Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Huawei Mate 20 Pro sau iPhone Xs Max ?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
De exemplu si eu am fost in dilema din cauza bateriei. Sa fim seriosi, toate telefoanele din gama asta stiu sa faca aceleasi lucruri cel putin pentru mine. Convorbiri, mailuri, whatsapp, poate messenger si inca 3-4 aplicatii. Nu ma joc pe el ca nu am timp si nici nu fac poze ca un fotograf. Eu il folosesc ca pe un smartphone adica.
Chiar vreau sa ma tina de la 7 dimineata pana la 9 seara. Am avut S9plus care era la limita, cateodata ramaneam fara baterie pe la 7-8 seara. Am luat Iphone XS ca in testele de pe net spun astia ca tine cu o ora mai mult. Teapa! E fix acelasi lucru, hai cu ingaduita cam 15-20 de minute mai mult dar e vax.
Am facut cerere catre firma sa incerc si Mate 20 pro ca tot pe testele de pe net arata ca tine mai mult ca XS cu aproape o ora. Sa vedem daca se aproba... Da, e telefon de firma, eu nu as da atatia bani pe un telefon. Si nu, nu ma lasa firma sa imi iau un telefon de 1000 de lei la care sa ma tina 3 zile bateria, cica e vorba de imagine.

#20
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 Crazy-Cat, on 23 ianuarie 2019 - 18:29, said:

@carmenclara1 : dupa cum spuneam cateva posturi mai sus,telefonul il voi lua la retentie...cei de la Vodafone nu au in portofoliu terminale de la Google sau Oneplus...ca si oferte pot alege intre : Huawei Mate 20 Pro,iPhone Xs Max,Samsung Galaxy S9 + si Sony Xperia XZ3.

Atunci ai de ales intre XS Max, S9+ si Xperia XZ3!

#21
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

 Crazy-Cat, on 23 ianuarie 2019 - 18:29, said:

@carmenclara1 : dupa cum spuneam cateva posturi mai sus,telefonul il voi lua la retentie...cei de la Vodafone nu au in portofoliu terminale de la Google sau Oneplus...ca si oferte pot alege intre : Huawei Mate 20 Pro,iPhone Xs Max,Samsung Galaxy S9 + si Sony Xperia XZ3.
Îți recomand atunci sa alegi intre XS MAX si Xperia XZ3. Sony ofera Android mai curat si update-uri mai regulate decât Huawei și Samsung.

#22
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Daca nu arde, asteapta XZ4, din teste pare ca o sa fie cel mai bun telefon facut vreodata.

#23
Crazy-Cat

Crazy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 15.01.2019

 breitner, on 23 ianuarie 2019 - 18:36, said:


Atunci ai de ales intre XS Max, S9+ si Xperia XZ3!

S9+ folosesc acum ca telefon de serviciu...nu prea sunt multumit de baterie...deschis dimineata in jurul orei 07:30 pana la ora 17:00 / 17:30 bateria este descarcata.

 daybreak246, on 23 ianuarie 2019 - 18:53, said:

Daca nu arde, asteapta XZ4, din teste pare ca o sa fie cel mai bun telefon facut vreodata.

Pana Vineri trebuie sa dau un raspuns.

#24
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Eu as merge pe Sony din mai multe motive, principalul fiind asta: https://www.gsmarena...-news-33045.php
Si pot sa confirm, are un coleg la serviciu si arata chiar demential.
Ti-as recomanda totusi sa te duci sa le vezi si pe viu, cum ti se aseaza in mana..etc si dupa sa iei decizia.

Edited by Ciubex, 26 January 2019 - 07:39.


#25
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@Crazy-Cat note 9 nu e o optiune? daca nu raman la recomandarea anterioara XS Max.
Nu cunosc natura jobului dar un wireless charging pad nu ar ajuta cumva?

#26
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Mate 20 Pro sau Note 9, cum a zis colegul.
Eu as merge pe Mate, tinand cont ca Samsung-urile, in general, se cam plafoneaza la un moment dat (probabil si fortat de insusi producatorul lor).
IOS e mult prea limitat, asta o recunosc si impatimitii (aia corecti).
Toti o dau cu securitatea sistemului si alte rahaturi ... pana la urma nu manageriem coduri NASA pe telefon, sa fim feriosi.
Insa, in utilizarea zilnica, daca trebuie sa faci o mie de artificii sa descarci un rahat, mai bine lipsa ... te apuca damblaua.

Edited by shymano, 23 January 2019 - 20:04.


#27
Crazy-Cat

Crazy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 15.01.2019
@carmenclara1 : Note 9 nu mi s-a oferit.Medic...nu prea stau in cabinet,eventual intre doua operatii sau cand mananc in rest vizite,contravizite,prin saloane la pacienti,mai am si studentii / rezidentii pe cap...telefonul il iau cu mine nu prea il las (la incarcat)...de obicei il incarc noaptea.

#28
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
In cazul asta as lua Huawei-ul cu ochii inchisi.
Nu vei gasi telefon care sa aiba semnal mai bun ca el; si iti cam trebuie semnal, invartindu-te continuu.
La capitolul asta, nu ai ce reprosa telefoanelor Huawei, mai ales celor de top.
Cu Mate10Pro ajung si la 6-7 ore SOT, cu Mate20Pro depasesti 8 ore lejer.
Nu se va pune problema sa ajungi acasa fara baterie.

#29
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Si eu caut un telefon,buget pana in 4000 lei (de pe olx),deci ma incadrez la oricare mai putin xs max.
Eu totusi incerc sa ma conving sa dau maxim 2000 de lei pe el,dar clar daca dau peste 3000 iau iphone datorita devalorizarii.
Am avut iphone x pana acum o saptamana,de atunci am folosit si note 8 si s8,eu iti recomand xs max,iti trebuie un telefon simplu si rapid,meseria nu cred ca iti ofera timp liber prea mult,timp in care te ar ajuta libertatea androidului probabil...


#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
eu zic iphone, nu degeaba huawei e in procese si in curs de banare.

#31
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

 shymano, on 23 ianuarie 2019 - 20:04, said:

IOS e mult prea limitat, asta o recunosc si impatimitii (aia corecti).
Eu sunt in Scoția și aici mai toată lumea folosește iPhone. Și nu am auzit o singura persoana care sa spună ca, iOS-ul este limitat. Limitați in gândire sunt cei care zic ca iOS-ul este limitat! PS De câteva luni am trecut de la Android la iOS, și nu am văzut aceste limitări, de care vorbesc in general romanii și cei din țările mai sărace. PS2 Unele functii noi aduse de Android 8.0 Oreo si 9.0 Pie sunt împrumutate chiar de la iOS!

Edited by senzanome, 23 January 2019 - 20:57.


#32
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Nu le-ai văzut probabil pentru că nu te pricepi la customizări. Dar limitări sunt...gârlă

#33
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Dap, sa stii ca fix saracii isi iau telefon ca toti ceilalti care se uita la ei, si fix de rusine sa nu fie aratati cu degetul ...
Ti-ai luat iOS doar ca restul au iOS acolo ??
Este ca acolo ti-e rusine sa spui ca esti roman ??
Garantat asa e ...
Cum o fi sa dai peste 1000 euro pe un telefon care iti spune el ce ai voie sa faci si ce nu ???
Cum e sa-ti controleze fiecare pas, sa descarci doar cat vrea el si de unde vrea el ??
Nuuu, nu e limitat ... limitati suntem noi, ca indraznim sa vrem mai mult, ca indraznim sa vrem sa avem control deplin asupra lui.

Edited by shymano, 23 January 2019 - 21:14.


#34
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Esti roman plecat afara si noi suntem niste "saraki".
Daca nu ai vazut tu,nu inseamna ca nu sunt limitari,acum ca pe unii ii afecteaza si pe altii nu,este alta discutie .
Iti dau un exemplu rapid : mai pun muzica,copilului de pe telefon cand adoarme,cand ii puneam de pe x eu ma uitam la pereti sau la tampeniile de la tv,cand ii puneam de pe note 8,split screen,canta si muzica,imi vedeam si eu de ale mele.
Este doar un exemplu banal dar de care ma lovesc in utilizarea zilnica.
Probabil voi alege tot iphone,dar n am cum sa sustin ca nu este un os limitat,insa accept asta pentru lipsa lagului.

Edited by silviu03, 23 January 2019 - 21:18.


#35
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

 senzanome, on 23 ianuarie 2019 - 20:55, said:

Eu sunt in Scoția și aici mai toată lumea folosește iPhone. Și nu am auzit o singura persoana care sa spună ca, iOS-ul este limitat. Limitați in gândire sunt cei care zic ca iOS-ul este limitat! PS De câteva luni am trecut de la Android la iOS, și nu am văzut aceste limitări, de care vorbesc in general romanii și cei din țările mai sărace. PS2 Unele functii noi aduse de Android 8.0 Oreo si 9.0 Pie sunt împrumutate chiar de la iOS!
ia scaneaza ce retele wifi ai pe langa tine si pe ce canale emit.
a stai nu merge fara jb.
ia fa un update unei aplicatii mai mari de 100mb, si nu, nu tot timpul ai un wifi liber la care sa te conectezi.
e un OS limitat altfel ar aparea aceleasi probleme ca pe android.

dar tot l-as alege in fata unui huawei.

Edited by _-livio-_, 23 January 2019 - 21:20.


#36
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
E 150 mb limita acum

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate