Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Nu doresc sa (mai) primesc SMS-uri operationale

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Nu sunt abonat dar am cartela de la ei pe care o incarc in fiecare luna de multi ani.

Problema este ca de fiecare data cand imi expira termenul de valabilitate al minutelor pe care le cumpar, primesc SMS chiar in toiul noptii, in jurul orei 1 noaptea, ca mi-au expirat minutele si trebuie sa sa reincarc.

La primirea SMS-ului telefonul scoate un semnal sonor si vibreaza. Nu pot sa-l inchid, este absurd sa-l inchid doar pentru motivul asta. Pot primi un apel sau mesaj important seara tarziu sau dimineata devreme. Intelegeti situatia.

Chestia asta ma deranjeaza pentru ca ma trezeste din somn si apoi mi-e greu sa mai adorm. Am patit chiar sa am insomnie din cauza unei sperieturi de la un SMS primit in toiul noptii de la Vodafone.

De ani de zile incerc sa rezolv problema cu ei si nu se poate. Am facut reclamatii peste reclamatii, plangeri, sesizari, emailuri, solicitari, dar nu am fost luat in serios. Mi-au zis ca s-a rezolvat, ba ca n-au ce face, ca nu se poate, ca nu de la ei, ca le pare rau si nu se va mai repeta, mi-au promis ca nu voi mai primi niciun mesaj dar eu in continuare primesc mesaje care ma trezesc din somn si nu mai pot sa dorm din cauza lor, de fiecare data.

As vrea sa nu mai primesc niciodata, nimic, niciun mesaj de la ei. Chiar nu ma intereseaza deloc ce imi trimit ei.

Ce pot sa fac sa fiu luat in serios? Unde sa reclam?

Ei isi bat joc pentru ca sunt siguri ca omul de rand nu stie unde sa se adreseze si ce sa faca. Chiar daca nu sunt un om influent, apelez la ajutorul vostru. Impreuna poate gasim o solutie si, daca mai sunt si altii in situatia mea, poate ne unim si facem ceva. Nu se poate sa-si bata joc de noi cum vor ei.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Și ce te oprește să intri la mesaje și să blochezi Vodafone?

#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006
Eu din contra as vrea sa primesc mesaj oricand expira optiuni/oferte la orice ora, dar nu le primesc in timp util deseori. Oricum incredibil ce usor se trezesc unii.

Edited by LunaCrystal, 24 January 2019 - 02:22.


#4
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 Serafim606, on 24 ianuarie 2019 - 02:15, said:

Și ce te oprește să intri la mesaje și să blochezi Vodafone?

Nu se poate, telefonul meu nu are optiunea asta.

Nu inteleg, e chiar asa de greu sa ma elimine din lista celor carora le trimit mesajele?

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O fi geu sa opresti telefonul cand dormi?
Drobul de sare!

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006
Cam da, sistemul nu stiu daca are optiunea asta. Si majoritatea prefera sa se trezeasca decat sa piarda cine stie ce datorita expirarii optiunii.

#7
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
La mine mesajele vin dimineață în jurul orei 9 atât la Vodafone cât și la Orange , La Telekom în jurul orei 8.

#8
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 Friskey, on 24 ianuarie 2019 - 02:36, said:

O fi geu sa opresti telefonul cand dormi?
Drobul de sare!

Tocmai am scris ca nu pot sa opresc telefonul de fiecare data cand ma pun sa adorm. Tu chiar iti inchizi telefonul seara si il aprinzi dimineata in fiecare zi?
Drobul de sare era la tine!

Deci lasand deoparte chestii legate de dormit, ca vad ca lumea se leaga de dormit.

Vreau sa nu mai primesc niciun mesaj de la Vodafone. Ce sa fac?

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
Păi, dacă nu vrei să închizi telefonul, nu le poți opri mesajele și nici ei nu vor să le oprească ai 1 opțiune: nu le mai folosești cartela.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Foloseste un telefon cu Do not disturb mode. Astfel dupa ora 22:00 telefonul e silentios pentru mesaje si notificari si primesti doar apeluri pana la 8 dimineata.
Orele le poti modifica tu.
Daca e o urgenta asa de mare lumea te suna, nu iti da mesaj pe Facebook sau Whatsapp.

#11
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015

 ghebos, on 24 ianuarie 2019 - 02:10, said:

Nu sunt abonat dar am cartela de la ei pe care o incarc in fiecare luna de multi ani. .... As vrea sa nu mai primesc niciodata, nimic, niciun mesaj de la ei. ... Ei isi bat joc pentru ca sunt siguri ca omul de rand nu stie unde sa se adreseze si ce sa faca. Chiar daca nu sunt un om influent, apelez la ajutorul vostru. Impreuna poate gasim o solutie si, daca mai sunt si altii in situatia mea, poate ne unim si facem ceva. Nu se poate sa-si bata joc de noi cum vor ei.
Dorintele tale sunt mult prea mari pentru cineva care plateste doar cativa euro la fiecare 28 / 30 / 35 de zile .
Ce fel de slujba ai de trebuie sa ai telefonul deschis non-stop si setat pe volum maxim / Exterior / Outdoors Posted Image chiar si noaptea la ore de ''somn'' ?
Problema e la tine, ori schimbi setarile, ori inchizi telefonul intre orele 23:00 si 6:00 , ori Ă®ți cumperi un telefon cu setari mult mai diversificate si mai bune si il folosesti in mod adecvat..
Problema e la tine, nu la 'Vodafone-Ro', restul e vorbărie goală / stat la taclale / ''post hunting'' Posted Image

Edited by RealThing, 24 January 2019 - 08:40.


#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Deci tu primesti de multi ani o data pe luna un SMS fix la 1 noaptea. Repet, de multi ani, iar asta te ucide psihic, vrei sa nu mai primesti SMS tranzactional cu privire la expirarea extraoptiunii. Am inteles bine?

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Citesc si ma crucesc
Mare ti-e gradina Doamne !

Mai bine spune ce model de telefon ai si poate dibuim cum sa-l dai mai incet

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu exista posibilitatea dezactivarii / dezabonarii de la serviciul de notificari Vodafone ?
In orice caz, solutiile sunt cele enumerate mai sus.

#15
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 08.01.2009
Ai putea sa intri in USSD ( *100# ) si sa te asiguri in primul rand ca numarul tau/datele tale nu pot fi folosite intr-o campanie publicitara impreuna cu compani terte .
Personal aproape toate SMS-urile de notificare (de expirare a vreunui bonus/extraoptiuni si de reinnoire extraoptiune ) din partea VDF le primesc intre 09:00 si 10:00 (m-am uitat acum in SMS history si cateva apar si pe la 8 si ceva dimineata dar marea majoritate sunt dupa 09 ) ; singura distinctie probabila intre cazul meu si al tau e ca eu am totdeauna creditul suficient deja incarcat pt. reinnoirea extraoptiunii deci nu am cum sa primesc SMS-uri in legatura cu reincarcarea creditului ; (ma gandesc ca posibil acestea sa fie trimise in momentele imediat dupa ce extraoptiunea actia e dezactivata la ora 24 in ziua cand expira ) .
Nu te speria ca ma e cate un utilizataor care se plange ca i-a mancat corporatia rea creditul aiurea;>> n-am patit-o niciodata in ~3,5 ani de cartela ; in cele mai multe cazuri problema e ca de obicei intre monitor si spatarul scaunului .

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ia-ti un telefon care seamana fizic cu ce ai tu acum (ceva cu butoane, presupun) dar care are Android, pentru a putea bloca SMS.
Sau, mai clar si precis, ce telefon ai tu acum ?!
Nu are nici macar optiune de ringtone SMS personalizat pentru fiecare numar ?

#17
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Intrebarea mea initiala era "unde sa reclam?". Nu am intrebat cum sa setez telefonul sau ce alt telefon sa-mi iau. Incercati sa raspundeti la subiect daca stiti, daca nu, lasati-i pe cei care se pricep.

Titlul initial era "Nesimtirea celor de la Vodafone". Nesimtire pentru ca trimit mesaje intotdeauna in toiul noptii si pentru ca nu rezolva o problema simpla cu un client chiar si dupa multe solicitari si reclamatii. Singura mea dorinta este sa ma scoata din baza lor de date, sa nu mai exist printre cei carora le trimit mesaje.

Mai pun odata intrebarea si rog sa se abtina cei care raspund la ce vor ei. Aveti idee unde pot sa ma adresez pentru o plangere ca sa nu mai primesc niciodata SMS?

Mi s-a spus ca ora la care sunt trimise mesajele nu poate fi schimbata ca e un robot care trimite. Atunci am zis ca daca ei nu sunt in stare sa modifice ora de trimitere a mesajelor la clienti, macar sa ma scoata pe mine din lista celor carora le trimit mesaje. Nici asta nu se poate?

Am un cunoscut care s-a plans de acelasi lucru acum 3 ani. Era foarte indignat. A zis ca a mai fost la ei cu reclamatie pe tema asta si n-au facut nimic.

Repet, abtineti-va de la comentarii legate de setari ale telefonului, inchis, ce vise pare voua, etc. Nu ma intereseaza detaliile astea. Vreau doar sa discut cu cineva de la ei care sa ma inteleaga, poate chiar directorul companiei.

Am trimis si emailuri dar cred ca nici nu le citesc.

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 ghebos, on 24 ianuarie 2019 - 11:49, said:


Singurul loc unde poti reclama este ANPC
Daca nu te baga nici astia in seama, ramane o singura solutie - TRIBUNAL
Asta-i tot

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate