Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Parcare pe locurile celor cu dizabilitati...

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postborn2lose, on 24 ianuarie 2019 - 00:39, said:

nu prea cred ca ai ce face - in marea majoritate, locurile astea sunt proprietate privata (mall, supermarket, whatever). nu e treaba politiei sa dea amenzi pt astfel de contraventii.
Atata timp cat este parcare publica, e treaba politiei.

#56
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 18.11.2009
Eu zic ca acele locuri sunt pentru toti oamenii cu dizabilitati indiferent daca au sau nu acel abtibild!

#57
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

View PostSmurfK, on 24 ianuarie 2019 - 20:07, said:




Și mai sunt și cazuri în care nu ai tu, șoferul, o problemă, dar iei pe cineva care are. Eu l-am avut așa pe taică-miu, care făcuse un AVC și nu prea putea să mai meargă, foloseam locurile alea din când în când, pentru că îi era greu să meargă prea mult și aveam nevoie și de spațiu să deschid portiera cât mai mult, pentru că îi era greu să intre și să coboare. Și nu avea certificat de handicap încă, pentru că nu-i eliberaseră încă, și nici nu-mi puneam abțibild în geam, deci eu încălcam legea. Dar evitam să parchez, tocmai de-aia, că prevedeam un justițiar care se ia de mine și n-aveam chef.

Eu consider că locurile alea sunt pentru persoanele care au nevoie, indiferent dacă, legal, sunt handicapate sau nu.

Fix asta am sustinut si eu dar m-au luat colegii in baza . In opinia lor daca nu te umilesti si nu-ti scrii mare pe spate si pe frunte handicapat , nu ai voie . :)

#58
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmaiokoti2, on 24 ianuarie 2019 - 21:11, said:

Eu zic ca acele locuri sunt pentru toti oamenii cu dizabilitati indiferent daca au sau nu acel abtibild!
Asta se traduce prin Eu zic ca acele locuri sunt pentru toti oamenii cu dizabilitati indiferent daca au sau nu acel abtibild!

#59
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Am intrebat la Auchan Titan, serviciul clienti, si mi-au spus sa sun la Politia Locala si vin ei.
Inca n-am acut rabdarea sa fac asta si sa urmaresc efectele.
Am trimis un mail catre politia locala (daca intr-adevar face parte din atributiile lor si ar veni la o astfel de solicitare), n-am primit raspuns. Inca... (2 saptamani)
Cand voi fi Zen poate le dau un apel...

#60
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 18.11.2009
Am dat o cautare pe Google si am citit ca amenda e de pana la 2000 RON si ridicarea autoturismului parcat pe aceste locuri. Se mai discuta si de o propunere legislativa in urma careia amenda ar creste pana la 10000 RON!!!

https://www.avocatne...t-mai-mari.html

#61
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002
Nu-i asa ca are si un numar care-l reprezinta?

Attached File  C03B2B87-5A1F-4006-A2E9-4B1F21B36CFE.png   978.94K   34 downloads

#62
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postmaiokoti2, on 01 februarie 2019 - 21:36, said:

Am dat o cautare pe Google si am citit ca amenda e de pana la 2000 RON si ridicarea autoturismului parcat pe aceste locuri. Se mai discuta si de o propunere legislativa in urma careia amenda ar creste pana la 10000 RON!!!

https://www.avocatne...t-mai-mari.html
Dar se pare ca nu se aplica. Fiindca in supermarket-uri sunt pline locurile de parcare pentru cei cu disabilitati de masinile smecherilor de oras...

#63
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu as propune ca masinilor parcate pe acele locuri sa li se aplice pe parbriz si luneta cate un sticker mare cu semnul de handicapat, daca nu au deja ecusonul afisat in loc vizibil.

#64
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postdanvlas, on 04 februarie 2019 - 09:39, said:

Eu as propune ca masinilor parcate pe acele locuri sa li se aplice pe parbriz si luneta cate un sticker mare cu semnul de handicapat, daca nu au deja ecusonul afisat in loc vizibil.
Asa incalci tu legea.

#65
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai as propune ca asta sa fie o masura legala si obligatorie. In ziua de azi, se fac tot felul de propuneri legislative trasnite.

#66
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,805
  • Înscris: 26.02.2010
Trimite la senat propunerea.

#67
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Am primit raspuns la mail-ul catre Politie:
- si in parcarile din supermarket si oriunde e incalcata aceasta lege (numerele de telefon sunt pentru Bucuresti) poti suna in vederea constatarii si sanctionarii la:
- Brigada de Politie Rutiera: 021-9544
- Politia Locala a Municipiului Bucuresti: 021-9752
- politiile locale de sector (in functie de sectorul in care e incalcata legea)
Acestea fiind zise, consider informatia completa, topicul poate fi inchis, cine vrea sa se implice are acum toate informatiile necesare.

#68
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,324
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmaiokoti2, on 24 ianuarie 2019 - 21:11, said:

Eu zic ca acele locuri sunt pentru toti oamenii cu dizabilitati indiferent daca au sau nu acel abtibild!

Si ce fel de dizabilitate poti avea in asa fel incat sa nu aplici pentru un permis de parcare pentru persoana cu handicap?

Adica daca tu nu consideri ca merita sa te deplasezi la autoritatea competenta pentru a aplica, inseamna ca nu e nimic serios.

#69
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 18.11.2009
https://www.reddit.c...tm_medium=web2x

Un exemplu de urmat...Sibiu.

Edited by maiokoti2, 31 March 2019 - 11:52.


#70
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Mai erau campanii de genul asta cu texte siropoase "daca mi-ai luat locul ia-mi si handicapul" ... 0 efect. Cine parcheaza abuziv pe locurile speciale are deja compasul moral defect, nu sunt atinsi/atinse de textele astea. O amenda barosana + masina ridicata si dusa la mama dracului este singura solutie.

#71
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 18.11.2009
E o lupta contra morilor de vant...

#72
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postmaiokoti2, on 31 martie 2019 - 17:35, said:

E o lupta contra morilor de vant...
Da, mai bine nu fa nimic, eventual invata-ti si copiii sa faca la fel. Iar in timpul acesta mira-te ca primesti cacao peste tot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate