Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Reparație protecție cadă acril

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Va salut!

Am nevoie de niste sfaturi de la voi in ceea ce privește reparareaprotecției (măștii) unei căzi de acril.
Specific faptul că masca respectivă este pentru o cadă de colț și nu este foarte bine fixată în ambele capete, astfel încât ea intră uneori sub marginea căzii, dacă o imping accidental cu piciorul când spăl copilul....de aici și ruptura despre care vorbesc. Mai mult ca sigur că s-a rupt în punctul maxim de stres.
Am încercat lipirea bucății și cu superglue și cu pistolul cu plastic cald, având ca rezultat...dezlipirea ulterioară după diferite perioade de timp.
Asadar ce ma sfătuiți? Cu ce să lipesc? Ce să pun în loc/ peste?
Mai precizez că stau cu chirie și nu sunt dispus să schimb toată masca respectivă, iar proprietarul este de acord și el cu lipirea ei.
Și pentru că o poză face cat 1000 de cuvinte, vă atașez și o imagine sugestivă...sper.

Vă mulțumesc anticipat. :-)

Attached Files



#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
O lași așa, cu gaura.
Orice ai pune, tot o ciorănie iese.

Profesional, se schimbă masca.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Treaba se rezolva foarte usor prin lipire si gasirea urgenta a unei alte locuinte.
Adica arunci pisica moarta in curtea unui eventual , ulterior chirias.

Sau se rezolva printr-o discutie cu proprietarul si o suma de bani care sa acopere inlocuirea si fixarea in mod corect  a acelei masti de cada.

#4
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 keta, on 24 ianuarie 2019 - 02:13, said:

Treaba se rezolva foarte usor prin lipire si gasirea urgenta a unei alte locuinte.
Adica arunci pisica moarta in curtea unui eventual , ulterior chirias.

Sau se rezolva printr-o discutie cu proprietarul si o suma de bani care sa acopere inlocuirea si fixarea in mod corect  a acelei masti de cada.
Dar ma deranjează pe mine!
Nu vreau să "dau bine" la proprietar. El stie deja și e OK... Si la propriu si la figurat.
In plus de asta isi mai vâră kinderu' degetele pe acolo si nu e bine...

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Se demonteaza toata masca, se confectioneaza un cadru de suport pe care se va aplica apoi masca  si se peticeste acea spartura plin lipire (care va rezista daca va avea suport in spate).
Cauti un meserias, si tot platesti ceva.

Edited by keta, 24 January 2019 - 02:30.


#6
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-_4Zjf12TGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 laurstef, on 24 ianuarie 2019 - 02:00, said:

Cu ce să lipesc? Ce să pun în loc/ peste?
Mai precizez că stau cu chirie și nu sunt dispus să schimb toată masca respectivă, iar proprietarul este de acord și el cu lipirea ei.
Soluții gen Dorel:
Există adezivi speciali pentru PVC. Bănuiesc că masca aia e din PVC.
Mai trebuie și un pic de șmirghel să asperizezi suprafețele pe care vrei să le lipești.
Mai poți monta o bară de perdea de duș pe marginea căzii ca protejeze un pic marginea căzii/măștii.

#8
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
poti pune un "petec" din plastelina epoxi, din 2 componente.
am vazut unele care au aproximativ aceasi culoare, bej.
bafta

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Keta,cred ca merge si ceva lipit pe interior pe lungime mai mare si pe exterior incarcat cu ce se recomanda la materialul respectiv al mastii cadei. Fara complicatia cu cadru complet.

#10
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
laurstef ia o platbanda subtire,gauresti cu un spiral mic marginea din stanga si dreapta a sparturii.Fixezi platbanda cu nituri pop,de marimea acelor gauri,apoi fixezi bucatica sparta pe acea platbanda,tot cu nituri pop.Daca poti,niturile sa fie cat mai sub marginea cazii(de design) sa nu se vada urat.Eventual poti pune silicon sanitar transparent pe marginea sparturii.Garantat 1000 de ani Posted Image

Succes!

Attached Files


Edited by Adi blondu, 24 January 2019 - 08:46.


#11
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
E o singura bucata rupta sau mai multe si mai mici ?

Sincer nu inteleg cum de nu s-a lipit pana acum. Fiind vorba de un plastic, practic, orice super glue mai bun sau poxipol (ala cu 2 substante care se unesc) sau bizon cum naiba ii zice ar fi trebuit sa lipeasca zdravan piesa aia de masca. Sigur, daca te lasi din nou pe ea atunci e posibil sa se rupa din nou dar altfel ar fi trebuti sa tina bine.

Eu as recomanda sa incerci lipici din ala din 2 substante combinate. Am lipit o carcasa de laptop tocmai la balama unde e punct de presiune si mai mare.

#12
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 vidiandrei, on 24 ianuarie 2019 - 09:42, said:

E o singura bucata rupta sau mai multe si mai mici ?

Sincer nu inteleg cum de nu s-a lipit pana acum. Fiind vorba de un plastic, practic, orice super glue mai bun sau poxipol (ala cu 2 substante care se unesc) sau bizon cum naiba ii zice ar fi trebuit sa lipeasca zdravan piesa aia de masca. Sigur, daca te lasi din nou pe ea atunci e posibil sa se rupa din nou dar altfel ar fi trebuti sa tina bine.

Eu as recomanda sa incerci lipici din ala din 2 substante combinate. Am lipit o carcasa de laptop tocmai la balama unde e punct de presiune si mai mare.
E o singura bucată.
Nu a stat penrtu ca in timp, din cauza mișcărilor, a cedat. Posted Image

 MikeSpike, on 24 ianuarie 2019 - 06:36, said:

Keta,cred ca merge si ceva lipit pe interior pe lungime mai mare si pe exterior incarcat cu ce se recomanda la materialul respectiv al mastii cadei. Fara complicatia cu cadru complet.
Nu pot scoate masca de acolo pentru ca nu este loc. Trebuie indepartata masca de chiuveta, demontata masina de spalat si furtunele aferente....e totusi o baie mica de bloc...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate