Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Veganismul si distrugerea sanatatii

* * * - - 17 votes
  • Please log in to reply
2707 replies to this topic

#19
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 21:27, said:

Nu am mancat patiserii/prajituri/junk food. Am mancat legume si fructe de tot felul, leguminoase (naut, fasole, linte), nuci, etc. M-as mira sa fie o coincidenta.
Eu am mancat vreo 2 ani doar paine integrala si legume (predominant varza) ca asa voiam eu sa slabesc si a trecut timpul. Posted Image Deci si lipsa diversitate si m-am simtit perfect, la fel analizele erau foarte bune. Cand am reinceput sa mananc peste si oua, colesterolul a zburat peste maxim, desi era  aproape de minim inainte (nici ulei nu mancam daca iti vine sa crezi).
Deci tu daca ai mancat legume, leguminoase, nuci, ulei de masline (f. important pentru grasimi esentiale si omega 3), nu ar fi trebuit sa ai probleme din cauza asta. E posibil insa, cum a zis colegul, sa te fi intoxicat cu nitritii din fructe si legume daca nu le-ai ales pe cele bio.
Insa cred ca e o boala separata, ai descris simptome de neuropatie. Poate nu ai mancat paine integrala, are multe B-uri.

Edited by Kriss77, 24 January 2019 - 22:03.


#20
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Toate-s bune daca nu sunt in exces ! si ''umpic'' de pulpita ...si ''umpic'' de limba......toate-s bune si recomandate  ...wtf !

#21
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pt cocosel trebuia sa manance sfecla, telina, ridichii, nu?

#22
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

 doxan, on 24 ianuarie 2019 - 21:39, said:

Uita-te pe YT cum arata multi dintre acei vegani care au mai mult de 3 ani la activ ! Pielea degradata ( zici ca sunt toti bolnavi de albinism), lipsa de masa musculara, dinti stricati, par albit, in general imbatranire prematura, probleme grave de memorie ( lipsa de B12 in organism provoaca pe termen lung simptome similare cu Dementa Alzheimer).
Efectele unui regim alimentar nu pot sa fie judecate doar pe termen scurt, nu ar fi in primul rand riguros din perspectiva stintifica ca sa ne raportam in termenii astia.
Nu stiu dar eu aratam foarte bine, mult sub varsta mea. Probabil conta si deficitul caloric, care intinereste.
Lipsa de vit B12 nu am avut, chiar am testat la un moment dat, doar de vit.d.
Ti-am zic, excesul de carne e daunator, dieta mediteraneeana e cea mai indicata (predominant verdeturi, ulei de masline, ceva peste si lactate-oua e ideal).Cu toate ca nici lactatele nu sunt prea sanatoase.

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Normalitatea nu are nevoie de propaganda.
Nu e nevoie de un topic pt a demonstra ca furajarea e pt vite, nu pt oameni. Are grija natura de selectie. Multumim oricum pt intentie.

O intrebare am. Am o banuiala in legatura cu veganii si anume ca sunt oameni care se bashesc mult de la produse de origine animale si de aia incearca sa renunte la ea. E adevarat?  Basinosii isi cauta scaparea in veganism?

Edited by underb, 24 January 2019 - 21:52.


#24
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 Kriss77, on 24 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Eu am mancat vreo 2 ani doar paine integrala si legume (predominant varza) ca asa voiam eu sa slabesc si a trecut timpul. Posted Image Deci si lipsa diversitate si m-am simtit perfect, la fel analizele erau foarte bune. Cand am reinceput sa mananc peste si oua, colesterolul a zburat peste maxim, desi era  aproape de minim inainte (nici ulei nu mancam daca iti vine sa crezi).
Deci tu daca ai mancat legume, leguminoase, nuci, ulei de masline (f. important pentru grasimi esentiale si omega 3), nu ai fi trebuit sa ai probleme din cauza asta. E posibil insa, cum a zis colegul, sa te fi intoxicat cu nitritii din fructe si legume daca nu le-ai ales pe cele bio.
Insa cred ca e o boala separata, ai descris simptome de neuropatie. Poate nu ai mancat paine integrala, are multe B-uri.
Carbohidratii nu ofera nimic valoros din perspectiva nutritiva pentru corpul uman, sunt doar o sursa calorica ieftina, atat. Faptul ca mananci paine integrala sau alba procesata nu are nicio relevanta, aluatul din care e facuta painea aia nu are de sine nici un soi de vitamine...ce scrii tu se obtine ca urmare a procesului industrial de fortificare din brutarii.

Edited by doxan, 24 January 2019 - 21:49.


#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Kriss, te basesti de la lactate?

#26
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 41ex, on 24 ianuarie 2019 - 21:46, said:

pt cocosel trebuia sa manance sfecla, telina, ridichii, nu?
Pasarica.

#27
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 doxan, on 24 ianuarie 2019 - 21:39, said:

Uita-te pe YT cum arata multi dintre acei vegani care au mai mult de 3 ani la activ ! Pielea degradata ( zici ca sunt toti bolnavi de albinism), lipsa de masa musculara, dinti stricati, par albit, in general imbatranire prematura, probleme grave de memorie ( lipsa de B12 in organism provoaca pe termen lung simptome similare cu Dementa Alzheimer).
Care-s astia?

#28
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 41ex, on 24 ianuarie 2019 - 21:46, said:

pt cocosel trebuia sa manance sfecla, telina, ridichii, nu?
ridichiile dadeau gaze si se largea [artea cealalta ...nu bun !

#29
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 Kriss77, on 24 ianuarie 2019 - 21:46, said:

Ti-am zic, excesul de carne e daunator, dieta mediteraneeana e cea mai indicata (predominant verdeturi, ulei de masline, ceva peste si lactate-oua e ideal).Cu toate ca nici lactatele nu sunt prea sanatoase.
Orice poate fi daunator pe lumea asta, inclusiv excesul de apa. De ce sa te strofoci atata ? Oricum toti o sa murim batrani si urati indiferent cate tractiuni si squaturi bagam, femeile de la 40 de ani deja devin cazaturi indiferent ce diete tin.
In loc sa-ti pierzi timpul cu urmarirea caloriilor, mai bine te axezi pe chestii productive gen lectura sau iesitul cu nevasta la un restaurant, cu astea ramai in viata.

Edited by doxan, 24 January 2019 - 21:56.


#30
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 21:02, said:

pastile sintetice, e orice, dar numai sanatos nu!!
Veganismul e clar o prostie... dar pastilele sintetice au vreo problema?

#31
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 underb, on 24 ianuarie 2019 - 21:47, said:


O intrebare am. Am o banuiala in legatura cu veganii si anume ca sunt oameni care se bashesc mult de la produse de origine animale si de aia incearca sa renunte la ea. E adevarat?  Basinosii isi cauta scaparea in veganism?
Eu zic ca este invers...mananca multe fructe si legume care fermenteaza ......adica putem sa-i incadram la marii poluatori ai planetei  :)

#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 PopaXXX, on 24 ianuarie 2019 - 21:50, said:

Care-s astia?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TzDlY9tyQHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu. Cred ca le lipseste sau e deficitara o enzima, ceva, necesara pt digestia proteinei si/grasimilor animale si se basesc mult de la carne, lactate sau oua.

#34
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 underb, on 24 ianuarie 2019 - 21:47, said:

O intrebare am. Am o banuiala in legatura cu veganii si anume ca sunt oameni care se bashesc mult de la produse de origine animale si de aia incearca sa renunte la ea. E adevarat?  Basinosii isi cauta scaparea in veganism?
Sunt renumiti veganii pentru faptul ca se basesc aproape permanent, gandeste-te ca trebuie sa mananci zilnic kilograme bune de ierburi ca sa suplinesti alea cateva sute de gr de proteine ! Toate fibrele alea trebuiesc sa fie digerate, iar cum omul nu are un colon specializat pe task-ul asta (precum cimpanzeii sau bovinele)...treaba poate deveni deosebit de neplacuta.

Edited by doxan, 24 January 2019 - 22:09.


#35
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
analizele le gasesti in format electronic la clinica unde le-ai facut..si le poti si cere copie in persoana daca vrei.

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 GeorgicaPopescuIoan, on 24 ianuarie 2019 - 21:54, said:

Eu zic ca este invers...mananca multe fructe si legume care fermenteaza ......adica putem sa-i incadram la marii poluatori ai planetei  Posted Image

 doxan, on 24 ianuarie 2019 - 21:59, said:

Sunt renumiti veganii pentru faptul ca se basesc aproape permanent, gandeste-te ca trebuie sa mananci zilnic kilograme bune de ierburi ca sa suplinesti alea cateva sute de gr de proteine ! Toate fibrele alea trebuiesc sa fie digerate, iar cum omul nu are un colon specializat pe task-ul asta precum cimpanzeii sau bovinele...treaba poate deveni deosebit de neplacuta.
Iti dai seama ce-ar fi daca ar manca si niste oua?

Deci basinosi sunt oricum, fie ca mananca carne, fie ca nu mananca....

 OriginalCopy, on 24 ianuarie 2019 - 21:56, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TzDlY9tyQHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Carnea de porc e antidotul!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate