Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Veganismul si distrugerea sanatatii

* * * - - 17 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#613
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMembruAnonim, on 16 mai 2019 - 16:08, said:

Nu, nu le-am mai refăcut. Dar mai am stari de slabiciune și de intoleranta la căldură, câteodata respir greu când ma trezesc, mi-e greu și sa urc 4 etaje! Și mănânc acum și carne, din octombrie 2018. Am și diaree cateodată, de vreo 2 ori am găsit urme mici de sange în scaun. Ciudate chestii, nu știu ce simptome sunt astea...

asta la ce varsta, inaltime si greutate

#614
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
rich1974, ba se explică. Mulți nu știu ce să mănânce și fie mănâncă prea puțin, fie mănâncă alimente sărace în micronutrimente. Alții pun pe seama dietei diverse probleme care fie nu sunt reale (ipohondrie), fie nu au nicio legătură cu alimentația.
Alții nu fac față poftelor, presiunii sociale, renunță și dau motive aiurea.
Despre cei cu alergii alimentare poți spune că au unele particularități genetice dar chiar și aceia care au alergie la câteva alimente tot au destule variante încât să nu renunțe la dieta vegetală.

AndrewMickelson, ți-am mai zis: colonoscopie.

Edited by EXIT, 16 May 2019 - 16:46.


#615
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
63 kg, 1,73 m înălțime, 23 ani

#616
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
EXIT, uite o știre în legătură cu cât de "sănătoase" sunt fructele și legumele din supermarketuri:
https://m.adevarul.r...4312/index.html

#617
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu ai citit articolul pe care ni-l prezinți. Hai să citim împreună.

Quote

Principalele abateri constatate, în timpul acţiunilor de control, sunt:
- Legume şi fructe care aveau menţiunea pe etichetă “calitatea I”, dar, în fapt, erau pătate, deshidratate sau cu consistenţă moale;

- Legume şi fructe depreciate calitativ (cu consistenţă modificată, cu lovituri mecanice, cu colonii de mucegai etc.);

- Lipsa menţiunii ţării de origine şi a calităţii legumelor şi fructelor;

- Neafişarea informaţiilor privind calibrul, soiul  şi calitatea legumelor şi fructelor comercializate în vrac;

- Informaţii eronate/înşelătoare afişate pe eticheta aflată la vânzare comparativ cu menţiunile inscripţionate pe ambalajul legumelor şi fructelor;

- Neconcordanţa între informaţiile de la raft şi cele din avizul de însoţire a mărfii, cu privire la provenienţa acesteia;

- Neconcordanţa între preţul de la raft faţă de preţul de la casă;

- Neafişarea preţurilor de vânzare;

- Lipsa autorizărilor necesare spaţiului de vânzare;

- Folosirea de mijloace de măsurare (cântărire) neverificate metrologic.


#618
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
L-am citit, condiții improprii de depozitare, etc. Asta da dovada și de cum au fost crescute, adica forțat, la fel ca și la carne care conține hormoni de crestere si antibiotice, legumele și fructele conțin pesticide peste limita admisa, în special cele din import, și calitate inferioara.

#619
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Lovite, mucegăite, uscate, cu etichete incorecte, reprezintă pentru tine indicii despre felul cum au fost crescute forțat și tratate cu pesticide peste limita admisă?
Nu îți plac seriozitatea, raționalitatea chiar deloc? :P

Știai că cel mai probabil toate animalele pe care el consumi au fost înmulțite forțat? Asta nu e o problemă, nu?
Știai că vacile sunt inseminate cu mâna? Li se bagă o mâna până la umăr în cur și cu cealaltă li se bagă un instrument cu spermă în vagin. Uite cum se face la scroafe.

#620
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Inseminarea artificiala se face pentri a se folosi sperma de la masculi valorosi si pentru a nu se raspandi boli pe orizontala. Se face si la curci.
La plante e vorba si de pesticidele naturale, nu numai de cele puse de om.
Oricum, de preferat este ca plantele sa fie mancate in sezon si din camp, in nici un caz din spatii protejate.

#621
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ce zici tu se face la caii de rasă.
Eu mă refer la animalele din ferme.

#622
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Si la animalele de ferma se face dupa acelasi principiu.

#623
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Vacile sunt inseminate pentru a fi mai tot timpul gestante și să poată produce lapte.
Animalele de consum din ferme nu se înmulțesc natural ci forțat, prin inseminare manuală.

#624
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015

View PostEXIT, on 19 mai 2019 - 10:26, said:

Ce zici tu se face la caii de rasă.
Eu mă refer la animalele din ferme.

Pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva? Ai dovezi sa-ti sustii afirmatia? De ce faci afirmatii nefondate? Alta data nu mai in serios ce spui tu..

#625
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Da, am dovezi video pe Youtube.
Mărturie sunt și toate materialele informative, manuale etc. din domeniul zootehnic.
https://tinyurl.com/y5o7mlce

#626
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Ce-i cu linkul acela? Sa mori de ras nu alta. Am intrat pe primele douz site-uri si nimic, iti bati joc sau cum?

https://www.google.r...i21.u8K1oH9OT9Q


Tine si tu de aici, sper sa gasesti.

#627
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Primul link are titlul Inseminare Artificiala - Produse Veterinare, Instrumentar & Aparatura - este un magazin care vinde inclusiv mănușa de 90cm pentru mâna pe care o bagă în vacă.

Alt instrument diabolic:
Attached File  2019-05-19 21.08.41 www.bentleyfarm.ro 8fa54e1a7081.png   328.26K   6 downloads

Edited by EXIT, 19 May 2019 - 20:09.


#628
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

View Postrichelieu, on 14 februarie 2019 - 16:25, said:

Și asta este un Argument pentru veganism? ������������
Oameni buni, nu mai bateți câmpii. Cu o singura excepție, sunteți praf dpdv al Informării dpdv nutrițional. ............
...............................................................................................  

Atunci să ne apucăm de şters praful! :)

Începem cu un aperitiv de vreo 700 de pagini : Dr. Marian Paraschiv Claudius -Tratat pentru alimentatia naturala a omului

#629
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Am si eu cativa prieteni din astia imbecili, cretini, idioti, adica vegetarieni si vegani.
Nu stiu cum dracu i-am gasit dar asta e.
Nu ii fac imbecili, cretini, idioti, etc, etc deoarece au ales un stil de viata pe care ei il considera bun.
Este alegerea fiecaruia cum traieste, ce manaca, ce face. Este perfect normal si oana la urma asa ar trebui sa fie:sa fim diferiti intre noi.
Problema mea este ca aud de fiecara data aceleasi imbecilitati si incesrca de fiecare data aa imi demonstreze cat de sanatos traiesc ei si cat de mult imi bat joc eu de organismul meu mancan mici, kebab, porc, dulciuri peste dulciuri, etc, etc.
Astia de se cred superiori ca traiesc ei la un alt nivel si sunt una cu mnatura, etc, etc, parca sunt construiti la fel
Tot ne fut la cap pe noi astia pacatosii si incearca sa ne aduca pe calea cea buna ca sa mancam doar zarzavaturi si alte radacionase.
Fratilor, daca pe noi nu me deranjeaza ca voi mancati ce considerati ca este bun pentru voi, de ce trebuie sa va auzim teoriile imbecile de fiecare data?
Asa cum voi preferati un stil de viata, asa avem si noi stilul nostru.
Bun, rau, este alegerea noastra si atat.
Evident, e si vina mea ca ma mai vad cu prietenii astia ai mei, dar cateodata edte amuzant cand iesim la o masa, eu am o farfurie de carne si cartofi prajiti si ei mesteca la verdeturile alea.
Pana la urma, toti murim.
Unii murim sanatosi, altii murim bolnavi.
Tot acolo ajungem.


#630
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Dar totusi e important cum ajungem acolo. Sunt convins ca ti-ar conveni si tie, dar si celor din jur, sa nu trebuiasca sa te ingrijeasca in ultimii ani de viata, sa iti poti purta singur de grija.

Eu nu spun ca vei ajunge in acest fel, dar nu e chiar tot una cum "ajungem acolo", cum ai zis.

Oricum, mancand dulciuri peste dulciuri, clar ca iti bati joc de organismul tau. Mancand multa carne faci tot la fel. Dar la fel faci si mancand doar legume combinate cu suplimente. Echilibrul si moderatia sunt singurele solutiii pe termen lung

Edited by R10, 30 May 2019 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate