Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Honda Civic Sedan - 1.5 CVT

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
694 replies to this topic

#1
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Salut,

Este vorba de echiparea Elegance Navi.
Masina a fost achizitionata in luna martie 2018. Era o masina pe stoc.
In momentul de fata are 13 000 km.

La vremea respectiva cautam o masina cu cutie automata, Android Auto si portbagaj mare (suficient de mare pt o familie cu doi copii mici).
Am fost la Hyundai unde ma interesasem de i30 fastback si ulterior i40 si Tucson (la propunearea consultatntului de vanzari).
- i30 fastback nu il aveau la test drive si am fost nevoit sa fac drive testul cu un i30; dar nu am fost deloc impresionat de feelingul de la volan (ce-i drept test drive-ul l-am facut imediat dupa ce am facut test drive-ul cu Civic Posted Image  ). Pe langa asta, avea portbagajul destul de mic
- i40 era versiunea veche si nu exista vreo optiune de a adauga Android Auto (doar aftermarket, dar deja am trecut printr-o experienta neplacuta cu o asemenea navigatie pe vechea masina).
- Tucson - care venea cu tractiune integrala la acelasi pret cu Civic-ul. Desi era o masina frumoasa si spatioasa, portbagajul era suprinzator de mic. Oferta m-a pus putin pe ganduri.

Am mai fost la Renault sa vad Megane Sedan.
Pretul era similar cu cel de la Civic, dar cu motorizare si optiuni inferioare Civic-ului.
Persoana cu care discutasem nu avea habar ce vinde. Intrebasem daca au Android Auto si sistem de franare automata, mi-a zis ca nu. Ulterior am intrat pe site si se pare ca aveau.
Imi propuse un Talisman la vreo 27k, dar pretul era prea mare.

Am contactat un dealer Mazda ca sa ma interesez de Mazda 3, dar nu m-am mai dus pt ca nu mi-au placut motorizarile.
2.0 benzina si 120 CP, mi se pare prea putin, fie el si aspirat.

La Skoda n-am fost pt ca ceea ce imi configurasem eu pe site-ul lor trecea lejer de 27k.

Si asa m-am ales cu Civic-ul Posted Image
Pretul de lista era 24 300, la care am obtinut un discount de 1 000 euro.
Pret final 23 300

Pana in momentul de fata nu am avut probleme cu masina.
Imi aparuse un greieras in consola centrala de la lumini, dar a disparut de la sine.
Prima revizie am facut-o dupa vreo 5 luni, la 7 500 km (mi s-a aprins senzorul in bord)
Acum am 13 000 de km si urmeaza sa merg la finalul lunii februarie la revizia de 1 an.
Senzorul imi arata ca mai pot merge 6 000 km, ceea ce ralistic se traduce cam la 2 000 km.

Consumul mediu pe 13 000 km este 7.6

Luni am reusit un consum record de 4.6, respectiv 4 litrii la suta de km pe traseul Predeal - Sinaia, respectiv Sinaia Breaza, in conditii de ceata, burnita, polei si noapte. Viteza a variat intre 50 si 90 km/h.

Attached Files


Edited by igor06, 23 January 2019 - 23:05.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Multi km fara incidente. Ai ales bine, totusi eu luam manuala Posted Image Civic + 1.5turbo... + cutie manuala... Posted Image

Edited by TruculMagic, 23 January 2019 - 23:33.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Să o ai sănătos, si ea la fel :peacefingers:

#4
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Consumul ala de 4.6 este irelevant pe traseul mentionat. Ia refa consumul pe acelasi traseu si la urcare.

#5
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
E prima data cand scot un consum sub 5.
La dus (Bucuresti - Sinaia) am avut consum 7, dar au fost alte conditii de drum si de vreme si am putut merge la limita maxima legala de viteza. Iar 45 de minute le-am facut bara la bara in Bucuresti.

#6
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Sa o stapanesti sanatos!
Mai multe poze se poate?Interior,exterior.......

#7
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Am adaugat cateva poze facute in ultimul an.

Attached Files


Edited by igor06, 27 January 2019 - 13:59.


#8
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
Salut,cum este calitatea la interior la civic?

#9
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Problema cu contaminarea uleiului cu benzina ai avut-o?

Sau sa reformulez-dacă nu ești în tema cu subiectul, ai verificat nivelul uleiului în baie, era același sau ușor mărit?

Edited by clausio, 28 January 2019 - 13:23.


#10
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
@netty1994:
Plansa de bord este facuta dintr-u plastic moale si placut la atingere.
Nu stiu cum sunt fetele de usi si cotiera la celalelta verisunj, dar la Elegance Navi sunt din material textil. Problema e ca in timp se murdaresc.
Scaunele sunt destul de comode si au si reglaj lombar.
Imi place bordul si navigatia care isi auto-ajusteazsa luminozitatea in functie de luminozitatea de afara.
Mi-ar fi placut ca navigatia sa fie pozitionata ceva mai sus (similara cu cea de la Mazda).


@clausio:
Legat de contaminarea uleiul, da cunosc discutia.
Problema este descrisa pe larg in articolul asta

Conform descrierii facute acolo, ar trebuie sa te puna pe ganduri urmatoarele simptome:
- aprinderea unui martor in bord (martorul se aprinde daca nivelul de ulei depaseste 21mm deasupra limitei curente)
- miros de benzina in interior
- rateuri (textul original: owners have said their engines have mis-fired or stalled once the oil becomes diluted)

Nu am sesizat vreo diferenta a nivelului de ulei. Ce-i drept, cred ca am verificat de vreo 2 ori din august pana in prezent nivelul de ulei.
Oricum, masina este dotata cu un senzor care afiseaza un martor in bord daca nivelul de ulei depaseste 21mm deasupra limitei curenre.
Din moment ce acel senzor nu s-a aprins, banuiesc ca nu se manifestat problema la mine.

La finalul lui februarie o sa merg la revizie si o sa vad ce zic si cei din service.


Honda spune ca problema apare din cauza drumurilor scurte in perioadele reci, care nu permit motorului sa se incalzeasca.
Din articol: Honda is asking drivers to limit extended idling, use a block heater, drive in lower gears at the start of trips, and drive for longer trips to help the engine warm up

Edited by igor06, 28 January 2019 - 14:00.


#11
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,101
  • Înscris: 04.08.2007
E clar: "Honda is quick to point out a couple reasons why their engines have this problem, and both seem to revolve around placing blame on drivers."

Honda nu are nicio vina, vinovati sunt soferii si vremea rece.
Ma mir ca nu e soros vinovat.
Vrei motorul ala de 1.5? Ai n-ai treaba, faci cateva ture de cartier sa se incalzeasca motorul.

" Honda is asking drivers to limit extended idling, use a block heater, drive in lower gears at the start of trips, and drive for longer trips to help the engine warm up."

Edited by remvirg, 29 January 2019 - 16:03.


#12
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Sa o folosesti sanatos si fara incidente.


Cum e insonorizarea ?
Ce cuplu are motorul ?
Chiar ti au facut oferta la Tucson cu 24k ?

#13
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008
Felicitari pt achizitie. Cum ai reusit sa obtii discountul de 1000 Eu? Am auzit ca sunt rigizi, cu preturile batute in cuie si nu dau discounturi decat eventual niste accesorii marunte cadou si alea doar daca insisti.

#14
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 remvirg, on 29 ianuarie 2019 - 15:59, said:

E clar: "Honda is quick to point out a couple reasons why their engines have this problem, and both seem to revolve around placing blame on drivers."

Honda nu are nicio vina, vinovati sunt soferii si vremea rece.
Ma mir ca nu e soros vinovat.
Vrei motorul ala de 1.5? Ai n-ai treaba, faci cateva ture de cartier sa se incalzeasca motorul.

" Honda is asking drivers to limit extended idling, use a block heater, drive in lower gears at the start of trips, and drive for longer trips to help the engine warm up."
Soferul e de vina intotdeauna Posted Image

 yonut_a, on 30 ianuarie 2019 - 10:11, said:

Sa o folosesti sanatos si fara incidente.


Cum e insonorizarea ?
Ce cuplu are motorul ?
Chiar ti au facut oferta la Tucson cu 24k ?
Eu sunt multumit de insonorizare. Ce-i drept nu prea am cu ce sa o compar, ca vin de pe un Logan 2, unde insonorizarea era groaznica.
Pe drumuri imperfecte se mai aude zgomotul de rulare.

Cuplu 220 nm

Da, mi-au oferit Tucosn la 23 312.
Am atasat poza cu oferta.
Si asta a fost doar la prima intrare la dealer.

Attached Files



#15
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 Alex167, on 30 ianuarie 2019 - 10:51, said:

Felicitari pt achizitie. Cum ai reusit sa obtii discountul de 1000 Eu? Am auzit ca sunt rigizi, cu preturile batute in cuie si nu dau discounturi decat eventual niste accesorii marunte cadou si alea doar daca insisti.
Era o masina pe stock si mi-au oferit din start acel discount.

Am luat masina prin buy back.
Ce mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca nu am ramas nici o secunda fara masina.
In momentul in care am predat masina veche catre ei, am ridicat si Civicul.

Edited by igor06, 31 January 2019 - 11:36.


#16
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008

View Postigor06, on 31 ianuarie 2019 - 11:34, said:

Era o masina pe stock si mi-au oferit din start acel discount.

Am luat masina prin buy back.
Ce mi-a placut cel mai mult a fost faptul ca nu am ramas nici o secunda fara masina.
In momentul in care am predat masina veche catre ei, am ridicat si Civicul.
Interesanta treaba cu buy back. A fost rentabil pt tine? Nu ai fi castigat mai mult daca vindeai masina veche separat, pe piata libera? M-ar interesa si pe mine o tranzactie de genul asta, dar mi-e teama ca ies in pierdere.

#17
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
E mai comod buy back-ul, dar vei lua bani mai putini pe masina.

#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Co ocazia achizitiei Civicului, te felicit pentru superoferta Tucson Posted Image
Acuma, fiecare stie ce masina i se potriveste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate