Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows Lite (zvonuri)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postbreitner, on 24 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Si apoi (daca nu stii) cea mai mare si deschisa platforma "open-source" pentru aplicatii apartine Microsoft de la sfarsitul anului trecut.
Cat despre plata pentru ceva eu te-as intreba daca tu faci munca voluntara sau astepti un salariu cat mai mare pantru mai putina munca! Poate vrei totul gratis si atunci exista solutii (Coreea de nord)!

Ok inteleg ca esti cel putin fan Microsoft daca nu mai mult Posted Image
Faptul ca au cumparat ceva crescut de altii, nu inseamna nimic, oricum o mare parte dintre dezvoltatori sunt in garda, aceea platforma a fost gratuita, in viitor nu se stie a venit Microsoft.

Cat despre a vinde ceva, te-as intreba eu daca tu nu cumva cumperi o marie cu aceasi palarie de 8 ani pana in prezent? Vrei gratis atunci exista Ubuntu,OpenSuse,Centos...

Edited by iulian_1976, 24 January 2019 - 18:19.


#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostFuserisk, on 24 ianuarie 2019 - 14:35, said:

Problema Microsoft este alta; pc-ul și laptopul sunt folosite din ce in ce mai puțin.
Nu e o problema reala, PC-ul si laptopul se foloseste din ce in ce mai putin acasa, unde oricum si piratarea era mare. In mediul business nu pot fi inlocuite cu nimic.
Dupa home computers in anii 80, PC-ul a continuat evolutia rapida, te jucai cu placere pe el, pana s-a dezvoltat Internetul. In momentul acela PC-ul a devenit un monstru atotputernic, si radio, si TV, si cinema, si consola de jocuri.  Mai mult, aceasta bestie nu costa mult, facea de toate si se upgrada cu costuri din ce in ce mai mici, ajungand in pericolul de a avea un PC ieftin care rezolva tot home entertainment-ul. Si mai grav era ca aparea o generatie de utilizatori mai destepti, in pericol de a consuma mai putin.
Deci, s-au fabricat PC-uri dumbed down, si a fost o munca de marketing sa tampesti si userii sa le cumpere acasa. Au facut reclama la laptopuri, cu adolescenti care le tin pe genunchi in pat si rad fericiti. Adica un PC portabil, de doua ori mai scump si cu display mic. Insa greu de upgradat, scump, mai putin fiabil.
Un alt pas important au fost retelele de socializare si disparitia chaturilor clasice, a listelor de discutii si a forumurilor. Oamenii nu mai au nevoie sa scrie, doar sa dea like, asa ca am facut PC-ul si mai mic, si mai scump, i-am atasat o camera video si un telefon si l-am facut sa tina maxim 2 ani :D . In plus s-a eliminat pericolul forumurilor si listelor de discutii unde oamenii puteau afla lucruri unul d ela celalalt, si nu de la producatori :D .

#21
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 01.05.2009

View PostFuserisk, on 24 ianuarie 2019 - 14:35, said:

Problema Microsoft este alta; pc-ul și laptopul sunt folosite din ce in ce mai puțin.
Se poate, dar nici sa ma chiorasc intr-un telefon, care oricum e limitat in folosinta de marimea degetelor si a distantei dintre ele (cam tot ce-i peste 5,2 nu poate fi folosit cu o singura mana) sau o tableta nu e vreo mare smecherie.

#22
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
s-a inventat deja, se numeste Linux Mint :P

am linux mint instalat de la sf lui 2016 pe un Acer E5-551G si sunt de 1000x  mai multumit de el decat am fost vreodata de win10.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Se pare ca numele de cod ptr Windwos Lite va fi "Santorini".
Si s-ar putea sa auzim oficial de el prin Mai.

Sursa: https://www.windowsc...ts-new-codename

#24
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Eu folosesc Hackintosh de o luna incontinuu. Inainte mai rar ca aveam anumite materii la facultate necesitau Windows dar acum free. Daca in Windows Lite sau Windows Core OS rezolva problema consistentei si pot instala ceva pe parte de web development macar atunci e perfect daca nu, dual boot. Si desigur sa scoata Candy Crush si alte procarii ca m am saturat sa-l dezinstalez la fiecare reinstall.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate inteleg eu din link va fi un windows castrat - doar cu Store si aplicatii din store ptr dispozitive slabe - tablete, 2 in 1 si probabil un foldabil ce va apare curand de la Microsoft.
Ceva concurent ptr Chromebook.

#26
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Lite OS nu va fi windows ci alt sistem de operare, alternativa la Chrome OS (mai mult pentru instutiile de invatamant).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate