Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Parcare pe locurile celor cu dizabilitati...

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oradea ? Acolo e civilizatie. Eu am fost impresionat.  Credeam ca vorbesti sudul tarii.

#38
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Eu 4 zile din 7 sunt plecat prin tara. Pana acum mi sa parut ca la Iasi sunt cei mai civilizati. Poate ma insel...

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Prin Bucuresti cand ai fost ultima data ?

#40
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Vai! Vai! Mai mult merg in Berceni la Piata de Gros. JALE! De pe centura si pana la intersectie faceam si 1.30h. Calvar. Acolo chiar nu ai cum sa respecti indicatoarelePosted Image

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdanvlas, on 23 ianuarie 2019 - 19:42, said:

Daca are ecuson, soferul poate parca acolo chiar daca el, personal, nu sufera de nimic. Poate fi insotitorul persoanei cu dizabilitati care asteapta acasa, imobilizata, un medicament sau, de ce nu, un scutec.

In primul rand ar trebui remarcat ca majoritatea zdrobitoare a masinilor care parcheaza pe acele locuri sunt BMW,Audi,sau masini de teren,nicidecum vreun insotitor.Dar si mai sus amintitii sunt incurabili in felul lor,fiind nesimtiti,snobi si parveniti.Adica tot un fel de handicapati,sau cu dizabilitati daca suna mai frumos acest termen.

ps.
Si numarul lor creste cu zi ce trece.

Edited by adisz, 23 January 2019 - 22:00.


#42
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postadisz, on 23 ianuarie 2019 - 22:00, said:

In primul rand ar trebui remarcat ca majoritatea zdrobitoare a masinilor care parcheaza pe acele locuri sunt BMW,Audi,sau masini de teren,nicidecum vreun insotitor.Dar si mai sus amintitii sunt incurabili in felul lor,fiind nesimtiti,snobi si parveniti.Adica tot un fel de handicapati,sau cu dizabilitati daca suna mai frumos acest termen.

ps.
Si numarul lor creste cu zi ce trece.

Daca ai sti cati nesimtiti am vazut eu conducand Logan, Opel, VW etc...

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostElenistic, on 23 ianuarie 2019 - 22:08, said:


Daca ai sti cati nesimtiti am vazut eu conducand Logan, Opel, VW etc...
Sunt de toate, dar cel mai des vezi X7, ori ceva asemanator.

#44
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postpasilla, on 23 ianuarie 2019 - 22:12, said:

Sunt de toate, dar cel mai des vezi X7, ori ceva asemanator.

Usor cu pianul pe scari ca X7 abia a aparut!

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostElenistic, on 23 ianuarie 2019 - 22:13, said:


Usor cu pianul pe scari ca X7 abia a aparut!
Cred ca ai inteles ideea.

#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,482
  • Înscris: 30.08.2017

View PostElenistic, on 23 ianuarie 2019 - 22:13, said:


Usor cu pianul pe scari ca X7 abia a aparut!

Pai tocmai, pentru ca abia a aparut, unde il poti etala mai bine decat pe locurile persoanelor cu dizabilitati?

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Parcat pe trei locuri, de-a curmezisul, sau chiar in usa magazinului.

#48
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
@initiator, șoferi mai rai în trafic ca în Oradea nu am întâlnit în niciun oraș din țară. Claxon la fiecare intersecție, iar dacă nu cunoști orașul, nici vorba de bunăvoință. Cei mai înțelegători șoferi mi s-au părut a fi cei din Alba și Cluj.
poți sa suni la 112, dar apoi sa nu te plângi ca te vor amenda ca i-ai pus la munca. Este treaba politiei și a paznicilor sa patrulele și sa anunțe responsabili, nu e treaba mea, ca nu sunt turnător și justițiar. Sa pună camere si sa trimită amenda acasă, data viitoare nu va mai parca acolo, civilizația se face cu paru, nu cu vorba bună.

View PostElenistic, on 23 ianuarie 2019 - 22:08, said:



Daca ai sti cati nesimtiti am vazut eu conducand Logan, Opel, VW etc...

Și șoferii de Logan, taie calea și dau flash-uri la greu, probabil sjnt aceiași care aveau BMW sh și au trecut la cea autohtona noua.

#49
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostGeorgicaPopescuIoan, on 23 ianuarie 2019 - 19:43, said:

Mai da-i in plua mea cu locurile lor ....mergem cu cadru si niste muisti ziceu ca nu pot parca acolo ca nu am nu stiu ce tichet de handicapat ...
Intr-o tara sufocata de masini si cu locuri lipsa , tii locurile goale de pomana . Inca nu am vazut o masina  prevazuta cu asa zisul tichet.

     Mare om, mare caracter !
     Sa ai masina nu e un drept, e un privilegiu.
      Cand o sa inceapa sa se respecte legea in Romania o sa inceapa sa semene cu o tara


#50
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
nu prea cred ca ai ce face - in marea majoritate, locurile astea sunt proprietate privata (mall, supermarket, whatever). nu e treaba politiei sa dea amenzi pt astfel de contraventii.

in principiu, e treaba paznicilor, dar cum nici astia nu sunt chiar valori eminente ale societatii, prefera sa nu-si bata capul cu cefele late. probabil cea mai buna solutie ar fi plangeri scrise la conducerea unitatii, de orice fel o fi ea, poate ii mai trag de urechi pe paznici. si popularizare a acelor plangeri pe net, sa simta mai bine impactul.

#51
raduliviu

raduliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 24.05.2007

View Postborn2lose, on 24 ianuarie 2019 - 00:39, said:

nu prea cred ca ai ce face - in marea majoritate, locurile astea sunt proprietate privata (mall, supermarket, whatever). nu e treaba politiei sa dea amenzi pt astfel de contraventii.

in principiu, e treaba paznicilor, dar cum nici astia nu sunt chiar valori eminente ale societatii, prefera sa nu-si bata capul cu cefele late. probabil cea mai buna solutie ar fi plangeri scrise la conducerea unitatii, de orice fel o fi ea, poate ii mai trag de urechi pe paznici. si popularizare a acelor plangeri pe net, sa simta mai bine impactul.

N-ai sa crezi!
Am sunat la Politia Locala care a trimis patrula si tare s-a mai bucurat ca i-am anuntat.
Se pare ca au o bucurie deosebita sa aplice legea in aceasta situatie.
Brasov, si nu o data.

#52
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postadisz, on 23 ianuarie 2019 - 22:00, said:



In primul rand ar trebui remarcat ca majoritatea zdrobitoare a masinilor care parcheaza pe acele locuri sunt BMW,Audi,sau masini de teren,nicidecum vreun insotitor.Dar si mai sus amintitii sunt incurabili in felul lor,fiind nesimtiti,snobi si parveniti.Adica tot un fel de handicapati,sau cu dizabilitati daca suna mai frumos acest termen.

ps.
Si numarul lor creste cu zi ce trece.
Sorin Ovidiu Vantu e o persoana cu dizabilitati. E o jigodie si un infractor, dar isi poate permite o limuzina de orice fel si are dreptul sa parcheze pe locurile speciale. Bine, asta cand termina "facultatea".

#53
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpasilla, on 23 ianuarie 2019 - 19:28, said:

(3) Constatarea contraventiei si aplicarea amenzii contraventionale prevazute la alin. (1)
lit. b) se fac de catre agentii de circulatie sau de catre personalul de control cu atributii în

acest sens.
politia locala nu are atributii?

View Postmaiokoti2, on 23 ianuarie 2019 - 19:55, said:

Ce rai sunteti... O DATA nu am vazut sa parcheze pe acele locuri oameni pentru care s-au facut acele locuri!!! O DATA! Am vazut de cele mai multe ori ca acele parcari erau toate ocupate de oameni tineri si sanatosi desi mai incolo cu vreo 20 de metri erau locuri libere. Nu fac pe justitiarul pentru ca de cele mai multe ori merg in astfel de locuri cu familia. Dar asa e romanul...e mai aproape de intrare...Imi si pare rau ca am intrebat... Vad ca si printre voi sunt care parcheaza pe acele locuri. Trist...
eu ma iau de cei care parcheaza acolo. un taximetrist mi-a spus ca "stau doar 5 min", i-am spus ca legea nu prevede permisiunea pt un anumit timp

In final, daca lumea ia atitudine, a 2 a oara nu mai parcheaza.

View Postmaiokoti2, on 23 ianuarie 2019 - 21:14, said:

Asa este din pacate...Vor fi amendate poate 2-3 persoane dupa care oricum se va parca acolo...
te asigur ca dupa o amenda, ommul isi retine lectia toata viata si nu mai parcheaza acolo

#54
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Post86-APP, on 23 ianuarie 2019 - 19:36, said:

Daca ai spirit civic exacerbat , ia atitudine direct .

Nu orice persoană cu dizabilități folosește scaun cu rotile, cârje, cadru. Există și dizabilități care nu se văd așa ușor. Un om poate nu vede cu un ochi, a avut un accident ceva. Asta îi poate oferi un grad de handicap și dreptul să folosească acele locuri de parcare. Sunt și multe alte afecțiuni oarecum similare, care nu se văd.

Și mai sunt și cazuri în care nu ai tu, șoferul, o problemă, dar iei pe cineva care are. Eu l-am avut așa pe taică-miu, care făcuse un AVC și nu prea putea să mai meargă, foloseam locurile alea din când în când, pentru că îi era greu să meargă prea mult și aveam nevoie și de spațiu să deschid portiera cât mai mult, pentru că îi era greu să intre și să coboare. Și nu avea certificat de handicap încă, pentru că nu-i eliberaseră încă, și nici nu-mi puneam abțibild în geam, deci eu încălcam legea. Dar evitam să parchez, tocmai de-aia, că prevedeam un justițiar care se ia de mine și n-aveam chef.

Eu consider că locurile alea sunt pentru persoanele care au nevoie, indiferent dacă, legal, sunt handicapate sau nu. Am văzut oameni care abia se mișcă și care nu primiseră grad de handicap și am cunoscut oameni fără nicio afecțiune care erau încadrați, primeau ajutor. Dacă le ocupă cocalarii, să fie ei sănătoși, vor conștientiza singuri că nu fac bine ce fac.

De-asta, mai bine iei legăturăa cu paznicul, poliția locală, decât să iei tu "atitudine".

Edited by calinkgb, 24 January 2019 - 23:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate