Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

8 pin DIN conector

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006
Salut,
Problema mea se pune in felul urmator. Am un controler auto pentru iPod si vreau sa-i pun un bluetooth. Acest controler are doua mufe rotunde DIN pentru conector cu 8 pini. Una pentru iPod cealalta fiind EXT pentru alte dracii auxiliare.
Am un bluetooth auto deja si din aceasta cauza vreau sa-l folosesc. Are doua fire pentru alimentare plus inca doua coax tip antena tv pentru semnal audio. Acestea din urma sunt legate intre ele doar invelisul exterior ca sa zic asa (masa) iar cele din interior sunt libere rezultand in total trei capete.
Aceste trei capete de la bluetooth vreau sa le conectez la mufa EXT si nu stiu cum. Poate ma puteti ajuta voi cum sa le leg.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cauta pe Google 8 pin DIN pinout si identifica exact conectorul tau.
In functie de rezultate, legi firele! Identifica in mufa de pe controller masa(GND) si alimentarea(at trebui sa fie 5 V, cred) sa nu legi cumva semnalul la + si sa defectezi BT-ul.

#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postdeniserban, on 27 ianuarie 2019 - 06:13, said:

... Am un controler auto pentru iPod .
Serie, model?

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Model HU,Controller,BT....
Poze cu ele in special la conectori/conexiuni.
Pai cum vrei sa rezolvi?

#5
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006

View Postgeo123, on 27 ianuarie 2019 - 17:12, said:

Model HU,Controller,BT....
Poze cu ele in special la conectori/conexiuni.
Pai cum vrei sa rezolvi?

Am pus poze insa niciodata nu mi le urca site-ul asta. Am incercat si cu "Image + URL" si tot degeaba. Poate imi spuneti voi cu se face.
Problema cu 8 pin conector este ca fiecare fabricant isi face propriile setari. Acum eu trebuie sa identific care sunt conexiunile pentru semnal in cazul meu. Ma gandeam ca e simplu cu un aparat de masura cumva sa pot identifica pe fiecare in parte.
Pin Signal
1 Sony Remote control Ctrl-S ground
2 Audio ground
3 Audio out right
4 Video out
5 Video ground
6 Sony Remote control Ctrl-S
7 Audio out left
8 Audio ground

Mufa cu 8 pini e de la un controler Grom-ipd3. Conexiunea pentru ipod o folsesc si merge. Este conectat la HU 603 volvo, https://www.motor-ta...i202812683.html ,insa vreau sa folosesc si conexiunea pentru EXT pentru bluetooth.  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/133MzL9ob24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Bluetooth-ul meu e no name si are cabluri pentru power separat de cablul de semnal. Nu are mufe.
https://www.amazon.c...e/dp/B00JAPZRH2

Multumesc!

Edited by deniserban, 30 January 2019 - 06:14.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu se rezumă doar la a ataca cu semnal pinii corespunzatori intrării aux/CD changer.
Vad ca nimeni nu s-a obisnuit ca in lumea auto nu exista nimic universal.Tot ce este oem se proiecteaza pentru a functiona doar cu accesoriile oem care au pret astronomic si trebuie codate la "reprezentanta" pe bani frumosi ca sa vorbeasca aceeasi limba.E o politică de stors bani descurajantă pentru oricine incearca modificari pe genunchi la preturi pământene.
Iti atasez link cu ce trebuie facut pentru a activa acea intrare aux/changer:
http://gizmosnack.bl...-radio.html?m=1
Mai e varianta sa renunti la parte de cass si sa injectezi semnal dupa preampul de cap magnetic(bineinteles dupa ce il anulezi)

Edited by geo123, 31 January 2019 - 19:35.


#7
deniserban

deniserban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.11.2006

View Postgeo123, on 31 ianuarie 2019 - 19:32, said:

Nu se rezumă doar la a ataca cu semnal pinii corespunzatori intrării aux/CD changer.
Vad ca nimeni nu s-a obisnuit ca in lumea auto nu exista nimic universal.Tot ce este oem se proiecteaza pentru a functiona doar cu accesoriile oem care au pret astronomic si trebuie codate la "reprezentanta" pe bani frumosi ca sa vorbeasca aceeasi limba.E o politică de stors bani descurajantă pentru oricine incearca modificari pe genunchi la preturi pământene.
Iti atasez link cu ce trebuie facut pentru a activa acea intrare aux/changer:
http://gizmosnack.bl...-radio.html?m=1
Mai e varianta sa renunti la parte de cass si sa injectezi semnal dupa preampul de cap magnetic(bineinteles dupa ce il anulezi)

Ai perfecta dreptate insa in cazul meu am detectat pinii de care aveam nevoie chiar pe ghenunchi. Partea cea mai ok e ca am descoperit patru pini asa ca pot conecta stereo pe AUX si deasemenea pe Bluetoth.
Multumesc foarte mult pentru efort si timpul acordat. Am invatat ceva nou din link-ul tau. Din fericire pentru mine sistemul audio din masina mea se pare ca nu e foarte sofisticat asa ca am scapat ieftin.
Multumeasc inca odata!

Edited by deniserban, 12 February 2019 - 00:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate