Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Resident Evil 2 - remake

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
A cumparat cineva? Pareri de la useri?
Asa ma roade sa dau click pe "buy" .. au au ...

https://arstechnica....itll-annoy-you/
https://www.usgamer....ke-release-date

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Pai ce te retine ???
Buy it si apoi mai vedem :)

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_eIE3rAki5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Mda, nu stiu dar nu imi place. Imi aduce aminte de Doom 3.
Eu cel putin nu sunt adeptul jocurilor de genul zombie and shit. Pentru  mine si Wolfenstein mi se pare prea violent....

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
E un horror game, la ce te astepti , zane si norisori pufosi?

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 ro_explorer, on 25 ianuarie 2019 - 11:32, said:

E un horror game, la ce te astepti , zane si norisori pufosi?
Clar nu....dar parca in ultima perioada jocurile astea sunt din ce in ce mai sadice, violenta cat mai multa, sange cat se poate, eventual sa curga sange ca la robinet.
Eu odata am jucat Wolf cand era si ala mic pe langa mine. A doua zi l-am vazut ca se comporta ca un robot si ca facea niste faze din joc. L-am intrebat ce este el acum si raspunsul: Pai eu sunt robot ca in jocul ala care te jucai tu.
De atunci nu ma mai joc de fata cu copii jocuri violente....

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Bineinteles ca nu o sa joc jocuri horror si cu mult sange de fata cu asta mic, astea sunt jocuri care isi au locul dupa o anume varsta.

In general, celealte tipuri de jocuri, chiar si cu putina violenta nu au legatura cu dezvoltarea copiilor. Ei imita orice. Eu joc Destiny 2, Overwatch si ROE acum (mai des) si imita personajele , e chiar simpatic. Cand facem care o lupta cu NERF prin casa se da ranit exact ca in joc ...

Gandeste-te ca lasam copiii sa se uite la desene gen Tom&Jerry sau Roadruner... pai, sa avem pardon, alea sunt desene extrem de violente daca stai sa analizezi in cate accidente intra personajele ... mai ales bietul Tom care e taiat, strivit, decapitat, dintii sparti, dat cu ciocanul in cap, calcat de tren,. impuscat in gura, pus TNT pe unde nu te astepti, aruncati de pe stanci, striviti sub stanci, etc etc etc ..
Cu ce difera violenta din desenele mensionate de jocurile pe computer?

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 ro_explorer, on 25 ianuarie 2019 - 12:32, said:

Cu ce difera violenta din desenele mensionate de jocurile pe computer?
Difera. Ai mei se uita la Tom si Jerry, Mr.Bean, Grizzly si Lemmings si o perioada la Road Runner. Guess what ? Niciodata nu au imitat ceea ce vad in desenele animate. In schimb de cateva ori in lista de YT i-au aparut si secvente din filmele Transformers....sa il fi vazut pe baiat cum facea prin casa. Isi luase roboteii si ii tavalea pe jos si imi zicea ca el este robot. In schimb ai mei se amuza la fazele cu Tom si Jerry, adica ei realizeaza unde este gluma si nu ia secventele ca atare, ca fiind violente.
Copii fac foarte bine diferenta intre desene animate si alte lucruri. Jocurile si filmele prezinta o lume virtuala foarte aproape de realitate. Iar diferenta dintre desene si jocuri sau filme sunt detaliile si ei recunosc foarte bine aceste detalii ca facand parte din viata reala. Faptul ca tu te joci, adica esti parte activa la ceea ce se intampla acolo, copilul realizeaza asta si o crede reala doar pentru ca tu reactionezi cu acea realitate virtuala. Iar cand el gesticuleaza anume lucruri e ca si cum ar vrea si el sa faca parte din acea realitate virtuala.
Multe cazuri de violenta in randul copiilor nu vine din desenele animate cu tom si jerry ci vin din jocurile si filmele cu violenta. Bine, aici exclud desenele animate gen "South Park"...

L.E. Eu de exemplu mai joc WOT Blitz. Nu e un joc extrem de violent as spune. Baiatul se aseaza langa mine si ii place sa se uite. Stie ce se intampla in joc, stie ce trebuie facut si de multe ori comenteaza ce ar fi trebuit eu sa fac, unde sa ma duc si in cine sa trag, ce tancuri sa aleg ( la 4 ani ). Iti dai seama ca la varsta asta daca el stie chestiile astea, desi le-a vazut de cateva ori la mine si i-am explicat eu ce fac in acel joc, iti dai seama ce parere are despre acele jocuri si filme cu violenta ???

Edited by tehnics, 25 January 2019 - 13:05.


#9
ellarios

ellarios

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2019
abia astept sa il joc.

google street view



#10
japoMania

japoMania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.06.2005
Stiu ca vine cam tarziu raspunsul, dar e bun jocul, e triplu A.
In fine il poti cumpara si daca joci sub 2 ore, Steam iti da banii inapoi pe el daca nu iti place. Au avut si demo de juma de ora prin ianuarie, cand ai scris postul...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate