Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

crestere euro exagerata

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
tu dacă ai avea o firmă cum ai reacționa ca unu oarecare dintr-o mie de lei făcuți să te taxeze cu 800 de lei?

#20
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View Postc_v_m_p, on 23 ianuarie 2019 - 15:01, said:

Am niste bani (lei) pe card  - in euro de astazi aproximativ 5000. Credeti ca mai este vreo sansa sa dea inapoi sau ar trebui schimbati in euro cat mai repede? totusi ma gandesc la aia care au sute de mii  -  milioane de lei in banca nu 25 de mii ca mine, aia ce griji isi mai fac
asta ma gandesc si eu ce sa fac cu banii iar pierd ca dupa revolutie o garsoniera si ajungi pe drumuri din cauza unor nebuni cu tot felul de vrajeli!

#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postvdesigns, on 23 ianuarie 2019 - 14:47, said:

Altă problemă e cum euro e mai mare ca dolarul în contextul în care în EU sunt 100 de naţii, limbi, granite totul se desfăşoară mai greu fără a fi mai dezvoltată economic ca Sua!?

Un $ > 106 yeni
Tu realizezi ce tampenii indrugi?
1 taka (bangladesh) 1.33 yen

Daca la tine asa se compara dezvoltarea unei tari...

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postvdesigns, on 23 ianuarie 2019 - 15:06, said:

asta ma gandesc si eu ce sa fac cu banii iar pierd ca dupa revolutie o garsoniera si ajungi pe drumuri din cauza unor nebuni cu tot felul de vrajeli!
fa ce fac si investitorii, scapa urgent de lei, apoi mira-te de ce-i scade valoarea cand nimeni nu vrea sa mai tina lei in buzunar

#23
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgumball3000, on 23 ianuarie 2019 - 15:05, said:

Si ce legatura are PNL-ul in toata treaba asta? E PNL-ul la guvernare? Din cauza PNL-ului nu a facut PSD-ul bugetul pe 2019 nici pana astazi?

Are treaba si PNL-ul, cand au fost la guvernare au facut aproximativ la fel... sau mai bine zis nu au facut ce era nevoie si coruptia a fost in floare.

P.S. Aici intervine povestea aia cu "raul mai mic".

Edited by LensFlare, 23 January 2019 - 15:09.


#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
stați să vedeți când nu o să mai puteți scoate de pe carduri numai o sumă limitată de bani zilnic cum o să fie la românica

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
A vazut cineva in ultimele saptamani vreun reprezentant al Guvernului sa mai discute si altceva decat despre eliberarea marilor corupti din puscarii si/sau albirea lor?

A auzit cineva sa se inceapa vreo investitie in economia tarii?

Eu nu.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postvdesigns, on 23 ianuarie 2019 - 15:02, said:

si eu sunt satul de Psd dar si de Pnl!
Pe aici ai citit cete ceva ?

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostLensFlare, on 23 ianuarie 2019 - 15:08, said:

Are treaba si PNL-ul, cand au fost la guvernare au facut aproximativ la fel... sau mai bine zis nu au facut ce era nevoie si coruptia a fost in floare.

P.S. Aici intervine povestea aia cu "raul mai mic".
pe aceeasi logica ajungem si la Ceausescu sau Carol al II-lea

Edited by gumball3000, 23 January 2019 - 15:11.


#28
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006

View Postvdesigns, on 23 ianuarie 2019 - 14:47, said:

Motivele pentru care creşte euro sunt nerealiste, nesimţite şi părerea mea e că Isărescu fiind de sorginte Pnl în apropierea alegerilor face astfel de măgari pe spinarea romanilor cu motive ca:


- Taxa pe lăcomie adica se ia din profitul bogaţilor bancheri şi se dă la sărmani motiv de a creşte euro!


- Consumam mai mult din import asta e motiv ce de de ani de zile îl aud, importăm energie şi alte astfel de aberaţii


De ce nu a scazut euro si când Uk a ieşit din EU, când a avut un atentat terorist, revolta de acum de la Paris, sa prăbuşit un Airbus, Cedo face selectie din cereri, se admit cei care platesc mai mult la avocati, nu dreptate etc


În contextul în care România doreşte să implementeze euro dar nu suntem acceptaţi adică cică ţara nu are drumuri, case, şcoli, spitale etc suficient de renovate, modernizate o astfel de creştere ar fi normală în contextul în care nu dorim să adoptăm euro?!


Să ne gândim ce sa întâmplat cu leul după revoluţie când dobitoci de la Bnr l-au devalorizat de aiurea umilind poporul!


Cum ajută creşterea euro să rezolvăm aceste probleme?


Se doreşte din nou umilirea, exterminarea romanilor ca după revoluţie?


Cred că cei de la Bnr sunt nişte proşti, dobitoci şi ar trebui să îşi dea demisia!


Altă problemă e cum euro e mai mare ca dolarul în contextul în care în EU sunt 100 de naţii, limbi, granite totul se desfăşoară mai greu fără a fi mai dezvoltată economic ca Sua!?


o părere mai avizată:

https://adevarul.ro/...30bb/index.html

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Cica propaganda ruseasca asa lucrează :D
Se face ca nu știe/vede evidențele, si dezinformeaza cu nonșalanță, ca sint destui cu ciunga in par, care nu pricep șmecheria.

#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postsbanica, on 23 ianuarie 2019 - 15:16, said:

Nu, boss, ca noi nu vrem pareri avizate.
Suntem satuli de experti cu doctoratele terminate in tinerete, mai bine sa ne spuna analfabeta si cu taranusul condamnat penal cum e cu economia si cu justitia in care infractorii trebuie sa zburde liberi pe straji, iar judecatorii sa steie dupa bare.

Edited by gumball3000, 23 January 2019 - 15:28.


#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E clar deja ca toti speculatorii din banci (trezorierii) au fost pusi de sefii lor sa puna tunurile pe EURO.. Practic bancile schimba toti leii pe care ii au (si pe care anul trecut ii imprumutau Ministerului de Finante) in euro pentru a fi repatriati in tarile de origine. E acelasi scenariu ca la criza din 2008, cu deosebirea ca acum Romania nu se mai imprumuta de la FMI sa dea inapoi banii bancilor ci acestea schimba singure lei, masiv, in euro pentru a fi repatriati.

Solutia ?  Interzicearea speculei pe EURO - pedeapsa fiind Puscaria.

View Postc_v_m_p, on 23 ianuarie 2019 - 15:01, said:

Am niste bani (lei) pe card  - in euro de astazi aproximativ 5000. Credeti ca mai este vreo sansa sa dea inapoi sau ar trebui schimbati in euro cat mai repede? totusi ma gandesc la aia care au sute de mii  -  milioane de lei in banca nu 25 de mii ca mine, aia ce griji isi mai fac

Trebuie schimbat tot in euro cat mai repede. Sansa de a ajunge la 5 lei este maxima. Toata lumea schimba tot ce mai are prin casa in EURO.

Suntem tara cu cea mai mare crestere economica si cu cel mai mare furt la buzunar din UE.

Edited by rosix, 23 January 2019 - 15:31.


#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postrosix, on 23 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Solutia ?  Interzicearea speculei pe EURO - pedeapsa fiind Puscaria.



Trebuie schimbat tot in euro cat mai repede.

Pai cum sa schimbi tot in euro, daca faci puscarie pentru specula?

Edited by don_dannielo, 23 January 2019 - 15:32.


#33
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

View Postvdesigns, on 23 ianuarie 2019 - 14:47, said:

Motivele pentru care creşte euro sunt nerealiste, nesimţite şi părerea mea e că Isărescu fiind de sorginte Pnl în apropierea alegerilor face astfel de măgari pe spinarea romanilor cu motive ca:
Nu creste Euro. Se prabuseste leul...
[ https://www.timesnewroman.ro/files/attach/images/127/727603/Cursul-junglei.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrosix, on 23 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Solutia ?  Interzicearea speculei pe EURO - pedeapsa fiind Puscaria.
Uite "speculantii" : http://www.mfinante....uriDeStat&tab=3

Ce crezi ca s-ar intampla daca maine ar apare cineva care cumpara toata varza disponibila in piata ?

Edited by pasilla, 23 January 2019 - 15:36.


#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdon_dannielo, on 23 ianuarie 2019 - 15:31, said:

Pai cum sa schimbi tot in euro, daca faci puscarie pentru specula?

Pai nu... puscaria era pentru specula la banci... omul daca are niste economii in lei si vrea sa le schimbe in EURO, nu vad care ar fi problema.

View Postpasilla, on 23 ianuarie 2019 - 15:33, said:


Pai astia sunt banii (in LEI) care acum sunt bagati masiv in cumparare de EURO... S-a suparat vacarul pe sta (bancile pe Teodorovici) si nu mai baga bani in titluri, baga bani in euro.. Ordinele sunt clare, cumparati baieti cat mai mult, sa sufere chiaburii cu credit de casa in euro.

Fara a scoate bancile si speculantii institutionali in afara legii, nu exista sanse ca euro sa revina la valori mai umane.

Edited by rosix, 23 January 2019 - 15:37.


#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postrosix, on 23 ianuarie 2019 - 15:29, said:

E clar deja ca toti speculatorii din banci (trezorierii) au fost pusi de sefii lor sa puna tunurile pe EURO.. Practic bancile schimba toti leii pe care ii au (si pe care anul trecut ii imprumutau Ministerului de Finante) in euro pentru a fi repatriati in tarile de origine.

Da cand au schimbat euro aia in lei i-ai pupat in dos ca sprijineau leul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate