Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teste pentru depistarea gripei

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Exista teste pentru depistarea gripei, disponibile in farmaciile romanesti? Puteti sa-mi enumerati cateva astfel de teste (denumire)?

Momentan sunt in cautari doar pe online dar nu am gasit nici un test pe site-urile farmaciilor (doar niste articole de prin 2009, 2010 care nu mai sunt valabile).

Bineinteles, voi intreba si in farmaciile fizice, cand imi va permite sanatatea.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Inteleg ca nu prea se mai gasesc, dadeau cica rezultate false uneori.

Mergi la medic, acum, nu cand iti permite sanatatea!

Edited by arab, 27 January 2019 - 10:47.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
In farmacii nu exista, in clinici.

#4
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Am incercat si eu sa ma documentez legat de problema asta si din discutiile cu diverse persoane din bransa medicala am inteles asa:
  • exista teste rapide dar care sunt destul de imprecise, in sensul ca ies negative si totusi ai gripa, si asta intr-un procent semnificativ.
  • testele sigure se fac doar in cateva centre din tara, dar treaba este "rromaneasca": adica, daca esti suspect de gripa, se recolteaza probele, DSV trimite cu posta rapida probele pentru analiza la un astfel de centru, care lucreaza doar L-V. Nu-i nici-o problema, ca preia portarul coletul ca si-asa determinarile se fac doar daca se aduna suficiente solicitari, pentru ca un kit de analiza este pentru cca. 100 de probe, si nu se desface pentru 1-2 probe.
In concluzie, atunci cand afli sigur ca ai (avut) gripa, esti ori vindecat, ori mort. Diagnosticarea, in general, se face pe baza simptomelor si a informatiilor ca in comunitatea respectiva a fost sau nu confirmata gripa.

Cam asta am inteles eu.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
decat bani cheltuiti pe teste, mai bine vaccinarea in luna octombrie.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Of... si la ce iti foloseste daca iese testul cu 2 liniute?
Ai castigat ceva?

https://stirileprotv...ba-testele.html

Doctorul Streinu Cercel: ”Ce să vezi? E iarnă și iarna e gripă. Facem degeaba testele”

Quote

E un diagnostic simplu: febră peste 39 de grade, dureri musculare, dureri articulare, dureri de cap, te simți ca bătut sau lovit de tren. Aia e gripă.


#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
am un prieten care s-a vaccinat, nevasta si copilul nu (ei au fost un pic mai dispusi sa asculte prostelile cu pericolele vaccinarilor)

el e acum bine mersi, ei 2 sint bolnavi copti...

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Adm, on 27 ianuarie 2019 - 11:14, said:

Of... si la ce iti foloseste daca iese testul cu 2 liniute?
Ai castigat ceva?

https://stirileprotv...ba-testele.html

Doctorul Streinu Cercel: ”Ce să vezi? E iarnă și iarna e gripă. Facem degeaba testele”
Ala e un gunoi,nu are ce cauta in fruntea medicinii romanesti,nu asa se procedeaza cand e vorba de boli care omoara oameni
El ar fi trebuit sa faca tot posibilul sa-i diagnosticheze si trateze pe oameni nu sa zica,e iarna...e gripa da-va dreacu muriti nu ma mai fhuteti pe mine la cap,ca eu sunt aici doar sa iau salariu nu sa incerc sa va salvez pe voi care imi dati salariu

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cris2d2, on 27 ianuarie 2019 - 10:36, said:

Exista teste pentru depistarea gripei, disponibile in farmaciile romanesti? Puteti sa-mi enumerati cateva astfel de teste (denumire)?

Nu exista astfel de teste - n-ar folosi la nimic sa afli ca ai luat gripa cand deja ai luat- o.. Astfel de teste se fac la nivel de spital prin recoltarea unor probe biologice si analiza la microscop sau cu diversi markeri in echipamente specializate de laborator.. Nu e ca testul de sarcina sa se inroseasca o hartie.

#10
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Inca nu am ajuns la doctorul de familie, deoarece am considerat ca nu am o forma grava. Dupa simptome ca temperatura 38°, dureri in gat, nas infundat in prima zi, dupa cateva zile am ramas "doar" cu tuse productiva cu expectoratie verde-galbui si wheezing. Si cam atat. Asadar, la inceput m-am tratat acasa, cu ceaiuri indulcite cu miere, vitamina C, repaos, regim alimentar fara grasimi, sare cat mai putina, fructe si legume atat cat permite sezonul + paracetamol pentru 2 zile. Daca as fi mers la medicul de familie la inceput, probabil as fi primit, ca si de alte dati, acelasi tratament.

Totusi, am ramas cu aceasta tuse productiva colorata si wheezing la expiratie, ceea ce ma face sa cred ca este ceva mai complicat la nivel pulmonar. Ramane sa-mi pun masca pe față si sa vizitez medicul de familie maine...

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 unbrutus, on 27 ianuarie 2019 - 11:39, said:

am un prieten care s-a vaccinat, nevasta si copilul nu (ei au fost un pic mai dispusi sa asculte prostelile cu pericolele vaccinarilor)

el e acum bine mersi, ei 2 sint bolnavi copti...
De gripa sau raceala ? Pentru ca NU e acelasi lucru.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cris2d2, on 27 ianuarie 2019 - 12:35, said:

Totusi, am ramas cu aceasta tuse productiva colorata si wheezing la expiratie, ceea ce ma face sa cred ca este ceva mai complicat la nivel pulmonar. Ramane sa-mi pun masca pe faţă si sa vizitez medicul de familie maine...

Paracetamolul trebuie luat vreo 5 zile la gripa cu febra, inflamatie de gat si cai respiratorii..  Continua tratamentul, nu te lasa inselata de aparente...

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Remicade, on 27 ianuarie 2019 - 12:40, said:

De gripa sau raceala ? Pentru ca NU e acelasi lucru.
gripa

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 rosix, on 27 ianuarie 2019 - 12:43, said:


Paracetamolul trebuie luat vreo 5 zile la gripa cu febra, inflamatie de gat si cai respiratorii..  Continua tratamentul, nu te lasa inselata de aparente...
De ce? Paracetamolul trateaza doar simptomele, nu si cauza.

#15
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Ma cam feresc sa iau paracetamol daca nu am febra. Am luat doua zile fiindca am avut 38,2. Apoi mi-a scazut la aprox. 37,2. Ieri si azi am ramas la putin sub 37.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate