Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Probleme tastatura mecanica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
Am deci sa cumpar alta tastaura mecanica sa inlocuiesc actuala Lenovo Y (tot mecanica)
Am luat Tesoro Durandal Ultimate cu cherry MX brown - la banii astia nu ma asteptam sa fie o petarda. defapt calitatea constructiei e foarte buna....
vad ca pe acolo nu se plange nimeni de ea, dar la mine fie apasa de 2 ori o tasta, fie nu o apasa deloc.
in special din ce am observat, tastele o, i, c.

am incercat si firmware uupdate si nimic.
nici macar softul de pe site-u producatorului nu o recunoaste, desi windows o "vede" cum trebuie.

am incercat in porturile usb 3.0 din spate, si in cele 3.0 si 2.0 din front pannel. acelasi rezultat
pe laptop (HP Elitebook 840 G1) face mai rar.
pe mac pro a luu colegu face mai rar.

a mai patit cineva ceva asemanator cu o tastatura mecanica?

Attached File  tsr.jpg   168.33K   41 downloads

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postshmu, on 26 ianuarie 2019 - 16:51, said:

la banii astia nu ma asteptam sa fie o petarda.
Eu am dat 100€ pe un mouse logitech si s-a dus dupa un an. Am zis "ghinion", l-am luat din nou pe acelasi ca imi placea ergonomia la el, de data la 80€ (se mai ieftinise) dar s-a dus si asta tot cam asa. Am luat de pe amazon o chinezarie la 25€ si dupa 3 ani nu da semne de oboseala. Doar ca e cam mic pt palma mea.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postshmu, on 26 ianuarie 2019 - 16:51, said:


a mai patit cineva ceva asemanator cu o tastatura mecanica?

Attachment tsr.jpg
Nu. Kinesis Advantage a mea functioneaza bine, dar a si costat 300+ USD.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Garantie.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca e defecta.

Pretul nu garanteaza si o tastatura mecanica buna, eu am o Redragon Vara de vreo 3 ani si merge si arata ca in prima zi. Pentru ca aici intri in categoria gamerilor, care sunt o vaca de muls iar produsele destinate lor au pe primul loc aspectul in detrimentul calitatii.

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 26 ianuarie 2019 - 17:04, said:

Eu am dat 100€ pe un mouse logitech si s-a dus dupa un an. Am zis "ghinion", l-am luat din nou pe acelasi ca imi placea ergonomia la el, de data la 80€ (se mai ieftinise) dar s-a dus si asta tot cam asa. Am luat de pe amazon o chinezarie la 25€ si dupa 3 ani nu da semne de oboseala. Doar ca e cam mic pt palma mea.

recomand steelseries rival 110 :)...mi-a fost recomandat si mie aici pe forum...foarte multumit de el, pot sa-i schimb culorile :o...am avut in trecut de la raze sau ceva de genul....dupa cateva luni m-a lasat :|...

#7
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Mai sunt si modele de varf care mai crapa, am avut un mouse Steelseries la care i-a crapat scroll-ul dupa ~1 an si m-a costat si o caruta de bani, culmea e ca mouse-ul respectiv are niste hibe din fabrica si toate crapa, am un prieten ce detine acelasi model si are probleme identice.

De atunci m-am lecuit si am schimbat tot gear-ul cu Logitech, dupa 2 ani functioneaza perfect, G610/G502/G240.

Iti recomand sa o trimiti la garantie.

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ii dau retur direct. azi am luat-o, luni ii dau retur.
daca nu mi-o accepta garaju retur le-o dau in cap... macar sa folosesc util aia 300 lei...

ce dreaq incredere sa mai am intr-un produs care nu e in stare sa faca o treaba basic....

intre timp am mai incercat pe inca un laptop si un pc si face la fel... deci e clar defecta.

inteleg ca na.. pretul nu garanteaza ca tine X ani, sau ca face totul perfect... dar functia de baza... adica aia sa apesi o tasta si sa inregistreze acea apasare o singura data de fiecare data cand apesi... apoi scuze... dar nici tastaturi de 10 lei nu fac asta...

Edited by shmu, 27 January 2019 - 02:07.


#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Tu ai luat-o pentru ca switch-uri cherry, dar mai conteaza si softul si partea de procesare.
Eu am un roccat ryos mk pro, si cu exceptia citorva leduri cu probleme (boala cunoscuta la modelul asta), functioneaza absolut ireprosabil. Mai are si avantajul ca orice setari faci, ramin stocate in tastatura, nu depinzi de instalarea softului pentru functionalitate, ci doar pentru modificari.

PS
tot cherry mx brown am si eu, sint super multumit de cum se comporta.

Edited by dan78rom, 27 January 2019 - 10:07.


#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdan78rom, on 27 ianuarie 2019 - 10:06, said:

Mai are si avantajul ca orice setari faci, ramin stocate in tastatura, nu depinzi de instalarea softului pentru functionalitate, ci doar pentru modificari.
pai cica avea si asta...

anyway am fost cu ea la garaj la retur, in 10 minute aveam Corsair K70 Lux Cherry MX red. tipu de acolo a zis ca au mai fost 3 cu aceiasi problema, asa ca na.. o fi un batch prost.

am trecut pe red ca red (kalih) sunt in lenovo si sunt destul de multumit.

parca ar fi o idee mai zgomotoase, dar imi plac.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate