Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

crestere euro exagerata

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Cum ar trebui sa limiteze guvernul importurile?

Inainte de a raspunde, te rog sa nu uiti de statutul nostru de membru UE care presupune:
-libera circulatie a persoanelor, marfurilor si capitalurilor (apropos de cursul de schimb)
-o economie de piata functionala care presupune ca in linii mari economia functioneaza fara sa ii dicteze cineva cat este pretul corect.

Date fiind aceste restrictii inerente apartenentei noastre la UE, am rugamintea sa ne luminezi si pe noi cam cat e cursul corect, cat este robor-ul corect, cat si ce anume ar trebui sa importam si ce nu. Sau macar sa ne indici acel despot luminat care ar trebui sa stabileasca aceste mici detalii.

Edited by godaro, 27 January 2019 - 18:04.


#110
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View Postvdesigns, on 27 ianuarie 2019 - 17:33, said:

se vede ca ai carnet de partid pnl, prob faci parte din bnr si clar esti limitata in gandire, ma refer la normalitate si tu indrugi de yeni si alte nebuni rupte de realitate cu importurile etc, daca guvernul ar limita importurile s-ar gasi alte motive de a devaloriza dar oricat am discuta tot nu intelegi asa ca mai bine oprim discutia aici ca imi vine sa e abuzez sx...
Cum ti-am mai zis pnl ever nu mai pupa votul meu. O bruma de educatie economica mi-am incropit-o cand am pierdut bani la Caritas, Safi, BVB.....autodidact. Apoi nu stiu cine-i mai limitat in gandire si cine pune limite la importuri. Un alt semn de naivitate din partea ta: daca vezi un id cu nume feminin iti imaginezi ca-i si o femeie in spate....poate nascuta in 1973....Posted Image.

#111
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Nu doresc sa arunc cu noroi in BNR, dar ce, deficitul balantei comerciale a Romaniei a fost pe minus mai tot timpul, iar timp de doi ani a putut fi tinut sa fluctueze intr-o plaja mica si acum dintr-o data gata este cerere mare si nu mai poate sa mentina cursul. (Nu are legatura cu ordonanta pe lacomie!)
Cred ca a lasat sa se coreleze cursul cu inflatia (creeata de marirea fortata a salariilor si pensiilor).
BNR poate fi suspectata ca face jocurile capitalistilor, accentuand prin declaratia ca nu vinde euro pentru mentinerea cursului pe motiv ca va creste ROBOR!
Da pentru mentinerea dobanzi au instrumente de injectie in piata de lei (prin  operatiuni repo, cumparari de active, swap valutar)
Politica, fie ea si bancara ramane o curva!

Edited by focuscsv, 27 January 2019 - 19:33.


#112
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View Postfocuscsv, on 27 ianuarie 2019 - 19:30, said:

Nu doresc sa arunc cu noroi in BNR, dar ce, deficitul balantei comerciale a Romaniei a fost pe minus mai tot timpul, iar timp de doi ani a putut fi tinut sa fluctueze intr-o plaja mica si acum dintr-o data gata este cerere mare si nu mai poate sa mentina cursul. (Nu are legatura cu ordonanta pe lacomie!)
Cred ca a lasat sa se coreleze cursul cu inflatia (creeata de marirea fortata a salariilor si pensiilor).
BNR poate fi suspectata ca face jocurile capitalistilor, accentuand prin declaratia ca nu vinde euro pentru mentinerea cursului pe motiv ca va creste ROBOR!
Da pentru mentinerea dobanzi au instrumente de injectie in piata de lei (prin  operatiuni repo, cumparari de active, swap valutar)
Politica, fie ea si bancara ramane o curva!
Deficitul balantei comerciale ii dat de faptul, ca importurile sunt muuuult mai mari decat exporturile. Asta-i cand nu ai industrie in spate, cand majoritatea bunurilor consumate sunt din import. Prin politici fiscale, guvernul arunca cu bani in populatie,oamenii consuma, importatorii le aduc marfa de afara, neavand industrie.....ca sa importe cumpara euro/vand leu...,presiune pe leu.Balanta a fost dezechilibrata tot timpul dupa 89. Din 2016 incoace s-a accentuat.
Unde ii informatia cu vandut lei/robor? Ai un link? Logic ar fi vand euro/cumpar lei, lei mai putini, devine marfa mai rara, creste dobanda interbancara (ROBOR). Da are noima.
Instrumentele alea ma tem ca-s caduce odata cu ordonanta asa zisa a lacomiei, crescand dobanzile ma tem ca cresc si cuantumul impozitului ce trebuie platit statului, punand presiune si mai mare pe banci. Se ajunge la situatia in care bancile trebuie sa aduca bani de afara ca sa-i dea Romaniei, pentru privilegiul de a face afaceri in Ro. EXCLUS PROFIT!  Cam nimeni normal la cap nu face asa ceva.
Cred ca se cauta, ii mai normal sa transfere taxa pulii pe deponentzi, sa-i mai ramana si bancii (vb de banci comerciale) ceva.
Sa nu le treaca prin cap sa-si scoata bani din Ro, o parte sunt blocati la BNR, sub forma de RMO (rezerve minime obligatorii).
Pfuai, ce ar insenmna pt Ro.....

#113
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Aceste momente sunt prielnice pt atacul speculativ pe leu. Ca orice atac speculativ, el are nevoie de 2 ingrediente: un mediu turbulent dominat de sentimente negative si de dobanzi mici la lei. Este exclus ca in aceste momente sa mai regasesti dobanzi mici la lei.

Mai repet odata si ma opresc aici intrucat am senzatia ca vorbesc degeaba si imi pierd vremea: cand vinde valuta bnr cumpara lei. Adica o parte dintre ei dispar din piata, astfel crescand robor. Daca i-ar pune la loc ar alimenta cumpararea de valuta si le-ar da o mana de ajutor speculatorilor.

#114
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Hai ca a inceput si ultima saptamana din ianuarie. Fara buget dar cu postari pe facebok~~ la cum arata cifrele stam bine~~!  Mars ma de aici,MARS!  un user uitase ca era weekend si ..ups:cursul sa stabilizat.Mars ma si tu!  Chiar de ar iesi azi ciorna cu bugetu tot  mai trec ceva saptmani pana va fi aprobat/asumat! Asa ca ca(Posted Image) parere personala: eurica va ajunge lejer sub 5. Undeva pe la 4,93-4,96.  Si va sta cam 3 luni.oscilatii in vara,si la toamna sare!  La cat am frecat globul de sticla imi vin spontan ideile.  Sper sa fiu idiot da nu pot:  Mama n-a crescut un looser!

#115
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005

View Postfocuscsv, on 27 ianuarie 2019 - 19:30, said:

Nu doresc sa arunc cu noroi in BNR, dar ce, deficitul balantei comerciale a Romaniei a fost pe minus mai tot timpul, iar timp de doi ani a putut fi tinut sa fluctueze intr-o plaja mica si acum dintr-o data gata este cerere mare si nu mai poate sa mentina cursul. (Nu are legatura cu ordonanta pe lacomie!)
Cred ca a lasat sa se coreleze cursul cu inflatia (creeata de marirea fortata a salariilor si pensiilor).
BNR poate fi suspectata ca face jocurile capitalistilor, accentuand prin declaratia ca nu vinde euro pentru mentinerea cursului pe motiv ca va creste ROBOR!
Da pentru mentinerea dobanzi au instrumente de injectie in piata de lei (prin  operatiuni repo, cumparari de active, swap valutar)
Politica, fie ea si bancara ramane o curva!
deficitul balantei comerciale poate sa fie pe minus daca tu ca tara ai cum sa acoperi diferenta din alte surse gen fonduri europene, bani trimisi de cei care muncesc afara, investitii straine etc.
Si sa vazut lucru asta, cand deficitul de cont curent era mic de 2-3 miliarde de euro se putea acoperii foarte usor din sursele de mai sus, insa acum a cerscut la peste 8 miliarde si nu mai poate fi acoperit.
Mai mult, aproape toate bancile din Ro sunt cu capital strain, capitalu strain inseamna ca sucursala din Austria/Franta/Olanda etc au adus aici niste euro (imprumut, capitalizare etc) care automat fac parte din active. Acei euro au fost schimbati in lei pentru a imprumuta populatia/firmele, dar in bilant apar tot la active. Acum vine un guvern si zice "gata de miane va impozitam activele in functie de cum bate soarele", tu ca si banca ce ai face? nu ai schimba euro sa ii trimiti inapoi in Austria/Franta/Olanda etc ca taxa sa se aplice la o valoare mai mica? Bine oricum nu ma asteptam ca PSD sa recunoasca ca ei sunt de vina ca ei nu au fost niciodata de vina pentru nimic, nu stiu ce or mai face daca moare soros, tehnocratii si Pnl-ul

#116
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cred ca activele sunt mai mult creditele acordate, ca nu tine nimeni banii degeaba in conturi.

Edited by don_dannielo, 28 January 2019 - 09:44.


#117
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Sa facem speculatii cam cat ar putea fi cursul la data....... of course, putem, dar sunt hazardate pt ca-s multi alti factori care pot influentza cursul  (in rau sau in bine, mai degraba in rau).
Sa vad un guvern curajos care si-ar asuma greselile, da noi am facut deficite bugetare, cont curent....., ni le asumam si vom indrepta prin marirea TVA.....
Pe bune ca i-as aprecia pt curaj, onestitate.....
Auzeam azi un limbric de la psd ca-i de vina Iohannis pt intarzierea bugetului&many shits...... mi s-a facut rau.
Infractorul valcov apunea azi ca-i un buget construit pe deficit bugetar de 2,55% din pib, n-am mai urmarit pe ce crestere economica....... populism si demagogie.
In mod cert vor baga noi taxe, pe privati la pachet cu demonizarea respectivului sector: uitati bah prostilor cat castigau astia, va furau din buzunare, dar noi robini hoozi, ii impozitam sa va platim voua salariile.........Vor reinvia resentimentele omului simplu si necajit, impotriva capitalistului jegos, care-l exploateaza pe el sarmanul.
Interesanta parerea lui Caramitru despre rahatul in care ne indreapta derbedeii rosii:
<iframe src="https://www.digi24.r...570&height=320" allowfullscreen marginwidth="0" marginheight="0" align="top" scrolling="No" frameborder="0" hspace="0" vspace="0" width="570" height="320" ></iframe>

#118
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Adevarat, dar printre creditele acordate se afla si creditele acordate Statului pt finantarea deficitului. Este evident ca finantatorii vor cere tot Statului, prin dobanda perceputa, taxa pe lacomie.

Sa va fie clar ca bancile isi vor recupera cu varf si indesat taxa pe lacomie: de la Stat, de la populime.

Unde nu e cap ...

#119
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015
Chestiunea  zilei.....Posted Image

Attached Files



#120
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
cum ar putea scadea euro? comasarea tuturor acestor alegeri in o zi, banii/timpul economisiti merg spre renovarea tarii si voala? dar daca nu ne implicam?

ce vei face dupa citere mesajului:

a. vei sta nepasator, nesimtit si vei consuma timp/energie/benzina mergand sa votezi la fiecare votare

b. vei lua atitudine, trimiti mesaje la [email protected] cerand comasarea tuturor acestor alegeri si o economie imensa la buget...

Attached Files



#121
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Hai sa lamurim si falsa asta problema, legata de cheltuielile privind alegerile:

Romania are un PIB de 200mld EUR si un buget de 30% din PIB, adica vreo 70mld eur. Crezi tu ca cele 10-20mil eur cat costa o runda de alegeri face vreo diferenta pe curs? Pai scuza-ma, dar cu 10mln de eur nu faci decat 1km de autostrada.

Hai sa lasam ipocrizia asta si sa ne uitam la cheltuielile cu ADEVARAT importante, cum ar fi:
-pensionarii de 40-50 ani si faptul ca 10% din pensionarii "speciali" consuma 20-30% din bugetul de pensii
-faptul ca (,) contributiile sociale la sanatate totalizeaza 10mld eur pe an, iar in spitale sunt pline wc-urile de kkt. Pare-se ca in .Ro 10 mld de eur nu sunt de ajuns ca sa faci curat pe holuri
-faptul ca avem un aparat bugetar imens

Cam astea sunt lucrurile importante, nu 3 lei pe alegeri

#122
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
nu e chiar asa alegerile implica si manifestatii, blocarea activitatilor, afise peste tot, emisiuni tv etc milioane si milioane de euro consumate dar care nu aduc profit si doar niste politicieni cu salarii si pensii uriase!

#123
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Pana una alta exista un referendum VALID care a stabilit nr de parlamentari la 300! Ce ziceai tu sa facem? Sa trimitem un mail!? :)

Desteapta-te romane!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate