Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alcool si medicamente

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019
Buna ziua !

Am mai multe intrebari carora nu le-am gasit sectiunea corespunzatoare, asa ca am decis sa postez aici. Daca nu e bine, mutati voi va rog, dar nu stergeti.
Sa incep.

1 Cam de 1 an de zile beau in jur de 2, 5 l bere pe zi, iar cam de doua ori pe saptamana cam 0, 5 l votca. Problema este ca de cateva luni am observat ca am scaun moale aproape mereu, plus ca de multe ori dupa ce mananc, trebuie sa ma duc la baie imediat.
Am citit pe internet si este de la alcool, nu vrea sa ma las, o sa incerc sa mai reduc (nu ma judecati).


Intrebarea este: Ce pastile de la farmacie pot lua (FARA RETETA) ca nu mai am acest scaun moale si foarte important sa nu patesc nimic daca le iau si consum alcool inainte/dupa.


2. Aproape de cand ma stiu am avut problema cu insomniile. In ultima vreme atunci cand nu consum bauturi alcoolice deloc (sunt treaz 100%) nu pot sa dorm mai deloc.

Intrebarea este: Ce somnifere imi recomandati (CARE SE ELIBEREAZA FARA RETETA) si care sa nu aiba nicio problema cu consumul de alcool. Daca nu exista, sa imi spuneti riscurile. De exemplu daca beau o bere si dupa iau un somnifer.


3. La fel ca la punctul 2, aproape de cand ma stiu am fost un om trist.

Intrebarea este: Ce antidepresive imi recomandati (CARE SE ELIBEREAZA FARA RETETA) ? Tot ca la punctul 2, as vrea sa stiu legatura cu alcoolul.


As aprecia foarte multe daca ati raspunde punctual la fiecare din cele 3 intrebari. Nu am nevoie de raspunsuri de genul "nu mai bea", "fii fericit", etc.
Va multumesc !

#2
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
Nu exista somnifere sau antidepresive fara reteta. Combinatia asta somnifere+ antidepresive+ alcool a ucis o groaza de vedete, ai mare grija! Ar trebui sa te vada un gastroenterolog, in ceea ce priveste scaunele moi.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 MSCDRMR, on 24 ianuarie 2019 - 15:16, said:

Nu am nevoie de raspunsuri de genul "nu mai bea"...

Bea mai mult și se rezolvă!

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 MSCDRMR, on 24 ianuarie 2019 - 15:16, said:

As aprecia foarte multe daca ati raspunde punctual la fiecare din cele 3 intrebari. Nu am nevoie de raspunsuri de genul "nu mai bea", "fii fericit", etc.
Va multumesc !
Nu mai bea. Treci pe droguri. Fii SI MAI fericit.
Serios, unele provoaca constipatie.
Nu stiu exact care, intrebi si tu pe aici.
Dupa aia, cinde se regleaza scaunul, gasesti echilibru alcool / droguri care duce la scaune OK.

Edited by buyonevideo, 24 January 2019 - 15:25.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Alcool + Medicamente = CATASTROFA
Ce se poate intampla ?
Simptome de greata si varsaturi, dureri de cap, stari de ameteala, lesin, hemoragiil interne, problemele cardiace, dificultati de respiratie ... mai continui ?

In plus, nu este absolut nici un secret, alcoolul diminueaza puternic eficacitatea medicamentelor.
In traducere libera - le iei degeaba

Tu decizi

Edited by Naijax, 24 January 2019 - 15:26.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
se elibereaza din cate stiu astfel de pastile fara reteta....dar, sunt porcarii naturiste fara efect Posted Image

Edited by jimi91, 24 January 2019 - 15:28.


#7
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005
1. Se știe că poți face diaree de la bere proastă. Deci schimbă berea.
2. Mănâncă afine.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Mi se pare enorm 5 beri și 150 gr vodcă pe zi. Poți să iei și mama medicamentelor, dacă nu reduci drastic băutura, bine n-o să-ți fie.

La cantitatea asta probabil că ești și supraponderal, nu?

#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
Se duce ficatu in 2-3 ani daca mergi tot asa.
Nu o sa te mai intereseze cat de moale e scaunu.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca l-am speriat
S-o fi dus sa mai ia niste bere

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
La pct.1 vezi ca sant la farmacii niste pastilute lunguiete care taie cahul moale. Am patit-o,am luat 1 pauza ceva ore a2a si gata .  Nu mai bei alcool in timpul asta.   NU LUA MAI MULTE FARA CONSILIERE DE SPECIALITATE.  Intelegi,nu?  Risti sa nu mai faci cah de loc,alta problema! Cauta IMODIUM

#12
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 Digix, on 24 ianuarie 2019 - 15:35, said:

Mi se pare enorm 5 beri și 150 gr vodcă pe zi. Poți să iei și mama medicamentelor, dacă nu reduci drastic băutura, bine n-o să-ți fie.
La cantitatea asta probabil că ești și supraponderal, nu?

Nu e mult deloc, eu in perioada mea de glorie imi faceam incalzirea cu asta la 6 dimineata. La 7 deja eram prezent la magazin sa mai cumpar alcool. Eu unul beam cam 20 beri pe zi (4 peturi de 2.5 L). Deja ma stiau toate vanzatoarele, imi puneau la rece de cu seara sa fie perfecta dimineata, chiar si in frigiderul de lactate cand nu mergea cel de bauturi. Se mira lumea cat de mult pot sa beau.

ON: Cu diareea e simplu, mananca hrana uscata. In mod normal o sa ai diaree doar dimineata. Daca vrei antidepresive si medicamente de dormit, bea si tu vreo 10 beri macar, nu doar 5, si baga cate un calmant de ala naturist de genul Stres Clin (e fara reteta).. sa vezi ce bine dormi dupa aia n-ai nici o treaba, dar nu exagera cu ele ca ajungi naibii la spital. Alea cam amplifica starea provocata de alcool.

PS: Vezi ca prin alcoolul asta zilnic se ajunge usor la o dependenta nasoala. Iti spun din propria experienta, sunt niste stari al naibii de urate, de la dezechilibru, lipsa de putere, anxietate, simti ca te sufoci, stare extrema de agitatie, etc.

 oaspetele, on 24 ianuarie 2019 - 15:40, said:

Se duce ficatu in 2-3 ani daca mergi tot asa.
Nu o sa te mai intereseze cat de moale e scaunu.

Eu am baut vreo 7 ani asa si nu mi s-a dus ficatul. Acum dupa ce am renuntat la sportul asta de vreo 6 luni minim (prin cateva zile de spitalizare, cand e prea nasol ma duc la spital, vreo 20 perfuzii, nu stiu exact ce mi-au dat), mi-au iesit analizele la ficat perfecte.

Edited by Zark, 24 January 2019 - 15:59.


#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 Zark, on 24 ianuarie 2019 - 15:48, said:

Nu e mult deloc...beam cam 20 beri pe zi (4 peturi de 2.5 L)...Se mira lumea cat de mult pot sa beau.
Dacă te-ar fi pus cineva să bei tot atâta apă, sigur nu ai fi putut!

#14
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

 MSCDRMR, on 24 ianuarie 2019 - 15:16, said:


Va multumesc !
Mai bine renunta total la alcool si apuca-te de sport. Sportul te va ajuta sa poti renunta la alcool.

Edited by Testosteron, 24 January 2019 - 16:55.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MSCDRMR, on 24 ianuarie 2019 - 15:16, said:

Buna ziua !
Cam de 1 an de zile beau in jur de 2, 5 l bere pe zi, iar cam de doua ori pe saptamana cam 0, 5 l votca. Problema este ca de cateva luni am observat ca am scaun moale aproape mereu, plus ca de multe ori dupa ce mananc, trebuie sa ma duc la baie imediat.
3. La fel ca la punctul 2, aproape de cand ma stiu am fost un om trist.
Intrebarea este: Ce antidepresive imi recomandati (CARE SE ELIBEREAZA FARA RETETA) ? Tot ca la punctul 2, as vrea sa stiu legatura cu alcoolul.





Pai dupa atata trascau, e normal sa fii trist.Si sa nu dormi.
Doar ca daca vrei sa revii la normal. ia mai bine laxative cu bautura. Ai garantia ca nu te ataca la creier.Si-n timp, vei reveni si la un somn normal.

Edited by myshyk, 24 January 2019 - 17:00.


#16
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019
Cineva sa stearga topicul va rog !

#17
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003

 Zark, on 24 ianuarie 2019 - 15:48, said:


Eu am baut vreo 7 ani asa si nu mi s-a dus ficatul. Acum dupa ce am renuntat la sportul asta de vreo 6 luni minim (prin cateva zile de spitalizare, cand e prea nasol ma duc la spital, vreo 20 perfuzii, nu stiu exact ce mi-au dat), mi-au iesit analizele la ficat perfecte.
Era si vodka?

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Alcoolul e toxic.
El se metabolizeaza prin ficat prin oxidare si uneori si ruperea catenei in acetaldehida si formaldehida adica compusi carbonilici toxici si apoi in acid acetic si formic.

Plus ca gustul e foarte rau arzător.
Insă introducerea celei de-a doua grupe hidroxil in molecula de alcoolo face ca gustul sa se schimbe din arzător in dulceag. Cum e de exemplu etandiolul sau glicolul, propan diolul sau propilenglicolul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate