Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Gripa / bronșită și antibiotice

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View PostKarhu, on 25 ianuarie 2019 - 09:02, said:


Mergi la un laborator cu ea, sa-i faca hemoleucograma, CRP-ul, anticorpii gripali, creatinina, raportul albumina/ creatinina (din urina).
Asta ca sa nu vorbim in vant...
Moare baba pana vin rezultatele

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Depinde, in mod normal ar trebui sa poata face pe loc un fast-CRP cu un kit precum cel din poza.
Eu asa am la cabinet, inainte sa-mi intre pacientul la consult, asistenta ii face CRP-ul, dureaza cam 2 minute.

Attached Files



#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 25 ianuarie 2019 - 11:13, said:

s-a prezentat la munca dar se simtea foarte rau, asa ca au trimis-o acasa, sa se trateze sau sa se duca la medic, sa faca ceva, sa nu stea asa. colega s-a dus acasa, mama ei s-a dus la farmacie sa-i ia ceva pentru raceala, cand s-a intors a gasit-o prabusita,
:(
Mai sa moara la serviciu...
Mai bine mergea la spital, nu acasa.

#22
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostKarhu, on 25 ianuarie 2019 - 11:05, said:


Nu i-au prescris si niste bronhodilatatoare? Sau nu are dispnee?


Nu a chemat ambulanta?

Numai antibioticul ăla și vitamina c, paracetamol și centrum și protectis 10 picături 1 data pe zi.

Pare că își revine un pic dar merge greu de tot revenitul asta.

E ușor de internat dar cine o sa stea după ea?
Nimeni, nu sta asistentele sa ii de-a cu lingurița mâncare


Singura mea problema e că mânca puțin și trebuie să mă rog de ea.

Probabil daca ar manca mai bine și-ar reveni mai repede.


Am amenintat-o un pic că îi aduc neamurile pe cap și văd că acum a început să bea singură apa.
Nu mai stau după ea sa o urmăresc.




View PostKarhu, on 25 ianuarie 2019 - 11:25, said:

Depinde, in mod normal ar trebui sa poata face pe loc un fast-CRP cu un kit precum cel din poza.
Eu asa am la cabinet, inainte sa-mi intre pacientul la consult, asistenta ii face CRP-ul, dureaza cam 2 minute.

Ce e asta?

Adică iei saliva și îți spune ce gripa sau dacă e gripa?
Sau înțeleg greșit?

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postzzhunt, on 25 ianuarie 2019 - 18:36, said:

...
Mda, tratament etiologic dupa ureche, tratament simptomatic lipsa, un minim de investigatii paraclinic lipsa :(
Nu pot sa pun eu diagnostice de la mii de km departare, fara sa consult pacientul, dar oricum mi se pare cam superficiala abordarea medicului de familie respectiv.

Anticorpii gripali se depisteaza din sange, insa aparatul de care zic nu are astfel de capabilitati, exista kituri pt Crp, pt Crp + hemoglobina, pt depistarea streptococului in exudatul faringian  si pentru depistarea sangerarilor oculte din tubul digestiv.



#24
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
A fost gripa si  de sarbatori chiar inainte de anul nou, am facut-o personal, confirmat, in gorj in zona Tg Jiu atunci de prima zapada.
Acum.a aparut din nou de a doua zapada.
Acum se estinde mai mult.
Aia a fost H1N1.

Referitor la suprainfectare nu sunt intr -u totul.de acord cu antibioterapia.
Exista o metoda prin care poti distruge microbii peloc in cateva minute, dar am constat ca nu este cea mai buna obtiune, deoarece microbi fac cumva curatenie dupa virusi.

Daca ii distrugi pe loc este posibil ca secretiile cu resturi celulare sa obstrueze bronhiile, de.regula microbii digera acel mucus faciltand eliminarea lui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate