Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

sms ciudat in engleza

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,980
  • Înscris: 09.12.2015

 YOUR_GOD, on 24 ianuarie 2019 - 22:40, said:

Pe asta n-o inteleg, stiut fiind faptul ca telefonul trimite mesajul de siguranta si nu SIM-ul.
Posted Image Uite și explicația chiar înainte de a apuca eu să ți-o ofer Posted Image

 lone-wolf, on 24 ianuarie 2019 - 23:04, said:

aca telefonul era furat, trimitea sms-uri, nu primea... Eu cred ca e invers: numarul actual al rudei a fost la un moment dat stabilit ca numar de "back-up" pentru vreun telefon pe care fusese instalata o aplicatie "antifurt", gen Cerberus. Intre timp, cartela cu numarul a ajuns la ruda in cauza, iar in telefonul  asociat a fost introdusa o alta cartela sint introduse alte cartele, de pe care se tot trimit mesaje.
Edit: vad ca mesajele vin de la mai multe numere, ceea ce sustine afirmatia mea. Daca citesti cu atentie continutul mesajului "my mobile may be stolen, please keep the sender number of this message." si ai folosit macar o data Cerberus sau ceva similar cam la concluzia asta ajungi...


#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, cine a cumparat cartela, are cartela. Nu aceasta a trimis mesajul, corect? Acesta vine dintr-un telefon. Daca SIM-ul este al telefonului, atunci acesta a fost furat. Altfel, nu-mi dau seama cum o cartela SIM, trimite mesaje din alt telefon.
Eu presupun ca primeste mesaje de pe un SIM din telefonul furat.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Posibil sa fi setat ala nr greșit pt a trimite sms-uri când e pierdut/furat.
SIM ul tău a fost pus ca persoana de contact pe un anumit telefon. Acel telefon a fost furat și i s-au pus pe rand mai multe SIM-uri.
Tu nu ai nicio treaba. Din greșeală primești acele sms.

#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Telefoanele Samsung si-n urma cu 15 ani aveau optiunea de a trimite automat sms pe un numar ales de utilizator, in momentul in care e bagat un alt sim in telefon, asta in caz de furt, sa stii numarul hotului, sau a celui care l-a cumparat de la hot. Detinatorul acelui telefon se pare ca are mai multe simuri, de cate ori le schimba, telefonul trimite sms pe numarul setat, care candva i-a apartinut fostului proprietar, sau unui apropiat.

#23
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
+ 1 :)

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cel mai probabil e un SMS de urgenta/furt. In teorie, n-ar trebui sa-ti faci probleme. Buba e la numarul care trimite. Mi-am schimbat recent telefonul (un Huawei) si am vazut ca am o setare de securitate prin care, daca mi se fura/se intampla ceva cu telefonul si il blochez, sa trimita SMS catre un numar prestabilit (parca si apeleaza, n-am dat importanta).

#25
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. (optional) - suna / trimite SMS pe acel numar, de pe alt telefon. In engleza: "who the *** are you and what the *** do you want? I'm calling the cops. Don't reply, this inbox in not monitored."
2. blocheaza acele SMS (sint tone de aplicatii gratuite sau chiar din telefon daca se poate).
3. vezi-ti de viata (tu / ruda), e multe alte probleme, asta e insignifianta.

#26
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-ar fi mai simplu sa sune pe acel numar, sa-i spuna sa dezactiveze optiunea de care sigur a uitat ca a activat-o, sau asa a primit/cumparat telefonul? Ce te face sa crezi ca proprietarul, posibil o bunicuta de 80 de ani, stie engleza, isi poate da seama de ce est tu ofticat?

#27
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 19.11.2013
n-ai inteles nu sunt eu ofticat ci ruda mea mi-a cerut sa fac ceva cu asta si cum eu nu prea stiu ce sa fac am intrebat aici. si deznodamantul se pare ca @lone-wolf a avut dreptate numarul rudei a fost setat ca nr de urgenta pt telul fiului ei si de aici nebunia asta. o sa dezactiveze el ce facut pe telul lui si asta e. dar mersi lui @lone-wolf pt lamurire.

#28
deeabruneta69

deeabruneta69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2019
o aplicatie pentru telefon furat ..

#29
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Poate "nearby"? Nu pare a fi un user proactiv btw.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate