Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Melescanu si discriminarea

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postclasique, on 23 ianuarie 2019 - 14:04, said:

Nu știu dacă am mai spus-o vreodată. Cu riscul de a mă repetă, spun o zicala din folclor
"Haide Haplea în ajutor!
Măăă cam doare un picior
Haide Haplea la mâncare!
Unde-i lingura cea mare? "
Și Haplea e Austria.

NU e interferență atunci când ceri unui stat să-și respecte tratatele pe care le-a semnat cu UE.
Austria e copilul bogat și nebun al Europei. UE trebuie să pună capăt răsfățurilor.

Strict vorbind de bârne din ochi și ipocrizie, cum e sa faultezi Romania pe unde poți da să furi lemn cu trenurile de la români?

Si pentru ca fura lemn ar trebui ca numai romanii sa primeasca alocatia intreaga pe cand ungurii,cehii si polonezii sa le primeasca ciuntit.Halal gandire.Romania e faultata din cauza politicienilor avizi de bani care pentru spaga vand nu numai tara ci si pe ma-sa si tac-so.

#20
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostKean, on 23 ianuarie 2019 - 14:19, said:



Si pentru ca fura lemn ar trebui ca numai romanii sa primeasca alocatia intreaga pe cand ungurii,cehii si polonezii sa le primeasca ciuntit.Halal gandire.Romania e faultata din cauza politicienilor avizi de bani care pentru spaga vand nu numai tara ci si pe ma-sa si tac-so.
Am spus eu că doar românii?

#21
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Ca de obicei, politicienii romani isi gasesc target-u' pe lista de prioritati precum un sniper ce vede crucis. Da-i mai usor de dat din gura impotriva austriacului, decat sa-i zica lu' Dragnea "84 p*la? Serios, 84?". Ca asta poate fi si replica austriacului "84 in mortii tai de sarac!".

Edited by edy_wheazel, 23 January 2019 - 14:25.


#22
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postedy_wheazel, on 23 ianuarie 2019 - 14:24, said:

Ca de obicei, politicienii romani isi gasesc target-u' pe lista de prioritati precum un sniper ce vede crucis. Da-i mai usor de dat din gura impotriva austriacului, decat sa-i zica lu' Dragnea "84 p*la? Serios, 84?". Ca asta poate fi si replica austriacului "84 in mortii tai de sarac!".
Cam whatabatista treaba...

#23
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Fiind vorba de "alocaţiile acordate copiilor lucrătorilor străini care nu trăiesc împreună cu părinţii lor în Austria" mie nu mi se pare a fi discriminare decat daca alocatia austriaca ar fi sub 84 de lei, dar cred ca alora le-ar fi rusine sa dea doar atat.

Paralela cu lemnu' furat din Romania de o firma privata austriaca mi se pare mult fortata daca nu chiar redundanta. Asa ar putea sa aduca si austriecii in discutie haitele noastre de gipsy ce praduiesc pe acolo, inclusiv lebede, dar niciunele nu reprezinta statele in cauza Posted Image

LE. Nu-i de loc whataboutism la edy, este exact tema topicului

Edited by argonaut, 23 January 2019 - 14:31.


#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postclasique, on 23 ianuarie 2019 - 14:28, said:

Cam whatabatista treaba...

Serios? Io credeam ca-i vorba de alocatii aici, am adus altceva in discutie, sau folosim termeni (scris gresit, termenu') pe care nu-i intelegem?

#25
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

View Postclasique, on 23 ianuarie 2019 - 14:04, said:

Strict vorbind de bârne din ochi și ipocrizie, cum e sa faultezi Romania pe unde poți da să furi lemn cu trenurile de la români?

    Alea le "fura", ca sa te citez, cu stiinta statului roman, a politicienilor acestui stat care au dat legi care sa permita acest "furt" cum il numesti. Nu vine nimeni in tara sa fure si sa treaca granitele cu lemnul romanesc decat in baza unor legi care functioneaza in Romania, ca daca o fac ilegal, atunci se cheama ca Romania e sat fara caini, fara institutii care sa controleze exploatarea acestui lemn. Daca lemnul este luat legal din tara, inseamna ca politicienii care au permis acest lucru prin legile date sunt de doi lei. Pe care varianta o alegi ? Cea cu Romania - sat fara caini, cea cu politicieni de ultima speta, sau amandoua ?

Edited by fansat, 23 January 2019 - 14:47.


#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postargonaut, on 23 ianuarie 2019 - 14:30, said:

Fiind vorba de "alocaţiile acordate copiilor lucrătorilor străini care nu trăiesc împreună cu părinţii lor în Austria"
Permite-mi sa nu fiu de acord. Romanii aia muncesc in Austria. Platesc taxe exact ca ceilati, austrieci sau neaustrieci. Da, e discriminare cand nu sunt recompensati la fel cu ceilalti, indiferent unde traiesc copii lor.
Acum stau sa ma intreb, austriacul care e la pensie si vine in Romania, primeste mai putini bani de la statul austriac decat daca ar locui in Austria? Nu, ca ar fi discriminare.

Edited by lucifer76, 23 January 2019 - 15:41.


#27
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postedy_wheazel, on 23 ianuarie 2019 - 14:35, said:



Serios? Io credeam ca-i vorba de alocatii aici, am adus altceva in discutie, sau folosim termeni (scris gresit, termenu') pe care nu-i intelegem?
Mă refeream whatabautism din partea austriacului.
Nu din partea ta.

#28
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postclasique, on 23 ianuarie 2019 - 15:57, said:

Mă refeream whatabautism din partea austriacului.
Nu din partea ta.

Si atunci de ce m-ai citat pe mine?

#29
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postedy_wheazel, on 23 ianuarie 2019 - 15:59, said:



Si atunci de ce m-ai citat pe mine?
Că tu ai spus ce ar trebui să spună austriacul ?

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postclasique, on 23 ianuarie 2019 - 16:01, said:

Că tu ai spus ce ar trebui să spună austriacul ?

Da' ala nu-i whatabout-ism. Ii vorba tot de alocatii, nu se deturneaza subiectu'.

#31
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postedy_wheazel, on 23 ianuarie 2019 - 16:04, said:



Da' ala nu-i whatabout-ism. Ii vorba tot de alocatii, nu se deturneaza subiectu'.
PSD nu încalcă vreo lege europeană cu acel nivel al alocațiilor din România.
Deci austriacul nu are drept moral pt o astfel de logică!

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postclasique, on 23 ianuarie 2019 - 16:10, said:

PSD nu încalcă vreo lege europeană cu acel nivel al alocațiilor din România.
Deci austriacul nu are drept moral pt o astfel de logică!

Is banii lui, are tot dreptu'. Pe de-o parte Lucifer are dreptate, parintii copiilor sunt contribuabili la fel ca ceilalti, dar pe de alta parte banii aceia nu doar ca nu raman in Austria, dar echivalentul este de 10 ori [citation needed] mai mic. De asemenea, nu stiu cu ce procent s-a facut taierea aia.

Bun, whatabout-ismu' l-ai incercat, ca-i fain termenu' da' nu se potrivea. PSD nu incalca reguli, drept moral, etc... Nu prea merge. Ce urmeaza?

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postclasique, on 23 ianuarie 2019 - 13:49, said:

Nimic rău în demersul lui melescanu.
Austria trebuie să învețe că are și obligații față de UE nu doar beneficii.


Iohannis niciodată nu va critica austro-ungaria
Nu ne putem dezminti de epitetul de "pomanagii" nici macar in cadrul UE. Nu conteaza cina da, pomana sa vie.

#34
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

View Postargonaut, on 23 ianuarie 2019 - 13:49, said:



Bre, trebuie sa recunosc ca sunt prost, la aspectul asta nu m-am gandit!

Eu aveam in cap intrebarea:

Cat tupeu sa ai in tine sa-l certi pe ala ca scade alocatia de la aproape 1.000 de lei la mai putin, atunci cand tu platesti 84 de lei !
Pai daca au de unde sa dea...astia efectiv o huzuresc datotita petrolului pe care l-au confiscat (prin santaj si acte de mituire) de la romani.

#35
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postlucifer76, on 23 ianuarie 2019 - 15:41, said:

Permite-mi sa nu fiu de acord. Romanii aia muncesc in Austria. Platesc taxe exact ca ceilati, austrieci sau neaustrieci. Da, e discriminare cand nu sunt recompensati la fel cu ceilalti, indiferent unde traiesc copii lor.
Acum stau sa ma intreb, austriacul care e la pensie si vine in Romania, primeste mai putini bani de la statul austriac decat daca ar locui in Austria? Nu, ca ar fi discriminare.
Tot conceptuil asta pe care nu sunteti in stare sa-l intelegeti, Alocatia de copil.

Alocatia de copil este un drept al copilului si nu al parintelui si e shit egal daca parintele munceste sau nu. Si daca esti pe ajutor social copilul primeste aceiasi bani.
Deci, dreptul copilului de a primi bani este acolo unde traieste.Punct.

Aici UE ar trebui sa-si modifice legea pentru ca actualmente nu este fair, fata de copiii romanilor sau a altora care au copiii cu ei.

Edited by WestPoint, 23 January 2019 - 17:44.


#36
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostWestPoint, on 23 ianuarie 2019 - 17:43, said:

Alocatia de copil este un drept al copilului si nu al parintelui si e shit egal daca parintele munceste sau nu.
Mestere, discutia este despre copii ai caror parinti muncesc, nu a celor ce freaca menta pe ajutor social. Statul austriac iti opreste taxe, dar nu profiti de ceea ce platesti. Austriecii sunt cretini la faza asta, daca parintii isi iau copii in Austria vor primi mult mai mult de la buget decat o alocatie amarata. Nu cred ca educatia si sanatatea unui copil in Austria costa mai putin ca alocatia copilului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate