui sa dea unii din gusatii aia de la vreo agentie ce controleaza piata telekom, o reglementare ca sa urce minimul --- un 512k ar fi perfect pentru timpurile astea.
Cine sa reglementeze/oblige? Cei cu salarii imense de la ANCOM?Posted Image

Edited by xmanyacs77, 27 January 2019 - 17:47.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postlache, on 27 ianuarie 2019 - 17:09, said:

Fără să dăm nume, multe reclame sună foarte atractiv;
Poate ar trebui ca cineva să ia la puricat
Omul de rând citește de obicei rândurile scrise cu LITERE MARI și mai puțin pe cele cu scris mărunt

Reclamele trebuie să sune atractiv. Ăsta e rostul lor.

Și iarăși se arată obiceiul românului de a alerga la altcineva să-i facă treaba... ANPC e acolo atunci cînd firmele încalcă contractele. ANPC nu are treabă nici cu reclamele, nici cu contractele în care scrie tot ce trebuie scris. Și mai ales nu citește contractele în locul vostru!

Păi poate omul de rînd învață să citească tot contractul înainte să semneze. Asta-i tot ce are de făcut.

Pe scurt - lăsați văicăreala și citiți naibii ce semnați. Și dacă ați semnat ca primarul nu vă mai plîngeți, că v-ați făcut-o cu mîna voastră.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postradunic, on 27 ianuarie 2019 - 17:49, said:

Pe scurt - lăsați văicăreala și citiți naibii ce semnați. Și dacă ați semnat ca primarul nu vă mai plîngeți, că v-ați făcut-o cu mîna voastră.
Adica sa nu mai stea la adapostul tatucului-stat? Adica sa fie responsabili? Cred ca glumesti...

Edited by dexterash, 27 January 2019 - 17:54.


#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postlache, on 27 ianuarie 2019 - 17:35, said:

Parafrazând pe Nae Caţavencu: Internetul mobil românesc este admirabil, e sublim, putem zice, dar poate -la un moment dat-  lipsi cu desăvârşire Posted Image
Tu cred ca n-ai vazut in alte state europene,si nu putine la numar,sa vezi cam ce net mobil de cacao au.Probabil ei nu se plang la fel de mult ca noi.De internetul fix nu mai spun,ca le dam clasa majoritatii tarilor de pe mapamond.Asa "prost" cum zic unii ca stam la netul mobil,conform celor de la Ookla,suntem pe 39 in lume la acest capitol si pe fenomenalul loc 4 la internetul fix,vorbind strict de viteza medie de download/upload,date pe ian 2019.

Edited by Vlad_22, 27 January 2019 - 18:20.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Asta e de cativa ani si nu doar la traficul de date ci si apeluri.

E prima oara cand ai citit un contract?

#17
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Dar faptu ca avem net asa de facil nu poate fi o testare asupra efectelor radiatilor. Acum se doreste o aliniere pe sustache la pretului la net UE. E normal, am indeplinit programul de cobai?

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Nu e numa' la noi treaba asta. La altii e si mai oribila.

Attached File  Screen_Shot_2018_06_26_at_12.19.27_PM.png.jpg   103.51K   52 downloadsAttached File  at_and_t_unlimited.jpg   58.28K   61 downloadsAttached File  sprint.png.jpg   91.91K   56 downloads

Din cate se vede, njpe tipuri de "nelimitat". Nelimitat simplu, nelimitat plus, dupa nelimitat, peste nelimitat, nelimitat si mai mult, nelimitat si mai mult premium si tot asa Posted Image
Te doare bila ce le-a fatat mintea la aia de la marketing. Ce avem noi e chiar lux pe langa ideile altora.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate