Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Ebay.de

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salutari

In prezent activez pe mai multe marketplace-uri, Emag.Ro, Emag.Hu, Emag.Bg. Emag Pl Amazon Vendor si doresc extinderea pe ebay.

Doresc sa va intreb daca mai vinde cineva pe Ebay.de?

Pot lista produsele si sa plece direct din Romania in Germania la client?

Exista anumite reglementari de care sa tin cont?

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce vinzi?

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postkvs, on 25 ianuarie 2019 - 13:20, said:

Exista anumite reglementari de care sa tin cont?
cu siguranta ca pe ebay vei descoperi toate reglementarile si conditiile care trebuiesc indeplinite pentru a face comert pe site

#4
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Electronice si Electrice

Dan multumesc, ai reusit sa mai faci un post :)

#5
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Poti sa vinzi si sa cumperi fara probleme,eu am cont acolo din : Mitglied seit: 02.04.11 in Rumänien.
Regulile sunt cele aplicabile pt orice site european

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postkvs, on 25 ianuarie 2019 - 13:20, said:

Exista anumite reglementari de care sa tin cont?

Nu. Cât timp îți declari locația corect și nu te dai din Germania sau de prin alte țări, ți se aplică legislația din România și cea a UE. De fapt știi cum merge, dacă vinzi deja pe piața Europeană.

Pe Ebay trebuie să ai în vedere rata coletelor pierdute. În special dacă primești/accepți comenzi extracomunitare. Practica generală este ca tu, vânzătorul, să restitui valoarea produsului, urmând ca mai apoi să-ți recuperezi prejudiciul de la serviciile poștale. Chiar dacă nu ai vrea să faci asta, să zicem că e un produs scump, te cam obligă Ebay, respectiv Paypal.
Având în vedere faptul că pentru a face o astfel de plângere, de pierdere a unei trimiteri, la Poșta Română, trebuie să completezi un formular uriaș, care mai are puțin și te întreabă înălțimea și greutatea destinatarului, presupun că recuperarea unei sume de bani în cazul în care rătăcesc un colet e ceva excepțional.

O curiozitate personală... Tu cum reușești să activezi din România pe piețele UE? Când am vrut să fac asta, am fost complet descurajat de serviciile de poștă și curierat, care prevăd niște costuri enorme de-aici spre orice alte destinații care depășesc granița.

#7
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
@SmurfK- pentru Ungaria, polonia Bulgaria folosesc DPD, care au preturi foarte bune

Pentru Amazon lucrez cu TNT unde ma costa cam 6% din marja costul de transport, dar macar sunt profi

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Spre deosebire de @dan210, eu te sfatuiesc sa iti pierzi vremea si sa-ti mananci nervii pe aici pe forum, unde vei afla muuult mai multe lucruri interesante dar inutile, in afara de ceea ce te intereseaza direct si pe care-l pot afla asa cum te-a sfatuit @dan210

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postkvs, on 25 ianuarie 2019 - 14:14, said:

Dan multumesc, ai reusit sa mai faci un post
asta-i nesemnificativ, pacat ca nu-ti dai seama ce mi-a atras atentia la postul tau

si eu vand pe ebay si cel mai simplu a fost sa ma informez de pe site unde explica totul destul de clar si pe inteles, da, ma rog ...

Edited by dan210, 25 January 2019 - 17:43.


#10
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Salut. Nu mai incep un alt topic, am comandat ceva de pe ebay din America. A trecut aproape o luna si 3 saptamani, maine se incheie termenul cand ar trebui sa-l primesc, coletul apare pe 17track in tranzit.  E prima comanda de pe ebay si nu stiu de ce dureaza atat, pare sa fi parasit america pe data de 3.04.2019 (e ultima inregistrare a urmaririi coletului). A mai comandat cineva de la americani si i-a ajuns coletul dupa 2 luni sau mai mult? De pe Aliexpress stiu ca cele care au numar de urmarire, ajung la noi in maxim o luna jumatate, dupa care mai stau vreo 3 saptamani la BSI, dar macar il vad intrat in tara, asta nu figureaza.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postcry27, on 14 mai 2019 - 18:33, said:

, A mai comandat cineva de la americani si i-a ajuns coletul dupa 2 luni sau mai mult?,

Eu am cumparat o data o revista si mi-a ajuns cam la o saptamana dupa ce am platit.(in Austria)

#12
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Zici ca il aduc pe jos de acolo, l-au trimis cu vreun maratonist ceva :). Stiu ca in general stau vreo 3 saptamani- 1luna pe la bucuresti, dar asta nici macar nu a ajuns la BSI sau sa-l vad ajuns prin vreo tara in Europa

Edited by cry27, 15 May 2019 - 16:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate