Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Subsol cu parcări subterane bun comun sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Locurile de parcare nu sunt bunuri comune. Prin urmare plateste cine are interes, daca vreti parcare.

#38
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Posttrustmygod, on 23 ianuarie 2019 - 17:11, said:

Locurile de parcare nu sunt bunuri comune. Prin urmare plateste cine are interes, daca vreti parcare.

alea supraterane, afara poate
de obicei subsolul nu are doar locuri de parcare, mai sunt si spatii comune
teren liber in jurul blocului aveti?
pentru rezervor, camera pompe, grup electrogen?
intreb pentru situatia cea mai defavorabila

Edited by mihnearau1, 23 January 2019 - 17:17.


#39
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 05.08.2007

View PostMarius19891989, on 23 ianuarie 2019 - 16:32, said:

Salut,am un loc de parcare subteran care nu a fost autorizat ISU si acum cei de la ISU au spus sa se faca documentatia din nou si cei din bloc,normal ca au zis sa plătim noi cu locuri de parcare.
Dar pe acolo sunt țevi,Deci bun comun,intrebarea mea este subsolul este  bun comun sau nu?Chiar daca sunt locuri de parcare.

Din postul initial reiese extrem de clar ca autorizarea ISU se refera strict la destinatia de utilizare "loc de parcare", motiv pentru care nu inteleg ce rost are discutia. Solutia normala si de bun simt este rezolvarea problemei (dpdv financiar) de catre cei ce utilizeaza respectivul spatiu in scopul care necesita de fapt autorizarea ISU. Pasul doi ar fi recuperarea cheltuielilor generate de autorizare prin actionarea in judecata a constructorului, care desi nu a obtinut aprobarile necesare a vandut respectivele suprafete in scop de utilizare loc de parcare (insa neautorizat).

#40
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postmihnearau1, on 23 ianuarie 2019 - 17:16, said:



alea supraterane, afara poate
de obicei subsolul nu are doar locuri de parcare, mai sunt si spatii comune
teren liber in jurul blocului aveti?
pentru rezervor, camera pompe, grup electrogen?
intreb pentru situatia cea mai defavorabila
Este teren,dar locuri de parcare drum,loc pentru gehenele de gunoi...Nu stiu..sa ajungem acolo..

#41
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
cate etaje are blocul?
de la cota 0 pana la pardoseala ultimului nivel oare o fi peste 28m?

daca e peste 28m trebuie obligatoriu si paratrasnet
aveti paratrasnet?

Edited by mihnearau1, 23 January 2019 - 17:25.


#42
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ce o tot frecați ?
Subsolul este bun comun intr adevăr, prin schimbarea destinației însă,de către un beneficiar, în virtutea dreptului de servitute trec asupra beneficiarului și obligațiile, în speță obținerea acelei autorizații cu tot ce implică asta.
N au treabă cei care merg cu trotinetele sau pe jos cu locurile voastre de parcare.
Țeapă data de dezvoltator.

#43
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007

View Postpasilla, on 23 ianuarie 2019 - 16:45, said:


Al celor care detin locurile de parcare....

Este bun comun. Toti proprietarii platesc, indiferent daca au locuri de parcare sau nu.

Al tuturor, cum e si terasa de pe bloc.
In subsolul ala mai sunt si niste tevi, eventual un bazin de retentie apa, poate chiar si un adapost ala, o camera cu legaturile la net si tv samd. De care beneficiaza toti.

Ai fi surprins sa constati ca platesti inclusiv curentul electric al corpurilor de iluminat din subsol.

#44
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postpaultt, on 23 ianuarie 2019 - 17:17, said:

Din postul initial reiese extrem de clar ca autorizarea ISU se refera strict la destinatia de utilizare "loc de parcare", motiv pentru care nu inteleg ce rost are discutia. Solutia normala si de bun simt este rezolvarea problemei (dpdv financiar) de catre cei ce utilizeaza respectivul spatiu in scopul care necesita de fapt autorizarea ISU. Pasul doi ar fi recuperarea cheltuielilor generate de autorizare prin actionarea in judecata a constructorului, care desi nu a obtinut aprobarile necesare a vandut respectivele suprafete in scop de utilizare loc de parcare (insa neautorizat).

autorizarea ISU pe partea de electrice se refera la:
-iluminat siguranta
-priza de pamant
-paratrasnet
-pompe hidranti incendiu, desfumare, sprinklere - daca este cazul
-protectii diferentiale la sigurante

si asta pentru tot blocul daca sunt peste 50 persoane sau daca e cladire inalta - aia cu 28 m intre cota 0 si pardoseala ultimului nivel

Edited by mihnearau1, 23 January 2019 - 17:23.


#45
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Blocul nu are 28 de metri,nu stiu ce sa zic încă nu este nimic din lege concret..

#46
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
tine-ne la curent cu evolutia
cazul e interesant

#47
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 05.08.2007

View Postmihnearau1, on 23 ianuarie 2019 - 17:22, said:

autorizarea ISU pe partea de electrice se refera la:
-iluminat siguranta
-priza de pamant
-paratrasnet
-pompe hidranti incendiu, desfumare, sprinklere - daca este cazul
-protectii diferentiale la sigurante

si asta pentru tot blocul daca sunt peste 50 persoane sau daca e cladire inalta - aia cu 28 m intre cota 0 si pardoseala ultimului nivel

Cerintele respective provin din destinatia spatiului. E o mare diferenta intre a avea un subsol clasic, cu trei tevi si o pompa si cu totul alta e sa ai un subsol garaj, cu 20-30 de masini parcate. Cu totul si cu totul alte riscuri, pentru care in mod evident este obligatorie aplicarea unor alte masuri de siguranta, mult mai complexe. Teapa e clar ca a dat-o dezvoltatorul, de asta spuneam ca trebuie actionat in judecata. Sper ca initiatorul sa ne tina la curent cu evolutia!.

Edited by paultt, 23 January 2019 - 17:34.


#48
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Apropo de cine e afectat - teoria zice că o clădire nu se dă în funcțiune dacă are nevoie de autorizația de funcționare de la ISU și nu a obținut-o. Deci toți locatarii pot avea probleme dacă ISU se ia în serios.
Cum s-a eliberat autorizația de construire fără aviz ISU, cum s-a făcut recepția la finalul execuției fără autorizația de funcționare - doar constructorul și primăria știu. Poate îi întrebați.
Cartea tehnică a construcției o aveți? Ce scrie în certificatul de rurbanism și autorizația de construire apropo de avizul ISU?

Soluția 1 - faceți ce e de făcut să respectați normativele (P118-99 și NP 127-2009), plătiți voi și recuperați de la cei vinovați.
Soluția 2 - schimbați destinația subsolului și scăpați de ISU. Recuperați banii plătiți pe parcări de la constructor.
Soluția 3 - compartimentați subsolul în parcării distincte de cel mult 10 mașini fiecare și iar scăpați de ISU.
Soluțiile 1 și 3 costă. 2 nu, dar rămîneți cu mașinile în stradă.
Există și varianta în care soluțiile 1 și 2 nu sînt tehnic posibile - de exemplu nu e spațiu pentru instalația de desfumare sau pentru rezerva de apă. E de văzut.

#49
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Intrebarea mea e , ce treaba are ISU cu o proprietate privata  care nu e de uz public , intrucat anuiesc ca nu sunt activitati economice acolo?
Atit ISU cit si alte institutii parazite  abonate la jupuirea cetateanului , ce raspundere au in cazul unui incendiu ???Sunt destule cazuri cind incediu  nu tine cont de autorizarea lor .

Eu  pe o proprietate privata i-as trimite la plimbare urgent

#50
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018

View Postmihnearau1, on 23 ianuarie 2019 - 16:56, said:



daca ia foc subsolul crezi ca focul se va  duce  doar la apartamentele celor cu loc de parcare?
Da', dar focul ar fi provocat de cei care au locurile de parcare!

#51
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,770
  • Înscris: 05.08.2007

View Postradunic, on 23 ianuarie 2019 - 17:40, said:

Apropo de cine e afectat - teoria zice că o clădire nu se dă în funcțiune dacă are nevoie de autorizația de funcționare de la ISU și nu a obținut-o. Deci toți locatarii pot avea probleme dacă ISU se ia în serios.
..........

Din ce am inteles, autorizarea ISU se refera strict la locurile de parcare din subsolul cladirii...

#52
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018

View Postciine, on 23 ianuarie 2019 - 17:42, said:

Intrebarea mea e , ce treaba are ISU cu o proprietate privata  care nu e de uz public , intrucat anuiesc ca nu sunt activitati economice acolo?
Atit ISU cit si alte institutii parazite  abonate la jupuirea cetateanului , ce raspundere au in cazul unui incendiu ???Sunt destule cazuri cind incediu  nu tine cont de autorizarea lor .

Eu  pe o proprietate privata i-as trimite la plimbare urgent
Aceeași treabă pe care o are și iscir-ul cu centralele termice...

#53
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postnewcarman, on 23 ianuarie 2019 - 17:45, said:

Aceeași treabă pe care o are și iscir-ul cu centralele termice...
Ii dau mumu si la iscir  e proprietatea mea   Treaba lor sa se duca la locuri publice  nu in casa mea

#54
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Nu stiu ce scrie in acte,sunt un simplu locatar,nu fac parte din administrația blocului,am inteles ca se caută articole in lege,avem o firmă care ne administrează si va vedea ce e de facut si ne va da soluții..eu nu am răspunsuri sa va dau..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate