Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sugestii achiziție trepied + obiectiv video - Nikon D3300

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
onciulian

onciulian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.11.2018
Salutări,

Am un Nikon D3300 și vreau să încep să trag și cadre video cu el. Nu caut să fac la început chestii high-level, vreau să mă învăț pe video și să am cu ce realiza niște materiale pe care să le bag în After Effects/Premiere.
Deci, bugetul meu ar fi cam așa:

50 euro - Trepied
300 euro - Obiectiv video
X euro - altele?

Aș vrea niște recomandări de produse cât și să îmi spuneți dacă mai sunt și alte chestii de care aș avea nevoie și pe care le-am omis? Pentru aia ar fi bugetul adițional de X euro :))

Mulțumesc

#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
80 € Adobe

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La capitolul altele un microfon. Trepiedul trebuie sa aiba cap pentru filmari altfel va merge sacadat la panoramare. Mai trebuie sa ai in vedere sistemul de focalizare care pe automat s-ar putea sa creeze probleme. Nu mai zic ca stabilizarea optica lasa si ea de dorit.

Pentru filmari eu am trecut de la DSLR la panasonic hc-v770, usoara, filmeaza bine, stabilizare de exceptie, sunet pe 5 canale, etc. Bineinteles, cu un buget mai generos achizitionezi o camera 4k...

PS: camera de filmat am fixat-o cu un adaptor, de patina de la blitzul DSLR-ului Posted Image .

Edited by bumpocbum, 25 January 2019 - 18:56.


#4
onciulian

onciulian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.11.2018

View Posteugeniusro, on 25 ianuarie 2019 - 18:25, said:

Am :(.

View Postbumpocbum, on 25 ianuarie 2019 - 18:45, said:

La capitolul altele un microfon. Trepiedul trebuie sa aiba cap pentru filmari altfel va merge sacadat la panoramare. Mai trebuie sa ai in vedere sistemul de focalizare care pe automat s-ar putea sa creeze probleme. Nu mai zic ca stabilizarea optica lasa si ea de dorit.

Pentru filmari eu am trecut de la DSLR la panasonic hc-v770, usoara, filmeaza bine, stabilizare de exceptie, etc. Bineinteles, cu un buget mai generos achizitionezi o camera 4k...

PS: camera de filmat am fixat-o cu un adaptor de patina de la blitzul DSLR-ului Posted Image .
Microfon nu îmi trebuie momentan, nu plănuiesc să filmez documentare/interviuri, materialele pe care le trag o să le bag în AE/Premiere și folosesc audio tracks. Știu că nu e cea mai bună cameră pentru filmat, dar momentan buget pentru așa ceva nu am, vreau doar să învăț momentan.

Crezi că un hand-cam e mai bun decât un DSLR pentru ce vreau să fac eu? Adică, un Panasonic de ăsta poate mi-aș permite peste câteva luni. Dar e compatibil cu trepiede & stuff?

Trepied mi-a recomandat cineva asta: https://www.f64.ro/m...oto-video-negru
Manfrotto știu că sunt bune.

#5
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
Sfatul meu este sa iti directionezi bugetul spre un trepied video,nu iti ajung 50e.
In domeniul video asta este mai important,atat ca amator cat si la profesionisti.
Un trepied cu cap video te va ajuta la miscari foarte fluide,pe care lu le poti face din mana.
Obiectiv video nu cred ca ai nevoie,poti folosi pe cel de chit.
Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate