Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Divx 5.0.2 & camera digitala

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
iradu

iradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.05.2002
Salut,

Dupa ce am facut captura/copierea de pe camera digitala si am obtinut acel fisier enorm la o rezolutie de 720X576X25 se pune acum problema comprimarii lui ca sa ocupe cat mai putin loc. Imi poate spune cineva cam ce codec a folosit si cum l-a setat.
10x

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
foloseste divx, 5.02 sau chiar 5.03 si seteaza "1 pass" cu bitrate la 1500 pt aprox 1 ora pe CD, toata treaba din virtualdub

vezi ca la compresia audio sunt niste probleme din cauza posibilitatii unor desync-uri, e mult de explicat si este si mai mult de testat/observat acolo

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pai nu ar fi mai simplu sa imparta filmul in mai multe bucati si apoi sa le "reuneasca"?
Daca da, cam ce dimensiune ar trebui ca sa nu apara desincronizarea (macar din experienta ta).

enjoy,

Mtz

PS GunX ai testa cumva DivX 5.04? Ca eu nu am avut chef pentru ca tin inca la 5.03-ul care-l am. Sper sa ma intelegi.

#4
iradu

iradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.05.2002
eu am incercat cu 2 pasi si cred ca e mai bine in doi pasi, deoarece am vazut ca am keyframe-uri variabile in functie de imaginea video pe cand la 1 pas erau exact la cat le ziceam sa fie. am facut 2 pasi cu bitrate pe la 1300 si chiar 2600 adica ( o ora pe cd sau o ora pe doua cd-uri) dar nu prea am fost multumit de calitate, ma gandeam ca poate mai sunt si alte setari  pe care le scap.

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Mtz se pare ca desyncul isi are originea si in dropped frames. daca ai segmente mai mici poti sa o pacalesti, cum incerci sa le unesti, adios (chiar daca nu faci lipirea cu virtualdub si o faci cu avijoin sau alte asemenea chestii, nu e problema de soft, e bug general, poti cauta la options > preferences > AVI sa vezi ca au incercat  ceva in acest sens)

cat despre divx5.04 si alte teste....hmm....eu sunt atat de prins de la un timp incat de-abia mai am timp sa-mi iau posta, s-ar putea o vreme sa-mi raresc la minim incursiunile prin internet....

sigur ca este mai bine in 2 pasi dar si dureaza ceva mai mult....si la 1 pass keyframe-urile sunt introduse cand se schimba o imagine brusc in proportie de X % (e o setare pe acolo pe la advanced)

iradu, daca vrei cu adevarat calitate buna la bitrate ceva mai mic, treci pe windows media video (9-le pare chiar bunicel) sau cel mai recomandat, pe xvid....dar nu ma intreba ce si cum, bataia de cap acolo intrece orice asteptari insa la fel si rezultatul in cazul in care reusesti sa intelegi ce si cum !

#6
iradu

iradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.05.2002
Multam mult o sa incerc atunci

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate