Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Posibil ca placa video 1080 sa fie pe duca ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Buna ziua am urmatoarele componente :
Cooler CPU Corsair Hydro Series H75
Procesor Intel Coffee Lake, Core i7 8700K 3.70GHz box
Placa de baza GIGABYTE AORUS Z370 Gaming 7
ASUS NVIDIA GeForce GTX 1080 STRIX GAMING A8G, 8GB GDDR5X, 256bit, STRIX-GTX1080-A8G-GAMING
Memorie HyperX Predator RGB 8GB DDR4 2933MHz CL15
Sursa Seasonic Focus+, 80+ Gold, 750W
Un ssd de 250gb samsung si un hdd de 1tb ( windows si jocurile le-am instalate pe ssd)
Am reinstalat windows, am incercat versiuni mai noi si mai vechi de drivere la placa video si tot aceiasi problema, pubg crash, rainbow crash, fortnite crash.
Deoarece mi se vede asa primesc crash, atunci cand nu face, fortnite merge si rainbow unerori, de la ce poate face asa ? ( la bios nu am facut update )

Un mic video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sILMSrpaFqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
am avut o placa video mai veche (radeon 5870) overclockata din fabrica, care in desktop mergea perfect, dar in jocuri dadea tot felul de artefacte, asemanatoare cu cele din videoul tau, dupa care jocul crapa. solutia a fost ca din driver sa reduc frecventele memoriilor si a chipului video. in urma acestor mici scaderi ale frecventelor, placa devenea stabila.
vezi daca driverul iti permite sa scazi un pic aceste frecvente, poate se stabilizeaza si a ta.

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Incearca driverul 388.31, daca tot ai probleme, verifica alimentarea la placa video, si daca tot sunt probleme, da ai probleme la chipul grafic...

#4
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006

 Whao, on 23 ianuarie 2019 - 22:18, said:

Buna ziua am urmatoarele componente :
Cooler CPU Corsair Hydro Series H75
Procesor Intel Coffee Lake, Core i7 8700K 3.70GHz box
Placa de baza GIGABYTE AORUS Z370 Gaming 7
ASUS NVIDIA GeForce GTX 1080 STRIX GAMING A8G, 8GB GDDR5X, 256bit, STRIX-GTX1080-A8G-GAMING
Memorie HyperX Predator RGB 8GB DDR4 2933MHz CL15
Sursa Seasonic Focus+, 80+ Gold, 750W
Un ssd de 250gb samsung si un hdd de 1tb ( windows si jocurile le-am instalate pe ssd)
Am reinstalat windows, am incercat versiuni mai noi si mai vechi de drivere la placa video si tot aceiasi problema, pubg crash, rainbow crash, fortnite crash.
Deoarece mi se vede asa primesc crash, atunci cand nu face, fortnite merge si rainbow unerori, de la ce poate face asa ? ( la bios nu am facut update )
Un mic video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sILMSrpaFqs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca umblu la valori sunt sanse sa pierd garantia ? Si normal nu ar fi sa functioneze ok ? nu am umblat la ea !



Va multumesc pentru raspunsuri si mai astept si altele, mda norocul meu ... am mai citit pe internet si am gasit cateva postari in care ziceau ca este posibil sa fie placuta de ram ?!?!

Edited by Whao, 24 January 2019 - 00:04.


#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Artefacetele alea sunt clar probleme de memorie, dar de memorie video aparent. Daca driverul isi face shader cache in ram-ul system (nu vad de ce) atunci e posibil sa fie de la "placuta ram" dar cel mai probabil e de la memoria video, care nu se poate schimba.

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

 Whao, on 23 ianuarie 2019 - 23:48, said:

Daca umblu la valori sunt sanse sa pierd garantia ? Si normal nu ar fi sa functioneze ok ? nu am umblat la ea !

repet, placa mea era overclockata din fabrica, un pic peste valorile standard. e posibil a ta sa fie la fel - producatorii placilor video au uneori, pentru acelasi model de placa, 2-3 versiuni, cu grade diferite de overclocking.
daca driverul ofera acces la asta (la radeon asa este, nu am idee la nvidia), nu pierzi garantia. ideea e sa nu scazi mult vitezele, ci doar atit cit iti face placa stabila (scazind acele viteze scazi un pic si performantele placii).

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
daca driverul nu te lasa sa modifici frecventele, poti incerca cu utilitare gen MSI Afterburner sau EVGA Precision. ai putea incerca sa reduci in pasi mici frecventa memoriilor si a gpu core-ului. eventual si valoarea power limit/target. noteaza (sau fa un screenshot cu) frecventele initiale, ca sa poti sa asignezi aceleasi valori daca ceva nu merge bine.

daca nu sti ce sa faci exact, mai bine nu fa nimic, intrucit modificarea nepotrivita a acelor valori te poate lasa fara placa video.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Daca ai garantie, de ce nu o trimiti la garantie ???

#9
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006

 tEo, on 24 ianuarie 2019 - 01:29, said:

daca driverul nu te lasa sa modifici frecventele, poti incerca cu utilitare gen MSI Afterburner sau EVGA Precision. ai putea incerca sa reduci in pasi mici frecventa memoriilor si a gpu core-ului. eventual si valoarea power limit/target. noteaza (sau fa un screenshot cu) frecventele initiale, ca sa poti sa asignezi aceleasi valori daca ceva nu merge bine.
daca nu sti ce sa faci exact, mai bine nu fa nimic, intrucit modificarea nepotrivita a acelor valori te poate lasa fara placa video.

Aha, multumesc frumos pentru raspuns, o voi lasa asa, am trimis  un mail celor de la asus dar observ ca fac ceva mentenanta la sistemul de mail aparent, o voi trimite la garantie.



 buyonevideo, on 24 ianuarie 2019 - 14:36, said:

Daca ai garantie, de ce nu o trimiti la garantie ???

Motivul pentru care nu am trimis-o inca a fost ca pana acum nu a facut asa grav si nu stiam daca este sigur de la placa, de la windows sau driverul placii, dar acum face urat si nu mai pot juca nimic pentru ca imi da eroare jocul si ma da afara. Dar dupa ce am reinstalat tot si am observat ca nu merge m-am gandit sa cer niste sfaturi. Abia dupa ce am postat am aflat ca sunt memoriile placi si efectul se cheama "ARTIFACTS", nici nu stiam cum sa caut pe net. aceasta defectiune, pana nu am primit raspunsurile. Acesta este motivul, dar acum ca stiu ca nu este de la alta componenta o sa o trimit in garantie ...

#10
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Am trimis placa la garantie, raspunsul a fost acesta :
https://imgur.com/nz5ySA3
https://imgur.com/mYoY0sJ

Ce altceva poate fi ? Asa din cate am citit pe internet poate fi orice ... Daca placa video nu este atunci ce ma sfatuiti sa fac ? In Braila sau Galati nu stiu un servis ok, de baza ca sa imi faca un diagnostitc, sa trimit toata unitatea la pc garage ( am un lateral al carcasei din geam si nu stiu cat de mult va fi in siguranta cu toate ca pana acum nu am avut probleme cu cei de la fan courier ) pare a fi ultima alternativa din moment ce nu am alta placa de baza, memorie ram, placa video, sursa ca sa le iau pe fiecare prin eliminare. Aveti ceva idei ? ( toate piesele mai putin carcasa si placa video sunt de la pc garage )

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
asa de curiozitate - cum dreaq au bagat 11 ore de furmark? Posted Image

hai ca nu imi mergea video pe PC....

iti face asa si in alte jocuri?

alea nu prea sunt artefacte de placa video, ci mai mult de joc din ce imi dau seama.

Edited by shmu, 04 February 2019 - 15:13.


#12
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006

 shmu, on 04 februarie 2019 - 15:10, said:

asa de curiozitate - cum dreaq au bagat 11 ore de furmark? Posted Image

hai ca nu imi mergea video pe PC....

iti face asa si in alte jocuri?

alea nu prea sunt artefacte de placa video, ci mai mult de joc din ce imi dau seama.

Te inteleg cu cele 11 ore si mie mi se pare un mit dar acesta a fost raspunsul, nu face doar in acel joc asa, si in League of Legends si in Rainbow, in PUBG nu apuca ca imi da eroare si ma da afara, lafel si in Rainbow cand apuc sa intru sa ma joc si merge ok, cand nu apuc sa intru ca imi da eroare cand imi face asa si atunci stiu ca urmeaza sa imi dea eroare si ma da afara, la fel si in fortnite), asa in uz normal, fara sa ma joc, merge ok nu am nici o problema, doar in jocuri face asa. O sa incerc cu placa unui prieten, un asus 1060 strix sa vad daca face la fel ...

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
shmu > da, ii face la fel in multe jocuri, face si crash, scrie in mesajul original tot.

whao > testul ala e relativ intuil.
Plus ca poti sa-l rulezi si tu, probabil vei primi Pass la fiecare, dar vizual poate apar artefacte.
Deci, ruleaza testul, vezi si temperaturile.
Ruleaza si alte teste, sint o tona.
Apoi, daca tot ai probleme (la teste si/sau jocuri), reinstaleaza windows, de proba.
Apoi, daca tot ai probleme, trimiti din nou la garantie.
Poti sa trimiti de 140 de ori, nu te opreste nimeni.
Eventual vorbeste cu ei la telefon inainte, trimite-le filmarile pe mail.

NU te du la alt service, pierzi garantia.

Zici ca la unele jocuri te da afara din joc direct.l
Nu apare nici un mesaj, nimic ?!
Ia fa mai multe filmari, sa vedem si noi - eventual cu telefonul (landscape, lumina multa, tine-l nemiscat ;) )

Edited by buyonevideo, 04 February 2019 - 15:30.


#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
scuze, n-am vazut randu ala...

daca poti testa cu alta placa e perfect. cel mai bun mod sa-ti dai seama daca e de la placa sau de la altceva.

#15
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006

 shmu, on 04 februarie 2019 - 16:04, said:

scuze, n-am vazut randu ala...

daca poti testa cu alta placa e perfect. cel mai bun mod sa-ti dai seama daca e de la placa sau de la altceva.

Mda am testat placa mea la un prieten pe un alt sistem, face la fel, cu placa mea nici nu putea intra in PUBG, iar cand am montat-o pe a lui la loc a mers din nou totul perfect.Si la el la fel ca la mine cand merge ok in fortnite, Heros cand facea impresii, in ring of elisium nu a facut o data, in hos prima data facea urat cum a intrat in joc, dupa ce am iesit din joc probat in elisium a mers ok jocul, dupa am intrat in Hos si a mers pret de 35 de min placa impecabil, nici un punct pe ecran, dupa am intrat in fortnite la fel cand facea, cand nu facea. Eu acum ce naiba sa fac ? A mai patit cineva asa ceva?

buyonevideo - Da, la rainbow ma da uneori, la pubg instant si la fortnite tot asa uneori, doar atunci ca face foarte urat acele dungi si jocul o vede ca pe o eroare presupun si ma da afara. Nu supe nimic special doar ca s-a produs o eroare, ne cerem scuze si pentru  a inbunatati jocul si a evita acest tip de eroare sa le trimit un raport, atat tot. Am reinstalat windowsul pana sa fac proba la prietenul meu, instalat windows pe ssd, pe hdd, incercat versiuni vechi de driver la placa video acelasi efect.  Daca fac video oare le primesc ca si proba ? Pot da vina pe sistemul meu, sau pe joc ba ca nu e optimizat, ba ca daca am eu ceva piratat pe pc, sau sa nu fie de la altceva din sistemul meu pot spune. Cel de la altex credea ca am folosit eu acea mufa adaptoare de la placa video de la 6 pini la 8 pini si am inceput sa rad instant si i-am spus ca am sursa , la o asa placa nu umblam cu o petarda de sursa. Si daca fac acele teste si dau eroare ei pot da vina pe ceva de la mine sau sa nu le ia in calcul. Singura varianta este sa o tot trimit in servis pana o sa le dea o eroare ? Am inteles de la cineva ca daca o tot trimiti si ei nu gasesc nimic trebuie sa platesti acea diagnosticare pe care o fac ei si curierul pana cand se vor convinge ca este defecta ...

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
asa de curiozitate, de la cine ai cumparat?

daca nu faci tam tam, in general sunt sanse mari sa ti-o schimbe.

roaga-i sa testeze daca au cum in ceva jocuri, nu FurMark.

#17
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
In nVidia Control Panel cauti meniul Help si dai pe Debug mode. Asa vei avea frecventele de referinta pentru GTX 1080. Vezi daca merge asa. Placa de baza ce versiune de BIOS are?

#18
Whao

Whao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.10.2006
Dupa ce a fost trimisa a 2 oara in service si i-am rugat sa faca proba in jocurile enumerate de mine carora le facusem filmulete, au constat ca placa are intr-adevar problema mentionata si mi-au restituit banii. Va multumesc frumos pentru ajutor !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate