Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parcare pe locurile celor cu dizabilitati...

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
chestia e ca in Romania sunt putini care au abtibild pe parbriz pt asa ceva (si cerificatul care sta in spatele lui), dar la magazine locurile alea trebuie sa fie intr-un anumit procent din cauza reglementarilor eu, procent care nu corespunde cu situatia din ro. asa ca mai tot timpul sunt neocupate. un pic ofticant, dar acu nu moare nimeni daca parcheaza ceva mai la distanta si merge un pic pe jos.

Edited by Fane, 23 January 2019 - 20:46.


#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Fane, on 23 ianuarie 2019 - 20:45, said:

un pic ofticant, dar acu nu moare nimeni daca parcheaza ceva mai la distanta si merge un pic pe jos.
Un pic ....ofticant e ca acele locuri de parcare, nu sunt numai vopsite in albastru, dar sunt putin mai late. Oare de ce ?

Edited by pasilla, 23 January 2019 - 20:49.


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
daca ai fi nevoit sa te dai jos din masina cu un caucior probabil ca ai intelege.

#22
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Ce poti sa speri, cand iti curg balele la locurile de handicapati care stau goale, este sa fii implicat intr-un accident care sa te lase paraplegic sau cu vreun picior amputat. Din acel moment poti beneficia de parcare gratuita oriunde in oras pe locurile de handicapat.

Bineinteles daca le gasesti libere si nu ocupate de X5-ul pitipoancei care a intrat si ea 5 minute in magazin.

Edited by abac, 23 January 2019 - 20:52.


#23
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

 maiokoti2, on 23 ianuarie 2019 - 19:10, said:

Daca nu am postat in locul potrivit imi cer scuze... As dori sa stiu ce se poate face impotriva celor care parcheaza pe aceste locuri fara sa sufere de ceva dizabilitati? Sunt FOARTE revoltat cand vad in parcari, in oras, la mall-uri, peste tot oameni sanatosi care parcheaza pe aceste locuri. Se poate chema Politia Rutiera? Politia Locala? Paznicul de la mall?
Nu ai ce sa le faci, este interzis prin lege sa aduci atingere speciilor pe cale de disparitie. Pe cale de disparitie a facultatilor mentale caracteristice homo sapiens sapiens.

#24
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Sunt un om linistit, trec cu vederea si peste obiceiurile imbecililor din trafic...dar asta...sa parchezi pe acele locuri...

Ma bucur totusi ca cel putin aici pe forum mai sunt oameni care gandesc normal. Stiu ca sunt si pagini de Facebook unde se posteaza poze cu "specimene" din astea doar ca eu nu folosesc Facebook. Mi-e frica sa sun la "112" ca apoi sa vina un echipaj de politie, sa se oftice ca trebuia sa li se termine tura si ei vin sa amendeze pe asemenea motive... (faza cu politistii ofticati mi sa intamplat dar in alt fel de caz)

#25
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 myshyk, on 23 ianuarie 2019 - 20:08, said:

.......Si eu pot merge cu cadrul, ca nu-i asa de greu. ........
Adica tu te-ai duce cu cadru intr-un magazin doar asa ca sa iei un loc mai in fata ?...gizaaa
Macar ai idee cum este ?

 myshyk, on 23 ianuarie 2019 - 20:10, said:

Ei, da astia fara picioare dar care umbla in cadru, n-au nevoie de tichet.Ca fapt divers.
Nu-i frumos sa scoti din context.

#26
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 maiokoti2, on 23 ianuarie 2019 - 19:10, said:

Daca nu am postat in locul potrivit imi cer scuze... As dori sa stiu ce se poate face impotriva celor care parcheaza pe aceste locuri fara sa sufere de ceva dizabilitati? Sunt FOARTE revoltat cand vad in parcari, in oras, la mall-uri, peste tot oameni sanatosi care parcheaza pe aceste locuri. Se poate chema Politia Rutiera? Politia Locala? Paznicul de la mall?

Pot fi oameni care:
1.Sunt insotitori/rude ale persoanelor cu handicap
2.Nu au handicap sau dizabilitati vizibile.
3.Persoane fara handicap dar care au un certificat obtinut pe naspa de la doctor (iar politia rutiera sau locala nu le poate face nimic)

Teoretic ar trebui sa isi lase certificatul in parbriz sau sa aiba abtipild ...insa nu toti se conformeaza.

Parerea mea este ca te lupti cu morile de vant.Este de apreciat atitutinea ta insa ar fi bine sa iti indrepti spiritul civic catre lucruri/situatii mai certe.Spre exemplu reclama-i pe cei care parcheaza in apropierea trecerilor de pietoni.

Edited by polizei, 23 January 2019 - 21:10.


#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar putea fi, dar nu sunt.

Edited by pasilla, 23 January 2019 - 21:06.


#28
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
suni la politia locala si raportezi

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 polizei, on 23 ianuarie 2019 - 21:04, said:

Teoretic ar trebui sa isi lase certificatul in parbriz sau sa aiba abtipild ...
E abțibild.
Ghici din ce limbă vine bild ăla?
Ah, jetzt ist alles klar! Posted Image

#30
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
Asa este din pacate...Vor fi amendate poate 2-3 persoane dupa care oricum se va parca acolo...

#31
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 31.12.2008
poze pe Google reviews
Cel putin la magazine, supermarket-uri, hotel-uri se va sesiza cineva

#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 aris86, on 23 ianuarie 2019 - 19:24, said:

... însă nu ma interesează ... cu atât mai mult sa ma implic.  
In schimb este bine ca te-ai implicat aici ca sa iti consumi din energie si sa spui nimic.  Posted Image

#33
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 pasilla, on 23 ianuarie 2019 - 21:06, said:

Ar putea fi, dar nu sunt.
Din moment ce parcheaza acolo oricum au o `dizabilitate` .

Quote

E abțibild.
Ghici din ce limbă vine bild ăla?
Mersi de info... dar stiu cum se scrie (e chiar in domeniul meu). Se mai intampla si erori.

Edited by polizei, 23 January 2019 - 21:23.


#34
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
In Romania se merge pe smechereala,pentru ca toti sunt fomisti si pun botul la 50 de lei. Pe aici prin zona mea nici dracu nu parcheaza pe locurile destinate persoanelor cu dizabiitati.Pentru ca pe langa amenda primesti si puncte pe permis.La 12 puncte intr-un interval de 3 ani ramai pieton 6 luni.Partea proasta e ca dupa o treaba de asta companiile de asigurari te lovesc cu o asigurare de cateva mii pe an si om esti. S-ar putea si in Ro dar nu e cine sa faca...

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 polizei, on 23 ianuarie 2019 - 21:18, said:

Din moment ce parcheaza acolo oricum au o `dizabilitate` .
Da. Dar nu cea legala pentru asta.

Edited by pasilla, 23 January 2019 - 21:26.


#36
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
La noi, la Oradea, zona centrala e foarte aglomerata. Exista o parcare etajata pe care foarte putini o folosesc. Mai bine se invart 20 minute roata pana vad pe cineva ca iese dintr-un loc de parcare "tras cu linii".

Mi-am adus aminte de o parcare care le intrece pe toate:

https://www.bihorel....-handicap-foto/

Edited by maiokoti2, 23 January 2019 - 21:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate