Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pasaport temporar din Paris, viza India - pana in martie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pe 15 martie am zbor Paris - Delhi

Locuiesc in Franta.

Nu am pasaport si nici viza de India.

Ce m-am gandit sa fac:

- merg la ambasada Romaniei din Paris pt a-mi elibera un pasaport temporar in regim de urgenta (cel normal se elibereaza in 45 zile deci nu am timp)

Credeti ca Ambasada ar fi de acord sa mi-l elibereze in regim de urgenta daca vin cu biletele de avion / hotel pt India?

- apoi ma duc la ambasada Indiei din Paris pt a obtine viza (cu pasaport temporar nu pot aplica online)

Nu am aflat cat dureaza eliberarea vizei, dar mai mult de 2 sapt nu cred sa fie.

E posibil sa mearga altcineva in locul meu ca sa ridice viza de la ambasada Indiei?

Mi-ar mai ramane timp, daca nu merge asa, sa ma intorc in tara sa aplic pt pasaport normal, dar sincer as prefera sa raman in Franta perioada asta.

Pareri? Multumesc

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
DA - pasaportul temporar se elibereaza in situatii de urgenta si in max. 3 zile il ai
Nu trebuie sa le arati bilete sau sa te justifici in nici in fel

Despre ridicarea pasaportului cu viza de la ambasada Indiei din Paris;
Nu crezi ca este mai bine sa intrebi cand depui cererea ?
Asta se depune personal

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postallah2, on 26 ianuarie 2019 - 15:02, said:

Credeti ca Ambasada ar fi de acord sa mi-l elibereze in regim de urgenta daca vin cu biletele de avion / hotel pt India?
Sigur, o sa cada pe spate cand o sa vada ca ti-ai platit mai intai biletele de avion/hotel dar nu ti-ai facut acte.
De ras.

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Daca ai domiciliul in Franta, pasaportul va ajunge la tine tot in 30 de zile.
3 zile este termen de livrare penru pasapoartele obtinute in tara si doar cu documente justificative.
https://forum.softpe...-romanesc-2019/

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Nu-l mai speria Posted Image
O sa aiba pasaportul in 3 zile
https://paris.mae.ro/node/269

#6
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Da mersi, citisem ca se elibereaza in situatii de urgenta in 3 zile.

Dar nu stiu sigur daca excursia mea in India va fi incadrata ca "urgenta"

A mai luat cineva pasaport temporar in regim de urgenta? Cum v-ati motivat?

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostNaijax, on 26 ianuarie 2019 - 15:11, said:

DA - pasaportul temporar se elibereaza in situatii de urgenta si in max. 3 zile il ai
Nu trebuie sa le arati bilete sau sa te justifici in nici in fel




Se elibereaza strict in situatii de urgenta. Nu se mai da la cine nu vrea electronic.

Si trebuie justificat motivul.

Si am impresia, dar nu-s sigur, ca consulatele nu mai emit pasapoarte temporare.

Edited by Lex404, 26 January 2019 - 18:01.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
In urma unui warning zic:  De 2 ori am schimbat pass. la urgenta. Era unul din motivele pt. care ma intorceam in Ro.  Da,se fac la urgenta(cca 1 saptamana),faceam o cerere adresata sefului politiei in care MOTIVAM CEREREA  cu dovezi sau motive intemeiate.  Adica fiind angajat in alta tara si avand concediu 2 saptamani ceream indreptatit  urgentarea procedurilor.  Parca plateam ceva extra?!?  Oricum nu pt. scop turistic in Vanuatu!

#9
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Lex, pe site-ul amabasadei Paris scrie ca se elibereaza si in regim de urgenta

Doar justificat intr-adevar. Dar 45 zile lucratoare (cat dureaza eliberarea celui normal la ambasada) chiar nu am pana am biletul de avion catre India.

E adevarat ca ma duc acolo in scop turistic, dar cred ca mai majoritatea pasapoartele sunt folosite pt asta.

Scopul turistic o fi un motiv intemeiat? Sau trebuie sa creez o minciuna mai importanta pt care trebuie neaparat sa plec in India in martie?

#10
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostLex404, on 26 ianuarie 2019 - 18:00, said:

Se elibereaza strict in situatii de urgenta. Nu se mai da la cine nu vrea electronic.

Si trebuie justificat motivul.

Si am impresia, dar nu-s sigur, ca consulatele nu mai emit pasapoarte temporare.
Niciodata nici o data, nici macar o data nu eliberau DECAT titluri de calatorie ca sa te intorci in Romania.

Pentru pasapoarte tot ceea ce faceau erau sa trimita actele prin valiza diplomatica (si-asta cred doar pentru cazul in care avea pasaport cu domiciliul in strainatate).

View Postallah2, on 26 ianuarie 2019 - 18:54, said:

Lex, pe site-ul amabasadei Paris scrie ca se elibereaza si in regim de urgenta

Doar justificat intr-adevar. Dar 45 zile lucratoare (cat dureaza eliberarea celui normal la ambasada) chiar nu am pana am biletul de avion catre India.

E adevarat ca ma duc acolo in scop turistic, dar cred ca mai majoritatea pasapoartele sunt folosite pt asta.

Scopul turistic o fi un motiv intemeiat? Sau trebuie sa creez o minciuna mai importanta pt care trebuie neaparat sa plec in India in martie?
O sa te simti ca acasa cand vei avea de-a face cu ambasada Romaniei din Paris, nu mai am de-a face cu ei de vreo 10 ani cred si nici nu-mi doresc.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
De asta zic. Pasapoartele de urgenta sunt... pentru urgente. Si urgenta este considerata calatoria inspre Romania (in cazul pierderii) si se elibereaza titlu de calatorie, calatoria din Romania in strainatate, nu faptul ca nu ti-ai facut/ reinnoit pasaportul la timp.



@allah2, da o fuga in Romania. Asta e solutia...  ar trebui sa fie ieftine biletele ca ii extra sezon. Consulatul una zice, alta face. Iti zic din proprie experienta (ultima cu cei de la Toronto). Si sincer nu cred ca-ti arde de intins nervii pe acolo.

Mai mult, s-ar putea ca nici macar sa nu poti face programare in timp util (pe mine la toronto ma programau dupa doua luni pentru CN, am facut o procura de-o trimit in Romania si aia e; cand am ajuns acolo erau 2 ghisee din 4 deschise.)


Scopul turistic nu este motiv de urgenta

în situaţii obiective în care, din motive de sănătate, familiale sau profesionale, este necesară şi urgentă prezenţa persoanei pe teritoriul altui stat şi nu există timpul necesar pentru emiterea paşaportului simplu electronic.

Punctul 7 din lege, care permitea eliberarea pasapoartelor simple celor care credeau ca alea electronice is semnul satanei, a picat. Nu se mai elibereaza daca nu vrei electronic.

Si pentru asta:

Quote

Cu pasaport temporar stiu ca nu pot aplica online pt viza de india.
Locuiesc in Franta, pot merge la ambasada Indiei din Paris pt a solicita viza?
Mersi

suna la consulat. Sunt multe state care accepta cereri de viza de la straini in tari terte doar in cazul in care acestia detin rezidenta (permanenta sau nu, depinde): Japonia, US, Pakistan, Bangladesh, multe consulate chineze, etc. Deci suna si intreaba musai, s-ar putea sa ai o surpriza. Plus ca putine state au reguli similare in toate ambasadele/ consulatele.... in general, cate bordeie atatea obicee! Regulile consulatului indian de la Bucuresti sunt diferite fata de paris, NYC, etc. La fel pentru chinezi (mai ales la chinezi), iran, stan states, etc...

Edited by Lex404, 26 January 2019 - 20:58.


#12
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Prietene, tu ai problema pasaportului. Pana n-ai pasaportul, nici n-are rost sa te gandesti la viza ca n-au pe ce sa ti-o lipeasca daca nu ai pasaport valabil minim 6 luni dupa intoarcere.

Din nou din experienta proprie, acum multi ani cand aveam doar carte de sejur, m-au invitat niste prieteni in Irlanda. M-am dus la ambasada Irlandei sa fac cerere de viza. Si problema, ca aveam o adresa pe carte-ul de sejur, ma mutasem intre timp dar nu apucasem sa-mi refac actul respectiv, si a durat ceva timp pana l-am convins pe respectivul sa-mi dea viza.

#13
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018
Fa-ti pasaportul. Pentru India merge si temporar, dar sa ai valabilitate jumatate de an la intrare in India, ceea ce indeplinesti. Daca ai avea pasaport normal, poti opta pentru e-visa pentru india, care se face online si dureaza vreo 2 zile si costa parca 30 de usd. Cu pasaport temporar, viza se ia doar de la ambasada, costa cand am facut eu 525 de ron si dureaza cam 5 zile, trebuie sa te duci personal de 2 ori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate