Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferaži: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Telefonu cu disc, ceva mai complicat decāt pare

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdanpet, on 23 ianuarie 2019 - 07:11, said:

La intreprinderi,in unele birouri,erau telefoane care aveau un lacatel prins de disc,pentru a nu se putea forma,ci doar raspunde la apeluri...Eu puteam sa sun,formand numarul prin "batai" rapide in furca.Simulam astfel impulsurile date de disc.Posted Image
Normal, cine facuse si telegrafie era ceva la ordinea zilei sa formeze asa Posted Image

View Postdjl, on 23 ianuarie 2019 - 12:49, said:

Ce naţie era telefonul negru?   Posted Image
Posibil german... nu mai stiu, familia unde eram avea contacte in vest si pe atunci.

Edited by andreic, 23 January 2019 - 13:13.


#38
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

View Postsas1975, on 23 ianuarie 2019 - 09:10, said:

Ca sa fim corecti, ar trebui sa-l intrebam pe Djl daca acum se orienteaza mai bine cu gps-ul sau cu sextantul? Ar mai sti sa-l utilizeze, ca strabunicii nostri stiau?

Folosesc "Google" Maps când caut o locaţie, însă după aia mă descurc şi off-line.
Dar eu învăţ destul de repede traseele şi mă pot descurca şi fără. Cunosc mai bine Bucureştiul decât părinţii mei   :lol:

#39
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

View Postsas1975, on 23 ianuarie 2019 - 09:10, said:

Ca sa fim corecti, ar trebui sa-l intrebam pe Djl daca acum se orienteaza mai bine cu gps-ul sau cu sextantul? Ar mai sti sa-l utilizeze, ca strabunicii nostri stiau?
Da bai mosule, busola cu azimut de la PTAP( cine stie abreviatia e pasoptist), ne punea sa numaram pasii, te opreai si bagai un ochi pe busola si unul pe fanta de orientare. Toate bineinteles ca sa ajungi la un telefon:))

#40
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Acum vorbesc nostalgicii comunisti din voi.

De ce nu incercati sa faceti ceva bun din tarisoara asta?

#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Ce au de-aface anumite aptitudini cu comunismul?

#42
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postaaddyy2005, on 23 ianuarie 2019 - 06:11, said:

cum codezi un telefon cu disc?
pui lacatul pe el
Nu tine, cel putin pe vremea cand se folosea pulse, adica fiecarui numar format ii corespundea acelasi nr de impulsuri. Eram pe afara, inainte de '90, seful pusese lacat pe telefon ca sa nu mai plateasca asa mult pentru lungile convorbiri internationale pe care le faceam toti cu cei de acasa. Aveam un coleg, facuse armata la transmisionisti, avea urechea formata de la transmisiile morse. Ridica receptorul si apasa in furca telefonului. O data pt un impuls,  13 grupe de apasari pentru cele 13 numere pt convorbire internationala. Eu reuseam o data din vreo 8 incercari. El nu gresea niciodata.

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
No, dacă aveţi aminiti, povestiţi pi aşia: https://forum.softpe.../page__st__2358
Şi pi aşia: https://forum.softpe...7#entry22587817

#44
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Idee de filmulet "amuzant" pe YT: adolescenti incercand sa deschida o centura de castitate. Ce ziceti, ar avea succes? #500yearchallenge
:naughty:

#45
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postdjl, on 23 ianuarie 2019 - 12:54, said:

Folosesc "Google" Maps când caut o locaţie, însă după aia mă descurc şi off-line.
Dar eu învăţ destul de repede traseele şi mă pot descurca şi fără. Cunosc mai bine Bucureştiul decât părinţii mei   Posted Image
d-aia nimeresti tot timpul prin talciocuri de vechituri si cand te ratacesti incepi sa postezi...

Edited by BraviaAmpero, 19 February 2019 - 23:17.


#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,502
  • Înscris: 02.09.2006

View PostDaculScoril0, on 22 ianuarie 2019 - 23:31, said:

Fără legătură cu topicul mi-am amintit că imediat după Revoluție o grămadă au scos din telefonul cu disc rotativ ”microfonul” cu care cică te asculta securitatea. Mulți au surzit din cauza păcăniturilor.
”Microfonul” era de fapt un triac care tăia impulsurile parazite (a.k.a păcănituri).

Nu blamez pe nimeni care nu înțelege ce e amuzant aici. Poate djl să aibă răbdare să explice poanta Posted Image
nu era triac, draguta! si cum nu-ti tremura mina sa scrii asemenea gogomanii??? crezi ca vorbesti cu colegii de gradinita?

View Postaltuser09, on 22 ianuarie 2019 - 22:58, said:

Am avut un proiect la facultate, subiectul era disc telefon.
Calculele le faceam cu rigla de calcul, nu aveam calculator.
Feresca sfantu"sa gresesc vreo zecime de miime, se ducea la vale tot proiectul.
Deci e complicat...pentru necunoscatori.
ia nareaza-ne si noua ce proiectai la zecime de miime pentru discul de telefon! in ce an si la ce facultate?

Edited by tytysor, 21 February 2019 - 17:55.


#47
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttytysor, on 21 februarie 2019 - 17:53, said:

.........
ia nareaza-ne si noua ce proiectai la zecime de miime pentru discul de telefon! in ce an si la ce facultate?
gaura de la disc !

#48
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,502
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdanpet, on 23 ianuarie 2019 - 07:11, said:

.........................
La telefonul de acasa,ii pusesem ceva la fire (doza),astfel incat,cei care ma sunau de la telefon public,nu plateau,le venea fisa inapoi dupa ce inchideau Posted Image
minti!

View Postaltuser09, on 23 ianuarie 2019 - 22:41, said:

Nu tine, cel putin pe vremea cand se folosea pulse, adica fiecarui numar format ii corespundea acelasi nr de impulsuri. Eram pe afara, inainte de '90, seful pusese lacat pe telefon ca sa nu mai plateasca asa mult pentru lungile convorbiri internationale pe care le faceam toti cu cei de acasa. Aveam un coleg, facuse armata la transmisionisti, avea urechea formata de la transmisiile morse. Ridica receptorul si apasa in furca telefonului. O data pt un impuls,  13 grupe de apasari pentru cele 13 numere pt convorbire internationala. Eu reuseam o data din vreo 8 incercari. El nu gresea niciodata.
cel mai simplu era sa desfaci surubul care fixa discul cu gauri, il indepartai cu lacat cu tot, punei altul ca nu erau greu de gasit si formai numerele cum trebuie! dar daca tuka na devla???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate