Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Am portat in alta retea. 'Factura ta va fi mai mare'

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Acelea au fost vremurile, începuturile telefoniei, totul a fost mai scump. Ulterior, piața s-a mai saturat și ritmul investițiilor a scăzut, cererea la fel și preturile. Dacă era rds atât de tare în parcare, de ce nu s-a apucat sa facă rețea în 1994/1995, ca nu au avut bani și potenta financiara sa susțină acele costuri.

#20
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006

View Postdanutz34, on 24 ianuarie 2019 - 11:37, said:

Tocmai acea contravaloare reprezinta taxa de reziliere care este ilegala.
Nu plati asa ceva ca nu faci decat sa-i incurajezi sa o ceara in continuare.

Iar incepi? Ti-am zis sa nu mai bati campii in conditiile in care nu ai habar ce a semnat omul.

#21
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Eu am avut 3 abonamente A, B si C.
Abonament A orange me 18 redus la 14,4 euro cu Samsung J5 2017 perioada contractuala pana in 18 ianuarie 2020.
Abonament B Orange me 8 plus telefon in rate huawei y6 2018 ( 5 euro rata lunara) perioada contractuala 18 octombrie 2020.
Abonament C Orange me 8 plus telefon in rate huawei y6 2018 ( 5 euro rata lunara) perioada contractuala 18 octombrie 2020

Am portat abonamentul A si B la concurenta, iar Abonament C lam reziliat. Nu mi sa adăugat nici o taxa de reziliere, desii primisem sms ca sunt in perioada contractuala si ca următoarea factura va fi mai mare. Au rămas in continuare ratele la telefane de la abonamentele B si C

#22
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Ești un caz fericit să spunem, deși normal așa ar fi cum au procedat în cazul tău,la mine când am spus că portez de la departamentul rezilieri mi au spus că îmi pot bloca portarea atât timp cât nu plătesc lunile rămase,ceea ce mi s a părut urât ca și formulare sau ca și exprimare!Putea să spună că după ce portez o să îmi vină așa zisa factură mai mare și apoi vedeam cum puneam problema!

#23
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
In general , daca nu ai terminale luate la pret redus / neachitate , nu ar trebui sa platesti nici o taxa de reziliere.
Am fost in aceiasi situate cu Telekom...si le-am cerut in scris sa-mi factureze lunile pe care le considera ei pierdute . Aici am incheiat discutia cu ei , si ei cu mine .

#24
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,426
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://images2.imgbox.com/77/91/nq5FvIHe_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://images2.imgbox.com/bd/18/9lKNxBfF_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si ne mai miram de ce NU renunta la aceste practici companiile telecom... pai atat timp cat sunt oameni dispusi sa cotizeze... de ce s-o faca ?

am fugit de la ei in 2015... nu inainte de a ma informa pe un ton foarte dojenitor ca trebuie! sa platesc despagubiri

rezultatul il vedeti mai sus... si sa zica mersi ca nu am mers mai departe, desi cei de la ANPC Craiova m-au intrebat daca doresc asta

prima factura e cea cu "taxa de justa despagubire" iar a doua cu anularea ei dupa 30 zile

deci platiti cat vreti, cu ochii inchisi, daca asta va face sa dormiti mai bine Posted Image

Edited by beavis03, 24 January 2019 - 22:02.


#25
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
De asta mi au căzut urâți...dar trebuie mers până la capăt ca să vadă că nu toți sunt neinformați!

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Și mie mi-au emis o factură de 200 de lei în 2016, am făcut sesizare online și au anulat-o. La Telekom am avut una de 513 lei, cu reclamație la ANPC au stornat-o după 30 de zile. Acu mai exista și situații particulare, pana și consultantul Telekom mi-a zis ca o sa plătesc despăgubiri. În vara am reziliat și TV, când au desființat pachetul S, la fel m-a sunat același și m-a întrebat de ce vreau sa o închid, i-am zis ca am primit scrisoare și e dreptul meu.

#27
bh23sip

bh23sip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 19.11.2013
Am un abonament me start 18 cu telefonul luat în rate,dacă achit ratele pot rezilia fără taxe?

#28
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,011
  • Înscris: 20.06.2009
Da.

#29
bh23sip

bh23sip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 19.11.2013
Multumesc pt răspuns

#30
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Totusi nu te astepta sa fie bine din prima. Iti va veni ultima factura cu taxa de reziliere.
Va trebui sa iei legatura cu Orange_Helper. De obicei nu comenteaza nimic pentru ca se stiu cu musca pe caciula.
Daca nu rezolvi asa, trebuie sa faci plangere la ANPC dar nu cred ca va fi nevoie sa ajungi pana aici.

Edited by danutz34, 26 January 2019 - 14:21.


#31
bh23sip

bh23sip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 19.11.2013
Mersi

#32
dan2014sv

dan2014sv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 24.07.2014

View Postbh23sip, on 26 ianuarie 2019 - 12:14, said:

Am un abonament me start 18 cu telefonul luat în rate,dacă achit ratele pot rezilia fără taxe?

Poti. Trimiți cererea de reziliere pe email ul lor. Scrii acolo și de ce vrei să reziliezi. Dacă te sună, dacă, o să ți facă , probabil, vreo ofertă. Ii refuzi.
Dacă îți dau răspuns că trebuie să plătești taxă de reziliere, apelezi la OPC. Si treaba e rezolvată. În cel mai rău caz o să ceară să plătești ratele telefonului. Ideea e ca trebuie sa dai un motiv pt care vrei sa reziliezi. Cam asta e

#33
bh23sip

bh23sip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 19.11.2013
Am primit pe email răspuns că trebuie să plătesc în avans lunile rămase până la finalul contractului 😂😂😂

#34
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Trimite-l direct la ANPC si vezi ce surpriza le face.

#35
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,285
  • Înscris: 03.04.2004
Nu-i ierta, toti operatorii care se preteaza la figurile astea trebuie reclamati la ANPC.
La mine a durat 34 de zile cu VDF, se incadreaza perfect in termenul de 30 + 15 zile.

Edited by emanu900, 31 January 2019 - 08:34.


#36
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Eu aștept data de facturare și să îmi trimită și mie emailul să îl trimit Anpc ului! Deocamdată am primit doar mesajul cu factura mai mare pentru că mai am perioadă contractuală! Vă țin la curent!

Edited by Therockstar, 31 January 2019 - 13:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate