Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Cum clonez un HDD de 160 GB pe un SSD 120 GB

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am 3 sisteme Dell Optiplex 745 cu HDD Samsung 160 GB, au 3 partii, una de recovery de 5 GB, una unde este Windows de 30 GB si restul.
Am incercat clonarea cu Acronis si MiniTool Partition, problema este ca SSD-ul nu booteaza, da ecranul din imagine:
Pus Win7 DVD dat Repair, incercat bootrec /fixmbr evident NU a mers.
Aveti sugestii ?

Attached Files


Edited by Remicade, 25 January 2019 - 17:14.


#2
Crazy-Cat

Crazy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 15.01.2019
Symantec Ghost Solution Suite.

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ma indoiesc ca ar merge, softurile nu stiu sa faca bootabila partitia probabil din  cauza aceleia de recovery.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai Dell-ul tau nu recunoaste SSD-ul. Cum ai vrea sa-l citeasca, indiferent de ce e scris pe el?

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005
In primul rand, din ce stiam, clonarea e ok doar daca partitia clonata  este mai mica decat partitia destinatara
In cazul asta, parerea mea este sa micsorezi partitia sub 120Gb si apoi sa faci clonarea.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postmyshyk, on 25 ianuarie 2019 - 17:31, said:

Pai Dell-ul tau nu recunoaste SSD-ul. Cum ai vrea sa-l citeasca, indiferent de ce e scris pe el?
Il recunoaste atat in BIOS cat si daca instalez Win7 pe curat. Dar as avea nevoie de cloning ptr aplicatii si registry.

View Posttehnics, on 25 ianuarie 2019 - 17:31, said:

In primul rand, din ce stiam, clonarea e ok doar daca partitia clonata  este mai mica decat partitia destinatara
In cazul asta, parerea mea este sa micsorezi partitia sub 120Gb si apoi sa faci clonarea.
Acronis se ofera sa-mi cloneze partitia cu Windows. Program Files, sa-mi aleg ce vreau eu,  le copiaza dar nu reuseste sa faca bootabila partitia.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
atunci ori ii dai repair si bagi discul cu windows, ca sa-ti puna la loc bucatica de boot
si speri sa mearga, ori pui mana si reinstalezi pe curat. au si tool-urile astea partile lor
slabe, nu-s bune chiar in orice situatie, la unele existand chiar si un warning cu privire
la probleme de genul.

Edited by dygey, 25 January 2019 - 17:55.


#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu stiu sa pun bootul lui Windows, cand era MSDOS acum 30 de ani comanda era sys dar la Windows nu stiu, evident ca el nu poate sa repare sistemul, e de forma chestia aia cu repair, niciodata nu am reusit sa fac ceva cu ea.
O sa incerc sa sterg ultima partitie si sa incerc asa clonarea.
Utilitarul de la Windows System Image din Control Panel ma gandesc ca e de forma daca astea nu au reusit sa faca ceva ?

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In print screen, scrie ca nu e accesibil, prin urmare nu e recunoscut ca atare.. Si da, ar putea fi vorba si de diferenta de capacitate intre si intre.

#10
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Cu Macrium am clonat un hdd de 1Tb pe un ssd de 250 .
Tot ce a trebuit sa fac a fost sa aduc partitia C la dimensiunea de 250.

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O sa incerc cu comenzile astea sa vad:
bootrec /rebuildbcd
Bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate sa fie diferenta si de numarul de bytes per sector. HDD-urile vechi erau pe 512, mai noi au trecut la 512e, 4096.

Edited by bumpocbum, 25 January 2019 - 18:12.


#13
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Acronis True Image mi se pare c-avea o optiune de-a reduce partitiile pentru a le acomoda la clonare de pe o sursa mai mare pe o destinatie mai mica, dar n-am folosit-o niciodata (plus ca nu poti sa stii, in functie de cat de pline sunt partitiile daca chiar se pot reduce sau nu (in orice caz nu se pot reduce la mai putin de spatiul ocupat).

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Easeus partition Maste rFree permite si modificarea dimensiunilor partitiilor.
Cu o conditie - datele scrise pe partitii sa nu ocupe mai mult decat spatiul de destinatie.

Sau - se poate clona doar sistemul de operare cu Easeus Backup Free.
In ambele programe nu trebuie uitat sa se bifeze optiunea "Optimize fos SSD"

#15
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Macrium Reflect Free. Micsorezi partitia sa fie sub 118GB. Cu noul SSD conectat la sistem, incepi clonarea de pe HDD-ul vechi.

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am sters partitia D de pe HDD, clonat cu Minitool Partition Wizard, merge perfect.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate