Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Recomandare SSD M2 1TB!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Tocmai mi s-a busit SSHD-ul (cel mai probabil din vina mea, cablul panglica avea doua fire care erau indoiate plus ca nu statea prea fix in conectorul de pe placa de baza, bucata de plastic ce vine deaspura statea doar prin presare pe acel cablu ) , asa ca trebuie sa-mi iau un ssd mare care sa-l am atat pentru stocare cat si pentru OS.
Ce producator ar fi mai de incredere? Eu inclinam sa iau iar WD Blue pentru ca toate HDD-urile ce le-am avut de la ei inca functioneaza impecabil desi unele din ele sunt foarte vechi, acum nu stiu daca sunt la fel de fiabili si la SSD-uri.
Inca o dilema ar fi durata lor de viata, vad ca cel care-l am acum intr-o luna de cand il am deja a scris 900GB doar cu windows si programe pe el plus dota2, de unde atata informatie?
Scuze de atatea intrebari dar am vrut sa cuprind tot intr-un singur topic....
Multumesc anticipat!

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Eu unul nu recomand SSD de capacitate asa mare.
Pentru ca foarte greu se pot recupera date de pe SSD in caz de defectiune. Uneori chiar imposibil.
Iei un SSD pentru SO si un HDD de 7200 rpm pentru date.
Recomand SSD Samsung si HDD WD Black.
Ai spus ca vrei SSD form factor M2. Pe ce interfata? SATA III sau PciEx? Ca nu sunt identice la slot si nici ca interfata!

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde cat esti dispus sa dai. Daca il folosesti intens cu torente, isi recomanda varianta pro de la Samsung. Dar sunt ceva bani de dat.

Eu pt stocare as merge tot pe sshd/hdd.
Dar ti-am zis, daca banii nu sunt o problema. mergi pe ceva in genul Samsung Pro, macar stai fara grija ca nu pierzi datele de pe el. In caz in care nu te interesaza asa mult datele respective, cumpara de la un producator cu ceva renume, nu lua orice pocnitoare.

Edited by MembruAnonim, 25 January 2019 - 21:12.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Atât pentru frecus cat și pentru date recomand seria Evo de la Samsung.
Cu cat capacitatea SSD-ului e mai mare cu atât se uzează mai puțin.

 viceroy56, on 25 ianuarie 2019 - 21:08, said:

Eu unul nu recomand SSD de capacitate asa mare.
Cate ssd-uri ți-au murit pana acum?

Edited by ro_explorer, 25 January 2019 - 21:21.


#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 viceroy56, on 25 ianuarie 2019 - 21:08, said:

Eu unul nu recomand SSD de capacitate asa mare.
Pentru ca foarte greu se pot recupera date de pe SSD in caz de defectiune. Uneori chiar imposibil.
Iei un SSD pentru SO si un HDD de 7200 rpm pentru date.
Recomand SSD Samsung si HDD WD Black.
Ai spus ca vrei SSD form factor M2. Pe ce interfata? SATA III sau PciEx? Ca nu sunt identice la slot si nici ca interfata!
Asta am si facut dar circumstantele nu-mi mai permit sa adaug HDD pentru ca slotul hdd-ului de pe placa de baza e cam partial deteriorat, la modul ca bucata care ar trebui sa tina fix cablul panglica nu sta fix pentru ca in momentul in care am incercat sa o ridic ca sa scot cablul s-au rupt pinii laterali care o fixau in slotul de pe placa de baza. Daca as repune un HDD in acel slot in conditiile astea probabil ar crapa la fel chiar daca schimb acel cablu.....
O alta solutie ar fi sa incerc sa refac acel suport, sa lipesc bucatile la loc insa ma indoiesc ca e posibil asa ceva  Posted Image
Am pus o imagine ca sa intelegi cum e conectorul.

Attached Files


Edited by maladetz, 25 January 2019 - 21:28.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
@ro-explorer
Vreo 2-3. Nvme-uri de 256.
2 le-am recuperat datele/SSD-urile cu adaptor. Unul numai la firma a reusit sa recupereze 50% din date. Conectat la laptop, bloca laptop-ul total si se si incalzea in draci.

@initiator
Despre ce vorbim? Laptop sau desktop?

Edited by viceroy56, 25 January 2019 - 21:28.


#7
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 ro_explorer, on 25 ianuarie 2019 - 21:22, said:

Atât pentru frecus cat și pentru date recomand seria Evo de la Samsung.
Cu cat capacitatea SSD-ului e mai mare cu atât se uzează mai puțin.
Tocmai de asta m-am si gandit la varianta de 1TB, ala ar avea undeva la 400TB scrisi garantati. Ce parere ai de WD?

#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 viceroy56, on 25 ianuarie 2019 - 21:26, said:

@ro-explorer
Vreo 2-3. Nvme-uri de 256.
2 le-am recuperat datele/SSD-urile cu adaptor. Unul numai la firma a reusit sa recupereze 50% din date. Conectat la laptop, bloca laptop-ul total si se si incalzea in draci.

@initiator
Despre ce vorbim? Laptop sau desktop?
Laptop, intr-adevar varianta ideala e SSD+SSHD/HDD, dar cum am explicat mai sus nu prea am de ales :)

#9
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Ca tot e vorba de astea, pentru un desktop care nu are mufa nativa, ce adaptor recomandati ?

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Adaptoare pe alese!
Pentru SSD SATA exista la 40-60 lei adaptor M2 la SATA clasic. Vezi la eMag, PCGarage...
Pentru Nvme exista adaptor M2 la PciEx X4 la 60-100 lei, functie de numar de sloturi/producator. La fel, magazine online.
Numai ca aceste adaptoare sunt pentru DESKTOP, nu se pot folosi in laptop.
Si decat sa folosesti un adaptor M2 SATA la SATA intr-un desktop, mai bine cumperi un SSD SATA III direct! Merita adaptor doar daca ai SSD-ul M2 moca si peste 128 GB!

Edited by viceroy56, 25 January 2019 - 22:57.


#11
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Alte variante de luat in considerare in afara de seria Evo de la Samsung exista? Au pretul ceva mai mare decat WD, probabil e un pic mai rapid insa in viata reala nu o sa observ asta, mai mult m-ar interesa pretul si cam cat ar rezista in timp pana sa "moara"?

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 maladetz, on 25 ianuarie 2019 - 21:27, said:

Ce parere ai de WD?
Nu am nici o parere personala despre WD.

Ca ssd-uri utilizare am acum un Intel 330 de 120 GB , SATA, care merge fara erori de vreo 10 ani (acum e ca disc cu imagini pentru un WII), un 850 EVO de 1TB SATA (~16TB data written) care merge fara erori de cca 4 ani - curent ca disc pentru stocat jocurile pe PC, un 960 PRO NVME de 512 GB care este discul sistem pe windows de cca 1 an (si are deja ~10TB de date scrise pe el) si un Crucial de 120GB care e disc sistem la un Linux. Toate merg impecabil fara erori.

Deci, ce pot sa spun ? ... ia un SSD si bucura-te de el ... mai toate au garantie cel putin 5 ani in ziua de azi asa ca nu ai probleme. Fa backup la datele imp[ortante pe un HDD extern sau in cloud ca in caz de moarte subita a agregatului sa nu pierzi datele vitale.

#13
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 ro_explorer, on 26 ianuarie 2019 - 00:30, said:

Nu am nici o parere personala despre WD.

Ca ssd-uri utilizare am acum un Intel 330 de 120 GB , SATA, care merge fara erori de vreo 10 ani (acum e ca disc cu imagini pentru un WII), un 850 EVO de 1TB SATA (~16TB data written) care merge fara erori de cca 4 ani - curent ca disc pentru stocat jocurile pe PC, un 960 PRO NVME de 512 GB care este discul sistem pe windows de cca 1 an (si are deja ~10TB de date scrise pe el) si un Crucial de 120GB care e disc sistem la un Linux. Toate merg impecabil fara erori.

Deci, ce pot sa spun ? ... ia un SSD si bucura-te de el ... mai toate au garantie cel putin 5 ani in ziua de azi asa ca nu ai probleme. Fa backup la datele imp[ortante pe un HDD extern sau in cloud ca in caz de moarte subita a agregatului sa nu pierzi datele vitale.
Multumesc de raspuns, se pare ca intel fac ssd-uri bune, ma gandeam ca backup sa folosesc un stick de vreo 64Gb, iar cloud google drive desi nu stiu de ce dar parca nu am incredere in cloud-urile astea....

#14
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 viceroy56, on 25 ianuarie 2019 - 22:57, said:

Pentru Nvme exista adaptor M2 la PciEx X4 la 60-100 lei, functie de numar de sloturi/producator. La fel, magazine online.

Ma intereseaza DOAR nvme si DOAR ca recomandare din ceea ce unii folosesc deja, ca asa puteam sa ma duc si sa iau unul la plezneaza si sa vad dupa aia ce si cum.

Gen .. mi-am luat un nvme samsung din ALA si adaptor din ASTA si merg fara probleme.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am un NVME 960 PRO de 512GB si il utilizez cu un adaptor de la U.2 la M.2 (placa mea de baza are doar un adaptor U.2 pe ea).
NVME-urile au interfata PCIEX direct pe ele, adaptoarele sunt pasive. Singurul element activ de pe adaptoarele astea este un regulator de tensiune, atat si nimic altceva. Deci poti pune ORICE adaptor PCIE-NV<E si o sa mearga fara probleme.

#16
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
SSD-uri NVME am folosit Samsung si Toshiba, ambele de 256, venite cu laptop-urile HP achizitionate de firma.
Care au picat, au picat repede, restul, de circa 1 an sunt OK.
Un Samsung NVME am in prezent pentru sistem in desktop-ul de acasa, un i7 7700, care merge impecabil. Ca stocare am un WD Black de 1 TB si un Seagate Barracuda de 500 GB.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate