Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

C.I. data nasterii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum demonstram ca avem peste 18 ani cu un C.I. romanesc? Un cunoscut a plecat in vacanta si, aflandu-se intr-un supermarket i s-a cerut buletinul pentru a demonstra ca are peste 18 ani (cumparase o sticla de vin).
Scoate asta buletinul si ii arata insiruirea de numere a CNP-ului (cele doua specifice anului nasterii). Dar cum sa priceapa vanzatorul ca doua dintre cele 13 cifre reprezinta anul nasterii?! Va dati seama ca a urmat un schimb de replici. Vanzatorul nu si nu, el voia sa vada data nasterii asa cum este pe orice C.I. normal din UE(de ex) unde este specificat "Data nasterii: xx xx xxxx". Pe de-o parte avea si vanzatorul dreptate, ma gandesc.


Vi se pare normal cum este structurat continutul CI-ului romanesc? Am studiat mai multe specimene din UE si nu numai si toate au un format apropiat de permisul romanesc al nostru, adica cu mult mai logic si mai bine structurat.

Edited by MembruAnonim, 24 January 2019 - 05:04.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
DE CE trebuia citat unicul post al topicului, cel initial ?!  
Si unul lung, ca sa raspunzi cu un singur rand...

Mare branza, guvernul ROmaniei este impotriva alcoolului, d-aia nu ai data nasterii pe el

Edited by Barboso, 24 January 2019 - 12:21.
Boldul rosu / eliminare citat inutil.


#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
cu permisul auto sau pasaportul, CI romanesc e absolut inutil pt ca data nasterii nu e clara si nu are specimen de semnatura.

iar marimea aia tembela e enervanta, gasesti cu greu un portofel decent in care sa incapa ok, sa nu scoata limba.

Edited by _-livio-_, 24 January 2019 - 06:17.


#4
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Anul nasterii nu este reprezentat de 13 cifre si daca vb limba locului sau macar engleza poti explica ff usor.

#5
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 04:42, said:

Vi se pare normal cum este structurat continutul CI-ului romanesc?

Da, mi se pare normal, daca vanzatorul este un prostanac care nu stie sa citeasca datele din buletin (CNP-ul) asta il priveste pe el, nu pe statul emitent alt acelei carti de identitate. Doar nu te apuci sa modifici actele ca nu stie un prost sa citeasca un CNP? "Cunoscutul" trebuia sa sesize OPC-ul de acolo daca vanzatorul continua sa faca pe prostovanul. Dupa mintea unora ca aia, ar trebui ca barbatii sa aibe CI-uri pe fundal albastru si femeile pe fundal roz sau rosu.... ca sa-si dea si ei seama ce sex are persoana cu care discuta

Edited by tico18, 24 January 2019 - 10:09.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 04:42, said:

Scoate asta buletinul si ii arata insiruirea de numere a CNP-ului (cele doua specifice anului nasterii). Dar cum sa priceapa vanzatorul ca doua dintre cele 13 cifre reprezinta anul nasterii?! Va dati seama ca a urmat un schimb de replici.
CNP-ul este mai mult o inventie romaneasca, nu prea se poarta prin tarile mai liberale, prin est mai mult. Se dovedeste cu data in clar de pe permis de conducere, la pct 3 sau cu pasaport.
Pe la americani varsta se dovedeste cu cardul bancar, de ex Google mai nou asa proceseaza, Microsoft inca accepta id carduri.

Edited by andreic, 24 January 2019 - 10:23.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlil debul, on 24 ianuarie 2019 - 09:49, said:

Anul nasterii nu este reprezentat de 13 cifre si daca vb limba locului sau macar engleza poti explica ff usor.

Am scris de cele doua cifre specifice anului nasterii, nu toate. Omul stia sa vorbeasca limba locului. Dar atat timp cat nu vedea clar data nasterii, "facea pe prostul" sau chiar era.
A rezolvat foarte usor dupa cu permisul. D-aia am si pomenit de permis. Acolo ai clar, data nasterii trecuta


EDIT
In statele cu apa calda, cartile de identitate au toate aproape acelasi continut si aceeasi structura usor de citit.

5 exemple din UE. Spania, Franta, Germania, Italia, Cehia



Attached File  WqRWw.jpg   285.83K   91 downloads

Attached File  spanish-dni-electronico-700x235.jpg   36.45K   83 downloads

Attached File  Mustermann_nPA.jpg   1.02MB   80 downloads

Attached File  DO_IT_AV.png   4.36MB   82 downloads

Attached File  816cc1cc631052dc47d6d1f6d86faf69.jpg   17.79K   68 downloads

Edited by MembruAnonim, 24 January 2019 - 11:11.


#8
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Stai asa ca am citit gresit, imi cer scuze, inca nu m-am trezit bine.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca daca stau sa caut toate statele din UE (cel putin), toate vor fi in genul celor postate mai sus.

Edited by MembruAnonim, 24 January 2019 - 11:05.


#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Posttico18, on 24 ianuarie 2019 - 10:05, said:

Da, mi se pare normal, daca vanzatorul este un prostanac care nu stie sa citeasca datele din buletin (CNP-ul) asta il priveste pe el, nu pe statul emitent alt acelei carti de identitate. Doar nu te apuci sa modifici actele ca nu stie un prost sa citeasca un CNP? "Cunoscutul" trebuia sa sesize OPC-ul de acolo daca vanzatorul continua sa faca pe prostovanul. Dupa mintea unora ca aia, ar trebui ca barbatii sa aibe CI-uri pe fundal albastru si femeile pe fundal roz sau rosu.... ca sa-si dea si ei seama ce sex are persoana cu care discuta
Alo domnu', de ce te-ar crede cineva ca o insiruire de cifre reprezinta printre altele si data nasterii? Chestia asta trebuie inscrisa clar. Poate asta e normal ptr un roman care stie cum e configurat CNP ul nostru.
CI ul romanesc trebuia schimbat demult, pe langa ca are niste informatii ciudate pe el are si putine elemente de securitate.

#11
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Posttico18, on 24 ianuarie 2019 - 10:05, said:

Da, mi se pare normal...
....doar venim din Romania....cum ai vrea sa fie CI-ul?

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTsunnnami, on 24 ianuarie 2019 - 05:15, said:

DE CE trebuia citat unicul post al topicului, cel initial ?!  
Si unul lung, ca sa raspunzi cu un singur rand...

Probabil din neatentie
Sorry,
Data viitoare taie-l fara sa scrii motivul.
N-am nici un fel de probleme chiar sa-l elimini, n-o fac cu intentia sa va consum inutil timpul, :)

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 10:59, said:

Am scris de cele doua cifre specifice anului nasterii, nu toate. Omul stia sa vorbeasca limba locului. Dar atat timp cat nu vedea clar data nasterii, "facea pe prostul" sau chiar era.

N-are cum sa faca pe prostul sau da fie prost.
Daca nu este EXPLICIT nu e anul nasterii.
Nu se "interpreteaza" un cod.
Am avut si eu aceeasi situatie in Germania insa am avut si pasaportul cu mine

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 10:59, said:

Am scris de cele doua cifre specifice anului nasterii....
Attachment DO_IT_AV.png


Imi place italianca.
Ai si numarul de telefon?
Nascuta in 98, din flori (la locul nasterii sunt florile alea in fundal, asta inseamna ca e ori din flori ori nascuta intre 2 orase), e perfecta

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttico18, on 24 ianuarie 2019 - 10:05, said:

Da, mi se pare normal, daca vanzatorul este un prostanac care nu stie sa citeasca datele din buletin (CNP-ul) asta il priveste pe el, nu pe statul emitent alt acelei carti de identitate. Doar nu te apuci sa modifici actele ca nu stie un prost sa citeasca un CNP? "Cunoscutul" trebuia sa sesize OPC-ul de acolo daca vanzatorul continua sa faca pe prostovanul. Dupa mintea unora ca aia, ar trebui ca barbatii sa aibe CI-uri pe fundal albastru si femeile pe fundal roz sau rosu.... ca sa-si dea si ei seama ce sex are persoana cu care discuta
Tu iar al lasat mortarul sa se intareasca! cum crezi tu ca poti obliga sute de milioane de europeni sa stie ce i-a basit mintea aluia care a inventat acest format de C.I.?

#14
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
hm..astia au si semnatura. problema e ca daca ai semnatura prea mica tot se stramba/n-o ia in considerare.

si te mai si masoara..din priviri la astia. :/ plus cip la spanioli?!

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post41ex, on 24 ianuarie 2019 - 17:31, said:

plus cip la spanioli?!

"Identity card,
optional replacement for passport in the listed countries

Issued by  Spain


Valid in European Union Europe (except Russia, Belarus and Ukraine)
France French overseas territories
Montserrat (max. 14 days)
Georgia
Jordan (on organized tours through Aqaba Airport)
Tunisia (on organized tours)
Turkey"




Nu inteleg eu bine sau ID-ul este si inlocuitor de pasaport in tarile listate ?

Edited by MembruAnonim, 24 January 2019 - 18:07.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 24 ianuarie 2019 - 10:59, said:

Dar atat timp cat nu vedea clar data nasterii, "facea pe prostul" sau chiar era.
A rezolvat foarte usor dupa cu permisul. D-aia am si pomenit de permis. Acolo ai clar, data nasterii trecuta
Permisul e cel mai important la chestii dinastea de varsta minima ca nu se elibereaza cand e prea mica dupa care pasaportul.

Edited by andreic, 24 January 2019 - 19:20.


#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
S-a mai dezbatut si pe alte topicuri.
50% dintre userii SP considera ca ar fi normal ca strainii sa stie sa descifreze data nasterii din primele 7 cifre din CNP-ul romanesc.
Noaptea mintii!

Edited by don_dannielo, 24 January 2019 - 19:25.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Am asistat la asa ceva în Germania. A vrut sa cumpere țigări un tip ce avea +18 ani însă nu părea. Vânzătoarea nu i-a dat țigări, cu toate ca i-a arătat CI românească.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate