Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Australia - un ''nou'' început (2019)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#307
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
Tocmai ce am venit dupa o luna de umblat  in zona.
Avind in vedere ca engleza mea nu e prea compatibila cu a lor, mi se pare cam greu sa exist pe acolo...
Din cauza asta doar daca vine potul cel mare la loto as merge acolo. 100000 pt o Toyota si rulota ca sa am cu ce face ocol si sa vad tot ce se poate, ar fi o nimica toata Posted Image

Multe nu mai sint cum au fost in trecut p-acolo, atit cu Covid cit si cu verzii, iar asta o spun cei cu ani multi in spate.


Ce te-ar interesa mai exact?

Edited by Evergreen, 17 February 2023 - 14:22.


#308
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View Postwiseguy76, on 17 februarie 2023 - 08:26, said:

Salary guide: $56,100 doe
Adica aproximativ 36.000 euro brut pe an? Posted Image

#309
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006

View PostKarhu, on 17 februarie 2023 - 14:28, said:

Adica aproximativ 36.000 euro brut pe an? Posted Image

Da, stiu, dar e si ceva bonus, plus free accomodation, si, cel mai important, nu stiu cat costa lucrurile. E mult timp, doi ani, dar e ceva ce ai face mai mult pentru aventura decat pentru bani.

#310
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
daca ai nevasta, copil etc e mai greu

daca esti singur in schimb, du-te, banii se mai fac, experienta in schimb...

#311
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
Daca ai casa platita nu prea ai treaba in acest caz. Benzina e 1,6-1,7 motorina 2 2 si un pic (depinde de statie, zona)
Ca exemplu, in zona unde am stat (aprox o ora de Melbourne city)eu chiria era acum 8 ani vreo 300/saptamina acum e 600. Despre utilitati nu am intrebat dar am auzit ceva de genul 100 curent (aia care si-au pus FV platesc acum ceva mai mult .. Posted Image ) Daca ai salariu de la 1000  pina spre 2000 saptaminal, nu prea ai treaba. Asta in care o masa la Macca, Hungry Jacks, Opporto sau mai stiu eu ce fast food nu este cu mult mai scumpa ca in Ro (Revolut rulz). Haine, incaltaminte...doar de la 50% OFF in sus, clearance... :)

In ce oras mai exact, mergi?

#312
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004

View Postnnestor, on 10 ianuarie 2020 - 12:08, said:

Eu am citit un articol care spunea ca in ultimii ani verzii au dus niste politici foarte agresive de non-interventie asupra naturii prin care suprafete foarte mari de teren au fost incluse in parcuri nationale in care este interzis sa tai sau sa cureti sau chiar sa intri cu masinile, ceea ce a dus in timp la acumularea de materie moarta care acum arde. Asta a fost o initiativa teoretic buna dar care iata, produce efecte ulterioare si consecinte la care nu s-a gandit nimeni la momentul respectiv, o ilustrare cat se poate de practica a drumului spre iad pavat cu intentii bune.
Da, fix din cauza asta multe animale si-au pierdut viata acolo, in special Koala care nu mai avea mult pina la disparitie.
Incendiile alea in cea mai mare parte au fost provocate, nu doar din cauza incalzirii globale...
In unele locuri oamenii au intrat in apa, chiar si acolo era foarte cald, i-au salvat cei de la marina.
Cu toate ca focurile astea ce se dadeau erau date de pompieri, in mod controlat. Si nu de azi de ieri, o faceau si aborigenii...
Noroc ca vegetatia isi revine usor usor, dat naibii eucaliptul ala, daca a ars si acum inverzeste iar. Acum au ciocul mic pe partea asta, poate coc altele verzisorii...

View PostKarhu, on 17 februarie 2023 - 14:28, said:

Adica aproximativ 36.000 euro brut pe an? Posted Image
Acolo e vb de dolar, nici nu am avut curaj sa merg cu euro dupa mine :lol:
Eu sint curios sa stiu care e fisa postului la ferma si care e salariul net in mina, ce se acorda saptaminal :)

#313
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
Wiseguy, ai plecat sau nu? hai ca sint curios :)

#314
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postcarturarulobosit, on 22 ianuarie 2023 - 16:16, said:

Cum mai merge treaba, totul bine?

Nu ma plang. Am mai convins niste prieteni de prin diferite parti ale globului sa vina, am mai si pierdut pe unii care isi doresc o noua aventura in Europa. Ma plang de pretul biletelor de avion ca s-au dus prea mult in sus .. dar cu ocazia asta am descoperit zborul cu 2 conexiuni si o data cu el, am optiuni de a vizita (chiar si pentru 24h) alte orase / tari.
Vremea in Melbourne .. e ca in Melbourne. Fara nicio logica pentru omul de rand .. zic studiile cu un pattern destul de usor de ghicit pentru cei ce au access la date. Meah, mai pun o bluza in ghiozdan si iau o geaca de vant la mine .. sa am ce da jos sau ce pune pe mine daca se schimba.
Jobul merge la mine, merge si mai bine la sotie. Se stie cui ii place munca in familia noastra deci .. nu intram in detalii Posted Image
Am mai imbatranit 1 an, ma cam dor genunchii dar tot petrec 15km in medie , pe zi, plimbandu-ma prin parcuri si sa pe plaja. Aceleasi drumuri din ultimii 3 ani, dar parca tot nu m-am saturat.
A mai crescut pretul cosului de cumparaturi (zic unii, eu nu simt mare diferenta) .. si clar s-a dus pe apa sambetei chiria decenta. La noi a crescut cu 37% (da`si`ar foc investitorii in realestate) dar e fix decizia noastra sa ramanem in acelasi apartament .. sunt (putin ce`i drept) si optiuni mai ieftine.
Inca nu am luat masinia .. si probabil nici nu o sa fac asta in urmatorii ani.

View Postwiseguy76, on 17 februarie 2023 - 08:26, said:

Salut. Tot ma bate la cap firma la care lucrez sa ma duc doi ani in Australia [...]
  • Locul de munca e la 3 ore de condus de Melbourne, in Northern Country Victoria: tre sa ne dai mai multe detalii. Victoria e mare, Australia e si mai mare. 3h de condus la nord de Mlebourne e cam la marginea verdelui, inceputul galbenului (daca te uiti pe harta, ai sa incelegi ce zic).
Applicants with long-term plans to come to Australia under the 482 Visa (assistance available) but will consider those looking to go via a Working Holiday Visa.
  • Salary guide: $56,100 doe: asta fiind suma before tax (BRUT) se traduce in $46.800 (NET) pe an deci undeva la $1800 (NET) pe luna. E putin rau, chiar si considerand casa si cheltuielile platite. Daca mai discutam si de familie .. apoi ajutorul social e mai mare de atat. Ori imi scapa mie ceva, ori tu nu ai inteles bine oferta. Cat despre DOE, sper ca nu se refera la "Depending on Experience" caci asta ma duce cu gandul la faptul ca suma asta este max oferit, dar poate fi si mai putin daca nu te pliezi pe cerinte. Sketchy daca e sa ma intrebi pe mine.
Plus:
  • Superannuation: asta este 10.5% extra, de obicei peste salariul brut negociat. Aci bani se duc la fondul de pensie, si ai acces la ei dupa 60 ani (sau in anumite situatii foarte speciale). Presupunand ca $56.100 este venitul brut (before tax) practic o sa mai primesti in Super inca $5.890 / an
  • Housing on the farm: daca te atrage viata de la tara (ferma) .. nu te judec. Personal, 3h de Melbourne e mult. S-ar putea sa fie pe placul tau o comunicate mai mica, mai calduroasa, mai linistita, sau s-ar putea sa iti pierzi mintile de plictiseala
  • Cost of flights to Australia: vorbim de 1 zbor (dus), vorbim de 2 zboruri (dus-intors cand e nevoie) sau vorbim de un buget de zbor pe an, pe perioada in care stai aici?
  • The cost of the visa is paid for: maruntis, sau praf in ochi. Asta nu e un plus, pentru ca nu reprezinta un cost mare ($1330 / om)

Acum sa vorbim putin de Subclass 482 - Temporary Skill Shortag. E viza temporara de munca, iar asta implica (sau exclude) accesul la Medicare (serviciile medicale) si alte cateva servicii pentru rezidenti / cetateni. Astfel ca impactul la buget este mult mai mare. Ceea ce ma face sa te intreb din nou: esti sigur de $56100 ca fiind oferta salariala? Iti las asta aici, datele oficiale de la ABS: https://www.abs.gov..../latest-release, evident ca referinta.


View Postwiseguy76, on 17 februarie 2023 - 18:38, said:

Da, stiu, dar e si ceva bonus, plus free accomodation, si, cel mai important, nu stiu cat costa lucrurile.
E mult timp, doi ani, dar e ceva ce ai face mai mult pentru aventura decat pentru bani.

Vezi tu, aventurile costa. Si aventurile la capatul pamantului, unde nimic din ce ai trait tu s-ar putea sa aiba sense, trebuie filtrate putin si gandite.
Evident, alegerea e la tine.
Defineste "lucruri" si te ajut cu cifre. Sunt oameni care traiesc cu $500 / luna (cos de cumparaturi) la fel cum sunt familii care traiesc cu $2000 (cos de cumparaturi). Pentru 2 persoane, cu un stil echilibrat de cumparaturi (fara excese, dar si fara retineri) cred eu ca ar trebui sa te uiti in zona la $750-1000. Aici intra tot, de la avocado la balsam de rufe.
Cum spuneam, defineste nevoiel si pot sa te ajut cu cifre.
Fix genul asta de mesaje ma fac sa-mi aduc aminte de proiectul pe care il am parcat undeva .. pentru mai tarziu, si anume costul vietii pentru mine si familie mea. 100% transparent, raport lunar bazat pe bonurile de cumparaturi din ultimii 3 ani (dap, sunt acel mos nebun care are toate bonurile intrun sertar, poate poate o sa am timp sa le pun in excel)

View PostEvergreen, on 23 februarie 2023 - 23:50, said:

Wiseguy, ai plecat sau nu? hai ca sint curios Posted Image

You and me both, my firend ..

#315
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Multumesc pentru interes, nu, n-am plecat, dar ma gandesc, joburile astea apar din cand in cand, dar de cate ori am intrebat lumea zice 'n-are rost sa mergi daca nu stai minim doi ani acolo', ori eu am un copil in Romania, pe care n-as vrea sa nu-l vad doi ani de zile.
Cat costa lucrurile, ma refer la cosul zilnic, basic, pentru o singura persoana. N-am pretentii mari, o masina veche, telefon, etc, sunt suficiente.
Am intrebat colegi de munca care au fost si mi-au spus ca ramai cam cu aceiasi bani ca in UK, facand acelasi job, dar avantajul e ca, deh, vezi o tara straina, un alt mod de viata. Luke, colegul meu care a stat doi ani acolo, a zis ca s-ar intoarce oricand, Karen care a locuit 15 ani, mi-a zis ca e scump, si ca sunt distante mari pana la oras, preturile au crescut mult in ultimii ani, etc.

#316
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postwiseguy76, on 02 martie 2023 - 05:51, said:


To each their own. După cum vezi, fiecare are "adevărul sau".
Apreciez răspunsul, dar nu ma ajuta foarte tare 😀
Locația, cât de cât exacta, e bine de știut sa fac un calcul aproximativ. Personal am stat mai mult pe coasta de Sud și SudEst. Inland, am mers în N de Melbourne maxim 2h distanta/timp, în zona turistica, podgorii și crame. Greu de spus dacă locația este în aceasi zona.

Despre preturi, cauta Woolworths, COLES, ALDI. Mai este și COSTCO dar nu m'as chinui pentru ca sunt sigur ca nu e în zona.
Cumparaturi, noi facem lunar (de la COSTCO, aprovizionare generala), zilnic de la COLES/Woolworths pentru chestiile fresh sau promoții (mereu găsești 20-50% reduceri). Nu găsim ca în RO deci baza e pe produse proaspete, fructe,legume, brânză, oua, salata. Chestii congelate pentru shakeuri, carne pentru friptura, dulciuri fără zahar, lapte pentru cafea sau cereale. Nu prea consumam alcool, dar ne omoram ficatul cu Cola.
Preturile au mai crescut fata de alți ani, dar nu simt un impact foarte mate pe buget. Cheltuielile zilnice la supermarket sunt 30-100$. Aprovizionarea lunara la COSTCO 500-700$
Medicamente, suplimente și cosmetice, 100-300$ pe luna.
Folosesc transport în comun pentru ca stau în oraș. Merg mult pe jos, deci nu e tocmai folositor ție bugetul asta. Ca idee 10$ pe zi e max cât ești taxat. Asta înseamnă 2 călătorii. De la a3a (peste 9.2$) se considera ca e ca și cum ai fi avut abonament deci nu mai costa nimic pana la 12am când își da reset contorul.
Înțeleg ca mașinile SH sunt relativ scumpe, nu as ști sa îți zic. Am buget de 3-400$ pe luna pentru rent a car, deci excursii sau cumpărături voluminoase, închiriez masina cu ora sau cu ziua. 10$/h pana pe la 40$/zi (sunt și mai scumpe, dar eu găsesc ce am.nevoie în acest buget).
Utilități la casa, dacă e sa stai (apa, gaz, căldură, energie) nu as ști sa îți spun. Eu stau la "bloc" și rar trec peste 400$ pe luna (dacă includ și mobil, internetul fix și 2 simuri cu numar). Altfel, energie și apa, probabil sunt sub 300$/luna, raportat la media anuala.

Costa mult:
- serviciile (de orice fel)
- turismul (transport și cazare)
- alcool și țigări
- distracția (depinde ce îți place să faci)

Comparația cu UK te rog sa nu o faci. Nu își are rost și cred ca este stupid sa gândești asa ("rămâne" ca în X). Ești departe de casa, familie, orice îți este cunoscut, personal nu as sfătui pe nimeni sa facă asta pentru 1-2-3 ani. Sunt zone mai bune în EURO.
Dacă însă vrei sa "faci un ban gramada", șofer sau minier. Acolo salariile sunt mari, dar doar tu vei ști dacă schimbul timp/bani/efort merita.

#317
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006

View Postdiabboliq, on 02 martie 2023 - 06:22, said:



Comparația cu UK te rog sa nu o faci. Nu își are rost și cred ca este stupid sa gândești asa

Ai vb ca un adevarat roman. Merci oricum, o sa ii intreb pe aia care au lucrat acolo in acelasi domeniu ca si mine, si stiu despre ce vorbesc.

#318
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
https://destinationo...d.blogspot.com/

am tot citit jurnale de emigrare.

seama cu experienta ta? se pot extrage informatii utile din ce s-a scris?

#319
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postwiseguy76, on 02 martie 2023 - 06:46, said:

Ai vb ca un adevarat roman.
Merci oricum, o sa ii intreb pe aia care au lucrat acolo in acelasi domeniu ca si mine, si stiu despre ce vorbesc.

Ma crezi pe cuvant ca nu`mi dau seama ce am zis?
Chiar sunt curios, din propozitia de mai sus, ce este definitoriu pentru "romani"?


View Postcarturarulobosit, on 02 martie 2023 - 08:26, said:

https://destinationo...d.blogspot.com/
am tot citit jurnale de emigrare.
seama cu experienta ta? se pot extrage informatii utile din ce s-a scris?

Am citit doar prima pagina. In primul rand este o postare din 2018. Multe prea multa vreme in urma. Apoi omu avea deja 7 ani deci a ajuns in 2011?
Daca presupunerea mea este corecta, apoi multe s-au schimbat de atunci si pana acum. Sunt 12 ani. Din start, procesul de migratie este altul. Nu stiu ce filtre erau atunci, nu stiu cum si ce face acel om acum, nu stiu de unde a plecat, unde a ajuns si cam ce planuri are.

Altfel, din exemplul tau, fie nu ma atrage felul de a scrie, limbajul, continutul livrat sau poate, peste toate, abordarea fata de locul din care a plecat. Ceva clar nu-mi insufla incredere .. dar promit sa mai citesc putin si revin. Da, Romania are un sac de probleme dar de acolo ai invatat destul cat sa te accepte un alt popor (desi, din nou, sa-mi fie cu iertare, judecand doar dupa prima pagina imi lasa impresia ca expresia "lupu schimba parul da naravu ba" se potriveste perfect)

#320
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004

View Postdiabboliq, on 02 martie 2023 - 01:42, said:

Ma plang de pretul biletelor de avion ca s-au dus prea mult in sus .. dar cu ocazia asta am descoperit zborul cu 2 conexiuni si o data cu el, am optiuni de a vizita (chiar si pentru 24h) alte orase / tari.
2 escale am avut si noi ca sa iesim mai ieftin.
Ieftin asa si asa cu doar  4000/3 pers dar sint 15000 km...

#321
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View PostEvergreen, on 02 martie 2023 - 13:20, said:


Spre si dinspre Australia am mers in ultimii 6 ani (2 ani de vizite, 4 ani de rezidenta) doar cu Qatar. Escala in Doha, scurta, zbor linistit, companie OK. Timp in aer destul de mult, dar petrecut in mare peste noapte deci cu somn si picioare umflate o data ajunsi la destinatie.
Anul asta, o sa ajung acasa in Bucuresti in luna August, si am luat deja bilete spre Singapore (cu o pauza de 3 zile acolo) cu SCOOT (1300$, rotunjit, 2 persoane cu flex si bagaje de 20kg). Din Singapore zbor spre Istambul unde am escala cateva ore (4 la dus si 6 la intors) 15-16h, tot peste noapte, Turkish Airlines. Alt somn, zic eu mai putin si sper eu cu mai putine amorteli. Din Istambul, tot cu Turkish Airlines la bucuresti direct, sub 2h. A fost 2800$ (rotunjit, 2 persoane + FLEX). Ajung dimineata per total 25-28h (fata de 23-25h).
Mai era o varianta faina cu escala de 16h in Istambul (de la 3pm pana a 6am ziua urmatoare, zic eu interesant si destul timp sa bagi o cafea turceasca si sa faci 3 poze pe la moschee.

Nu ma plang foarte tare .. pentru ca nu intentionez sa merg drumul asta foarte des. Dar se putea si mai bine, asta e clar :D

#322
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdiabboliq, on 02 martie 2023 - 01:42, said:

$46.800 (NET) pe an deci undeva la $1800 (NET) pe luna.
Hmmm, esti sigur ca ai impartit bine?

#323
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postcarturarulobosit, on 02 martie 2023 - 08:26, said:

https://destinationo...d.blogspot.com/
seama cu experienta ta? se pot extrage informatii utile din ce s-a scris?

Am mai citit putin din el. Mi-am dat seama ca sunt 2 frati (cel putin din cat am apucat sa vad) si nu amandoi sunt pe gustul meu la scris.
Nu stiu daca sa zic ca seamana cu experienta mea, pentru ca ma repet, sunt ani diferiti. In plus, eu sunt foarte foarte pozitiv in felul in care privesc tot ce tine de Australia. Poate un sistem de autoaparare, acum in primii 5 ani. Imi place sa cred ca tine de mine sa aleg ce vreau sa ma defineasca, scuzele sau bucuriile.
Este clar, fata de 2018 cand am ajuns aici (Melbourne), au crescut preturile, am stat 2 ani cu COVID, avem un razboi (chiar daca departe, are influenta si in zona), tensiunile cu China, si altele. In povestea fiecarui om gasesti ceva ce merita sa inveti .. cu bune si cu rele, fiecare experienta te pregateste putin mai bine pentru urmataorea zi.

View PostKarhu, on 02 martie 2023 - 16:23, said:

Hmmm, esti sigur ca ai impartit bine?

Ai dreptate, sunt un idiot. Am facut matematica cu veverita din copac.
Dar in aparare mea, mintea incepe usor usor sa faca trecere la "weekly payment" insa vorbind in romana, cumva a facut conversia la luna (fara a schimba si cifra). Eu prost!
Sa repet, sper eu mai inteligent, calculul:
$56,100 (before tax) = $46,437 (after tax) care se traduce in:
- saptamanal: $890
- la 2 saptamani: $1,780
- la luna: $3,856

Acum ca ne-am reglat, $3800-$4000 pe luna, salariu in mana, nu e nici-nici. Sa spunem ca ai acoperit costul cu casa (chirie, utilitati, internet) deci iti ramane sa mai acoperi din venitul tau:
- abonament mobil (30-50$)
- abonament tv si internet fix (50-75$)
- asigurare medicala (pentru nu ai Medicare pe viza temporara. E complex subiectul, dar cred ca 100-150$ e echitabil. Poti sa ii dai schimb, da te simti norocos.
- cosul de cumparaturi (500-800$)
- fashion si electronica (doar tu stii)
- lifestyle (doar tu stii, dar un minim 40$ pe iesire e de luat in calcul)
- masina + acte + taxe + carburant (doar tu stii)

Trage linie, adauga si scoate ce crezi tu ca se potriveste .. si aia sunt banii. In contextul familie si copil in RO (sau unde ii spui tu "acasa") eu unul nu o vad ca fiind o treaba prea profitabila.

Si pentru ca am mai fost intrebat, tocmai ce am facut platile pentru luna trecuta (costul vietii cum ar veni): $9000 (rotunjit, 2 persoane, tot de la chirie la chiloti si sosete, inclusiv rata la apartamentul din RO + cheltuielile aferente cu intretinerea lui)
Extra, si specific lunii Februarie, se mai adauga aparat dentar sotie (avans) $2400, bilete avion RO $3700. In acelasi timp, $6700 au fost income din tax return, adica banii pe care ii primim de la stat la sfarsitul anului fiscal (sau cand apuci sa iti faci tax return, oricum dupa luna Iulie a fiecarui an), astfel ca am acoperit si a mai si ramas ceva peste cheltuielile acestea care apar doar unoeri.

Per total, as zice ca e o suma mare in care intra si taxele de premium si lene, ceva extra iesiri ce puteau fi evitate, mici excese pe ici-colo la cumparaturi. La 2 salarii pe familie, cu toate cele de mai sus, tot am un aproximativ 30% savings rate lunar (raportat la proiecte de venit si cheltuieli pe tot anul 2023.

Edited by diabboliq, 02 March 2023 - 17:00.


#324
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
deci vreo 5500 euro.

nu e putin, acum nu stiu ce salarii sunt pe acolo

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate