Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Roadtrip Budapesta - Praga - Berlin/Nuremberg - Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

Poll: Roadtrip Europa (7 member(s) have cast votes)

Ce varianta ati alege?

  1. Varianta 1 (5 votes [71.43%] - View)

    Percentage of vote: 71.43%

  2. Varianta 2 (1 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  3. Varianta 3 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Alta (scrie in comentarii) (1 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

Vote Guests cannot vote

#1
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Va salut!
Pentru vara ne-am gandit la o excursie prin Europa si am alcatuit 3 variante:
  • Bucuresti - Budapesta (2 nopti), Budapesta - Praga (2 nopti), Praga - Berlin (2 nopti), Berlin - Viena (2 nopti), Viena - Timisoara (o noapte), Timisoara - Bucuresti.
  • Bucuresti - Budapesta (2 nopti), Budapesta - Praga (2/3 nopti), Praga - Nuremberg (1/2 nopti), Nuremberg - Viena (2/3 nopti), Viena - Timisoara (o noapte), Timisoara - Bucuresti.
  • Bucuresti - Szeged (o noapte), Szeged - Graz (o noapte), Graz - Praga (2 nopti), Praga - Viena (2 nopti), Viena - Budapesta (2 nopti), Budapesta - Deva (o noapte), Deva - Bucuresti.
Vom fi aproximativ 5 masini - 15 persoane, fara copii. Putem sta cam 9-10 nopti maxim. Dpdv al combustibilului, la 4000km (intre 3100 si 3500 la variantele mentionate + marja de eroare), cu un consum mediu de 8l (320d F30 - pe autostrada am 5.2 la 130km/h, dar am luat in calcul ambuteiaje, drumuri prin orase, drumul pana la iesirea din Romania...) si un pret mediu al motorinei de 1.20 EUR/l costul ar fi de aprox. 1800 lei, ceea ce mi se pare foarte ok.

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi privind cele 3 variante alese. Totodata, daca aveti alt traseu, il pot lua in considerare.

As dori sa ma ajutati si in estimarea unor costuri aproximative (viniete, cazari - booking sau airbnb?, mancare, intrari obiective mari etc.).

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
praga merita mai mult de 2 nopti

Edited by jericho, 24 January 2019 - 11:01.


#3
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Budapesta merita mai mult de doua nopti.

Fa un calcul al motorinei de cel putin 1,30. pt siguranta as pune 1,45. Pe autobahn alimentarea e cu aprox 30 centi mai scumpa decat in orase/sate. si nu cred ca la fiecare alimentare veti iesi de pe autostrada.

plus de asta, pana la vara...mai e mult...

#4
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Cam pe fuga excursia voastra. E ok daca vreti doar sa vedeti orasele asa in graba. Daca vreti sa vizitati ceva, 1 zi plina nu e suficient pentru niciunul din ele.
Trageti o fuga si prin Bratislava,e  in drum si dragut

#5
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
E putin pe fuga deoarece nu prea putem sa ne luam mai mult liber. Totodata, majoritatea am vazut orasele, dar nu in formula completa :). Mergem sa vizitam ce a mai ramas + cumparaturi la Viena/Pandorf.

#6
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Puteti calcula in asa fel incat sa alimentati la JET Parndorf - vis a vis de Hotel, in spate la McDonalds (JET nu e wow, in materie de calitate, insa la rulajul acelei statii de alimentare, sunt 98% sigur ca nu ai cum sa dai gres cu privire la calitatea carburantului folosit).

Pretul /l este imbatabil in zona.

#7
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ultima este cea mai proastă.

A doua este slăbuță.

Prima este cu potențial, dar când am citit 5 mașini... 15 oameni... Veți pierde jumătate din timp între voi. Am făcut asta de câteva ori, n-a fost niciodată altfel. Îți recomand să ai traseu scris bine, cu punctele de interes deja stabilite.

București - Budapesta este un drum lung. Am făcut eu și mai lungi dintr-o bucată, până mult mai departe, dar singur. Ai făcut niște calcule? Eu aș zice vreo 14h de condus. Poate mai mult, depinde de grup.
Budapesta este un oraș foarte fain, dar se pot bifa chestiile importante în 2 zile.
Praga este cel mai supra evaluat oraș în care am fost vreodată. Tu decizi cât să stai. Eu n-aș mai trece vreodată pe acolo, dar dacă n-ai fost, mergi. Mare atenție unde e cazarea, unde e parcarea și ce mașini încap în ea.
Berlinul este un oraș imens care trebuie trăit câteva zile bune. Altfel efortul până acolo este inutil. Mai repede cauți orașe mai mici în Germania. Vezi totuși că există ghiduri speciale pentru câte zile stai, tocmai să poți valorifica timpul cât mai eficient.
Viena este foarte mare, plin de conținut și nici după o săptămână nu bifezi tot. Dacă în Praga n-am mai vrut să merg vreodată, în Budapesta și Viena am fost de o grămadă de ori.
Prețurile la cazare variază enorm. Puteți încerca să găsiți lângă orașe, dar de unde să existe transport asigurat. Pentru că la atâtea mașini, parcarea s-ar putea să coste prea mult atât la hotel, dar mai ales pe lângă obiective. Eu nu folosesc mașina în orașele lor. Transportul merge perfect.

#8
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Sunt atat de multe lucruri interesante de vazut pe drum, mi se pare ca va grabiti prea tare, va concentrati prea mult pe capitale si o sa stati mai mult in masina decat sa vizitati. Parerea mea e sa mai scurtati traseul si sa va uitati si la obiectivele turistice mai mici din zona. Austria e superba in zona de munte, daca tot ajungeti acolo e pacat sa nu vizitati si Hallstatt, Salzburg etc. Berlin si Viena nu sunt orase in care stati doar doua zile, nu am fost in Praga, dar si acolo as sta mai mult.

Si 15 oameni cu 5 masini este enorm de mult pentru o excursie care depinde atat de mult de organizare si rapiditate. Si pentru un city break in care fiecare poate face ceva in caz ca nu va intelegeti si tot e mult in 15, daramite in cazul in care sunteti legati unii de altii. Intr-un road trip de genul asta stai nas in nas non-stop cu oamenii respectivi, daca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda (si sansele sunt foarte mici la numarul asta mare), o sa fie mai mult stres decat vacanta.

#9
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
+1 la postul de mai sus, al lui c6t9.
Praga merita bifat (odata in viata), si atat. Mie mi s-a parut cel mult "Meh."

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În Octombrie am mers pe acest traseu.

Mi s-a părut că varianta optimă a fost aceasta:

La dus
București - Alba Iulia - Budapesta - Viena - Praga - Berlin.

La întoarcere
Berlin-Munchen-Arad-București

Nu am vizitat nimic.  
Doar am călătorit.   Total 7 cazări pe drum.
În opinia mea,  având această experiență relativ recentă,  10-11 zile nu sunt suficiente.  
Cred că mai bine ar fi să mai tăiați din listă.  Este preferabil de vizitat mai puține obiective așa cum trebuie,  în loc doar de trecut.

Un exemplu pentru a vă face o idee.
Am intrat în Praga pe la ora 16.  Abia pe la ora 8 seara am terminat cu cazarea și restul chestiunilor administrative.
5 mașini înseamnă o problemă de parcare, logistică, alea alea.
Mulți oameni implică o coordonare care va consuma mai mult timp.   Veți avea timp morți și vă veți enerva.  

De aceea,  părerea mea este să vă limitați la câteva obiective, pentru a avea timpul necesar vizitării.

Un sfat.
Nu puneți bază pe planerele online.    Autostrăzile din Germania sunt praf,  peste tot se lucrează.   Mergi cu o medie de 80km/h în cel mai fericit caz. Sunt stauri la ordinea zilei și stai de îți vine rău, nu poți merge cursiv.    Drumul către Praga este în reconstrucție.   Se circulă cu limitare de viteză pe porțiuni lungi.    La Budapesta se repară un pod peste Dunăre, pe M0, iar la întoarcere către România prinzi stau de cel puțin o oră.
Veți avea greutățisă vă coordonați pentru a rămâne împreună, iar asta vă va mânca timp.

Dacă ar fi să organizez eu, aș alege Budpesta, Praga și Berlin.
Cu o cafea la Viena și promisiunea de a reveni.

Postez o captură de ecran cu statistica navigației.


80-85% din kilometri numărați acolo sunt parcurși în afara țării.
Navigația contorizează doar kilometrii din timpul utilizării.   În România folosesc mai rar navigația.
Rostul acestei imgini este să demonstreze faptul că nu te poți baza pe o medie mai mare de 80km/h.
Realist vorbind, la drum lung.  

[=2185063:7012A800-D68B-472B-8180-CED9641D5E15.jpeg]

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 c6t9, on 24 ianuarie 2019 - 11:55, said:

București - Budapesta este un drum lung.
N-as zice ca e lung ... sint vreo 850 km ...  in afara de Pitesti - Sibiu si Deva - Margina se merge pe autostrada ... nu mai e dracu' chiar asa negru.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
De la Budapesta mi se pare mai natural Viena si pe urma celelalte. La Budapesta sunt multe muzee foarte interesante legate de razboi si de comunism.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Cam pe fugă.
Aș zice mai pe îndelete astfel: Viena 3 nopți, Praga 3 nopți, Budapesta 3 nopți. Începeți cu Viena, pentru că se ajunge de la București într-o zi, și terminați cu Budapesta, pentru că vă puteți înapoia de aici la București într-o zi.
Puteți băga o noapte în plus undeva pe traseu, Bratislava de pildă, de la Praga spre Budapesta, sau Esztergom, sau Visegrad, și vă plimbați o după-amiază și o seară prin zonă. Sau faceți 4 nopți la Viena, ca să fie 10.
E drept că astel nu mai e road-trip, e vizitare de orașe.
Dacă vreți road-trip, stați numai cîte o noapte, maxim două în cîte un loc, pensiuni de prin sate, ocoliți orașele mari și vizitați chestii de pe parcurs: mănăstiri, castele, peșteri, șosele alpine etc., caz în care cel mai bine vă învîrtiți prin Tirol și Bavaria.
Deci depinde ce vreți, cît de mult vreți să petreceți în mașină și cît vizitînd.

#14
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 adrian_r5, on 24 ianuarie 2019 - 12:34, said:


N-as zice ca e lung ... sint vreo 850 km ...  in afara de Pitesti - Sibiu si Deva - Margina se merge pe autostrada ... nu mai e dracu' chiar asa negru.

Ai 10h condiții ideale, fără nimic. Sunt 5 mașini, 15 oameni. Am făcut asta. Se adună orele fără să-ți dai seama numai din mers. Am eu și București Cluj în 10h și sunt o grămadă de porțiuni de autostradă :)

De fapt cred că așa vor pierde cel mai mult timp. Cum ziceam, între ei.

#15
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

 alekz31, on 24 ianuarie 2019 - 10:58, said:

Va salut!
Pentru vara ne-am gandit la o excursie prin Europa si am alcatuit 3 variante:
  • Bucuresti - Budapesta (2 nopti), Budapesta - Praga (2 nopti), Praga - Berlin (2 nopti), Berlin - Viena (2 nopti), Viena - Timisoara (o noapte), Timisoara - Bucuresti.

  • Bucuresti - Budapesta (2 nopti), Budapesta - Praga (2/3 nopti), Praga - Nuremberg (1/2 nopti), Nuremberg - Viena (2/3 nopti), Viena - Timisoara (o noapte), Timisoara - Bucuresti.

  • Bucuresti - Szeged (o noapte), Szeged - Graz (o noapte), Graz - Praga (2 nopti), Praga - Viena (2 nopti), Viena - Budapesta (2 nopti), Budapesta - Deva (o noapte), Deva - Bucuresti.
Vom fi aproximativ 5 masini - 15 persoane

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi privind cele 3 variante alese. Totodata, daca aveti alt traseu, il pot lua in considerare.

As dori sa ma ajutati si in estimarea unor costuri aproximative (viniete, cazari - booking sau airbnb?, mancare, intrari obiective mari etc.).

Cred ca va fi foarte greu ca toti ceilalti participanti  la ideeia minunata sa cada de acord pentru o varianta anume si va fi foarte greu sa tineti toti acelasi pas.
Succes !

#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

 c6t9, on 24 ianuarie 2019 - 14:56, said:

Ai 10h condiții ideale, fără nimic.
Asa o fi ... n-am facut niciodata drumu' asta.

 c6t9, on 24 ianuarie 2019 - 14:56, said:

Am eu și București Cluj în 10h și sunt o grămadă de porțiuni de autostradă
Se mai intimpla  ... depinde cum ti-e norocu' ... in 01.08.2008 am facut 18 ore de linga Munchen pina la Timisoara ... da' uite ce partener de stau am avut ;)

Attached Files



#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Adevărul e că timpul crește cam cu 10% pentru fiecare mașină în plus. Asta așa, din observațiile mele ochiometrice. Care prefer să merg singur, tocmai din cauza asta. Dacă sîntem mai mulți, de regulă mergem independent, stabilim că ne vedem la cazare și merge fiecare cum are chef, pleacă la ce oră vrea, oprește unde vrea, merge cu ce viteză vrea etc. Chiar și cînd plecăm deodată împreună mai multe mașini, nu oprim toți la un loc, fiecare oprește cînd are chef și ne adunăm la final. În felul ăsta, fiecare își face doar popasurile proprii, fără să oprească degeaba, pentru ceilalți.
Am mers odată cu un amic tacticos, care a oprit de 3 ori în primele 2 ore de drum, și aia m-a hotărît definitiv să evit pe cît posibil mersul în grup. Inclusiv pe distanțe gen București - Mangalia.

Edited by abancor, 24 January 2019 - 18:32.


#18
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 adrian_r5, on 24 ianuarie 2019 - 18:20, said:


Asa o fi ... n-am facut niciodata drumu' asta.


Se mai intimpla  ... depinde cum ti-e norocu' ... in 01.08.2008 am facut 18 ore de linga Munchen pina la Timisoara ... da' uite ce partener de stau am avut ;)

Nu de asta. Pur și simplu se adună foarte mult timp când sunt atâtea mașini. Ultima dată când am fost cu atâtea mașini, pe un drum teoretic de 9h cu multe autostrăzi afară, am ajuns cu 1h mai devreme decât cel mai rapid după și cu vreo 2-3 ore față de ceilalți. Dacă stăteam toți, posibil să mai fi crescut. În plus puțină lume poate merge susținut 10h. Sunt pățit de câteva ori când erau să facă accidente sau au făcut. Viteza de autostradă este destul de păcătoasă și ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate