Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

S9 Plus vs P20 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Salut,ma intereseaza o parere despre ele dar de la cine le a utilizat pe ambele.
Ma pricep si eu sa citesc specificatiile,stiu cam tot despre ele,am si o oarecare experienta cu telefoanele mobile,dar ma intereseaza un feedback in legatura cu utilizarea lor zilnica din partea celor care pot face o comparatie.
Datele sunt cam asa : vin dupa un an si jumatate de ios,ultimele 9 luni de x,insa l am vandut si vreau sa ma limitez la un telefon de pana in 2100 lei de pe olx.
S9 plus e cam la limita,sunt undeva la 2200-2300,P20 pro gasesc la 1800,ma refer la telefoane impecabile cu factura.
In zona lor de pret mai exista XZ3,U12 plus,sunt cam parasite si nu prea ma atrag,ceva mai sus la pret (2300) cu noroc,gasesc si OP 6T.
Venind de pe ios,primul lucru care ma intereseaza este fluiditatea os ului.
Apoi camera,display,baterie si sunet.
Nu ma joc absolut deloc,il folosesc pentru Retele de socializare (scriu mult pe whatsapp si messenger),mail,fotografii (putin video).
Nu vreau sa mai pun bani,maxim maxim 2300 de lei vreau sa dau pe el,nu are rost sa platesc mai mult,in caz ca nu ma obisnuiesc cu modelul ales ma intorc la x,xr,xs.
Multumesc.

#2
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Unde le-ai gasit atat de ieftine?

#3
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Olx Bucuresti,din preturile pe care le vezi mai scade 200,doar nu le platesc la pretul afisat,este bazar nu magazin.

Edited by silviu03, 25 January 2019 - 13:46.


#4
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
XZ3 parasit? Cum adica parasit? La update-uri te referi?
Pai tin sa te anunt ca la update-uri (in afara de Google) Sony sta cel mai bine...
https://www.androida...updates-942929/
Din experienta mea daca vrei un Android simplu, rapid, stabil (cu foarte rare exceptii) si fluid nu dai gres luand un Sony.

#5
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
@silviu03,
chiar vroiam sa adaug: "site de ocazii"?
Orice la taraba se negociaza (mai ales daca si poti incerca pe loc).
Dar dupa preturi (de re-vanzare) iti poti da seama cam ce si cum (fiecare negustor (sau posesor, cum vrei sa-i spui) isi lauda marfa).

Edited by breitner, 25 January 2019 - 13:53.


#6
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011

View PostAstroNut98, on 25 ianuarie 2019 - 13:49, said:

XZ3 parasit? Cum adica parasit? La update-uri te referi?
Pai tin sa te anunt ca la update-uri (in afara de Google) Sony sta cel mai bine...
https://www.androida...updates-942929/
Din experienta mea daca vrei un Android simplu, rapid, stabil (cu foarte rare exceptii) si fluid nu dai gres luand un Sony.

Stiu ca a venit din cutie cu pie,parasit in sensul de foarte rar,n am vazut la nimeni.
Gasisem la 1800 lei si l a dat pana sa ajung eu,este pe lista si el desi nu mi place ca aspect spatele lui deloc.
@breitner la 1800 un p20 pro impecabil,cutie completa,factura si garantie inca 18 luni, este o afacere buna spun eu.

Edited by silviu03, 25 January 2019 - 13:54.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postsilviu03, on 25 ianuarie 2019 - 13:46, said:

Olx Bucuresti,din preturile pe care le vezi mai scade 200,doar nu le platesc la pretul afisat,este bazar nu magazin.

Incearca la mine cand pretul nu e negociabil si pun si in anunt PRET FIX... sa vezi ce iti auzi cand vi cu alta oferta... Posted Image

#8
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
O sa te intorci la X, telefoanele alea sunt mult sub Iphone X, Sony e singurul mai breaz ca-si optimizeaza foarte bine softul.

#9
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postsilviu03, on 25 ianuarie 2019 - 13:53, said:

..............
@breitner la 1800 un p20 pro impecabil,cutie completa,factura si garantie inca 18 luni, este o afacere buna spun eu.

@silviu03,

nu pot sa-ti dau sfaturi cum ai dorit (doar posesori) ci generale despre "taraba" (ce e mai bun e mai scump chiar si SH (in conditii egale)).

Edited by breitner, 25 January 2019 - 14:04.


#10
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Trucul,este o greseala ceea ce faci,pune putin in plus la pret si negocieaza suma aia,vei vinde mai repede.
Kosmin,vreau sa incerc,daca nu ma impac cu ele ma intorc la iphone,dar sa stii ca nu sunt fanboy ios.
Breitner,nu este mereu asa,eu cand am luat iphone x,am vandut iphone 8 cu factura ca nou cu 2000 lei,nu era nici unul.sub 2200,dar am vrut sa scap repede de el.

Edited by silviu03, 25 January 2019 - 14:24.


#11
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Apple castiga la OS, fluiditatea lui face toti banii, iar daca vrei ceva asemanator pe Android, nu vei gasi decat la seria Pixel si Sony, in rest sunt mai slabe toate, Samsung este pe primul loc la problemele cu lag-ul.

#12
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Pai si aici vei pierde (chiar mult) dupa 2-3 luni cand te vei intoarce la iOS!
Apar si s10 si p30!

#13
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Sunt constient si cunosc,ne abatem de la subiect.
Normal ca n am aceleasi pretentii si la 1800 si la 3000 lei.
Eu doresc pareri de la cei care au utilizat macar 2 dintre telefoanele mentionate mai sus,asa stiu si eu foarte bine ce pot sau cum prezinta in review uri,dar in utilizarea zilnica se schimba lucrurile.
Ca pierd bani este clar,este si normal,daca pierd 3-5 sute de lei in 2-3 luni nu este un capat de tara.

Edited by silviu03, 25 January 2019 - 14:23.


#14
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Chiar am un prieten care lucrează în bazar la un chioșc de telefoane.
Într-adevăr oferă garanție și factură dar acele telefoane nu sunt ieftine degeaba.
Sunt aduse din Asia în containere și sunt în principiu cumpărate după ce a mai trecut prin alte mâini. Noi românii de obicei cumpărăm pachetele ajunse din asia la unguri.
Acele telefoane au fost intrate în servis ori returnate de către clienți, iar companiile mari nu-și storc timpul întru ale repara și le vând la bax în europa.

#15
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Eu vorbesc despre olx,telefoane cu factura,am pw cineva la esd,le verifica imediat,nu e problema.

#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Parerea mea:
daca vrei sa te lamuresti ce si cum despre android si esti dispus sa pierzi 3-500 lei (adica il vei re-vinde cu minim pierderi) incearca android one pe un telefon potent:
https://www.olx.ro/o...html#f4954aa4b5

Adica vezi daca ti se potriveste sau/si te "intelegi" cu sistemul de operare (sa nu se inteleaga altceva).

Edited by breitner, 25 January 2019 - 15:00.


#17
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Am avut destule telefoane cu android,s7 si s8 fiind ultimile,de s7 foarte multumit,de s8 foarte nemultumit :)
Deci inca o data : daca cineva le a avut pe ambele,as vrea sa mi prezinte o comparatie,poate era mai bine sa deschid topicul pe pagina de versus !

#18
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
@breitner Nokia 8 nu se apropie de nici unul din modelele specificate de initiator. Nokia 8 si potenta...:))
@silviu Ambele telefoane sunt ok. Huawei p20 Pro exceleaza la camera si baterie fata de S9 plus. Ambele sunt o alegere buna. Vezi cu care te impaci ca dimensiuni si aspect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate