Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Australia - un ''nou'' început (2019)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#73
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016
Sint curios citi oameni mor de la animale anual in Asutralia. Si cum se compara cu numarul mortilor de gripa sau accidente auto sau infectii nosocomiale sau incompetenta din Romania.
Si-am gasit:

https://www.bobinoz....h-about-deaths/

Snakes: With 41 recorded deaths between 1980 and 2009, snake deaths in Australia average out at less than two per year.
Spiders: Nobody in Australia has died from a spider bite since 1979 after the successful introduction of antivenom for all native species.
Sharks*: Accounted for 25 deaths between 2000 and (March) 2012 in Australia, about 2 a year.
Crocodiles: Historically, crocodiles account for less than one death per year here in Australia, although that is increasing slightly as the crocodile population rises following the ban on crocodile hunting in 1971.
Blue Ringed Octopus: Just 3 recorded deaths in the last century.
Stonefish: One unconfirmed death by stonefish in 1915.
Cone Snails: I could find no recorded deaths from cone snails in Australia whatsoever. Update: I stand corrected here. If you check the comments below, on December 22, 2016 K.Glasheen describes how Charles Garbutt, in 1935, died after being stung by a cone snail. I did find confirmation of this online, so we need to amend the figures for this critter; let’s call it one death in about 100 years.
Killer Jellyfish: Jellyfish account for (at time of writing) 66 deaths since records began in 1883. The box jellyfish was responsible for 64 deaths, and the Irukandji the other two. It sounds a lot, but still less than one death per year, more like just half a death per year.
* Updated 5.4.12. with latest shark death figures.
There, I think I’ve covered them all. Equalising it out, Australia’s dangerous creatures kill about five people a year.


Deci cam cit primul accident din Romania de pe la ora 1 dinimeata, dupa anul nou, pe 1 ianuarie.

#74
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 vrajitoruldinoz, on 25 ianuarie 2019 - 01:07, said:

Sint curios citi oameni mor de la animale anual in Asutralia. Si cum se compara cu numarul mortilor de gripa sau accidente auto sau infectii nosocomiale sau incompetenta din Romania.
Si-am gasit:

https://www.bobinoz....h-about-deaths/

Deci cam cit primul accident din Romania de pe la ora 1 dinimeata, dupa anul nou, pe 1 ianuarie.

Bobinoz, scrie de mult timp. Nu sunt mereu pe aceasi lungime de unde cu el, as zice poate ca e usor depasit de situatie (in anumit topicuri) dar tind sa ii dau dreptate (lui si tie) acum.
Repecta natura si natura o sa te respecte inapoi. That simple ;)

#75
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 beastie, on 24 ianuarie 2019 - 23:55, said:

Hmm, sunt deja 35 grade si e 8:50am, nu e chiar frig acum Posted Image))))
Apropo, Richmond *este* suburbie in Melbourne, eu acolo lucrez. Tu unde stai, in city?
@leusteanul: ia-o si tu mai usor, viata e frumoasa si nu tre' sa te enervezi asa tare la deciziile unora pe care nici macar nu i-ai cunoscut personal.

> la fel cum face “duamna Firea”, VicState ofera ceva informatii despre situatia curenta:
Attached File  C7C29A28-030A-4BF7-B58D-71D7F97BB5EC.jpeg   285.53K   53 downloads Attached File  39EF094D-1264-4E9D-A156-D682EBA3E313.jpeg   242.75K   44 downloads

Edited by diabboliq, 25 January 2019 - 04:01.


#76
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
LE la treaba cu caldura de mai sus: se pare ca vine “Cold Change” ... mai pe spurt, de la 40+ coboara la 30 (sau mai putin). Anumite lucruri vor fi date peste cap (spre exemplu traficul aerian)

Edited by diabboliq, 25 January 2019 - 08:27.


#77
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 diabboliq, on 25 ianuarie 2019 - 04:00, said:

> la fel cum face “duamna Firea”, VicState ofera ceva informatii despre situatia curenta:
Vic Emergency app rules, de preferat sa ai acoperire! Spre exemplu in Echuca la ora asta e cam greu pe Vodafail, mai ales daca stai intr-un cottage acoperit cu Colorbond :))

#78
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 beastie, on 25 ianuarie 2019 - 15:11, said:

Vic Emergency app rules, de preferat sa ai acoperire! Spre exemplu in Echuca la ora asta e cam greu pe Vodafail, mai ales daca stai intr-un cottage acoperit cu Colorbond :))
M-am ars cu Vodafone acum 2 ani ... eram pe Great Ocean Road, începea sa se intunece, aveam setat GPS (din casa, inainte de plecare) si m-am hotărât sa fac un ocol pentru niște poze. A intrat in “recalculare traseu” si asa a stat pana am ajuns in oraș. Nu a fost tocmai o senzație plăcută.
Am trecut pe Telstra si Optus de atunci, acum fiind pe Optus. Nu ma pot plânge.
Se zice ca in Australia Internetul este scup si prost. DA, e destul de adevarat, dar nu înseamnă ca nu ai alternative. Spre exemplu, cand ești in oraș poți sta pe serviciile unui reseller (ales in funcție de value for money, mai toți au acoperire OK in zona urbană) iar la nevoie, in deplasări mai lungi, poți lua o cartela cu număr si internet inclus, aflată la promoție in momentul respectiv (si cand zic promoție, 50% reducere).

Despre aplicație VicEmergency, abia am instalat-o. Pare a fi destul de folositoare, daca știi sa o setezi bine si daca, asa cum ai spus, ai acoperire :)

#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016
N-ai nevoie de semnal pentru google mps. Evident nu ai trafic nfo.

#80
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce curaj au unii ! Socotelile de acasa nu se potrivesc niciodată cu realitatea . Fa cumva si intra pe un program strict de economii ca altfel o sa muncești în construcții curând de ti se vor lungi mâinile.

#81
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 vrajitoruldinoz, on 25 ianuarie 2019 - 22:05, said:

N-ai nevoie de semnal pentru google mps. Evident nu ai trafic nfo.
> asta daca nu te interesează punctele pe care tu le-ai salvat pe harta, manual. Aveam nevoie de internet. Am ĂŽnvățat lecția totuși, imi descarc bucăți din harta inainte de orice drum “sensibil”

 JurasikMan, on 25 ianuarie 2019 - 22:17, said:

Ce curaj au unii ! Socotelile de acasa nu se potrivesc niciodată cu realitatea . Fa cumva si intra pe un program strict de economii ca altfel o sa muncești ĂŽn construcții curând de ti se vor lungi mâinile.
> daca sfatul este pentru mine, as vrea si ceva context. nu vad legatura cu muncitul in constructii. Atat eu cat si sotia avem contract permanent in companii nationale si multinationale. In 2 ani avem acoperita casa din Romania, doar din economii (nivel mediu de economisire)

Edited by diabboliq, 26 January 2019 - 01:50.


#82
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 diabboliq, on 25 ianuarie 2019 - 01:21, said:

Bobinoz, scrie de mult timp. Nu sunt mereu pe aceasi lungime de unde cu el, as zice poate ca e usor depasit de situatie (in anumit topicuri) dar tind sa ii dau dreptate (lui si tie) acum.

Probabil din cauza varstei(totusi, emigrat in Australia la aproape 50 de ani), "percuteaza" altfel la diverse noutati sau challenge-uri...

 diabboliq, on 26 ianuarie 2019 - 01:48, said:

In 2 ani avem acoperita casa din Romania, doar din economii (nivel mediu de economisire)

OK, am inteles ca mindset-ul vostru initial e sa "actionati" ca gastarbeiter-i care fac un ban si se intorc acasa.

Insa, chiar daca aceasta abordare ajuta in evitarea anumitor dezamagiri sau chiar cadere psihica, pe parcurs - totusi, chiar e ceva viabil dpdv
economic si practic, sa va faceti casa prin "telecomanda"?
Adica, vad ca sunt colegi de forum care traiesc in Europa -adica mult mai aproape, fizic - si spun chiar ei ca slabe sanse sa se intoarca la "vila" construita la tara, cu fiecare an care trece peste ei acolo...?

Edited by Piscopescu, 26 January 2019 - 10:54.


#83
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 Piscopescu, on 26 ianuarie 2019 - 10:54, said:

Probabil din cauza varstei(totusi, emigrat in Australia la aproape 50 de ani), "percuteaza" altfel la diverse noutati sau challenge-uri...

OK, am inteles ca mindset-ul vostru initial e sa "actionati" ca gastarbeiter-i care fac un ban si se intorc acasa.
Insa, chiar daca aceasta abordare ajuta in evitarea anumitor dezamagiri sau chiar cadere psihica, pe parcurs - totusi, chiar e ceva viabil dpdv
economic si practic, sa va faceti casa prin "telecomanda"?
Adica, vad ca sunt colegi de forum care traiesc in Europa -adica mult mai aproape, fizic - si spun chiar ei ca slabe sanse sa se intoarca la "vila" construita la tara, cu fiecare an care trece peste ei acolo...?

> nothing to add here, legat de Bob. L-am “citit” o perioda dupa care am simtit ca nu ma “regasesc” in ceea ce oferea astfel ca am abandonat.
> cred ca m-am exprima gresit. Lasa-ma sa reiau.
Noi avem in RO o casa pe care am luat-o “pe credit”. Din pacate, sunt fortat sa il duc pana la capat (cel putin in primii 5 ani). Asta a fost “plasa de siguranta” in caz ca dosarul de viza nu iesea conform planului. Bine ca a iesit bine, zic :)
Plecatul in Australia nu are deadline. Faptul ca noi il abordam “raport la 2 ani” este pentru ca acum, la inceput, lucrurile se intampla repede si odata cu ele se aduna stresul si presiunea psihologica. Avand un target - raport de performanta la 2 ani - nu vedem acest challange cu la fel de mare presiune.
Nu vad Australia la fel cum vad unii Europa. Sub nici o forma. Faptul ca pot sa acopar o investitie (un imobil poate fi o investitie, oricand. Mai ales daca este intr-un oras cu potential) imi va putea deschide o usa mai tarziu (pot oricand sa cer “cash out” la investitie).

How about now? Gasesti logica in ceea ce am scris mai sus?

#84
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 diabboliq, on 26 ianuarie 2019 - 11:04, said:

Faptul ca pot sa acopar o investitie (un imobil poate fi o investitie, oricand. Mai ales daca este intr-un oras cu potential) imi va putea deschide o usa mai tarziu (pot oricand sa cer “cash out” la investitie).

How about now? Gasesti logica in ceea ce am scris mai sus?

Absolut :)! Apropo de asta, sarcina administrarii "finantelor" (credit. incasare chirie, etc.) ati incredintat-o unei rude mai de incredere sau unei firme?

#85
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 Piscopescu, on 26 ianuarie 2019 - 12:12, said:

Absolut :)! Apropo de asta, sarcina administrarii "finantelor" (credit. incasare chirie, etc.) ati incredintat-o unei rude mai de incredere sau unei firme?

Nope, totul se face online. Avem connturile de acasa si ne folosim de ele de aici. Nu e la fel de simplu ca in RO, dureaza mai mult si sunt ceva comisionae in plus, dar nu este imposibil.
In caz de urgenta, avem pe cineva acasa, din familie, care ne poate ajuta. Nu fost cazul inca ...

#86
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 diabboliq, on 26 ianuarie 2019 - 12:45, said:

Nope, totul se face online. Avem connturile de acasa si ne folosim de ele de aici. Nu e la fel de simplu ca in RO, dureaza mai mult si sunt ceva comisionae in plus...

Plus chestia cu SMS-urile de autentificare trimise de banci doar spre numere romanesti...

#87
Ratoiu22

Ratoiu22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.05.2016
@diabboliq:

- cum te descurci cu accentul Australian? Cu engleza?
- cum sunt oamenii?
- mancarea este gustoasa?
- trasportul in comun cam cat costa?
- asigurare privata de sanatate exista?
- utilitatile sunt incluse in contractul de inchiriere? Daca nu cum le gestionezi din punct de vedere al facturilor... adica vin pe numele tau?
- pentru inchiriere casa/apartament - in cat timp poti gasi?
- care este cel mai bun provider de voce si date?


#88
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 Piscopescu, on 26 ianuarie 2019 - 13:16, said:

Plus chestia cu SMS-urile de autentificare trimise de banci doar spre numere romanesti...
> asta a fost cireasa de pe tort. ING, nu are probleme, insa dureaza ana configurezi totul sa functioneze. BCR, mai bine te lasi de orice sport. RDS, nu are acoperire aici (cel putin la mine nu a mers nimic)

 Ratoiu22, on 26 ianuarie 2019 - 21:08, said:

@diabboliq:

- cum te descurci cu accentul Australian? Cu engleza?
- cum sunt oamenii?
- mancarea este gustoasa?
- trasportul in comun cam cat costa?
- asigurare privata de sanatate exista?
- utilitatile sunt incluse in contractul de inchiriere? Daca nu cum le gestionezi din punct de vedere al facturilor... adica vin pe numele tau?
- pentru inchiriere casa/apartament - in cat timp poti gasi?
- care este cel mai bun provider de voce si date?
> Intreabri logice as zice. Sa le iau pe rand:
1. Engleza si Accentul: daca nu esti obligat sa traiesti / lucrezi in zona “de tara” (country side) nu cred ca sunt probleme. Poate e doar la mine, dar am lucrat in support pe Engleza in zona EMEA (clientii din Scotia, Irlanda sunt mult mai dificili). Nu exclud insa situatiile in care trebuie sa interactionezi cu persoane mai invarsta sau “localnici”. Are “slangul ei”, Engleza AUstraliana
2. Oamenii sunt in mare parte buni. Nu am intalnit inca o problema de mentionat. Dar, am impresia ca sunt complet deconectati de la realitate, uneori. Au fost situatii in care cu acelasi om, pe acelasi subiect, am avut aceasi discutie de 2-3 ori .. fara vreun rezultat: “have we had this disucssion before? Can you walk me through again?”
Fara pic de rautate (no offence, cum s-ar spune), am impresia ca ADHD e in floare aici.
Separat de topicul “atentie”, am impreisa ca exista prea multa “incredere”. Nu ar supravetui nici o zi daca ar fi sa se confrunte cu realitatea din Romanaia. Vorbesc aici de la “here, take my key go ahead and look for what you need in the house. You can give it back when you’ll finish” pana la “sure, no issues. Whenever you can, you will give it back”. Ma bucura, asteptam sa fie asa, dar mi se pare ciudat :)
3. Topicul mancare este ...special. Eu sunt pofticios si curios. Am incercat orice, oriunde am fost. Aici am ajuns sa fiu fan mancare taiwaneza si japoneza. Plus, clasicul grill / bbq Australian. Partea buna e ca vei gasi de toate, partea proasta este ca vei gasi de toate (si daca nu stii cand sa spui Stop, o sa te coste)
4. Daca mergi “cu ziua” ca si turist, 8.8$/zi sau 4.4$/cursa (tren, tramvai, autobuz). Partea buna: daca faci mai multe curse in aceasi zi, si le pontezi corect (la urcare si la coborare), sistem te limiteaza la 8.8$/zi - cu alte cuvinte, isi da seama ca esti idiot si nu te-a dus capul sa iti cumperi o “cartela de o zi” si nu iti ia mai mult bani decat ar fi costat acea “cartela de o zi”
Daca te pui sa iti faci abonament, lunar spre exemplu, cheltuilile se duc la 5,6 sau 5,8 per zi (si scad in functie de durata abonamentului (de la 28 zile la 365).
Accesibilitea este insa ceea ce imi place: poti incarca aproape de oriunde acel card al lor (PT). Sunt “automate” la care mergi si incarci, cu cash sau card. Exista si cont online, acolo dureaza ceva pana se vede modificarea in sistem (90 min parca) insa am imresia ca mai da rateu uneori (am incarcat online la un moment dat folosind ca plata un card non-australian si desi plata s-a facut, in sistem nu a fost inregistrata. Partea buna este ca, mi-au fost returnati imediat ce am notificat).
5. Asigurarea medicala privata, da, exista. Ai si de unde alege, stau brokerii dupa tine sa te ajute (ma gandesc ca au ei motivele lor). DAR, nu ai sa intalnesti foarte des un pachet salarial care sa includa asta (poate daor la companiile mari - sotia de exemplu a primit, eu nu). Din ce inteleg de la oamenii de rand (fie ei romani migranti sau localnici) se poate rezolva totul foarte simplu la stat. Eu nu am avut nevoie si sper sa nu am, prea curand (la un calcul / discutie cu un broker, simularea facuta a avut ca rezultat aprox. 150$ ca si cost lunar, pentru 2 persoane, cu acoperire destul de buna + surcharge la salvare si spital. Depinde foarte mult de oferta curenta si de nevoile tale)
6. Utilitatile: asta a fost foarte fun. In cazul meu, avem inchiriat un apartament intr-un ansamblu. Aici totul este pre-contractat (nu pot sa faci tu, ca individ, nici o modificare. Este un fel de monopol al carui scop final ar fi pretul avantajos - nimic mai gresit. Ca si utilitati, se plateste: apa calda / rece (factura separata la fiecare), gaz (daca exista. Sunt multe racordate la electric, cel putin asta am descoperit eu la vizionarile pe care le-am avut), electricitate, internetul (NBN sau normal).
TV - ai access l aun pachet de baza de la “antena”. Vrei ceva special, esti “TV addicted” sunt pachete speciale pe care le poti contracta
Intretinerea = numita aici “bodu corporate” este in responsabilitatea “proprietarului”. Chiriasul nu plateste nimic (de obicei sunt acele costuri ce tin de cladire: securitate, curatenie, administratie generala, etc)
Toate facturile vor veni la tine, personal. Tu inchi contracte “pe perosoana fizica” cu fiecare furnizor. Totul poate fi oprit sau mutat la alta adresa usor (rar am vazut clauze care sa te blocheze sau sa te puna sa platesti pentru reziliere).
Exista si brokeri pe partea de energie, gaz si asigurare (bunuri). Te vor ajuta sa iti alegi ceea ce este perfect pentru tine, cat timp nu exista acel monopol (si chiar si acolo, in anumite conditii, poti obtine un pret mai mic. Depinde de tine daca iti doresti sa te chinui pentru cativa $ economisiti lunar). Va fi pe blog, la un moment dat, o postare lunga si detaliata.
7. Inchirierea - cred ca tine de noroc si asteptari. Noi am rezolvat intr-o saptamana (maxim 2 saptamani). Am cautat ceva aproape de oras (CBD - Central Business District) dar si de plaja. Am vrut ceva nou, fara covor - cred ca am si fost usor “rasisti” cu privire la apartamentele ce au avut deja chiriasi (sunt multe de discutat pe tema asta, tot pe blog va ajunge). Am vrut ceva mobilat si utilat - o raritate in Australia
8. Voce si Date - depinde de buget si asteptari. Poate depinde si de stilul si nevoile tale. Eu am mers pe cei 3 mari: Telstra, Optus si Vodafone. Am ramas pe Optus pentru ca mi-au facut oferta cea mai buna (la bundle - 2 mobile si NBN, internet fix).
Daca esti genul care sta mult in oras, orice oferta este buna. Ai acoperire peste tot. Sunt multi re-selleri care au preturi foarte bune la contracte mai lungi (Kogan e ceva ce-mi vine acum rapid in minte. Dodo parca si el. Research mult si vei gasi ceva pe gustul tau). Daca ai plecari in afara orasului - Australian wilderness (also known as “in the actual middle of nowhere” sau “unde mutu a intarcat capra”), te-as sfatui sa mergi pe Telstra sau Optus. Sunt cei mai buni la acoperire.
Ca si turist, gasesti cartele “la oferta 30-50% reducere” in magazine. Sunt cu numar, le poti folosi o luna si apoi le poti arunca sau transforma in abonament (sau reincarca)

Cam atat despre cele intrebate. Mult scris, dar am incercat sa acopar cat mai bine intrebarile tale


#89
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Nu prea vrea nimeni sa plece in Australia...

E excesibil de izolata. Adica bine, eu nu ma plang ca tot la 20 ore de Romania sunt, dar macar sunt aproape si de alte locuri . Din Australia faci o zi oriunde ai merge.
10 ore Melbourne - Hong Kong, si asta daca ai norocul sa gasesti direct. 9 ore Singapore si Bangkok. 25 pana in zona golfului mexicului (cautat de curiozitate Cancun).

In afara de Papua Noua Guinee, unde bastinasii te vad intre doua felii de banana si dat din cap pana-n picioare cu sos de cocos, n-ai minic aproape.

 Piscopescu, on 26 ianuarie 2019 - 13:16, said:

Plus chestia cu SMS-urile de autentificare trimise de banci doar spre numere romanesti...

BT accepta orice numar. Am avut la ei Turcia, Liban, Georgia, Iran, Filipine, acum am numarul mexican.

BCR nu accepta decat numere romanesti.

#90
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

 Lex404, on 27 ianuarie 2019 - 04:00, said:

Nu prea vrea nimeni sa plece in Australia...

E excesibil de izolata. Adica bine, eu nu ma plang ca tot la 20 ore de Romania sunt, dar macar sunt aproape si de alte locuri . Din Australia faci o zi oriunde ai merge.
10 ore Melbourne - Hong Kong, si asta daca ai norocul sa gasesti direct. 9 ore Singapore si Bangkok. 25 pana in zona golfului mexicului (cautat de curiozitate Cancun).

In afara de Papua Noua Guinee, unde bastinasii te vad intre doua felii de banana si dat din cap pana-n picioare cu sos de cocos, n-ai minic aproape

BT accepta orice numar. Am avut la ei Turcia, Liban, Georgia, Iran, Filipine, acum am numarul mexican.

BCR nu accepta decat numere romanesti.

“to each his own“ ... nu zic de Australia, Canada sau mai stiu eu ce tara indepartata ca reprezinta idealul. Eu prezint varianta mea, pentru cei care poate sunt catusi de putin atrasi dar au nevoie de mai multe informatii (internetul este plin, dar iti trebuie timp sa filtrez informatia relevanta europenilor.
Da, e departe pana in China sau Japonia ... dar sa fim realisti, pana una alta este mult de explorat in Australia. Tot la capitolul realism, chiar suntem atat de “migratori” incata sa fie asta principala problema? Daca preferi Romania lui Daea, Veorica, Basescu, Iliescu doar pentru ca tara X este departe, poate ca nu ar trebui sa iesi din zona ta de “confort”. Poate ca Romania e maximul ce iti poate fi oferit ..

Edited by diabboliq, 27 January 2019 - 05:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate