Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Temporizator ventilator Vortice Ariette LL T

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
calusor

calusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2008
S-a straduit cineva sa releveze schema temporiatorului de la ventilatorul Vortice Ariette LL T? As fi recunoscator cu atat mai mult cu cat placa mea este jumate arsa si nu prea se mai cunoaste mare lucru.
Multumesc in avans.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am gasit asta pe net, te ajuta cu ceva?
Attached File  ventilator..JPG   59.52K   26 downloads

#3
calusor

calusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2008
Din pacate nu. Am gasit si eu poza asta, nu am ce sa fac cu ea. Imi trebuie o schema sa vad cum pot incropi din nou temporizatorul. In orice caz multumesc pentru straduinta.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca identifici integratul, poti incerca sa cauti o schema tipica de folosire ca temporizator, imi scapa acum denumirea....
LE Integratul este un "pic 16G58A" un eprom folosit la temporizatoare.
Il gasesti aici, in a doua jumatate a pdf-ului:
https://www.datashee...sWord=pic16c58a
Ramane de cautat o schema de principiu, care sa semene cam cu ce aveai pe placa.

Edited by myshyk, 26 January 2019 - 21:25.


#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postmyshyk, on 26 ianuarie 2019 - 21:05, said:

Integratul este un "pic 16G58A" un eprom folosit la temporizatoare.

View Postcalusor, on 26 ianuarie 2019 - 20:41, said:

S-a straduit cineva sa releveze schema temporiatorului de la ventilatorul Vortice Ariette LL T? As fi recunoscator cu atat mai mult cu cat placa mea este jumate arsa si nu prea se mai cunoaste mare lucru.
Multumesc in avans.
Daca e cu PIC 16xxx ,cum zice myshyk ,e microcontroller,care trebuie programat...Doamne,da' la ce-i trebuie uC unui amarat de ventilator?!...Se poate pune un temporizator simplu,reglabil,care sa tina pana la cateva minute. Sursa e cu reactanta capacitiva (simpla),iar ventilatorul seamana mult cu cele pentru centrale termice. Am vazut astfel de temporizatoare la ventilatoare mai ieftine...cauta!
Cred ca era cu un numarator binar CMOS (MMC 4060?),comandat de un oscilator simplu,cu frecventa reglabila dintr-un semireglabil.

Edited by danpet, 26 January 2019 - 23:23.


#6
calusor

calusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.09.2008
Integratul este HCF4001B = 4 porti NOR. NU stiu daca asta ma ajuta. In orice caz poza de pe net nu corespunde cu placa mea. Ori ventilatorul meu este o editie mai veche (si este) si au schimbat temporizatorul la cele noi sau este de la alt ventilator Vortice. Regleaza intre 2 si 20 min. Si da, e ceva mai simplu decat cu microcontroler sau chiar cu EPROM. Nu mai pot identifica decat vreo 2/3 din piese, din cauza asta m-ar ajuta foarte mult daca altcineva ar fi scos schema de pe o placa intreaga.

Edited by calusor, 27 January 2019 - 01:09.


#7
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WuYTpvTEyXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate